reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Postępowanie karne > Czy mogę przeglądać akta w toku sprawy przed prokuratorem?

Czy mogę przeglądać akta w toku sprawy przed prokuratorem?

Istnieje możliwośc przeglądania akt przed prokuratorem, o ile wyrazi na to zgodę prokurator prowadzący. Akta sprawy możesz przeglądać w siedzibie właściwej prokuratury.

Jeżeli chciałbyś uzyskać kserokopie konkretnych stron akt, to sporządź wniosek o wyrażenie zgody na wykonanie kserokopii. Poproś pracownika, aby je dla Ciebie sporządził. Za wykonane kserokopie będziesz musiał zapłacić 1 zł od strony, a w przypadku kopii uwierzytelnionej – 6 zł.

Jako podejrzanemu, w toku postępowania przygotowawczego, przysługuje Ci prawo wglądu do akt sprawy w części zawierającej dowody wskazane we wniosku o zastosowanie albo przedłużenie tymczasowego aresztowania oraz wymienione w postanowieniu o zastosowaniu albo przedłużeniu tymczasowego aresztowania. Prokurator może odmówić zgody na udostępnienie akt w tej części tylko w określonych przypadkach (por. art. 156 § 5a k.p.k.).

W postępowaniu przed sądem jako oskarżony (obwiniony) również jesteś stroną postępowania, masz więc prawo uzyskać informację od pracowników sekretariatu właściwego wydziału o stanie Twojej sprawy. Jeśli jako pokrzywdzony pełnisz rolę oskarżyciela lub powoda cywilnego, masz to samo uprawnienie.

Zobacz: Kiedy podejrzany może mieć widzenia z bliskimi

Również w postępowaniu przed sądem, jeśli jesteś stroną postępowania, masz prawo przeglądania akt sprawy sądowej, jak również możliwość sporządzania z nich odpisów – cena kopii jest taka sama jak w prokuraturze (por. art. 156 § 1 Kodeks postępowania karnego, por. art. 38 Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia).

Możesz wystąpić do prokuratora lub sądu o wyrażenie zgody na wykonanie zdjęć interesującym Cię stronom akt aparatem fotograficznym. Za wykonanie zdjęć nie pobiera się żadnej opłaty.

Masz prawo wziąć udział w posiedzeniu, jeżeli ma to znaczenie dla ochrony Twoich praw i interesów, o ile ustawa przyznaje Ci możliwość uczestnictwa w danym posiedzeniu. W związku z tym zostaniesz poinformowany przez sąd o miejscu i terminie posiedzenia, pisemnie lub ustnie podczas rozprawy.

Jeżeli zostanie wydane poza rozprawą jakieś orzeczenie lub zarządzenie, na które przysługuje Ci środek zaskarżenia, a nie uczestniczyłeś w posiedzeniu, na którym zostało wydane, sąd obowiązkowo Ci je doręczy. Pamiętaj w związku z tym, że jeżeli nie brałeś udziału w rozprawie, w Twoim interesie jest uzyskać w sądzie informację, czy i ewentualnie jakiej treści orzeczenie zostało wydane, ponieważ sąd nie doręczy Ci jego odpisu.

Zobacz serwis: Postępowanie karne

Tekst pochodzi z poradnika wydanego przez Ministerstwo Sprawiedliwości: "Obywatel w postępowaniu karnym" współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Rafał Biernacki

Aplikant adwokacki

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama