reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Prawa seniora > Usługi dla seniorów > Godziny dla seniorów – czy będą zmiany?

Godziny dla seniorów – czy będą zmiany?

Godziny dla seniorów obowiązują od 10:00 do 12:00. Czy rząd planuje przesunąć je na inną porę? Do kiedy obowiązują godziny dla seniorów?

Godziny dla seniorów – o jakiej porze?

Możliwość przesunięcia godzin dla seniorów było przedmiotem interpelacji poselskiej skierowanej do Prezesa Rady Ministrów (nr 12999).

W interpelacji posłowie podnosili, iż osoby starsze preferują zakupy z samego rana, między godziną 8:00 a 10:00. Powoływali się również na dane opublikowane przez Polską Izbę Handlu, z których wynika, iż w kwietniu 2020 r. obroty w małych sklepach o wielkości do 300 m2 oraz w supermarketach (301-2500 m2) w okresie obowiązywania godzin dla seniorów łączne obroty były o prawie 40 procent niższe niż godzinę później.

Jedno z pytań interpelacji dotyczyło zatem przesunięcia godzin dla seniorów na godziny od 8:00 do 10:00 rano.

Zgodnie z obecnymi przepisami godziny dla seniorów obowiązują od 10:00 do 12:00.

„W związku z faktem, iż przedmiotowy przedział godzin, który jest tożsamy z funkcjonującym w okresie wiosennym, jest już powszechnie utrwalony w społecznej świadomości, jego zmiana nie wydaje się zasadna” – odpowiedziała sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej Anna Schmidt.

Dodała również, iż resorty odpowiedzialne za procesy gospodarcze i ich skutki nie posiadają danych, z których wynikałoby aby wprowadzone zmiany w tak drastyczny sposób ograniczyły dochody małych i średnich przedsiębiorstw w branży handlowej.

Polecamy: Nowy JPK_VAT + Nowe oznaczenia (szczegółowa tabela) + 150 odpowiedzi na pytania o kody w JPK_VAT - Komplet

Co oznaczają godziny dla seniorów?

Godziny dla seniorów zostały wprowadzone rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 9 października 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.

Polegają one na tym obiekty handlowe lub usługowe oraz placówki handlowe, których przeważająca działalność polega na sprzedaży żywności, produktów kosmetycznych, artykułów toaletowych, środków czystości, produktów leczniczych, wyrobów medycznych oraz środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub świadczeniu usług pocztowych, od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00-12.00 obsługują wyłącznie osoby powyżej 60. roku życia.

Do kiedy obowiązują godziny dla seniorów?

Zgodnie z § 7a rozporządzenia godziny dla seniorów obowiązują do odwołania.

Czy godziny dla seniorów obowiązują w weekend?

Godziny dla seniorów nie obowiązują w weekendy, a jedynie w dni powszednie: od poniedziałku do piątku.

Polecamy serwis: Prawa seniora

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Godziny dla seniorów – czy będą zmiany?/Fot. Shutterstock
Godziny dla seniorów – czy będą zmiany?/Fot. Shutterstock

Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Meritus

Meritus Systemy Informatyczne Sp. z o.o. jest kontynuatorem działalności firmy Meritus 2 Spółka Jawna, działającej od 1990 r.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama