reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Przestępstwa komputerowe > Jak sprawdzić skąd wysłano obraźliwego e-maila?

Jak sprawdzić skąd wysłano obraźliwego e-maila?

W dobie rozpowszechnionego internetu rozpowszechnia się zjawisko wirtualnego obrażania, czy też pomawiania innych osób, w szczególności na forach lub za pomocą e-maila. Wbrew pozorom osoby ukryte za komputerem wcale nie pozostają bezkarne czy anonimowe, albowiem istnieją liczne metody ustalenia ich tożsamości. Przedmiotowe opracowanie będzie dotyczyć kwestii ustalenia autora obraźliwych e-maili w najprostszym przypadku – kiedy sprawca pisze z domowego komputera.

Uprawnienia i rola organów ścigania

 Organy ścigania dysponują pewnymi narzędziami, które pozwalają im walczyć z zjawiskiem anonimowego wykorzystywania internetu w celach przestępczych, w analizowanym przypadku – pomawiania innych (bądź też ich zniesławiania).

Należy tu wyjaśnić, że nawet pomimo faktu iż zniesławienie i znieważenie to tzw. przestępstwa prywatnoskargowe (czyli to pokrzywdzony sam wnosi swój akt oskarżenia), to można zwrócić się do prokuratury lub policji o pomoc przeprowadzeniu czynności dowodowych. Robi się to na podstawie art. 488 Kodeksu postępowania karnego poprzez złożenie tzw. skargi na policję z wnioskiem o dokonanie poszczególnych czynności dowodowych, względnie ich zabezpieczenie.

Przede wszystkim organy ścigania mają ustawowe prawo zwracania się do operatorów komunikacyjnych o ujawnianie danych użytkowników sieci komputerowej (chronionej tajemnicą telekomunikacyjną). To pierwszy krok w kierunku wykrycia potencjalnego sprawcy, uzyskanie informacji o osobie na którą usługi są dostarczane. Naturalnie nie oznacza to automatycznego wykrycie sprawcy, ale często na zasadzie tzw. poszlak prowadzi do jego ustalenia.

Komputer domowy jest zarejestrowany na Aldonę S. Z komputera ktoś obraża Izabelę B., która akurat “przypadkiem” pracuje razem z Aldoną S., a obraza dotyczy zachowań Izabeli B z pracy o których Aldona S. wie doskonale. W tej sytuacji i na bazie tych poszlak potencjalne sprawstwo Aldony S rysuje się dosyć wyraźnie.

Zobacz serwis: Sprawy karne

Co  trzeba zrobić, aby ustalić do kogo należy adres IP?

Zanim jednak dojdzie do ustalania danych użytkownika sieci, potrzebne są jeszcze inne dane. Poniżej zostanie przedstawiony w 3 krokach proces dochodzenia do ustalenia takich danych.

Kazus:  Z adresu 123xxx@wp.pl zostaje wysłane obraźliwy email do pani Krystyny.

Pierwszą czynnością, którą trzeba wykonać jest zwrócenie się do serwisu internetowego z wnioskiem o podanie nr IP osoby, która ów list wysłała. Jest to możliwe do ustalenia dzięki posiadanej dacie i godzinie wysłania listu.

Jest prawnie kontrowersyjne, czy operatorzy telekomunikacyjni mają prawo udzielać informację o numerze IP. Chodzi o kwestię, czy są to już dane osobowe czy nie. Wydaje się jednak, że nie są to takie dane, a w praktyce samo IP operatorzy udostępniają, natomiast zawsze odmawiają podania innych danych (nazwisk, adresów etc.)

Należy wyjaśnić, że nawet tzw. dynamiczne IP nie “ukryje sprawcy” bo najprościej rzecz ujmując system dostawcy usług ma określoną pulę adresów które przypisuje abonentowi korzystającemu z dynamicznego IP, a zatem da się ustalić komu było to IP przypisane.

reklama

Czytaj także

Ekspert:

Roland Szymczykiewicz

Adwokat

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Jak namierzyć komputer z którego został wysłany szkalujący e-mail? /Fot. Fotolia
Jak namierzyć komputer z którego został wysłany szkalujący e-mail? /Fot. Fotolia

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Liferay

Liferay tworzy oprogramowanie, które pomaga przedsiębiorstwom kreować doświadczenia cyfrowe poprzez komputery, urządzenia mobilne i inne punkty kontaktu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama