reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Przestępstwa komputerowe > Czym jest carding?

Czym jest carding?

Nazwa “carding” odnosi się (wbrew pozorom) nie do całej grupy przestępstw popełnianych w związku z wykorzystaniem kart płatniczych, ale do jednego jego specyficznego rodzaju. Niniejsze opracowanie przedstawi czym jest ów carding oraz jak mu zapobiegać.

Carding to jedno z wielu przestępstw związanych z kartami płatniczymi takimi jak podrabianie, przerabianie kart płatniczych, ich kradzież etc.

Carding to przestępstwo polegające na wykorzystywaniu przez przestępców numerów cudzych kart płatniczych. Naturalnie najczęściej polega to na zamówieniu usług lub towarów na koszt osoby, której numery karty zostały pozyskane.

Pozyskiwanie cudzych nr kart płatniczych opiera się głównie na 4 metodach:

a) metodzie “mechanicznej” (tudzież: elektronicznej) – sprawcy pozyskują tutaj nr kart płatniczych za pomocą technik komputerowych – programów szpiegowskich typu spyware, koni trojańskich, wirusów oraz za pomocą tzw. pharmingu (czyli nieświadomego korzystania przez ofiarę z “podrobionej” strony internetowej np. fałszywej strony banku

b) metodzie wyłudzenia danych (nazywana z angielskiego “scam”)– sprawcy poprzez różnego rodzaju pozorne działania (np. rzekomy telefon z banku lub e-mail od banku z prośba o odpowiedź) wyłudzają dane dotyczące kary płatniczych bezpośrednio od ofiary

c) metodzie “podejrzenia” danych – sprawcy pozyskują te dane wskutek obserwacji danej osoby lub grupy osób w różnych sytuacjach (np. podglądają lub fotografują nr karty kredytowej)

d) metodzie zakupu danych od nieuczciwych osób mających dostęp do baz danych banków oraz innych instytucji przetwarzających takie dane

Zobacz serwis: Finanse

Odnosząc się do kwestii tego, jak nie paść ofiarą cardingu należy powtórzyć w istocie wszystkie zalecenia związane z tym jak nie paść również ofiarą kradzieży tożsamości, czyli należy:

  • zabezpieczać komputer stosownymi programami antywirusowymi;
  • nie podawać pochopnie danych osobowych w internecie oraz osobom trzecim;
  • strzec się podawania danych w dziwnych sytuacjach (np. peselu telemarketerowi);
  • pilnować dokumentów osobistych oraz kart płatniczych i niezwłocznie zgłaszać zagubienie lub kradzież dokumentów lub kart płatniczych na policję, do banków itd.

Przestępstwo cardingu w kodeksie karnym jest ujmowane jako przestępstwo oszustwa (art. 286 Kodeksu karnego) i grozi za nie kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat.

Należy również dodać, iż za powyższe przestępstwo będzie odpowiadać także osoba, która znajdzie w internecie program generujący nr kart płatniczych dla banków i  niego skorzysta lub też taki program napisze sama i wykorzysta.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Roland Szymczykiewicz

Adwokat

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Przestępstwo z wykorzystaniem karty kredytowej (carding). /Fot. Fotolia
Przestępstwo z wykorzystaniem karty kredytowej (carding). /Fot. Fotolia

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Krysiński

Ekspert Betafence – systemy ogrodzeniowe, bramy, gabiony.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama