REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Dowód elektroniczny w procesie karnym

Dowód elektroniczny w prawie karnym. /Fot. Fotolia
Dowód elektroniczny w prawie karnym. /Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Polskie prawo nie posiada jednolitej definicji tego, czym są dowody elektroniczne, natomiast nie budzi żadnej wątpliwości, że dowody te są dopuszczalne w procesie karnym. To oznacza, że dowody te mogą być pozyskiwane, zabezpieczane a następnie wykorzystywane w procesie dowodzenia.

Definicja dowodu elektronicznego

Polskie prawo nie posiada tzw. legalnej (czyli “oficjalnej/urzędowej”) definicji dowodów elektronicznych.

REKLAMA

Zgodnie z stanowiskiem Ministerstwa Sprawiedliwości z dnia 30 marca 2009 r. (wyrażonym na interpelację pana posła Krzysztofa Brejzy z dnia 13 lutego 2009 r. nr 7857) dowody elektroniczne można interpretować dwojako:

 • jako dokumenty na podstawie art. 114 § 14 KK (zgodnie z którem “dokumentem jest każdy przedmiot lub inne zapisany nośnik informacji z którym związane jest określone prawo, albo który ze względu na zawartą w nim  treść stanowi dowód prawa, stosunku prawnego lub okoliczności mającej znaczenie prawne”),
 • jako dowody “inne” z swego charakteru, nie mieszczących się w tradycyjnym podziale na dowody rzeczowe oraz osobowe.

REKLAMA

Dowód elektroniczny w największym uproszczeniu jest informacją zapisaną na nośniku elektronicznym np. na dysku twardego komputera, w pamięci telefonu etc.  Może on przybierać postać dokumentów komputerowych (mejle, smsy, zdjęcia, teksty tworzone w wordzie) jak i danych cyfrowych (tzw. logów komputerowych) np. ukazujących historię logowania z danego IP komputera na dany serwer.

Dowodem elektronicznym będą zarówno tzw. logi cyfrowe pokazujące że o godzinie 12:05 z komputera o nr IP 2324 wysłano e-mail, jak i sama treść e-maila. Będa to też pliki znalezione w komputerze (fotografie, dokumenty tekstowe etc.) oraz informacje dostarczane przez komputer o procesach na nim prowadzonych (np. historia odwiedzanych witryn internetowych)

Zobacz serwis: Prawo karne

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wykorzystanie dowodu elektronicznego w procesie karnym

Nie budzi żadnych wątpliwość fakt, iż dowody elektroniczne mogą być wykorzystywane w procesie karnym. To oznacza również zgodę na ich pozyskiwanie oraz zabezpieczanie. Należy zaznaczyć znajdujące się w KPK (kodeks postępowania karnego) ogólne przepisy o przeszukaniu, zatrzymaniu rzeczy czy też o kontrolowaniu lub utrwalaniu treści innych rozmów lub przekazów informacji (w tym korespondencji przesyłanej pocztą elektroniczną) stosuje się “odpowiednio” do danych informatycznych, systemów informatycznych etc. (czyli ogólnie rzecz ujmując – do dowodów elektronicznych)

W odniesieniu do kwestii procedur zabezpieczania dowodów elektronicznych, należy podkreslić iż w tym zakresie nie obowiązuje żaden akt prawny, co oznacza że organy ścigania kierują się tutaj ogólnymi zasadami zabezpieczania dowodów, wiedzą oraz doświadczeniem życiowym.

Zobacz serwis: Sprawy karne

Jak dowody elektroniczne ocenia Sąd?

REKLAMA

W procesie karnym dowody elektroniczne są (jak już to było wykazane) dopuszczalne i podlegają ocenie Sądu tak jak każdy inny dowód, tj. oceniane są one na zasadzie swobodnej oceny dowodów (art. 7 KPK). Trzeba tylko dodać, że z swej natury dowody te mają charakter bardziej poszlak niż dowodów “twardych” na czyjąś winę.

Pan Krzysztof W. jest oskarżony o to, że wysyła obraźliwe i zniesławiające e-maile do koleżanki z pracy. Wiadomo, że był on w biurze w dniu ich wysłania oraz w czasie ich wysłania, oraz że wysłano je z jego komputera (do którego tylko on ma dostęp i hasło) oraz z jego poczty pracowniczej (do której tylko on ma dostęp). Logiczny wniosek? To Pan Krzysztof je wysyłał.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Turystyka dla seniorów i dla osób z niepełnosprawnościami. Czy wrócą bony turystyczne?

  Promocją turystyki dla seniorów i dla osób z niepełnosprawnościami zamierza się zająć resort sportu i turystyki. W środę (21.02.2024 r.) na plenarnym posiedzeniu Sejmu wiceszef resortu sportu i turystyki Piotr Borys przedstawił sprawozdanie na temat realizacji ustawy o Polskim Bonie Turystycznym.

  Komunikat PFRON: Od 1 marca 2024 r. III nabór wniosków o samochody dla osób niepełnosprawnych. Lista rankingowa i punkty. Wyłączenia

  PFRON: 1 marca 2024 r. o godzinie 10:00 rusza kolejna tura naboru wniosków w programie „Samodzielność-Aktywność-Mobilność!” Mobilność osób z niepełnosprawnością. Można otrzymać samochód.

  6445,71 zł – od tej kwoty należy naliczać odpis na ZFŚS i świadczenie urlopowe w 2024 r.

  W Monitorze Polskim, pod poz. 137, opublikowane zostało obwieszczenie Prezesa GUS z 16 lutego 2024 r. w sprawie przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej w 2023 r. i w drugim półroczu 2023 r.

  Wybory samorządowe 2024. Diety i dni wolne od pracy dla członków komisji wyborczych i mężów zaufania. Trzeba pisemnie uprzedzić pracodawcę o nieobecności

  Za pracę w komisjach wyborczych ich członkom należą się dni wolne a także diety. Sprawdziliśmy ile dni wolnych przysługuje i jakie kwoty diet obowiązują w wyborach samorządowych w 2024 roku. Czy mają do nich również prawo mężowie zaufania i obserwatorzy społeczni?

  REKLAMA

  Dziecko ma problemy z matematyką? Można dostać nawet na 6666 zł dofinansowania na edukację matematyczną. Sprawdź zasady.

  Do października 2024 r. będą przyznawane dotacje na realizację projektów, których tematem przewodnim będzie geometria. Wsparcie dostaną pomysły, które udowodnią, że geometria jest nie tylko wszechobecna, ale przede wszystkim ciekawa i inspirująca.

  MEN: Rozporządzenie zostało podpisane - nauczyciele mają już zagwarantowane podwyżki wynagrodzeń

  Minister Edukacji oraz Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podpisały rozporządzenie zwiększające wynagrodzenie zasadnicze nauczycieli. Wzrost wynagrodzenia nauczycieli początkujących wyniesie 33%, natomiast wynagrodzenie nauczycieli mianowanych i dyplomowanych wzrośnie o 30%.

  ZUS: dodatek pielęgnacyjny wzrasta o 35,68 zł. Świadczenie uzupełniające 2419,33 zł, honorowe 6246,13. Waloryzacja w dodatkach i ryczałcie energetycznym

  ZUS informuje jakie dodatki zmienia marcowa waloryzacja obejmie także kwoty dodatków do emerytur i rent

  Projekt rozporządzenia MRiRW: Stawki płatności w ramach schematów na rzecz klimatu i środowiska

  Unia Europejska zobowiązała państwa członkowskie do wsparcia planów strategicznych sporządzanych w ramach wspólnej polityki rolnej. Projekt rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi określa stawki płatności w ramach schematów na rzecz klimatu i środowiska za 2023 r.

  REKLAMA

  Reklamacja konsumencka 2024 - termin, zasady. Kiedy reklamacja jest złożona? Co powinien zrobić sprzedawca?

  Reklamacja konsumencka zakupionego towaru to ważna kwestia dla każdego sprzedawcy. Ma obowiązek odpowiedzieć na reklamację konsumenta w terminie 14 dni, a brak reakcji może być dla niego bardzo bolesny. A zatem jak sprzedawca powinien zareagować?

  Zwiększy się liczba osób uprawnionych do świadczenia z tytułu pełnienia funkcji sołtysa

  Świadczenie pieniężne z tytułu pełnienia funkcji sołtysa przysługuje osobom pełniącym tę funkcję co najmniej przez dwie kadencje i nie mniej niż przez 8 lat. W Sejmie na rozpatrzenie czeka projekt ustawy zmieniającej sposób ustalania okresu pełnienia tej funkcji. Dzięki temu więcej osób będzie uprawnionych do świadczenia.

  REKLAMA