reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Ciekawostki > Morderstwo Bohdana Piaseckiego

Morderstwo Bohdana Piaseckiego

Porwanie i zabójstwo Bohdana Piaseckiego jest jedną z najbardziej tajemniczych zbrodni w najnowszej historii Polski. Jest to tym bardziej ciekawa sprawa, że miesza się w niej przestępstwo kryminalne z wielką polityka i wpływami służby bezpieczeństwa.

Bohdan Piasecki był synem Bolesława Piaseckiego. Osoby tyleż barwnej co kontrowersyjnej. Przed wojną Bolesław Piasecki był twórcą ONR –Falanga. Radykalnej organizacji narodowej, której zarzuca się szerzenie antysemityzmu. W trakcie wojny Piasecki działał w armii podziemnej. Najpierw w Konfederacji Narodu następnie w ramach Armii Krajowej. W tamtym okresie walczył zarówno z Niemcami jak i podziemiem komunistycznym.

Po wojnie natomiast Bolesław Piasecki rozpoczął współpracę z tworzącą się władzą ludową (wcześniej był więziony i torturowany przez NKWD). Założył on stowarzyszenie PAX, zrzeszające postępowych katolików. Następnie był posłem na Sejm PRL kilku kadencji oraz członkiem Rady Państwa.

Porwanie

Bohdan Piasecki uczęszczał do założonego przez PAX katolickiego liceum św. Augustyna. Dnia 22 stycznia 1957 r. Bohdan też był w szkole. Do grupy wracających z zajęć uczniów podeszło dwóch mężczyzn. Okazali legitymacje milicyjne i poprosili na stronę Bohdana Piaseckiego. Po chwili mężczyźni wraz z synem szefa PAX-u wsiedli do taksówki. Naoczni świadkowie zapamiętali jej numer boczny- T 75 222. Taksówka oddaliła się w kierunku ul. Weinerta. Od tamtej pory nikt więcej nie widział Bohdana Piaseckiego żyjącego.

Zobacz: Kiedy należy podjąć warunkowo umorzone postępowanie

Telefony i okup

Jeszcze tego samego dnia w mieszkaniu Piaseckich zadzwonił telefon. Dzwoniły osoby podające się za porywaczy. Zażądały wysokiego okupu. Kidnaperzy dzwonili jeszcze kilkukrotnie. W końcu zrozpaczony ojciec dał się wciągnąć w grę z rzekomymi porywaczami.

Jeden z najbliższych współpracowników Piaseckiego a zarazem jego przyjaciel Ryszard Reiff miał być w całej sprawie pośrednikiem. Chodził on po mieście z walizką pieniędzy i stosował się do zostawianych przez przestępców wskazówek. Niestety jego dwudniowa misja nie dała żadnych rezultatów.

Znalezienie zwłok

Zwłoki Bohdana Piaseckiego znaleziono dopiero 8 grudnia 1958 r. Z ustaleń śledczych wynikało, że chłopca zamordowano w dniu porwania. Natomiast żadne ślady nie pozwalały na zidentyfikowanie sprawców mordu.

Jedyny ślad

Milicja Obywatelska prowadziła śledztwo w sprawie zabójstwa. W żaden jednak sposób nie była w stanie odkryć kto dopuścił się tak strasznego czynu. Jedyną poszlaką w całej sprawie była taksówka. Czarna Warszawa- T 75 222. Jej właścicielem okazał się Ignacy Ekerling. Jednak to ustalenie nie przybliżyło organów ścigania do odkrycia prawdy. Ekerling mataczył w śledztwie, podawał sprzeczne informacje. Natomiast Milicja i prokuratura zachowywały się cokolwiek dwuznacznie w całej sprawie- m. in. zezwoliły Ekerlingowi na wyjazd do Izraela.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Żadna z podanych hipotez nie ma jednak pokrycia w faktach.
Żadna z podanych hipotez nie ma jednak pokrycia w faktach.

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Adamczyk

Doświadczony manager i profesjonalistka z dziedziny ekonomii zdrowia, specjalizująca się w analizie biznesowej, w tym w kontroli zarządczej w placówkach medycznych, ze szczególnym uwzględnieniem kontrolingu i analizy finansowej szpitala oraz w analityce rynku farmaceutycznego i analizach refundacyjnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama