REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zasady udostępniania informacji z rejestru pedofilów z ograniczonym dostępem

Bartłomiej Ceglarski
Bartłomiej Ceglarski
Zasady udostępniania informacji z rejestru pedofilów z ograniczonym dostępem./ fot. Fotolia
Zasady udostępniania informacji z rejestru pedofilów z ograniczonym dostępem./ fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W Dzienniku Ustaw z 22 sierpnia 2017 r. opublikowano nowe rozporządzenie dotyczące rejestru pedofilów. Minister Sprawiedliwości określa w nim zasady udostępniania informacji z rejestru z dostępem ograniczonym oraz sposób założenia konta użytkownika.

W październiku 2017 r. zacznie funkcjonować Rejestr Sprawców Przestępstw na tle Seksualnym. W tym rejestrze gromadzone będą dane osób, które dopuściły się popełnienia przestępstwa określonego w rozdziale XXV Kodeksu karnego (z pewnymi wyjątkami). Wprowadzenie rejestru ma być jednym ze środków przeciwdziałania przestępstwom popełnianym na tle seksualnym.

REKLAMA

REKLAMA

Jak wynika z ustawy o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym, rejestr ma składać się z dwóch odrębnych baz danych – jedna będzie dostępna dla każdego zainteresowanego obywatela, do drugiej natomiast dostęp ma tylko określona grupa wskazanych przez ustawodawcę podmiotów.

W części ogólnodostępnej rejestru znajdą się informacje zawierające m.in. dane osobowe pedofila, jego zdjęcia, a także informacja o jego aktualnym miejscu pobytu. Część z ograniczonym dostępem ma zawierać o wiele bardziej szczegółowe informacje, które są pobierane z Krajowego Rejestru Karnego. Lista udostępnianych w tej części rejestru informacji znajduje się w art.7 wskazanej ustawy. Są to m.in. bardzo szczegółowe dane osobowe, informacje o odroczeniu i przerwie wykonania kary pozbawienia wolności albo o zastosowanych środkach wychowawczo – leczniczych.

Tryb udostępniania informacji

Informacje pochodzące z bazy o ograniczonym dostępie mogą być udostępnione w dwojaki sposób. Po pierwsze, może się to odbywać za pośrednictwem systemu teleinformatycznego lub elektronicznej aplikacji dostępowej.

Podmioty wskazane w art.12 pkt 4–7 ustawy, oraz osoba z pkt. 8, (np. organy wykonujące orzeczenia w postępowaniu karnym, organy administracji rządowej, samorządowej oraz inne organy wykonujące zadania publiczne) do informacji zawartych w rejestrze pedofilów, dostęp będą miały za pośrednictwem systemu teleinformatycznego, po utworzeniu i zalogowaniu się na konto użytkownika indywidualnego lub instytucjonalnego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Z kolei podmioty wymienione w art.12 pkt. 1-3 (np. sądy w związku z prowadzonym postępowaniem, prokuratorzy, funkcjonariusze policji, ABW, CBA, KAS, w odpowiednim zakresie) do informacji z tej części rejestru mają dostęp za pośrednictwem systemu teleinformatycznego lub aplikacji dostępowej tych podmiotów.

Konto użytkownika indywidualnego

Aby utworzyć konto użytkownika indywidualnego w rejestrze z ograniczonym dostępem, w pierwszej kolejności należy wprowadzić do systemu: imię i nazwisko, PESEL, adres e-mail, login i hasło.

Następnie użytkownik indywidualny musi zaakceptować  warunki korzystania z systemu teleinformatycznego. Ostatnim krokiem jest aktywacja konta za pomocą, wysłanego na e-mail, linku aktywacyjnego.

Konto użytkownika instytucjonalnego

Konto użytkownika instytucjonalnego tworzy się dla podmiotu niebędącego osobą fizyczną lub dla osoby uprawnionej do informacji.

Osobą uprawnioną do informacji są osoby fizyczne uprawnione do uzyskania informacji na podstawie art. 12 ustawy, z wyjątkiem osób, o których mowa w art. 12 pkt 8 ustawy. Administratorem jest użytkownik uprawniony do zarządzania kontem użytkownika instytucjonalnego.

Konto użytkownika instytucjonalnego niebędącego osobą fizyczną tworzy się poprzez:

 1. wprowadzenie przez administratora do systemu teleinformatycznego: nazwy i adresu podmiotu, informacji, w jakim charakterze podmiot będzie występował o uzyskanie informacji z Rejestru, danych administratora w postaci:
  1. imienia i nazwiska,numeru PESEL, adresu e-mail, loginu i hasła;
 2. zaakceptowanie przez administratora warunków korzystania z systemu teleinformatycznego;
 3. aktywację, przez administratora, konta poprzez link aktywacyjny wysłany na e-mai;
 4. wprowadzenie przez administratora do systemu teleinformatycznego informacji o sposobie reprezentacji podmiotu;
 5. dokonanie przez osobę lub osoby uprawnione do reprezentowania podmiotu aktywacji dostępu do konta za pomocą linku aktywacyjnego;
 6. otrzymanie przez biuro informacyjne zgłoszenia podpisanego przez osobę lub osoby uprawnione do reprezentowania podmiotu
 7. niezwłoczną aktywację przez Biuro Informacyjne Krajowego Rejestru Karnego;

Konto użytkownika instytucjonalnego osoby uprawnionej do informacji tworzy się poprzez:

 1. wprowadzenie przez administratora do systemu teleinformatycznego:  firmy lub imienia i nazwiska osoby uprawnionej, adresu, informacji o charakterze występowania, danych administratora (takie jak powyżej w pkt. a)

Dalej procedura przebiega tak samo jak w przypadku konta instytucjonalnego użytkownika niebędącego osobą fizyczną według punktów 2-7.

