reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Oskarżony - podejrzany > Umieszczenie w zakładzie leczenia odwykowego

Umieszczenie w zakładzie leczenia odwykowego

Obok kary pozbawienia wolności, sąd może orzec w stosunku do osoby uzależnionej środek zabezpieczający w postaci umieszczenia w zakładzie odwykowym. Pobyt w takim zakładzie nie może być krótszy niż 3 miesiące, ani dłuższy niż dwa lata, a to po jakim okresie sprawca zostanie zwolniony zależy w głównej mierze od wyników leczenia.

Umieszczenie w zakładzie

Osoba, która popełniła przestępstwo w związku z uzależnieniem od alkoholu lub innego środka odurzającego, może zostać skazana na karę pozbawienia wolności, a także może zostać wobec niej orzeczony środek zabezpieczający w postaci umieszczenia w zakładzie leczenia odwykowego.

Co ważne, czas pobytu w takim zakładzie ma określone ramy czasowe. Nie może trwać krócej niż 3 miesiące ani dłużej niż 2 lata. O tym, czy dana osoba może opuścić zakład, decyduje sąd na podstawie wyników leczenia osoby uzależnionej.

Zobacz serwis: Kodeks karny

Wysłuchanie psychologów

Zanim sąd orzeknie ten środek zabezpieczający, powinien wysłuchać lekarzy psychiatrów oraz psychologa. Warto podkreślić w tym miejscu, iż chodzi o złożenie przez tych lekarzy opinii ustnej (a nie np. tylko na piśmie).

Lekarze wydają opinie nie tylko co do faktu, czy sprawca w ogóle jest osobą uzależnioną od alkoholu lub innych środków odurzających, ale wypowiadają się również czy istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że oskarżony dopuści się ponownego popełnienia przestępstwa w związku z tym uzależnieniem. Dopiero takie stwierdzenie, wraz z sugestią, iż należy umieścić sprawcę w zakładzie, powoduje, że sąd może orzec ten środek zabezpieczający.

Zobacz serwis: Sprawy karne

Co ma wpływ na okres przebywania w zakładzie?

Po orzeczeniu środka zabezpieczającego, sprawca zostaje umieszczony w zakładzie odwykowym i poddany zostaje terapii. I tu można zadać pytanie, czy wysokość kary pozbawienia wolności ma jakikolwiek wpływ na okres pobytu w zakładzie odwykowym?

Nie. Jedynym ograniczeniem są wcześniej wspomniane, wskazane w kodeksie, ramy czasowe – minimalnego i maksymalnego okresu przebywania w zakładzie przez sprawcę przestępstwa.

Oznacza to, że sąd może skazać sprawcę, np. na miesiąc pozbawienia wolności, a w zakładzie odwykowym spędzi on rok. Głównym kryterium są tu bowiem wyniki leczenia. Gdyby sprawca przestępstwa był zwalniany z zakładu odwykowego tylko z uwagi na wymiar kary pozbawienia wolności (np. sąd skazał sprawcę na rok pozbawienia wolności i zwalniał go z zakładu właśnie po roku, mimo iż terapia nie została zakończona), byłoby to pozbawione sensu i prawdopodobnie niweczyło dotychczasowe efekty takiej terapii.

Sąd zwalnia sprawcę przestępstwa dopiero po zakończeniu terapii, kiedy można sądzić, że ustało prawdopodobieństwo ponownego popełnienia przez niego przestępstwa w związku z uzależnieniem..

Czas spędzony w zakładzie odwykowym zalicza się na poczet wymierzonej sprawcy kary pozbawienia wolności. W wypadku, gdy okres pobytu w takim zakładzie przekracza wysokość orzeczonej kary, to powstała nadwyżka nie podlega po prostu żadnemu zaliczeniu.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

TaxCorner

TaxCorner - Kancelaria Doradcy Podatkowego Artur Ratajczak jest młodą, prężnie rozwijającą się firmą doradztwa podatkowego. Świadczymy usługi doradcze, wykorzystując swoją wiedzę i doświadczenie oferujemy usługi najwyższej jakości.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama