| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Postępowanie karne > Instytucja małego świadka koronnego

Instytucja małego świadka koronnego

Małym świadkiem koronnym jest sprawca, który wraz z innymi osobami współdziałał w popełnieniu przestępstwa, a który organom ścigania ujawnił niezbędne informacje dotyczące okoliczności jego popełnienia. W takim przypadku sąd obligatoryjnie orzeka nadzwyczajne złagodzenie kary.

Nadzwyczajne złagodzenie kary polega na wymierzeniu kary poniżej dolnej granicy określonej ustawowo bądź zastosowanie łagodniejszego rodzaju kary. Zastosowanie tych dwóch wariantów uzależnione jest od wysokości wymierzonej kary.

W przypadku zbrodni zagrożonych karą pozbawienia wolności nie niższą niż 25 lat, nadzwyczajnym złagodzeniem kary będzie zmiana na łagodniejszy rodzaj. W odniesieniu do zbrodni innych niż zagrożone karą co najmniej 25 lat pozbawienia wolności nadzwyczajne złagodzenie kary będzie polegało na wymierzeniu kary poniżej dolnej granicy ustawowego zagrożenia, jednakże nie niższej niż 1/3 tej granicy.

Jeżeli przestępstwo zagrożone jest karą pozbawienia wolności do 5 lat to nadzwyczajne złagodzenie kary na podstawie art. 60 § 4 k.k. nie będzie miało zastosowania, ale okoliczności mogą zadecydować o zastosowaniu łagodniejszego wymiaru kary. Przy przestępstwach, za które przewidziana jest kara pozbawienia wolności nieprzekraczająca 5 lat to sąd może warunkowo zawiesić jej wykonanie, jeżeli na podstawie zebranego materiału w sprawie nabierze przekonania o tym, że sprawca nie popełni ponownie przestępstwa. W takiej sytuacji sąd może np. przedłużyć okres próby, orzec grzywnę bądź poddać skazanego pod dozór.

Sprawca, który ujawni istotne okoliczności i będzie podlegał instytucji małego świadka koronnego otrzyma płynące z tego tytułu korzyści. Najistotniejszą z nich będzie nadzwyczajne złagodzenie kary, które ma na celu zachęcenie sprawcy do ujawnienia nowych informacji w zamian za niższy wymiar kary. Sąd może również warunkowo zawiesić wykonanie kary na okres próby, podczas której skazany będzie przestrzegał porządku prawnego. Dla skazanego oznacza to, że jeżeli spełni nałożone na niego przez sąd obowiązki to orzeczona wobec niego kara pozbawienia wolności nie zostanie wykonana, a sam sprawca będzie pozostawał na wolności. Korzyścią wynikającą niejako z warunkowego zawieszenia kary na okres próby jest zatarcie skazania, które następuje po upływie sześciu miesięcy od zakończenia tego okresu. Dla małego świadka koronnego oznacza to, że po upływie tych okresów traktowany jest jako osoba niekarana. Dodatkowo sąd może odstąpić od wymierzenia kary małemu świadkowi koronnemu, jeżeli rola w popełnieniu przestępstwa nie była nadrzędna a ujawnione przez niego informacje przyczyniły się do zapobiegnięcia popełnienia innego przestępstwa.

Zobacz też: Nadzwyczajne złagodzenie kary (art. 60)

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Igor Klimkowski

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »