REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy aplikant może być asystentem w sądzie?

Aplikant musi uzyskać zgodę swojego patrona.
Aplikant musi uzyskać zgodę swojego patrona.

REKLAMA

REKLAMA

Zarówno aplikant adwokacki, jak i radcowski mogą być zatrudnieni na stanowisku asystenta sędziego lub sekretarza sądowego. Kontrowersje budzi jednak pytanie, czy łączenie tych dwóch funkcji nie rodzi konfliktu interesów.

Orzeczenia sądowe

Choć w sprawie zapadło kilka wyroków (jeszcze nieprawomocnych), które przemawiają na korzyść aplikantów (tzn. że nie rodzi konfliktu interesów zatrudnienie aplikanta na stanowisku asystenta sędziego i nie może być to jedyną podstawą jego zwolnienia przez sędziego), spory w temacie nie ustały. Nadal można spotkać się z różną polityką prawników (adwokatów i radców prawnych).

REKLAMA

Zobacz serwis: Kodeks karny

Adwokatura

Aby aplikant mógł pracować w sądzie lub w policji musi spełnić dwa zasadnicze warunki.

Po pierwsze, musi uzyskać zgodę swojego patrona oraz dziekana Okręgowej Rady Adwokackiej. Po drugie, podjęcie zatrudnienia nie może utrudniać przebiegu aplikacji oraz naruszać godności wykonywania zajęć aplikanta adwokackiego.

Zobacz również: Dokumenty kandydatów na aplikacje 2011

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polityka adwokatów w tym względzie jest różna. W Krakowie żaden aplikant nie otrzymał zgody na pracę w sądzie. W Warszawie natomiast, kilku aplikantów już wykonuje pracę w sądzie, kilku wystąpiło o zgodę.

REKLAMA

Adwokaci podchodzą do tematu dość niechętnie. Podkreślają, że w takiej sytuacji występuje konflikt interesów, tzn. osoba wykonuje z jednej strony obowiązki aplikanta adwokackiego, z drugiej – pracuje w sądzie. Może więc dojść do sytuacji, w której aplikant będzie reprezentował klienta (w imieniu swojego patrona) przed tym samym sądem, w którym pracuje. Spowodować to może, że strona przez niego reprezentowana znajdzie się w bardziej korzystnej sytuacji.

W Warszawie, aplikanta pragnącego podjąć pracę w sądzie, czeka rozmowa z dziekanem Okręgowej Rady Adwokackiej. Rozmowa ta ma przybliżyć aplikantowi konsekwencje podjęcia zatrudnienia, ewentualnej możliwości zaistnienia konfliktu z przepisami prawnymi oraz normami etycznymi.
Samorząd radcowski

Nieco inaczej sytuacja kształtuje się w przypadku radców prawnych. Aplikanci nie muszą uzyskać zgody na podjęcie zatrudnienia w sądzie. Co więcej, nie musi o tym fakcie informować swojego samorządu.

Podobnie jednak, jak w przypadku aplikantów adwokackich, praca w sądzie nie może zwalniać w obowiązków aplikanta ani naruszać zasad etyki zawodowej.

Zdaniem radców prawnych, sam fakt zatrudnienia na stanowisku asystenta sędziego nie narusza kodeksu etycznego. Do takiego konfliktu może dojść tylko w konkretnej sprawie – gdy osoba zajmuje się tą samą sprawą jako aplikant i asystent sędziego. Wówczas powinna wyłączyć się w danej sprawie z pełnienia jednej z funkcji.

Zobacz serwis: Adwokatura

Zobacz: Aplikacje 2011 - egzaminy już wkrótce

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Reforma Trybunału Konstytucyjnego - dwie ustawy przyjęte przez Sejm

Reforma Trybunału Konstytucyjnego coraz bliżej - dwie ustawy zostały przyjęte przez Sejm. Teraz trafią do Senatu. Po wprowadzeniu reformy moc utracą trzy ustawy: o statusie sędziów TK, o organizacji i trybie postępowania przed TK oraz przepisy wprowadzające ustawę o organizacji i trybie postępowania przed TK.

Nowa definicja gwałtu w Kodeksie karnym z dłuższym vacatio legis

Nowa definicja gwałtu w Kodeksie karnym - będzie dłuższe vacatio legis dla zmiany definicji zgwałcenia. Daje się tym samym więcej czasu sędziom, prokuratorom, policjantom i środowisku naukowemu na zapoznanie się z nowymi przepisami.

300 zł dla sołtysa po 7 latach pełnienia funkcji. Wystarczy 3 świadków. Sejm zmienił przepisy

W dniu 24 lipca 2024 r. Sejm uchwalił dwie (rozpatrywane wspólnie) nowelizacje ustaw - senacką i poselską - dotyczące świadczenia dla sołtysów. Zmienione przepisy przewidują m.in., że sołtysi będą mogli uzyskać świadczenie po siedmiu, a nie po ośmiu latach pełnienia funkcji sołtysa, niezależnie od liczby kadencji.

Kiedy wypłata 300 plus?

Pierwsze wypłaty 300 plus są już na kontach rodziców. Wciąż można składać wnioski o 300 zł. Warto się pospieszyć. Zasada jest prosta. Im szybciej wniosek trafi do ZUS, tym szybciej nastąpi wypłata.

REKLAMA

Przedłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności - Sejm uchwalił nowelizację ustawy

Maksymalnie o sześć miesięcy zostanie przedłużona ważność orzeczeń o niepełnosprawności albo stopnia niepełnosprawności, które wygasają 30 września 2024 r. Tak przewiduje nowelizacja ustawy, którą właśnie uchwalił Sejm. Regulacja trafi teraz do prac w Senacie.

Rynek książki w agonii. Kryzys uderza szczególnie w małych wydawców

Rynek książki znajduje się w głębokim kryzysie. Sytuacja mniejszych podmiotów na rynku wydawniczym i rynku książki jest dramatyczna. Tak stwierdza prezeska Polskiej Izby Książki Magdalena Hajduk-Dębowska podczas sejmowej podkomisji stałej do spraw czytelnictwa i prawa autorskiego.

Czy organ publiczny może wdrożyć jeden system dla zgłoszeń wewnętrznych i zewnętrznych?

Większości jednostek samorządu terytorialnego będzie jednocześnie podmiotem prawnym zobowiązanym do wdrożenia systemu zgłoszeń wewnętrznych i organem publicznym zobowiązanym do wdrożenia zgłoszeń zewnętrznych.

Polska staje się atrakcyjnym rynkiem pracy. Coraz więcej cudzoziemskich pracowników jest zatrudnionych w naszym kraju

1 mln 160 tys. osób – tylu cudzoziemców pracowało w Polsce legalnie i podlegało ubezpieczeniom społecznym pod koniec czerwca 2024 r. Od marca br. ich liczba zwiększyła się o blisko 22 tys. osób. Największą grupę wśród pracujących obcokrajowców stanowią Ukraińcy - jest ich 771 tys.

REKLAMA

Darmowy żłobek, również prywatny, dla wszystkich? To miasto ma takie ambicje. Rządzący pomagają. Co pozostałymi częściami Polski?

Darmowy żłobek, również prywatny, dla wszystkich? To miasto ma takie ambicje, a rządzący pomagają. Co z dostępnością w pozostałych częściach Polski? Na mapie są białe plamy, w których rodzice nie mają dostępu do żadnej formy opieki żłobkowej. Ich sytuację trzeba zmienić.

Darowizna od siostry z majątku wspólnego. Ten jeden warunek daje zwolnienie

Darowizna od siostry podlega zwolnieniu od podatku także w przypadku, gdy pochodzi ze wspólnego małżeńskiego majątku. Fiskus to potwierdza w najnowszej interpretacji. Jest jednak jeden warunek, potrzebna jest zgoda drugiego małżonka do dokonania darowizny z majątku wspólnego.

REKLAMA