REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czym różni się wniosek o naprawienie szkody od powództwa cywilnego?

Marek Krysztofiuk
Prawnik, ekspert w dziedzinie prawa karnego.
Poszkodowany ma wybór pomiędzy powództwem cywilnym a wnioskiem o naprawienie szkody.
Poszkodowany ma wybór pomiędzy powództwem cywilnym a wnioskiem o naprawienie szkody.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Pokrzywdzony ma prawo wyboru do wystąpienie z wnioskiem o naprawienie szkody albo ewentualnie wytoczenia powództwa cywilnego. Nie może skorzystać z obu środków na raz, bowiem wystąpienie z wnioskiem o naprawienie szkody eliminuje dopuszczalność powództwa cywilnego. 

Powództwo cywilne w postępowaniu karnym może zostać wytoczone w przypadku popełnienia każdego z przestępstw opisanych w Kodeksie karnym, o ile skutkiem popełnienia danego przestępstwa jest szkoda majątkowa.

REKLAMA

Natomiast złożenie przez pokrzywdzonego wniosku o naprawienie szkody dopuszczalne jest wyłącznie w przypadku popełnienia na jego szkodę wymienionych w art. 46§1 Kodeksu postępowania karnego konkretnych przestępstw tj:

 • spowodowania śmierci (tzn. gdy skutkiem czynu sprawcy jest śmierć człowieka,. art. 148-151, 154, 155, 156 § 3, art. 158 § 3 k.k.),
 • ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, naruszenia czynności narządu ciała lub rozstroju zdrowia (art. 156, 158 § 2 k.k.),
 • przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji (np. art. 173-180 k.k.),
 • przeciwko środowisku (np. art. 181-188 k.k.),
 • przeciwko mieniu (np. art. 278-294 k.k.),
 • przeciwko obrotowi gospodarczemu (np. art. 296-301 k.k.),
 • przeciwko prawom osób wykonujących pracę zarobkową ( art. 218-221 k.k.).

W przypadku złożenia wniosku o naprawienie szkody sąd jest zobowiązany do jego rozpoznania i w przypadku stwierdzenia winy oskarżonego winien wniosek uwzględnić w całości bądź w części.

Zobacz: Pokrzywdzony

Osoby najbliższe

Osoby najbliższe mogą dochodzić w trybie art. 46§ 1kk naprawienia szkody powstałej wskutek spowodowania śmierci. Nie mogą jednak dochodzić w tym trybie renty.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W trybie powództwa cywilnego po śmierci pokrzywdzonego, osoby najbliższe dla zmarłego mogą natomiast dochodzić wszelkich roszczeń majątkowych im przysługujących, a bezpośrednio wynikających z owego przestępstwa.

Orzeczenie

REKLAMA

Sąd uwzględnia albo oddala powództwo cywilne w całości lub części tylko w razie skazania oskarżonego albo warunkowego umorzenia postępowania. W przypadku uwzględniania powództwa cywilnego sąd zasądza na rzecz powoda określoną kwotę pieniężną. W przypadku innego rozstrzygnięcia (np. umorzenia, uniewinnienia) sąd pozostawia powództwo cywilne bez rozpoznania.

Sąd orzeka także o pozostawieniu powództwa cywilnego bez rozpoznania, jeżeli materiał dowodowy ujawniony w toku rozprawy nie wystarcza do rozstrzygnięcia powództwa cywilnego, a uzupełnienie tego materiału spowodowałoby znaczną przewlekłość postępowania.

Jeżeli zasądzone odszkodowanie nie pokrywa całej szkody, lub nie stanowi pełnego zadośćuczynienia za krzywdę, pokrzywdzony może dochodzić dodatkowych roszczeń w odrębnym postępowaniu przed sądem cywilnym(art. 415 kpk).

W wypadku uwzględniania wniosku o zobowiązanie do naprawienia szkody, (także tylko w wyroku skazującym), może ono przybrać postać:

 • nakazu restytucji (np. przy czynach przeciwko mieniu czy środowisku)
 • zapłaty określonej kwoty pieniężnej (np. przy czynach przeciwko zdrowiu).

Tryb i koszty

REKLAMA

Powód cywilny ponosi koszty procesu na zasadach wynikających z przepisów Kodeksu postępowania cywilnego., z tym że zwolniony jest tymczasowo od uiszczenia wpisu ( art. 642 k.p.k.), występujący zaś z żądaniem nałożenia na sprawcę obowiązku naprawienia szkody kosztów procesu w ogóle nie ponosi.

Powództwo cywilne można wytoczyć do rozpoczęcia przewodu sądowego na rozprawie głównej natomiast wniosek, o którym mowa w art. 46 § 1 k.k., może być zgłoszony najpóźniej do zakończenia pierwszego przesłuchania pokrzywdzonego na tej rozprawie ( art. 49a).

Przy rozpoznawaniu wniosku określonego w art. 46 § 1 nie stosuje się przepisów o powództwie cywilnym, a pokrzywdzony przez złożenie takiego wniosku nie zyskuje uprawnień strony w postępowaniu karnym.

Zobacz serwis: Postępowanie karne

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Turystyka dla seniorów i dla osób z niepełnosprawnościami. Czy wrócą bony turystyczne?

  Promocją turystyki dla seniorów i dla osób z niepełnosprawnościami zamierza się zająć resort sportu i turystyki. W środę (21.02.2024 r.) na plenarnym posiedzeniu Sejmu wiceszef resortu sportu i turystyki Piotr Borys przedstawił sprawozdanie na temat realizacji ustawy o Polskim Bonie Turystycznym.

  Komunikat PFRON: Od 1 marca 2024 r. III nabór wniosków o samochody dla osób niepełnosprawnych. Lista rankingowa i punkty. Wyłączenia

  PFRON: 1 marca 2024 r. o godzinie 10:00 rusza kolejna tura naboru wniosków w programie „Samodzielność-Aktywność-Mobilność!” Mobilność osób z niepełnosprawnością. Można otrzymać samochód.

  6445,71 zł – od tej kwoty należy naliczać odpis na ZFŚS i świadczenie urlopowe w 2024 r.

  W Monitorze Polskim, pod poz. 137, opublikowane zostało obwieszczenie Prezesa GUS z 16 lutego 2024 r. w sprawie przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej w 2023 r. i w drugim półroczu 2023 r.

  Wybory samorządowe 2024. Diety i dni wolne od pracy dla członków komisji wyborczych i mężów zaufania. Trzeba pisemnie uprzedzić pracodawcę o nieobecności

  Za pracę w komisjach wyborczych ich członkom należą się dni wolne a także diety. Sprawdziliśmy ile dni wolnych przysługuje i jakie kwoty diet obowiązują w wyborach samorządowych w 2024 roku. Czy mają do nich również prawo mężowie zaufania i obserwatorzy społeczni?

  REKLAMA

  Dziecko ma problemy z matematyką? Można dostać nawet na 6666 zł dofinansowania na edukację matematyczną. Sprawdź zasady.

  Do października 2024 r. będą przyznawane dotacje na realizację projektów, których tematem przewodnim będzie geometria. Wsparcie dostaną pomysły, które udowodnią, że geometria jest nie tylko wszechobecna, ale przede wszystkim ciekawa i inspirująca.

  MEN: Rozporządzenie zostało podpisane - nauczyciele mają już zagwarantowane podwyżki wynagrodzeń

  Minister Edukacji oraz Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podpisały rozporządzenie zwiększające wynagrodzenie zasadnicze nauczycieli. Wzrost wynagrodzenia nauczycieli początkujących wyniesie 33%, natomiast wynagrodzenie nauczycieli mianowanych i dyplomowanych wzrośnie o 30%.

  ZUS: dodatek pielęgnacyjny wzrasta o 35,68 zł. Świadczenie uzupełniające 2419,33 zł, honorowe 6246,13. Waloryzacja w dodatkach i ryczałcie energetycznym

  ZUS informuje jakie dodatki zmienia marcowa waloryzacja obejmie także kwoty dodatków do emerytur i rent

  Projekt rozporządzenia MRiRW: Stawki płatności w ramach schematów na rzecz klimatu i środowiska

  Unia Europejska zobowiązała państwa członkowskie do wsparcia planów strategicznych sporządzanych w ramach wspólnej polityki rolnej. Projekt rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi określa stawki płatności w ramach schematów na rzecz klimatu i środowiska za 2023 r.

  REKLAMA

  Reklamacja konsumencka 2024 - termin, zasady. Kiedy reklamacja jest złożona? Co powinien zrobić sprzedawca?

  Reklamacja konsumencka zakupionego towaru to ważna kwestia dla każdego sprzedawcy. Ma obowiązek odpowiedzieć na reklamację konsumenta w terminie 14 dni, a brak reakcji może być dla niego bardzo bolesny. A zatem jak sprzedawca powinien zareagować?

  Zwiększy się liczba osób uprawnionych do świadczenia z tytułu pełnienia funkcji sołtysa

  Świadczenie pieniężne z tytułu pełnienia funkcji sołtysa przysługuje osobom pełniącym tę funkcję co najmniej przez dwie kadencje i nie mniej niż przez 8 lat. W Sejmie na rozpatrzenie czeka projekt ustawy zmieniającej sposób ustalania okresu pełnienia tej funkcji. Dzięki temu więcej osób będzie uprawnionych do świadczenia.

  REKLAMA