Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak dochodzić naprawienia szkody?

Marek Krysztofiuk
Prawnik, ekspert w dziedzinie prawa karnego.

REKLAMA

REKLAMA

Pierwszym krokiem, który należy podjąć po ujawnieniu się szkody jest określenie jej wysokości. Ważne jest również zebranie dokumentów potwierdzających przysługujące nam prawo do danej rzeczy oraz jej wartość.  

Jeśli zostanie skradziony nam samochód składając zawiadomienie o przestępstwie niewątpliwie będziemy musieli okazać i przedłożyć do akt sprawy:

REKLAMA

 • dowód zakupu pojazdu,
 • kartę pojazdu,
 • dowód rejestracyjny.

REKLAMA

Istotne jest rzetelne określenie wysokości wyrządzonej nam szkody. W przypadku zawyżenia jej wysokości zostaną przeprowadzone przez organ prowadzący postępowanie czynności wyjaśniające. Warto wiedzieć, iż więcej niż „nam się należy” wywołuje fatalne wrażenie na sali sądowej.

Po zebraniu dokumentacji świadczącej o poniesionej szkodzie należy ją przedłożyć (najlepiej kserokopie) w prokuraturze. Zostanie ona dołączenia do akt prowadzonego postępowania. Dokumenty takie można również przedłożyć, gdy zostaniemy wezwani na przesłuchanie i zostanie nam nadany formalnie status pokrzywdzonego. We wstępnej fazie śledztwa określenie wysokości powstałej szkody zazwyczaj opiera się wyłącznie na zeznaniach pokrzywdzonego. Jednak do skierowania aktu oskarżenia do sądu niezbędne jest udokumentowanie wysokości szkody w sposób bardziej obiektywny niż oświadczenie pokrzywdzonego.

Następnym krokiem jaki powinniśmy podjąć jest sporządzenie pozwu cywilnego oraz przedłożenie go prokuratorowi celem dołączenia do akt sprawy. W pozwie w którym pozywamy podejrzanego należy krótko opisać stan faktyczny z jakiego wywodzimy nasze roszczenie. Określić wysokość wyrządzonej szkody oraz określić sposób naprawienia szkody.

Zobacz: Postępowanie karne

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Jeżeli powództwo cywilne zostało zgłoszone w toku postępowania przygotowawczego prokurator nie zajmuje się jego oceną z punktu widzenia formalnego i merytorycznego, a jedynie załącza pozew do akt sprawy. Natomiast decyzję co do przyjęcia powództwa wydaje sąd po wpłynięciu sprawy z aktem oskarżenia. Zaznaczyć należy, że za dzień zgłoszenia roszczenia uważa się wówczas dzień złożenia pozwu w prokuraturze.

Do czasu skierowania sprawy do sądu z aktem oskarżenia jako pokrzywdzony jesteśmy stroną postępowania. W związku z tym przysługuje nam szereg praw, w tym prawo do składania wniosków o przeprowadzenie kolejnych dowodów mogących potwierdzić wysokość wyrządzonej szkody. Po skierowaniu przez prokuratora sprawy do sądu mamy możliwość pełnienia aż dwóch ról procesowych:

 • oskarżyciela posiłkowego działającego wspólnie z prokuratorem,
 • powoda cywilnego, który w toku procesu może podejmować czynności i wypowiadać się jedynie w kwestiach związanych z dochodzonym roszczeniem.

Najlepiej prawa pokrzywdzonego zapewni wstąpienie przez niego w obie role. Wówczas ma ona prawo do aktywnego uczestniczenia we wszystkich prowadzonych czynnościach dowodowych. Należy pamiętać, że nie zgłoszenie chęci występowania w roli strony procesowej (pokrzywdzony jest stroną w toku postępowania przygotowawczego, a nie sądowego) powoduje, niemożliwości oddziaływania przez nas na bieg postępowania.

Zobacz serwis: Pokrzywdzony

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Inflacja w II połowie 2023 r. i kolejnych latach. Jaka?

  Zdaniem RPP inflacja w II połowie 2023 r. oraz w kolejnych latach będzie się nadal obniżać. Sprawdź szczegóły!

  1200 zł dla ucznia za napisanie opowiadania, reportażu lub pamiętnika. Prace można składać do 15 listopada 2023 r.

  Nie tylko uczniowie, ale również nauczyciele mogą przesyłać zgłoszenia do konkursu pod patronatem MEiN „This Game of Mine”. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 15 listopada 2023 r. Uczeń może otrzymać nawet 1200 zł, a nauczyciel 3000 zł.

  Kredyty frankowe. Prawa frankowiczów – pracowników banków

  Zapadł właśnie kolejny korzystny wyrok TSUE  dla „frankowiczów” w sprawie polskiej. Czy pracownicy banków, którym banki udzieliły tzw. kredytów frankowych, mogą domagać się ich unieważniania przez sąd?

  Głosowanie przez pełnomocnika

  Kto może głosować przez pełnomocnika, a kiedy nie jest to możliwe? Czy prawo określa wymagania, dla osoby, ktora chce zostać pełnomocnikiem?

  REKLAMA

  4000 zł z ZUS po śmierci członka rodziny. Komu i kiedy przysługuje zasiłek

  O 4000 zł zasiłku pogrzebowego wnioskować mogą członkowie rodziny niezależnie od kwoty poniesionych kosztów pogrzebu. Nie jest to jednak jedyna grupa, która może ubiegać się o zasiłek pogrzebowy. Zasiłek przysługuje również osobie obcej lub pracodawcy, domowi pomocy społecznej,  gminie,  powiatowi, osobie prawnej kościoła lub związku wyznaniowego do wysokości poniesionych kosztów, ale nie więcej niż 4000 zł.

  Głosowanie korespondencyjne

  Głosowanie korespondencyjne zaliczane jest przez Kodeks wyborczy do głosowania osobistego. Kto może głosować korespondencyjnie? Gdzie nie jest to możliwe? Co zawiera tzw. pakiet wyborczy?

  Norma Euro 7. Rada UE przyjęła stanowisko w sprawie projektu

  Wprowadzenie normy Euro 7. Rada UE przyjęła w swoje stanowisko negocjacyjne w sprawie projektu rozporządzenia dotyczącego homologacji pojazdów i silników. Celem projektu jest obniżenie emisji substancji zanieczyszczających powietrze w transporcie drogowym.

  Wybory 2023. Jak sprawdzić swoje dane w Centralnym Rejestrze Wyborców?

  Jakie nasze dane są przetwarzane w Centralnym Rejestrze Wyborców (CRW)? Możemy to sprawdzić online lub zamówić informację w urzędzie.

  REKLAMA

  Najnowsze sondaże wyborcze. PiS już nie ma się kogo bać? Czy to efekt "Zielonej granicy"?

  Gdyby wybory odbywały się w minioną niedzielę, zwyciężyłaby w nich Zjednoczona Prawica uzyskując 37,3 proc; KO uzyskałaby 29,8 proc. – wynika z sondażu pracowni Estymator przeprowadzonego dla DoRzeczy.pl w dniach 22-23 września. Na trzecim miejscu uplasowała się Konfederacja z wynikiem 10,6 proc. głosów. Natomiast sondaż wyborczy Instytutu Badań Pollster, wykonany dla "Super Expressu” 21 i 22 września pokazuje, że liderem pozostaje Zjednoczona Prawica (36,76 proc. głosów), a na drugim miejscu utrzymuje się Koalicja Obywatelska (30,44 proc.). Oba sondaże pokazują mniej więcej takie samo poparcie obu czołowych komitetów wyborczych.

  Jak przyspieszyć uzyskanie rozwodu?

  Zakończenie małżeństwa jest sytuacją stresującą i trudną, szczególnie, jeśli w małżeństwie są dzieci. Czy jest recepta na przyspieszenie postępowania rozwodowego?

  REKLAMA