REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Umieszczenie w zakładzie leczenia odwykowego

Redakcja
Leczenie odwykowe. Fot. / Fotolia
Leczenie odwykowe. Fot. / Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Obok kary pozbawienia wolności, sąd może orzec w stosunku do osoby uzależnionej środek zabezpieczający w postaci umieszczenia w zakładzie odwykowym. Pobyt w takim zakładzie nie może być krótszy niż 3 miesiące, ani dłuższy niż dwa lata, a to po jakim okresie sprawca zostanie zwolniony zależy w głównej mierze od wyników leczenia.

Umieszczenie w zakładzie

Osoba, która popełniła przestępstwo w związku z uzależnieniem od alkoholu lub innego środka odurzającego, może zostać skazana na karę pozbawienia wolności, a także może zostać wobec niej orzeczony środek zabezpieczający w postaci umieszczenia w zakładzie leczenia odwykowego.

REKLAMA

Co ważne, czas pobytu w takim zakładzie ma określone ramy czasowe. Nie może trwać krócej niż 3 miesiące ani dłużej niż 2 lata. O tym, czy dana osoba może opuścić zakład, decyduje sąd na podstawie wyników leczenia osoby uzależnionej.

Zobacz serwis: Kodeks karny

Wysłuchanie psychologów

Zanim sąd orzeknie ten środek zabezpieczający, powinien wysłuchać lekarzy psychiatrów oraz psychologa. Warto podkreślić w tym miejscu, iż chodzi o złożenie przez tych lekarzy opinii ustnej (a nie np. tylko na piśmie).

Lekarze wydają opinie nie tylko co do faktu, czy sprawca w ogóle jest osobą uzależnioną od alkoholu lub innych środków odurzających, ale wypowiadają się również czy istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że oskarżony dopuści się ponownego popełnienia przestępstwa w związku z tym uzależnieniem. Dopiero takie stwierdzenie, wraz z sugestią, iż należy umieścić sprawcę w zakładzie, powoduje, że sąd może orzec ten środek zabezpieczający.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz serwis: Sprawy karne

Co ma wpływ na okres przebywania w zakładzie?

Po orzeczeniu środka zabezpieczającego, sprawca zostaje umieszczony w zakładzie odwykowym i poddany zostaje terapii. I tu można zadać pytanie, czy wysokość kary pozbawienia wolności ma jakikolwiek wpływ na okres pobytu w zakładzie odwykowym?

Nie. Jedynym ograniczeniem są wcześniej wspomniane, wskazane w kodeksie, ramy czasowe – minimalnego i maksymalnego okresu przebywania w zakładzie przez sprawcę przestępstwa.

REKLAMA

Oznacza to, że sąd może skazać sprawcę, np. na miesiąc pozbawienia wolności, a w zakładzie odwykowym spędzi on rok. Głównym kryterium są tu bowiem wyniki leczenia. Gdyby sprawca przestępstwa był zwalniany z zakładu odwykowego tylko z uwagi na wymiar kary pozbawienia wolności (np. sąd skazał sprawcę na rok pozbawienia wolności i zwalniał go z zakładu właśnie po roku, mimo iż terapia nie została zakończona), byłoby to pozbawione sensu i prawdopodobnie niweczyło dotychczasowe efekty takiej terapii.

Sąd zwalnia sprawcę przestępstwa dopiero po zakończeniu terapii, kiedy można sądzić, że ustało prawdopodobieństwo ponownego popełnienia przez niego przestępstwa w związku z uzależnieniem..

Czas spędzony w zakładzie odwykowym zalicza się na poczet wymierzonej sprawcy kary pozbawienia wolności. W wypadku, gdy okres pobytu w takim zakładzie przekracza wysokość orzeczonej kary, to powstała nadwyżka nie podlega po prostu żadnemu zaliczeniu.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
MSWiA: 1010 zł podwyżki dla kursanta w policji. Uposażenie "na start" takie samo jak w wojsku [1 maja 2024 r.]

Od 1 maja 2024 r. 1010 zł podwyżki dla wstępujących do policji. Ze stałymi dodatkami kursanci powinni mieć 6000 zł brutto. Takie same wynagrodzenia brutto i netto jak na początku służby w wojsku.

