reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Przestępstwa komputerowe > Dowód elektroniczny w procesie karnym

Dowód elektroniczny w procesie karnym

Polskie prawo nie posiada jednolitej definicji tego, czym są dowody elektroniczne, natomiast nie budzi żadnej wątpliwości, że dowody te są dopuszczalne w procesie karnym. To oznacza, że dowody te mogą być pozyskiwane, zabezpieczane a następnie wykorzystywane w procesie dowodzenia.

Definicja dowodu elektronicznego

Polskie prawo nie posiada tzw. legalnej (czyli “oficjalnej/urzędowej”) definicji dowodów elektronicznych.

Zgodnie z stanowiskiem Ministerstwa Sprawiedliwości z dnia 30 marca 2009 r. (wyrażonym na interpelację pana posła Krzysztofa Brejzy z dnia 13 lutego 2009 r. nr 7857) dowody elektroniczne można interpretować dwojako:

  • jako dokumenty na podstawie art. 114 § 14 KK (zgodnie z którem “dokumentem jest każdy przedmiot lub inne zapisany nośnik informacji z którym związane jest określone prawo, albo który ze względu na zawartą w nim  treść stanowi dowód prawa, stosunku prawnego lub okoliczności mającej znaczenie prawne”),
  • jako dowody “inne” z swego charakteru, nie mieszczących się w tradycyjnym podziale na dowody rzeczowe oraz osobowe.

Dowód elektroniczny w największym uproszczeniu jest informacją zapisaną na nośniku elektronicznym np. na dysku twardego komputera, w pamięci telefonu etc.  Może on przybierać postać dokumentów komputerowych (mejle, smsy, zdjęcia, teksty tworzone w wordzie) jak i danych cyfrowych (tzw. logów komputerowych) np. ukazujących historię logowania z danego IP komputera na dany serwer.

Dowodem elektronicznym będą zarówno tzw. logi cyfrowe pokazujące że o godzinie 12:05 z komputera o nr IP 2324 wysłano e-mail, jak i sama treść e-maila. Będa to też pliki znalezione w komputerze (fotografie, dokumenty tekstowe etc.) oraz informacje dostarczane przez komputer o procesach na nim prowadzonych (np. historia odwiedzanych witryn internetowych)

Zobacz serwis: Prawo karne

Wykorzystanie dowodu elektronicznego w procesie karnym

Nie budzi żadnych wątpliwość fakt, iż dowody elektroniczne mogą być wykorzystywane w procesie karnym. To oznacza również zgodę na ich pozyskiwanie oraz zabezpieczanie. Należy zaznaczyć znajdujące się w KPK (kodeks postępowania karnego) ogólne przepisy o przeszukaniu, zatrzymaniu rzeczy czy też o kontrolowaniu lub utrwalaniu treści innych rozmów lub przekazów informacji (w tym korespondencji przesyłanej pocztą elektroniczną) stosuje się “odpowiednio” do danych informatycznych, systemów informatycznych etc. (czyli ogólnie rzecz ujmując – do dowodów elektronicznych)

W odniesieniu do kwestii procedur zabezpieczania dowodów elektronicznych, należy podkreslić iż w tym zakresie nie obowiązuje żaden akt prawny, co oznacza że organy ścigania kierują się tutaj ogólnymi zasadami zabezpieczania dowodów, wiedzą oraz doświadczeniem życiowym.

Zobacz serwis: Sprawy karne

Jak dowody elektroniczne ocenia Sąd?

W procesie karnym dowody elektroniczne są (jak już to było wykazane) dopuszczalne i podlegają ocenie Sądu tak jak każdy inny dowód, tj. oceniane są one na zasadzie swobodnej oceny dowodów (art. 7 KPK). Trzeba tylko dodać, że z swej natury dowody te mają charakter bardziej poszlak niż dowodów “twardych” na czyjąś winę.

Pan Krzysztof W. jest oskarżony o to, że wysyła obraźliwe i zniesławiające e-maile do koleżanki z pracy. Wiadomo, że był on w biurze w dniu ich wysłania oraz w czasie ich wysłania, oraz że wysłano je z jego komputera (do którego tylko on ma dostęp i hasło) oraz z jego poczty pracowniczej (do której tylko on ma dostęp). Logiczny wniosek? To Pan Krzysztof je wysyłał.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Roland Szymczykiewicz

Adwokat

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Dowód elektroniczny w prawie karnym. /Fot. Fotolia
Dowód elektroniczny w prawie karnym. /Fot. Fotolia

Slim VAT 202139.90 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Ostrowski i Wspólnicy sp.k.

Ekspert w dziedzinach prawa związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama