| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Ciekawostki > Czy aplikant może być asystentem w sądzie?

Czy aplikant może być asystentem w sądzie?

Zarówno aplikant adwokacki, jak i radcowski mogą być zatrudnieni na stanowisku asystenta sędziego lub sekretarza sądowego. Kontrowersje budzi jednak pytanie, czy łączenie tych dwóch funkcji nie rodzi konfliktu interesów.

Orzeczenia sądowe

Choć w sprawie zapadło kilka wyroków (jeszcze nieprawomocnych), które przemawiają na korzyść aplikantów (tzn. że nie rodzi konfliktu interesów zatrudnienie aplikanta na stanowisku asystenta sędziego i nie może być to jedyną podstawą jego zwolnienia przez sędziego), spory w temacie nie ustały. Nadal można spotkać się z różną polityką prawników (adwokatów i radców prawnych).

Zobacz serwis: Kodeks karny

Adwokatura

Aby aplikant mógł pracować w sądzie lub w policji musi spełnić dwa zasadnicze warunki.

Po pierwsze, musi uzyskać zgodę swojego patrona oraz dziekana Okręgowej Rady Adwokackiej. Po drugie, podjęcie zatrudnienia nie może utrudniać przebiegu aplikacji oraz naruszać godności wykonywania zajęć aplikanta adwokackiego.

Zobacz również: Dokumenty kandydatów na aplikacje 2011

Polityka adwokatów w tym względzie jest różna. W Krakowie żaden aplikant nie otrzymał zgody na pracę w sądzie. W Warszawie natomiast, kilku aplikantów już wykonuje pracę w sądzie, kilku wystąpiło o zgodę.

Adwokaci podchodzą do tematu dość niechętnie. Podkreślają, że w takiej sytuacji występuje konflikt interesów, tzn. osoba wykonuje z jednej strony obowiązki aplikanta adwokackiego, z drugiej – pracuje w sądzie. Może więc dojść do sytuacji, w której aplikant będzie reprezentował klienta (w imieniu swojego patrona) przed tym samym sądem, w którym pracuje. Spowodować to może, że strona przez niego reprezentowana znajdzie się w bardziej korzystnej sytuacji.

W Warszawie, aplikanta pragnącego podjąć pracę w sądzie, czeka rozmowa z dziekanem Okręgowej Rady Adwokackiej. Rozmowa ta ma przybliżyć aplikantowi konsekwencje podjęcia zatrudnienia, ewentualnej możliwości zaistnienia konfliktu z przepisami prawnymi oraz normami etycznymi.
Samorząd radcowski

Nieco inaczej sytuacja kształtuje się w przypadku radców prawnych. Aplikanci nie muszą uzyskać zgody na podjęcie zatrudnienia w sądzie. Co więcej, nie musi o tym fakcie informować swojego samorządu.

Podobnie jednak, jak w przypadku aplikantów adwokackich, praca w sądzie nie może zwalniać w obowiązków aplikanta ani naruszać zasad etyki zawodowej.

Zdaniem radców prawnych, sam fakt zatrudnienia na stanowisku asystenta sędziego nie narusza kodeksu etycznego. Do takiego konfliktu może dojść tylko w konkretnej sprawie – gdy osoba zajmuje się tą samą sprawą jako aplikant i asystent sędziego. Wówczas powinna wyłączyć się w danej sprawie z pełnienia jednej z funkcji.

Zobacz serwis: Adwokatura

Zobacz: Aplikacje 2011 - egzaminy już wkrótce

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Jakubowski

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »