reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Prawa seniora > Zdrowie seniora > Refundacja leków 2012

Refundacja leków 2012

Nowa ustawa refundacyjna obowiązuje od 1 stycznia 2012 r. Co się zmienia? Jak zmiany te odczują pacjenci?

Jednakowe ceny

Nowe przepisy wprowadzają na leki refundowane sztywne ceny i marże. Od wynegocjowanych cen leków marża wynosi 5 % urzędowej ceny zbytu (do podziału pomiędzy uczestników łańcucha hurtowego). Dla pacjentów oznacza to, iż apteki nie będą już mogły sprzedawać leków refundowanych „za jeden grosz” ani stosować innych rabatów, upustów i bonifikat.

Informacje o zamiennikach

Do przestrzegania cen określonych w wykazach leków refundowanych będą zobowiązywały apteki umowy zawierane z Narodowym Funduszem Zdrowia. NFZ nie będzie mógł odmówić zawarcia z apteką takiej umowy. W związku z kontraktem na aptece będą ciążyły dodatkowe obowiązki, przede wszystkim obowiązek zapewnienia pacjentowi dostępności do leków objętych refundacją.

Aptekarze będą mieli również obowiązek informowania o możliwości nabycia innego odpowiednika leku refundowanego, którego cena detaliczna nie przekracza limitu finansowania ze środków publicznych oraz ceny detalicznej leku przepisanego na recepcie. Apteka ma obowiązek zapewnić dostępność tego leku. Wyjątkiem od tej zasady jest sytuacja, gdy lekarz dokonał adnotacji na recepcie, iż nie można dokonać zamiany na przepisany lek.

Informacje o zawarciu umowy z NFZ na wydawanie leków refundowanych oraz o możliwości nabycia tańszego odpowiednika powinny być zamieszczone w aptece w widocznym i łatwo dostępnym miejscu.

Recepty wystawione przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy są realizowane na dotychczasowych zasadach.

Pobierz: Aktualny wykaz leków refundowanych (pdf)

Problem z receptą

Pacjenci mogą mieć problem z realizacją recepty, na której lekarz zamieścił pieczątkę "Refundacja do decyzji NFZ". Narodowy Fundusz Zdrowia informuje, iż w takim przypadku recepta nadal pozostaje ważna. NFZ dokona zaś refundacji leków zrealizowanych na jej podstawie, zgodnie z obwieszczeniem Ministra Zdrowia w sprawie wykazu refundowanych leków na dzień 1 stycznia 2012 r.

Zobacz również: Recepta z pieczątką "Refundacja do decyzji NFZ" jest ważna i uprawnia do refundacji

W przypadku odmowy wypisania przez lekarza recepty na lek objęty refundacją, pacjent może zgłosić się po pomoc do Rzecznika Praw Pacjenta.

Zobacz również: Odmowa wypisania recepty na lek refundowany - co robić?

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 12 maja 2011 r. o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Leki refundowane./ Fot. Fotolia
Leki refundowane./ Fot. Fotolia

Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Krajowy System Usług

(KSU)

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama