reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Prawa seniora > Ulgi dla seniora > 5 najważniejszych ulg dla seniora w 2020 r.

5 najważniejszych ulg dla seniora w 2020 r.

Seniorzy mogą korzystać z różnorodnych ulg i zniżek. Niektóre wynikają z poszczególnych ustaw, inne zaś z działań prowadzonych przez samorządy. O jakich ulgach warto pamiętać w 2020 r.?

1. Bezpłatne leki

Osoby, które ukończyły 75 rok życia są uprawnione do nabywania bezpłatnych leków. Są to leki na receptę wyszczególnione na liście refundacyjnej. Od 2020 r. recepty na takie leki będą mogli wystawiać również lekarze specjaliści.

Prawo do bezpłatnych leków przysługuje także niektórym grupom pacjentów np. inwalidom wojennym.

2. Zwolnienie z abonamentu RTV

Jednym z uprawnień przysługujących seniorom jest możliwość zwolnienia z abonamentu RTV. Należy jednak pamiętać o dokonaniu odpowiednich formalności w placówce Poczty Polskie S.A. tj o złożeniu oświadczenia o spełnianiu warunków do korzystania ze zwolnienia i przedłożenia odpowiednich dokumentów, które będą to potwierdzały. Zwolnienie będzie przysługiwało od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dopełniono tych formalności.

Do zwolnienia z opłat abonamentowych uprawnione są osoby, które:

 • posiadają orzeczenie o zaliczeniu do I grupy inwalidów, całkowitej niezdolności do pracy, trwałej lub okresowej całkowitej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym lub znacznym stopniu niepełnosprawności;
 • ukończyły 75 lat;
 • otrzymują świadczenie pielęgnacyjne, specjalny zasiłek opiekuńczy lub rentę socjalną;
 • są niesłyszące, mają stwierdzoną całkowitą głuchotę lub obustronne upośledzenie słuchu;
 • są niewidome (ostrość wzroku nie przekracza 15%);
 • ukończyły 60 lat oraz mają ustalone prawo do emerytury, której wysokość nie przekracza miesięcznie kwoty 50% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w roku poprzedzającym;
 • mają prawo do korzystania ze świadczeń z pomocy społecznej;
 • spełniają kryterium dochodowe uprawniające do świadczeń rodzinnych;
 • są bezrobotne;
 •  posiadają prawo do zasiłku przedemerytalnego;
 • posiadają prawo do świadczenia przedemerytalnego;
 • otrzymują zasiłek dla opiekuna.

W 2020 r. nie zmieni się wysokość opłat abonamentowych. Za używanie odbiornika radiofonicznego zapłacimy 7,00 zł. W przypadku odbiornika telewizyjnego lub telewizyjnego i radiofonicznego opłata wynosi 22,70 zł. Są to kwoty obowiązujące przy uiszczaniu opłat za jeden miesiąc. Przy płaceniu z góry za kilka miesięcy czy rok są one niższe.

3. Tańsze przejazdy koleją

Emerytom i rencistom przysługuje kilka zniżek na podróż pociągiem. Na rabat w wysokości 30% mogą liczyć osoby, które skończyły 60 lat i podróżują pociągami PKP Intercity. 25% zniżki na bilety jednorazowe i 10% na okresowe dla osób, które ukończyły 60 rok życia przewiduje oferta POLREGIO.

Więcej informacji o poszczególnych zniżkach dla seniorów podróżujących koleją znajduje się w artykule pt. PKP – zniżki dla seniora

4. Zniżki w komunikacji miejskiej

100% ulgi przy przejazdach tramwajami i autobusami (trolejbusami) komunikacji miejskiej, bez względu na miejsce zamieszkania przysługuje inwalidom wojennym. Kombatanci mają prawo do ulgi w wysokości 50%. Ponadto, samorządy mogą wprowadzać swoje ulgi na przejazdy w środkach komunikacji miejskiej. Przeważnie do bezpłatnych przejazdów mają prawo seniorzy od 70 roku życia. Znaczne zniżki przewidziane są zaś dla emerytów in rencistów.

5. Samorządowe zniżki dla seniorów

Samorządy coraz częściej oferują seniorom dedykowane im karty, umożliwiające korzystanie ze zniżek. Z kartą seniora można liczyć na upusty m.in. w księgarniach, prywatnych placówkach medycznych, restauracjach czy teatrach. Warto sprawdzić na stronach internetowej swojej gminy czy oferuje ona specjalne programy dla seniorów albo poprosić o pomoc w tym kogoś z rodziny.

Polecamy serwis: Prawa seniora

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Wielu seniorów utrzymuje się z emerytur, rent i innych świadczeń. Możliwość korzystania z ulg i zniżek jest więc niezwykle istotna w przypadku osób starszych. /fot. Shutterstock
Wielu seniorów utrzymuje się z emerytur, rent i innych świadczeń. Możliwość korzystania z ulg i zniżek jest więc niezwykle istotna w przypadku osób starszych. /fot. Shutterstock

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja44.25 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Elżbieta Kozłowska

Radca prawny, adwokat, specjalista z zakresu prawa gospodarczego, cywilnego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama