reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Pokrzywdzony > Czym różni się wniosek o naprawienie szkody od powództwa cywilnego?

Czym różni się wniosek o naprawienie szkody od powództwa cywilnego?

Pokrzywdzony ma prawo wyboru do wystąpienie z wnioskiem o naprawienie szkody albo ewentualnie wytoczenia powództwa cywilnego. Nie może skorzystać z obu środków na raz, bowiem wystąpienie z wnioskiem o naprawienie szkody eliminuje dopuszczalność powództwa cywilnego. 

Powództwo cywilne w postępowaniu karnym może zostać wytoczone w przypadku popełnienia każdego z przestępstw opisanych w Kodeksie karnym, o ile skutkiem popełnienia danego przestępstwa jest szkoda majątkowa.

Natomiast złożenie przez pokrzywdzonego wniosku o naprawienie szkody dopuszczalne jest wyłącznie w przypadku popełnienia na jego szkodę wymienionych w art. 46§1 Kodeksu postępowania karnego konkretnych przestępstw tj:

  • spowodowania śmierci (tzn. gdy skutkiem czynu sprawcy jest śmierć człowieka,. art. 148-151, 154, 155, 156 § 3, art. 158 § 3 k.k.),
  • ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, naruszenia czynności narządu ciała lub rozstroju zdrowia (art. 156, 158 § 2 k.k.),
  • przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji (np. art. 173-180 k.k.),
  • przeciwko środowisku (np. art. 181-188 k.k.),
  • przeciwko mieniu (np. art. 278-294 k.k.),
  • przeciwko obrotowi gospodarczemu (np. art. 296-301 k.k.),
  • przeciwko prawom osób wykonujących pracę zarobkową ( art. 218-221 k.k.).

W przypadku złożenia wniosku o naprawienie szkody sąd jest zobowiązany do jego rozpoznania i w przypadku stwierdzenia winy oskarżonego winien wniosek uwzględnić w całości bądź w części.

Zobacz: Pokrzywdzony

Osoby najbliższe

Osoby najbliższe mogą dochodzić w trybie art. 46§ 1kk naprawienia szkody powstałej wskutek spowodowania śmierci. Nie mogą jednak dochodzić w tym trybie renty.

W trybie powództwa cywilnego po śmierci pokrzywdzonego, osoby najbliższe dla zmarłego mogą natomiast dochodzić wszelkich roszczeń majątkowych im przysługujących, a bezpośrednio wynikających z owego przestępstwa.

Orzeczenie

Sąd uwzględnia albo oddala powództwo cywilne w całości lub części tylko w razie skazania oskarżonego albo warunkowego umorzenia postępowania. W przypadku uwzględniania powództwa cywilnego sąd zasądza na rzecz powoda określoną kwotę pieniężną. W przypadku innego rozstrzygnięcia (np. umorzenia, uniewinnienia) sąd pozostawia powództwo cywilne bez rozpoznania.

Sąd orzeka także o pozostawieniu powództwa cywilnego bez rozpoznania, jeżeli materiał dowodowy ujawniony w toku rozprawy nie wystarcza do rozstrzygnięcia powództwa cywilnego, a uzupełnienie tego materiału spowodowałoby znaczną przewlekłość postępowania.

Jeżeli zasądzone odszkodowanie nie pokrywa całej szkody, lub nie stanowi pełnego zadośćuczynienia za krzywdę, pokrzywdzony może dochodzić dodatkowych roszczeń w odrębnym postępowaniu przed sądem cywilnym(art. 415 kpk).

reklama

Czytaj także

Ekspert:

Marek Krysztofiuk

Prawnik, ekspert w dziedzinie prawa karnego.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Poszkodowany ma wybór pomiędzy powództwem cywilnym a wnioskiem o naprawienie szkody.
Poszkodowany ma wybór pomiędzy powództwem cywilnym a wnioskiem o naprawienie szkody.

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Natalia Teper

Adwokat amerykański

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama