Kategorie

Świadczenie przedemerytalne a praca

Emilia Panufnik
Świadczenie przedemerytalne a praca. / fot. Shutterstock
Świadczenie przedemerytalne a praca. / fot. Shutterstock
Pobieranie świadczenia przedemerytalnego z ZUS nie wyklucza wykonywania pracy zarobkowej. Jednak przekroczenie pewnej kwoty przychodu może doprowadzić do zawieszenia wypłaty świadczenia. Ile wynosi świadczenie przedemerytalne? Ile można dorobić do świadczenia pobieranego z ZUS?

Świadczenie przedemerytalne

Świadczenie przedemerytalne przyznawane jest przez ZUS na wniosek (druk ZUS ESP) bezrobotnej osoby zainteresowanej w sytuacji kiedy straciła pracę z przyczyn leżących po stronie pracodawcy. Zgodnie z powyższym rozwiązanie stosunku pracy przez pracownika lub dyscyplinarka (wina pracownika) wykluczają możliwość pobierania świadczenia przedemerytalnego. Od decyzji odmownej ZUS bądź niewydania jej w terminie do 2 miesięcy przysługuje odwołanie do sądu okręgowego (wydziału pracy i ubezpieczeń społecznych).

ZUS ESP Wniosek o świadczenie przedemerytalne z informacją - druk

Od 1 marca 2019 r. do 29 lutego 2020 r. jego wysokość wynosi 1140,99 zł. Kwota ta podlega corocznej waloryzacji na zasadach ustawy o emeryturach i rentach z FUS.

Polecamy: Wynagrodzenia po 1 sierpnia 2019 r. Rozliczanie płac w praktyce

W przypadku osób, które zarejestrowały się w powiatowym urzędzie pracy w ciągu 30 dni od dnia ustania prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy, pobieranej nieprzerwanie przez okres co najmniej 5 lat, którym prawo do renty ustało po ukończeniu co najmniej 55 lat (kobieta) oraz 60 lat (mężczyzna) i osiągnęły okres uprawniający do emerytury, wynoszący co najmniej 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn, kwota świadczenia nie może przekraczać wysokości ostatnio otrzymywanej renty.

W tym, co zrobić, aby uzyskać świadczenie dowiesz się z artykułu: Świadczenie przedemerytalne 2019 - dokumenty, wysokość

Praca podczas pobierania świadczenia

Wykonywanie pracy podczas pobierania świadczenia jest dozwolone. Jeśli jednak wiąże się to z obowiązkiem odprowadzania składek na ubezpieczenie społeczne, należy pamiętać, aby nie przekraczać określonej kwoty przychodu, która powoduje obniżenie świadczenia bądź zawieszenie jego wypłaty.

Zawieszenie wypłaty świadczenia

Jeśli przychód przekracza 70% przeciętnego wynagrodzenia występującego w roku poprzednim (w roku poprzedzającym termin waloryzacji), wówczas dochodzi do zawieszenia wypłaty świadczenia. Aktualnie (październik 2019 r.) bierze się pod uwagę przeciętne wynagrodzenie z 2018 r. Zgodnie z Komunikatem Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 11 lutego 2019 r. w sprawie przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w 2018 r. wyniosło ono 4585,03 zł. Dokonując obliczenia 70% x 4585,03 zł, otrzymujemy wynik 3209,60. Jest to więc maksymalny przychód jaki może w okresie od 1 marca 2019 r. do 29 lutego 2020 r. osiągnąć osoba pobierająca świadczenie przedemerytalne bez konieczności zawieszenia prawa do jego pobierania.

Zawieszenie lub zmniejszenie świadczenia przedemerytalnego od 1 marca 2019 r. do 29 lutego 2020 r. - ZUS.

Rok poprzedni to rok kalendarzowy poprzedzający termin waloryzacji. Ostatnia data waloryzacji to 1 marca 2019 r. Rokiem poprzednim jest więc 2018 r.

Zmniejszenie kwoty świadczenia

Natomiast przekroczenie przychodu w wysokości 25% przeciętnego wynagrodzenia w roku poprzednim, a nie przekroczenie progu 70% przeciętnego wynagrodzenia, powoduje odpowiednie zmniejszenie kwoty wypłacanego świadczenia przedemerytalnego. 25% przeciętnego wynagrodzenia występującego w 2018 r. wynosi 1146,30 zł. Jeśli pobierający świadczenie przedemerytalne przekroczy tę kwotę np. o 100 zł, również o 100 zł zostanie pomniejszone świadczenie z ZUS. Przewiduje się jednak gwarantowaną kwotę świadczenia w wysokości 570,50 zł. Osoba osiągająca przychód od 25% do maksymalnie 70% przeciętnego wynagrodzenia w roku poprzednim, nie może mieć pomniejszonej kwoty świadczenia w ten sposób, że będzie otrzymywała mniej niż 570,50 zł.

Osoby dorabiające do świadczenie przedemerytalnego powinny niezwłocznie poinformować o tym fakcie ZUS. Pracodawca nie musi już wówczas zawiadamiać o tym ZUS. Na pracodawcy ciąży dodatkowo obowiązek przekazania do ZUS do końca maja zaświadczenia potwierdzającego wysokość przychodu wypłaconego w poprzednim roku rozliczeniowym.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 30 kwietnia 2004 r. o świadczeniach przedemerytalnych (Dziennik Ustaw rok 2017 poz. 2148)

Więcej na ten temat przeczytasz w naszej publikacji
Komplet: Kodeks pracy 2021 + Dokumentacja kadrowa 2021
Komplet: Kodeks pracy 2021 + Dokumentacja kadrowa 2021
Tylko teraz
148,20 zł
228,00
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Prawo
  1 sty 2000
  18 wrz 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Punkty spisowe w placówkach ZUS

  Punkty spisowe w placówkach ZUS powstaną w całej Polsce. Jaką pomoc będzie można w nich uzyskać?

  Opieka nad seniorem w miejscu zamieszkania

  Opieka nad seniorami ma być świadczona w miejscu zamieszkania. Rząd planuje zmiany w funkcjonowaniu domów pomocy społecznej.

  Przepisy antylichwiarskie na stałe?

  Przepisy antylichwiarskie zostały uwzględnione w tzw. ustawach covidowych. Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad nową stałą regulacją.

  ZUS przejmie obsługę 500 plus [WYWIAD]

  ZUS ma przejąć obsługę programu "500 plus"? Czy jest na to gotowy? O szczegółach mówił PAP wiceprezes ZUS Włodzimierz Owczarczyk.

  PE o wolności mediów i praworządności w Polsce

  Parlament Europejski przyjął w rezolucję zatytułowaną "Wolność mediów i dalsze pogarszanie się praworządności w Polsce".

  Nowelizacja KPA a odszkodowania

  Nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego weszła w życie. Czy właściciele nieruchomości będą dochodzić odszkodowań przed ETPC?

  Czas pracy - od kiedy?

  Czas pracy budzi szereg wątpliwości. Od kiedy się liczy? Co z tzw. czynnościami przygotowawczymi?

  Brak alimentów a dodatkowe zajęcia pozalekcyjne [BADANIE]

  W wielu przypadkach rodziców opiekujących się dziećmi, które nie otrzymują alimentów, nie stać na sfinansowanie jakichkolwiek zajęć pozalekcyjnych.

  Wynagrodzenia rodzin zastępczych i inne zmiany

  Wynagrodzenia rodzin zastępczych powiązane z płacą minimalną zakłada projekt nowelizacji ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.

  Cmentarze i chowanie zmarłych – planowane zmiany

  Nowa ustawa o cmentarzach i chowaniu zmarłych ma w sposób kompleksowy regulować problematykę tzw. prawa pośmiertnego. Oto założenia projektu.

  Świadczenie usług cyfrowych - duże zmiany od 2022 roku

  Usługi cyfrowe. 1 stycznia 2022 r. mija termin implementacji przez państwa członkowskie UE dyrektywy 2019/770 z 20 maja 2019 r. w sprawie niektórych aspektów umów o dostarczanie treści i usług cyfrowych. Co się zmieni po wejściu w życie tych przepisów? Jakie nowe zasady wprowadza ta dyrektywa? Co powinni wiedzieć konsumenci?

  "Małżeństwa" jednopłciowe i związki partnerskie - rezolucja PE

  Parlament Europejski przyjął rezolucję, w której postuluje, by "małżeństwa" jednopłciowe i związki partnerskie były uznawane w całej Unii .

  Straż Graniczna przypomina grzybiarzom o stanie wyjątkowym

  Straż Graniczna zaleca, by grzybiarze, zanim wybiorą się do lasów, sprawdzili jak przebiega strefa stanu wyjątkowego.

  Wnioski o "Dobry start" złożone przez większość uprawnionych

  Wnioski o "Dobry start" złożyła już wnioski o "Dobry start". Z danych ZUS wynika, iż rodzice najczęściej wybierali bankowość elektroniczną.

  Święta Wielkanocne w 2022 r.

  Święta Wielkanocne w 2022 r. to data oczekiwana przez wielu pracowników. Kiedy jest Wielkanoc? Czy jest to dzień wolny od pracy?

  Spis powszechny do 30 września 2021 r.

  Spis powszechny potrwa do 30 września. Jak można wziąć udział w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań w 2021 r.?

  Zakup akcji lub obligacji - UOKiK radzi

  Na co zwracać uwagę przy najbardziej popularnych instrumentach finansowych, czyli akcjach i obligacjach?

  Wydziedziczenie – na czym polega?

  Wydziedziczenie jest możliwe tylko po spełnieniu określonych warunków. Na czym w rzeczywistości polega?

  Alienacja rodzicielska - co robić?

  Alienacja rodzicielska, czyli utrudnianie kontaktów z dzieckiem przez rodzica to ważny problem. Co można zrobić w takiej sytuacji?

  Osoby niepełnosprawne - powstanie nowa ustawa?

  Ustawa o wyrównywaniu szans osób z niepełnosprawnościami ma umożliwić pełne wdrożenie Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych.

  Stwierdzenie nieważności decyzji (KPA)

  Stwierdzenie nieważności decyzji to instytucja z Kodeksie postępowania administracyjnego, która stanowi wyjątek od zasady trwałości decyzji administracyjnych.

  O ile wzrosną emerytury w 2022 r.?

  O ile wzrosną najniższe emerytury w 2022 r.? Co z rentą z tytułu całkowitej niezdolności do pracy i rentą rodzinną?

  Zasiłek okresowy w 2022 r.

  Zasiłek okresowy w 2022 r. czeka podwyżka kryteriów dochodowych. Czy wpływa to na wysokość świadczeń?

  Wakacyjny urlop - gdzie i za ile? [BADANIE]

  Ponad 80% Polaków spędziło tegoroczny wakacyjny urlop w kraju. Ile środków przeznaczyliśmy na wyjazdy?

  MS zapowiada zmiany dotyczące samorządu kuratorskiego

  Przepisy mają zostać wyostrzone, aby kuratorzy mieli bardziej szczegółowe określone narzędzia działania.