W przypadku obu kont instytucjonalnych, jeżeli wystąpią jakieś braki formalne lub zgłoszenie zostanie dokonane przez osobę nieuprawnioną, biuro informacyjne wzywa do ich usunięcia w terminie 14 dni, pod rygorem bezskuteczności zgłoszenia.

Opracowano na podstawie:

Ustawy z dnia 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym (Dz.U. 2016 r. poz. 862 z późn. zm.)

Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 31 lipca 2017 r. w sprawie trybu, sposobu i zakresu uzyskiwania i udostępniania informacji z Rejestru z dostępem ograniczonym oraz sposobu zakładania konta użytkownika (Dz.U. z 2017 r. poz. 1561)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Nowe prawo już działa: od 13 kwietnia przyspieszy budowa stacji ładowania samochodów elektrycznych

  W sobotę 13 kwietnia 2024 r. weszło w życie unijne rozporządzenie w sprawie rozwoju infrastruktury paliw alternatywnych – AFIR, które nakłada na państwa członkowskie obowiązek rozbudowy sieci ładowania pojazdów elektrycznych. Nowe regulacje stawiają ambitne cele przed Polską i pozostałymi krajami UE oraz stanowią milowy krok w rozwoju zeroemisyjnego transportu.

  Do 31 lipca 2024 r. możesz zdecydować, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej

  Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje na swojej stronie internetowej o oknie transferowym w 2024 r. Od 1 kwietnia do 31 lipca 2024 r. ZUS otwiera kolejne okno transferowe. W tym okresie można zdecydować, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej.

  Dla kogo będzie preferencyjny kredyt mieszkaniowy #naStart – jakie będą ograniczenia? Dopłaty tylko do rat kredytu udzielonego przed 1 stycznia 2028 r.

  Już wkrótce osoby planujące zakup własnego lokum będą mogły skorzystać z preferencyjnego kredytu mieszkaniowego #naStart. Trwają prace legislacyjne nad ustawą o „kredycie mieszkaniowym #naStart”, który zastąpi bezpieczny kredyt 2% i rodzinny kredyt mieszkaniowy. Kredyt będzie można zaciągnąć do końca 2027 r. Kto uzyska szansę na pomoc w uzyskaniu własnego mieszkania?

  1500 zł miesięcznie na dziecko od 1 października 2024 r. Taki jest plan

  9 kwietnia 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka „Aktywny rodzic”. Przewiduje się, że proponowane rozwiązania wejdą w życie z dniem 1 października 2024 r.

  REKLAMA

  Dwa nowe przedmioty od roku szkolnego 2024/2025 plus pierwsza pomoc w szkołach podstawowych. Jakie zmiany w ramowych planach nauczania

  Edukacja zdrowotna i obywatelska w szkołach od roku szkolnego 2024/2025. Rezygnacja z HiT. Takie zmiany zapowiada resort edukacji. 

  Zmiany w dokumentacji pracowniczej. Jednolity tekst rozporządzenia opublikowany w Dzienniku Ustaw

   Jednolity tekst rozporządzenia opublikowany w Dzienniku Ustaw. Chodzi o rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie dokumentacji pracowniczej.

  Duży problem z kredytami hipotecznymi: WIRON w ogniu krytyki i może nie zastąpić WIBOR. Co wtedy

  Pewne jest tylko, że powinien być nowy wskaźnik referencyjny, który do końca 2027 roku całkowicie zastąpi WIBOR. Tymczasem Ministerstwo Finansów ma duże wątpliwości czy przygotowany nowy wskaźnik, WIRON, w dostatecznym stopniu chroni użytkowników, zwłaszcza zaciągających kredyty hipoteczne na rynku nieruchomości, przed ryzykami.

  Czy będzie można ubiegać się o wcześniejsze wyniki matur? Minister edukacji odpowiada

  Minister edukacji Barbara Nowacka poinformowała Rzecznika Praw Obywatelskich, że nie ma możliwości wcześniejszego przekazania wyników matur. Jednakże, dla osób planujących studia wyższe za granicą, np. w Danii czy Szwecji, możliwe jest wystawienie zaświadczenia o przystąpieniu do matury w 2024 r. Wyniki egzaminu będą znane 9 lipca.

  REKLAMA

  TVP miała zapłacić 200 tys. zł zadośćuczynienia. Teraz kwestionuje wyrok sądu

  Telewizja Polska SA w likwidacji wydała oświadczenie, w którym kwestionuje decyzję Sądu Okręgowego w Warszawie dotyczącą Fundacji Otwarty Dialog. Spółka nie zgadza się z wysokością zasądzonego zadośćuczynienia oraz formą i skalą przeprosin.

  Niższe rachunki za energię. To już oficjalne. UE przyjęła dyrektywę

  Unia Europejska oficjalnie przyjęła w piątek nową, zmienioną dyrektywę dotyczącą poprawy efektywności energetycznej budynków. Nowe przepisy mają na celu pomóc mieszkańcom Europy w obniżeniu rachunków za energię, poprawić ich jakość życia i uruchomić falę renowacji na terenie całej UE.

  REKLAMA