reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Pokrzywdzony > Jak dochodzić naprawienia szkody?

Jak dochodzić naprawienia szkody?

Pierwszym krokiem, który należy podjąć po ujawnieniu się szkody jest określenie jej wysokości. Ważne jest również zebranie dokumentów potwierdzających przysługujące nam prawo do danej rzeczy oraz jej wartość.  

Jeśli zostanie skradziony nam samochód składając zawiadomienie o przestępstwie niewątpliwie będziemy musieli okazać i przedłożyć do akt sprawy:

  • dowód zakupu pojazdu,
  • kartę pojazdu,
  • dowód rejestracyjny.

Istotne jest rzetelne określenie wysokości wyrządzonej nam szkody. W przypadku zawyżenia jej wysokości zostaną przeprowadzone przez organ prowadzący postępowanie czynności wyjaśniające. Warto wiedzieć, iż więcej niż „nam się należy” wywołuje fatalne wrażenie na sali sądowej.

Po zebraniu dokumentacji świadczącej o poniesionej szkodzie należy ją przedłożyć (najlepiej kserokopie) w prokuraturze. Zostanie ona dołączenia do akt prowadzonego postępowania. Dokumenty takie można również przedłożyć, gdy zostaniemy wezwani na przesłuchanie i zostanie nam nadany formalnie status pokrzywdzonego. We wstępnej fazie śledztwa określenie wysokości powstałej szkody zazwyczaj opiera się wyłącznie na zeznaniach pokrzywdzonego. Jednak do skierowania aktu oskarżenia do sądu niezbędne jest udokumentowanie wysokości szkody w sposób bardziej obiektywny niż oświadczenie pokrzywdzonego.

Następnym krokiem jaki powinniśmy podjąć jest sporządzenie pozwu cywilnego oraz przedłożenie go prokuratorowi celem dołączenia do akt sprawy. W pozwie w którym pozywamy podejrzanego należy krótko opisać stan faktyczny z jakiego wywodzimy nasze roszczenie. Określić wysokość wyrządzonej szkody oraz określić sposób naprawienia szkody.

Zobacz: Postępowanie karne

Jeżeli powództwo cywilne zostało zgłoszone w toku postępowania przygotowawczego prokurator nie zajmuje się jego oceną z punktu widzenia formalnego i merytorycznego, a jedynie załącza pozew do akt sprawy. Natomiast decyzję co do przyjęcia powództwa wydaje sąd po wpłynięciu sprawy z aktem oskarżenia. Zaznaczyć należy, że za dzień zgłoszenia roszczenia uważa się wówczas dzień złożenia pozwu w prokuraturze.

Do czasu skierowania sprawy do sądu z aktem oskarżenia jako pokrzywdzony jesteśmy stroną postępowania. W związku z tym przysługuje nam szereg praw, w tym prawo do składania wniosków o przeprowadzenie kolejnych dowodów mogących potwierdzić wysokość wyrządzonej szkody. Po skierowaniu przez prokuratora sprawy do sądu mamy możliwość pełnienia aż dwóch ról procesowych:

  • oskarżyciela posiłkowego działającego wspólnie z prokuratorem,
  • powoda cywilnego, który w toku procesu może podejmować czynności i wypowiadać się jedynie w kwestiach związanych z dochodzonym roszczeniem.

Najlepiej prawa pokrzywdzonego zapewni wstąpienie przez niego w obie role. Wówczas ma ona prawo do aktywnego uczestniczenia we wszystkich prowadzonych czynnościach dowodowych. Należy pamiętać, że nie zgłoszenie chęci występowania w roli strony procesowej (pokrzywdzony jest stroną w toku postępowania przygotowawczego, a nie sądowego) powoduje, niemożliwości oddziaływania przez nas na bieg postępowania.

Zobacz serwis: Pokrzywdzony

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Marek Krysztofiuk

Prawnik, ekspert w dziedzinie prawa karnego.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

2.	Pokrzywdzony ma prawo uczestniczyć w czynnościach śledztwa.
2. Pokrzywdzony ma prawo uczestniczyć w czynnościach śledztwa.

Przewodnik po zmianach przepisów 2020/2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS99.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Majcherczak

Starszy Konsultant w Departamencie Doradztwa Podatkowego i Prawnego w Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama