| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Przestępstwa narkotykowe > Jak uzyskać umorzenie postępowania o posiadanie narkotyków z powodu znikomej szkodliwości czynu?

Jak uzyskać umorzenie postępowania o posiadanie narkotyków z powodu znikomej szkodliwości czynu?

Osoba zatrzymana przez policję za posiadanie niewielkiej ilości narkotyków zachowuje szanse na umorzenie postępowania karnego z powodu znikomej społecznej szkodliwości czynu. Aby tak się stało ważna jest aktywność oskarżonego i jego obrońcy.

Czy oskarżonemu się to powiedzie  w dużej mierze zależy od jego aktywności.  Prokuratorzy i Sędziwie  rzadko z urzędu decydują o umorzeniu postępowania karnego z powodu znikomej społecznej szkodliwości posiadania narkotyków.  To oskarżony powinien o to zabiegać poprzez złożenie wniosku o umorzenie postępowania karnego, który Prokurator oraz Sąd mają obowiązek rozpoznać

O umorzenie postępowania karnego można wnosić  od momentu postawienia zarzutu popełnienia przestępstwa posiadania narkotyków aż do prawomocnego zakończenia postępowania karnego.

Przed skierowaniem do Sądu aktu oskarżenia powinno się złożyć wniosek o umorzenie postępowania karnego do Prokuratora prowadzącego lub nadzorującego  w tej sprawie postępowanie przygotowawcze.    

Zobacz: Vademecum prawa karnego: posiadanie narkotyków

Po skierowaniu do Sądu aktu oskarżenia wniosek ten powinno złożyć się do Sądu, do którego trafiła sprawa. O skierowaniu do Sądu aktu oskarżenia oskarżony zostanie zawiadomiony przez Prokuratora.

Od tego jak uzasadniony zostanie wniosek o umorzenie postępowania karnego zależy czy zostanie on uwzględniony przez Prokuratora lub Sąd.

Zobacz serwis: Oskarżony - podejrzany

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Jakub Pszczółkowski

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »