| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Śledztwo i dochodzenie > Areszt i prawa zatrzymanego w UK

Areszt i prawa zatrzymanego w UK

Każdej osobie zatrzymanej przysługuje prawo do darmowej porady adwokata przed i podczas przesłuchania. Policja ma prawo zatrzymać podejrzanego na 24 godziny.

Prawo do porady adwokata jest ciągłe, oznacza to, że w każdym momencie podczas przesłuchania osoba zatrzymana może poprosić o zatrzymanie przesłuchania w celu skorzystania z porady swojego adwokata, który jest obecny podczas przesłuchania i który siedzi obok swojego klienta. Policja ma wówczas obowiązek zatrzymać przesłuchanie i opuścić pokój. Konsultacja ta może trwać tyle czasu, ile aresztowany potrzebuje.

Podczas przesłuchania osoba podejrzana ma prawo do tego, aby być traktowana w sposób właściwy i sprawiedliwy.  Policji nie wolno wymuszać zeznań poprzez groźby np. odmowy zwolnienia lub też krzyczeć na aresztowanego. Prawnik powinien zwrócić oficerom uwagę nawet wówczas, jeżeli wyrażają oni swoje opinie zamiast stawiać pytania. Prawnik powinien wówczas zwrócić oficerom uwagę, a w skrajnych przypadkach zatrzymać przesłuchanie i złożyć skargę do ich przełożonego.

Zwolnienie (bail)

Osoba zatrzymana, która została przesłuchana ma prawo do zwolnienia (bez wpłacania kaucji) chyba, że zaistnieją warunki przewidziane w artykule 38 PACE.  Należą do nich np. powaga czynu, natura czynu np. seksualna lub tez morderstwo oraz podstawy do obawy (same podstawy są wystarczające), że osoba zatrzymana nie pojawi się w Sądzie. Należy do nich też brak stałego adresu oraz brak rodziny i przyjaciół w Wielkiej Brytanii. 

Jeżeli powyższe warunki nie zaistniały, policja musi zwolnić osobą zatrzymana i powiadomić ja o tym, kiedy ma ponownie zgłosić się na komisariat lub też, jeżeli postawiony już został akt oskarżenia, do Sadu.

Zobacz również: Procedura ekstradycyjna w UK

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Eksperci portalu infor.pl

Anna Mosiej

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »