| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Przestępstwa komputerowe > Dowód elektroniczny w procesie karnym

Dowód elektroniczny w procesie karnym

Polskie prawo nie posiada jednolitej definicji tego, czym są dowody elektroniczne, natomiast nie budzi żadnej wątpliwości, że dowody te są dopuszczalne w procesie karnym. To oznacza, że dowody te mogą być pozyskiwane, zabezpieczane a następnie wykorzystywane w procesie dowodzenia.

Definicja dowodu elektronicznego

Polskie prawo nie posiada tzw. legalnej (czyli “oficjalnej/urzędowej”) definicji dowodów elektronicznych.

Zgodnie z stanowiskiem Ministerstwa Sprawiedliwości z dnia 30 marca 2009 r. (wyrażonym na interpelację pana posła Krzysztofa Brejzy z dnia 13 lutego 2009 r. nr 7857) dowody elektroniczne można interpretować dwojako:

  • jako dokumenty na podstawie art. 114 § 14 KK (zgodnie z którem “dokumentem jest każdy przedmiot lub inne zapisany nośnik informacji z którym związane jest określone prawo, albo który ze względu na zawartą w nim  treść stanowi dowód prawa, stosunku prawnego lub okoliczności mającej znaczenie prawne”),
  • jako dowody “inne” z swego charakteru, nie mieszczących się w tradycyjnym podziale na dowody rzeczowe oraz osobowe.

Dowód elektroniczny w największym uproszczeniu jest informacją zapisaną na nośniku elektronicznym np. na dysku twardego komputera, w pamięci telefonu etc.  Może on przybierać postać dokumentów komputerowych (mejle, smsy, zdjęcia, teksty tworzone w wordzie) jak i danych cyfrowych (tzw. logów komputerowych) np. ukazujących historię logowania z danego IP komputera na dany serwer.

Dowodem elektronicznym będą zarówno tzw. logi cyfrowe pokazujące że o godzinie 12:05 z komputera o nr IP 2324 wysłano e-mail, jak i sama treść e-maila. Będa to też pliki znalezione w komputerze (fotografie, dokumenty tekstowe etc.) oraz informacje dostarczane przez komputer o procesach na nim prowadzonych (np. historia odwiedzanych witryn internetowych)

Zobacz serwis: Prawo karne

Wykorzystanie dowodu elektronicznego w procesie karnym

Nie budzi żadnych wątpliwość fakt, iż dowody elektroniczne mogą być wykorzystywane w procesie karnym. To oznacza również zgodę na ich pozyskiwanie oraz zabezpieczanie. Należy zaznaczyć znajdujące się w KPK (kodeks postępowania karnego) ogólne przepisy o przeszukaniu, zatrzymaniu rzeczy czy też o kontrolowaniu lub utrwalaniu treści innych rozmów lub przekazów informacji (w tym korespondencji przesyłanej pocztą elektroniczną) stosuje się “odpowiednio” do danych informatycznych, systemów informatycznych etc. (czyli ogólnie rzecz ujmując – do dowodów elektronicznych)

W odniesieniu do kwestii procedur zabezpieczania dowodów elektronicznych, należy podkreslić iż w tym zakresie nie obowiązuje żaden akt prawny, co oznacza że organy ścigania kierują się tutaj ogólnymi zasadami zabezpieczania dowodów, wiedzą oraz doświadczeniem życiowym.

Zobacz serwis: Sprawy karne

Jak dowody elektroniczne ocenia Sąd?

W procesie karnym dowody elektroniczne są (jak już to było wykazane) dopuszczalne i podlegają ocenie Sądu tak jak każdy inny dowód, tj. oceniane są one na zasadzie swobodnej oceny dowodów (art. 7 KPK). Trzeba tylko dodać, że z swej natury dowody te mają charakter bardziej poszlak niż dowodów “twardych” na czyjąś winę.

Pan Krzysztof W. jest oskarżony o to, że wysyła obraźliwe i zniesławiające e-maile do koleżanki z pracy. Wiadomo, że był on w biurze w dniu ich wysłania oraz w czasie ich wysłania, oraz że wysłano je z jego komputera (do którego tylko on ma dostęp i hasło) oraz z jego poczty pracowniczej (do której tylko on ma dostęp). Logiczny wniosek? To Pan Krzysztof je wysyłał.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Ltdconsulting.pl

Biuro księgowe wzbogacone o doradztwo i consulting gospodarczy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »