Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy aplikant może być asystentem w sądzie?

REKLAMA

REKLAMA

Zarówno aplikant adwokacki, jak i radcowski mogą być zatrudnieni na stanowisku asystenta sędziego lub sekretarza sądowego. Kontrowersje budzi jednak pytanie, czy łączenie tych dwóch funkcji nie rodzi konfliktu interesów.

Orzeczenia sądowe

Choć w sprawie zapadło kilka wyroków (jeszcze nieprawomocnych), które przemawiają na korzyść aplikantów (tzn. że nie rodzi konfliktu interesów zatrudnienie aplikanta na stanowisku asystenta sędziego i nie może być to jedyną podstawą jego zwolnienia przez sędziego), spory w temacie nie ustały. Nadal można spotkać się z różną polityką prawników (adwokatów i radców prawnych).

REKLAMA

Zobacz serwis: Kodeks karny

Adwokatura

Aby aplikant mógł pracować w sądzie lub w policji musi spełnić dwa zasadnicze warunki.

Po pierwsze, musi uzyskać zgodę swojego patrona oraz dziekana Okręgowej Rady Adwokackiej. Po drugie, podjęcie zatrudnienia nie może utrudniać przebiegu aplikacji oraz naruszać godności wykonywania zajęć aplikanta adwokackiego.

Zobacz również: Dokumenty kandydatów na aplikacje 2011

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polityka adwokatów w tym względzie jest różna. W Krakowie żaden aplikant nie otrzymał zgody na pracę w sądzie. W Warszawie natomiast, kilku aplikantów już wykonuje pracę w sądzie, kilku wystąpiło o zgodę.

REKLAMA

Adwokaci podchodzą do tematu dość niechętnie. Podkreślają, że w takiej sytuacji występuje konflikt interesów, tzn. osoba wykonuje z jednej strony obowiązki aplikanta adwokackiego, z drugiej – pracuje w sądzie. Może więc dojść do sytuacji, w której aplikant będzie reprezentował klienta (w imieniu swojego patrona) przed tym samym sądem, w którym pracuje. Spowodować to może, że strona przez niego reprezentowana znajdzie się w bardziej korzystnej sytuacji.

W Warszawie, aplikanta pragnącego podjąć pracę w sądzie, czeka rozmowa z dziekanem Okręgowej Rady Adwokackiej. Rozmowa ta ma przybliżyć aplikantowi konsekwencje podjęcia zatrudnienia, ewentualnej możliwości zaistnienia konfliktu z przepisami prawnymi oraz normami etycznymi.
Samorząd radcowski

Nieco inaczej sytuacja kształtuje się w przypadku radców prawnych. Aplikanci nie muszą uzyskać zgody na podjęcie zatrudnienia w sądzie. Co więcej, nie musi o tym fakcie informować swojego samorządu.

Podobnie jednak, jak w przypadku aplikantów adwokackich, praca w sądzie nie może zwalniać w obowiązków aplikanta ani naruszać zasad etyki zawodowej.

Zdaniem radców prawnych, sam fakt zatrudnienia na stanowisku asystenta sędziego nie narusza kodeksu etycznego. Do takiego konfliktu może dojść tylko w konkretnej sprawie – gdy osoba zajmuje się tą samą sprawą jako aplikant i asystent sędziego. Wówczas powinna wyłączyć się w danej sprawie z pełnienia jednej z funkcji.

Zobacz serwis: Adwokatura

Zobacz: Aplikacje 2011 - egzaminy już wkrótce

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Wymiary mebli w szkołach i przedszkolach regulują polskie i jednocześnie europejskie normy. Czy Twoje Dziecko ma dobrze dobraną ławkę poznasz po kolorze stelaża

  Wymiary mebli w szkołach i przedszkolach regulują polskie i jednocześnie europejskie normy PN-EN 1729-1:2007 oraz PN-EN 1729-2:2007. Ławki powinny być dopasowane do wzrostu ucznia. Sprawdź czy Twoje Dziecko ma dobrze dobraną ławkę!

