REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Renta wdowia: Czy mąż powinien wstać i umrzeć ponownie?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
prawnik - prawo pracy, cywilne, gospodarcze, administracyjne, podatki, ubezpieczenia społeczne, sektor publiczny
Renta wdowia: Mąż powinien wstać i umrzeć ponownie
Renta wdowia: Mąż powinien wstać i umrzeć ponownie
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Taki smutny wniosek czytelniczki o rencie wdowiej. Kolejne apele osób wykluczonych z tego nowego świadczenia (pierwsze wypłaty w lipcu 2025 r.). Śmierć nastąpiła za wcześnie.Takie kryterium prawne wprowadzili rząd i Sejm - limit wieku wdowy (55 lat) albo wdowca (60 lat) okazuje się kryterium dyskryminacyjnym. Warunkiem przyznania renty jest to, aby śmierć małżonka nastąpiła wtedy, gdy drugi małżonek przekracza te limity wieku. Zasada ta jest niezrozumiała dla wdów i wdowców.

Kolejny list w tej sprawie, który wpłynął do naszej redakcji:

REKLAMA

Renta wdowia: limit wieku powinien być zniesiony. Z dodatkowego świadczenia (nowa renta wdowia) powinny korzystać także osoby, które straciły męża albo żonę wiele lat temu

.... czytam artykuły i przepisy dotyczące renty wdowiej. Uważam, że jest to chore. Jestem wdową od wielu lat, mój mąż zmarł w wieku 25 lat. Od tamtej pory, poświęciłam się wychowaniu dziecka, pracując na swoją emeryturę. Teraz okazało się, że według nowych przepisów, byłam zbyt młoda, kiedy mąż zmarł, na to wychodzi, że na życzenie ZUSu, mąż powinien wstać i umrzeć ponownie, wiele osób jest w podobnej sytuacji jak ja, moim zdanie nie powinien być brany pod uwagę wiek, żeby można było otrzymać Wdowią rentę, bo mimo wszystko ona się należy. Myślę, że jest dużo podobnych przypadków do mojego, wiek powinien być zniesiony, śmierć nie wybiera dogodnej dla ZUSu terminie, przychodzi znienacka nie oczekiwanie, więc dla czego teraz takie osoby jak ja mają być poszkodowane (?), mając niskie emerytury. Dla nas renta wdowia dodatkowo jest bardzo ważną pomocą w życiu codziennym,.... Proszę o poruszenie tego tematu i udostępnienie moich paru słów, myślę, że takich osób jak ja jest bardzo dużo... Serdecznie pozdrawiam

Poprzednie listy i komentarze (krytyczne co do limitu wieku w rencie wdowiej) umieszczamy pod linkiem: 

Może zamiast limitu wieku wartość składek odprowadzonych przez zmarłego do ZUS? I ze składek wypłata renty wdowiej?

Jak rozwiązać problem limitu wieku w rencie wdowiej? W listach często pojawia się postulat powiązania wysokości renty wdowiej z wartością składek odprowadzonych do ZUS przez zmarłego. Takie kryterium dla renty wdowiej byłoby logiczne. Wysokość renty wdowiej zależna byłaby wtedy od wartości odprowadzonych składek ZUS przez zmarłego.

Przykład:

Przykład

Śmierć męża nastąpiła w wieku 55 lat. Mężczyzna nie miał ustalonych żadnych praw emerytalnych, które są podstawą przyznania wdowie renty rodzinnej. Jego żona miała 48 lat w momencie śmierci męża. Zakładamy że w przepisach jest algorytm przeliczania przez ZUS wysokości składek odprowadzonych przez męża - z tych składek jest finansowana renta wdowia. Nazwijmy ją "nową rentą wdowią" albo "rentą wdowią wersja nr 2".

Takie rozwiązanie (jak opisano w przykładzie) problemu zgłaszanego przez czytelników nie da znacznej renty dla wdowy, której mąż zmarł w młodym wieku. Np. list opublikowany w tym artykule napisała czytelniczka, która straciła męża w wieku 25 lat. Jeżeli mąż był jej rówieśnikiem (albo niewiele starszy), to nie miał odprowadzonych składek w odpowiedniej wysokości, aby dodatkowe świadczenie miało sensowną wysokość.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nie ma jednak rozwiązania, które jest w stanie dać dodatkowe świadczenie wdowie albo wdowcowi w każdej sytuacji, które przynosi życie.

Jak rząd tłumaczy limit wieku w rencie wdowiej?

Przykład takiego stanowiska znajdziemy w odpowiedzi na interpelację nr 7971 Pani Posłanki Lidii Czechak. Mamy w tej interpelacji oto taką sytuację.

 

Ważne

Do biura poselskiego przychodzą dwie kobiety, które czują się poszkodowane kryteriami przyjętymi przy przyznawaniu renty wdowiej. Jeden z małżonków zmarł po przepracowaniu 30 lat w zawodzie, ale w chwili śmierci wdowa nie miała 55 lat. W drugim przypadku śmierć męża nastąpiła w wyniki wypadku na budowie – rodzina nie była na to przygotowana finansowo (nikt w takiej sytuacji nie jest przygotowany).

Po śmierci mężów obie wdowy przez wiele lat musiały radzić sobie same, nie otrzymały dodatkowego wsparcia od państwa. I domagają się zmiany tej sytuacji. Obie panie zakładały, że wsparcie dla nich powinno być proporcjonalnie niższe niż „normalna” renta wdowia. Nie oczekiwały więc pełnej renty wdowiej.

Co w odpowiedzi na interpelację oświadczyli przedstawiciele rządu? Link do odpowiedzi. Wskazali, że renta wdowia jest świadczeniem przeznaczonym dla osób, których mąż albo żona zmarli na późniejszym etapie małżeństwa. Dramat utraty współmałżonka jest trudniejszy (statystycznie) dla osoby wieku 55 albo 60 lat niż w przypadku osoby w wieku 30 lat. To okrutne, ale prawda jest taka, że osoba w wieku 30 lat ma większe szanse (statystycznie) podnieść się niż osoba w wieku lat 60. Dlatego tylko ta druga otrzymuje świadczenia z tytułu renty wdowiej.

Polecamy VAT 2025. Podatki część 2

Zdaniem rządu obecna konstrukcja renty wdowie nie dyskryminuje osób, które nie spełniają limitów wieku 55 lat i 60 lat. Renta wdowia to przecież dodatkowe świadczenie. Dlatego rząd mógł wprowadzić te limity, choć nie obowiązują one w świadczeniach samodzielnych.

Przesłanki otrzymania wypłat z tytułu renty wdowiej w 2025 r. (informacje ze strony zus.pl

Link do 4 przesłanek warunkujących rentę wdowią.

1) limit wieku - co najmniej 60 lat (kobiety) i 65 lat (mężczyźni),

2) do dnia śmierci było "pozostawanie we wspólności małżeńskiej",

3) wdowa albo wdowiec z prawem do renty rodzinnej po zmarłym małżonku nie wcześniej niż w dniu, w którym ukończyłaś 55 lat, jeśli jesteś kobietą lub ukończyłeś 60 lat, jeśli jesteś mężczyzną,

4) nie ma związku małżeńskiego.

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Robert Prevost nowym Papieżem! Mamy nowego Zwierzchnika Kościoła katolickiego! Kim jest nowy Ojciec Święty?

W dniu 8 maja br. kardynał Robert Prevost został wybrany nowym Papieżem. Przyjął imię Leon XIV. Jak podaje Reuters - jest to to 69-letni Amerykanin, który większość swojej kariery spędził jako misjonarz w Peru. Jest on stosunkowo nieznany na arenie międzynarodowej. Mianowany kardynałem przez papieża Franciszka w 2023 r., udzielił niewielu wywiadów mediom i rzadko przemawiał publicznie.

Joanna Senyszyn – partia, program, wiek, zawód, wykształcenie [Kandydatka na prezydenta 2025]

Joanna Senyszyn – do której partii należy? Przedstawiamy program wyborczy kandydatki na prezydenta Polski w 2025 roku, wiek, zawód oraz wykształcenie. Jaki numer na karcie do głosowania ma Joanna Senyszyn? Sprawdź pełną listę kandydatów w wyborach 2025 r. i wyniki najnowszego sondażu.

Kim jest nowy Papież?

W dniu 8 maja 2025 r. wybrano nowego Papieża. Kim jest nowy papież katolicki? Jak nazywa się nowy papież? Kto jest papieżem 2025? Jakie ma poglądy Papież?

Nowy Papież - czy będzie kontynuował modlitwy na maj 2025 r.? Franciszek zachęcał w maju do modlitwy o godziwe warunki pracy dla wszystkich

Nowy Papież - czy będzie kontynuował modlitwy na maj 2025 r.? Papież Franciszek zachęcał w maju 2025 r. do modlitwy o godziwe warunki pracy dla wszystkich. Papież wiedział jak ważnym aspektem życia społecznego jest praca. Zresztą już Jan Paweł II poświęcił w jednej ze swoich encyklik wiele przemyśleń na temat wartości ludzkiej pracy. Laborem exercens (łac. wykonując pracę) – encyklika społeczna papieża Jana Pawła II, ogłoszona została14 września 1981, w 90. rocznicę ogłoszenia encykliki Rerum novarum Leona XIII. Papież porusza tam wątek tego: czy żyjemy po to, żeby pracować, czy pracujemy po to, żeby żyć. To pytanie w dzisiejszych czasach (zabieganych, gdzie pogubiły się wartości życiowe, gdzie liczyć się konsumpcjonizm) - nabiera jeszcze większego sensu. Obecnie, według danych ONZ i Międzynarodowej Organizacji Pracy (OIL), 402,4 miliona ludzi na świecie nie ma pracy; 160 milionów dzieci jest zmuszanych do pracy; 240 milionów pracowników otrzymuje mniej niż 3,65 dolara dziennie; a ponad 60% aktywnej zawodowo populacji pracuje w szarej strefie, co oznacza, że około 2 miliardy ludzi nie ma praw pracowniczych ani zabezpieczenia społecznego.

REKLAMA

MOPS ma prawo odmówić zasiłku osobie niepełnosprawnej chodzącej o kulach (umiarkowany stopień niepełnosprawności)

MOPS nie dał zasiłku osobie niepełnosprawnej bo wcześniej otrzymała ona zasiłek stały 1000 zł, zasiłek celowy na zakup posiłku lub żywności (200 zł), specjalne zasiłki celowe: na częściowe pokrycie opłat mieszkaniowych (100 zł), na pokrycie części kosztów energii elektrycznej (150 zł) i na leki i leczenie (150 zł). Umiarkowany stopień niepełnosprawności i ograniczenia wynikające z chodzenia o kulach nie dają prawa do kolejnych roszczeń do MOPS o zasiłki.

Od tej ulotki zależy zwrot 10 000 zł - 30 000 zł świadczenia pielęgnacyjnego do MOPS. Otrzymał ją każdy opiekun osoby niepełnosprawnej z tym świadczeniem

Opiekunowie osób niepełnosprawnych otrzymują w całej Polsce wezwania do zwrotu od 10 000 zł do 42 000 zł. Chodzi o świadczenie pielęgnacyjne wypłacane w okresie rozpatrywania wniosku o przyznanie poziomu wsparcia (często okres roku i więcej). Nie można łączyć świadczenia wspierającego i pielęgnacyjnego. Rodziny osób niepełnosprawnych twierdzą, że nie wiedziały o konieczności zwrotu np. 13 000 zł. MOPS twierdzą, że pod koniec 2023 r. wysłały każdej osobie mającej stare świadczenie pielęgnacyjne ulotkę z taką informacją.

Hulajnoga na chodniku, ścieżce rowerowej, ulicy. Jak jeździć zgodnie z prawem, a czego robić nie wolno? Jakie grożą mandaty? Radca prawny odpowiada na najczęstsze pytania [Q&A]

Dość powszechnie uważa się, że nowelizacja Prawa o ruchu drogowym (Prd), jak weszła w życie 21 maja 2021 r. uregulowała sytuacje prawną hulajnóg elektrycznych. Nic bardziej mylnego o czym pisałem tutaj: https://moto.infor.pl/jednoslad/prawo/2979619,hulajnoga-elektryczna-chodnik.html. Weszły w życie wówczas po prostu szczególne uregulowania dla hulajnóg, „wprowadzając” je tym samym na chodniki i drogi dla rowerów (DDR) – potocznie zwane ścieżkami rowerowymi. Po prawie dokładnie 4 latach przepisy te nadal powodują trudności w stosowaniu przez co dość powszechnie naruszane. Poniżej wyjaśniam, w formie Q&A kwestie budzące najczęściej wątpliwości, każdorazowo z podaniem właściwej podstawy prawnej lub wskazaniem jej braku.

Zarobki w wyborach a zasiłki i świadczenia z MOPS

Czy diety członków komisji wyborczych wlicza się do dochodu w pomocy społecznej? Do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wpłynęła interpelacja w tej sprawie.

REKLAMA

Konklawe. Kiedy możemy się spodziewać białego dymu? [AKTUALIZACJA]

Dziś rano kardynałowie zamknięci w Kaplicy Sykstyńskiej przystąpili do drugiego głosowania nad wyborem papieża. Przewidziano cztery tury.

Pracownicy nie będą już musieli wykonywać wszystkich poleceń przełożonego – „pielęgniarka nie będzie wykonywać obowiązków salowej, a dekarz nie będzie montował urządzeń sanitarnych”. Koniec z nadużyciami ze strony pracodawców

W dniu 24 kwietnia 2025 r. sejmowa Komisja do Spraw Petycji, w następstwie skierowanej do niej petycji obywatelskiej, wystąpiła do MRPiPS o zajęcie stanowiska w kwestii zmiany przepisów kodeksu pracy w zakresie określania obowiązków pracowników w ramach stosunku pracy. Zakazane miałoby być stosowanie otwartej klauzuli zobowiązującej pracownika do wykonywania wszystkich poleceń przełożonego, niewymienionych w zakresie jego obowiązków (stanowiskowej karcie pracy).

REKLAMA