Bon energetyczny o 100% wyższy - dla ogrzewających np. pompą ciepła czy piecem akumulacyjnym maksymalnie 1200 zł

W przypadku bonu energetycznego dla osób korzystających ze źródła ogrzewania zasilanego energią elektryczną, np. pompa ciepła czy piec akumulacyjnym, ustawodawca proponuje zwiększone o 100% wsparcie. Osoby w tym przedziale mogą liczyć na świadczenie pieniężne w wysokości od 600 zł do 1200 zł. Bon energetyczny wprowadzony zostanie na okres od 1 lipca 2024 r. do 31 grudnia 2024 r.

Od 1 maja 2024 r. MSWiA zrównuje pensje startowe w policji i wojsku. [projekt rozporządzenia]

Minister M. Kierwiński zrealizował deklaracje sprzed miesiąca - uposażenia policjantów i żołnierzy na początku służby będą zrównane ze sobą. MSWiA uznał, że 6000 zł brutto (ze stałymi dodatkami) otrzyma kursant w policji (podobnie jak szeregowy w wojsku).

Bon senioralny 2024 - od kiedy? Co już wiemy o bonie senioralnym?

Kiedy wejdzie w życie bon senioralny? Założenia ustawy o bonie senioralnym będą poddane konsultacjom międzyresortowym i publicznym w III kwartale 2024 roku - powiedziała minister ds. polityki senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz. Zapowiedziała też działania na rzecz przeciwdziałania wykluczeniu cyfrowemu seniorów, szczególnie na wsiach.

REKLAMA

6000 zł po maturze, już w te wakacje! Wojsko zapłaci za miesiąc szkolenia

Kwotę wysokości 6000 zł za miesiąc szkolenia będzie można uzyskać w te wakacje, w ramach specjalnej edycja Dobrowolnej Zasadniczej Służby Wojskowej, skierowanej do młodych. Wojsko przygotowało trzy terminy. Osoby, które ukończyły szkoły średnie i ponadpodstawowe mogą się zgłosić i zarobić.

Bon energetyczny - jest projekt ustawy! Od 300 zł do 1200 zł dla gospodarstwa domowego już od lipca 2024 r.

Projekt ustawy o bonie energetycznym zakłada wprowadzenie od lipca 2024 r. bonu energetycznego. Będzie to wsparcia dla odbiorców energii zagrożonych zjawiskiem ubóstwa energetycznego. Beneficjent będzie mógł otrzymać świadczenie pieniężne po spełnieniu kryterium dochodowego. Wysokość świadczenia będzie zróżnicowana kwotowo (od 300 zł do 1200 zł), w zależności od liczby osób w gospodarstwie domowym.

Ukradł auto w cenie kawalerki. Policja zatrzymała 22-letniego obywatela Ukrainy

Funkcjonariusze wydziału do walki z przestępczością samochodową we współpracy z policjantami z wrocławskiej drogówki zatrzymali 22-letniego obywatela Ukrainy. Mężczyzna poruszał się skradzionym tego samego dnia jeepem wrangler o wartości blisko 250 tys. zł, który został skradziony w Berlinie.

44-latek był poszukiwany 4 listami gończymi m.in. za przemyt narkotyków i przestępstwa akcyzowe. "Łowcy głów" po 6 latach schwytali mężczyznę

Policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji (KWP) w Lublinie, współpracując z kryminalnymi z Komendy Miejskiej Policji (KMP) i I Komisariatu Policji (KP) w Lublinie, zatrzymali 44-letniego mężczyznę. Był on poszukiwany na podstawie czterech listów gończych i dwóch nakazów. 

REKLAMA

Za 1,5 promila alkoholu we krwi utracisz auto? Bodnar: Decyzje będą należały do sądów

Minister sprawiedliwości, Adam Bodnar, podkreślił, że decyzje o ewentualnej konfiskacie aut nietrzeźwych kierowców będą w większym stopniu należeć do sądów. Szef MS przypomniał, że projekt nowelizacji, przewidujący zniesienie obligatoryjności orzekania, trafił do prac legislacyjnych rządu.

Matczyna emerytura 2024 – ile wynosi? Kto i jak może otrzymać? [ZUS wyjaśnia]

Obecnie blisko 60 tysięcy osób w Polsce otrzymuje co miesiąc „matczyną emeryturę” z ZUS-u Maksymalna kwota comiesięcznych wypłat z ZUS - wynosi od marca tego roku tyle, co gwarantowana minimalna emerytura, czyli 1780,96 zł brutto. 

REKLAMA