  5 549 zł - to dochód uwzględniany przy ustalaniu miesięcznej wysokości dochodu na osobę w rodzinie studenta i doktoranta ubiegającego się o stypendium socjalne oraz kredyt studencki

  5 549 zł - to dochód uwzględniany przy ustalaniu miesięcznej wysokości dochodu na osobę w rodzinie studenta i doktoranta ubiegającego się o stypendium socjalne oraz kredyt studencki. Zapoznaj się z najnowszym obwieszczeniem Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego.  

  Od 1 do 25 października można składać wnioski o stypendium. Wysokość jednorazowo wypłaconego stypendium wyniesie 17 tys. zł

  Wysokość jednorazowo wypłaconego stypendium wyniesie 17 tys. zł. Wnioski można składać już od 1 października 2023 r. Sprawdź kto dostanie stypendium!

  Wybory 2023: Jak prawidłowo wypełnić kartę do głosowania

  By głos został uznany za ważny, należy postawić znak “x” przy konkretnym nazwisku na karcie. Zanim postawisz krzyżyk sprawdź czy karta, którą otrzymałeś, spełnia wymogi formalne dokumentu. 

  REKLAMA

  Wybory 2023: Zgłaszanie nieprawidłowości. Dezinformacja, naruszenie ciszy wyborczej, nieprawidłowe działanie obwodowej komisji wyborczej, nielegalne treści

  Jak zgłosić nieprawidłowości podczas wyborów 2023 r.? Chcesz powiadomić np. o naruszeniu ciszy wyborczej? Sprawdź jak to zrobić!

  Czy wprowadzenie 60 tys. kwoty wolnej oznacza brak trzynastej i czternastej emerytury? D. Tusk odpowiada

  Kwota wolna 60 tys. zł, czyli zniesienie podatku dla emerytów i emerytek, nie oznacza, że nie będzie "trzynastki" i "czternastki"; nasza propozycja dotyczy też dwukrotnego w ciągu roku waloryzowania emerytur, jeśli inflacja przekracza 5 proc. - powiedział w Mińsku Mazowieckim, szef PO Donald Tusk.

  Im więcej dzieci, tym niższe podatki. Padła propozycja PIT-u rodzinnego

  Władysław Kosiniak-Kamysz: nasza propozycja – im więcej dzieci, tym niższe podatki. Co proponuje PSL?

  Wybory 2023: Głosowanie spoza miejsca zamieszkania

  Osoby, które w dniu wyborów będą przebywać poza miejscem swojego stałego zamieszkania, również mogą oddać głos. Chęć głosowania w innym obwodzie niż ten, w którym jesteśmy zameldowani lub mieszkamy można zgłosić zarówno przez internet, jak i w urzędzie.

  REKLAMA

  Wybory 2023: Głosowanie zza granicy

  Niezależnie od tego, czy Twój pobyt za granicą jest stały, czy czasowy, możesz przystąpić do głosowania. Warunkiem jest posiadanie czynnych praw wyborczych.

  14 października 2023 r. mija termin na udzielenie dotacji. Wysokość uzależniona od klasy do której uczęszcza uczeń. Klasy IV - 185 zł na ucznia, klasy V i VI - 238 zł na ucznia, klasy VII i VIII - 330 zł na ucznia

  14 października 2023 r. mija termin na udzielenie dotacji. Wysokość uzależniona od klasy do której uczęszcza uczeń. Klasy IV - 185 zł na ucznia, klasy V i VI - 238 zł na ucznia, klasy VII i VIII -  330 zł na ucznia. Podręczniki do zajęć z zakresu edukacji: polonistycznej, matematycznej, przyrodniczej i społecznej, podręczniki do zajęć z zakresu danego języka obcego nowożytnego lub materiały edukacyjne w przypadku klas I–III wynosi 99 zł na ucznia, materiały ćwiczeniowe w przypadku klas I–III  - 55 zł na ucznia.

  REKLAMA