Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zasady udostępniania informacji z rejestru pedofilów z ograniczonym dostępem

Bartłomiej Ceglarski
Zasady udostępniania informacji z rejestru pedofilów z ograniczonym dostępem./ fot. Fotolia
Zasady udostępniania informacji z rejestru pedofilów z ograniczonym dostępem./ fot. Fotolia
W Dzienniku Ustaw z 22 sierpnia 2017 r. opublikowano nowe rozporządzenie dotyczące rejestru pedofilów. Minister Sprawiedliwości określa w nim zasady udostępniania informacji z rejestru z dostępem ograniczonym oraz sposób założenia konta użytkownika.

W październiku 2017 r. zacznie funkcjonować Rejestr Sprawców Przestępstw na tle Seksualnym. W tym rejestrze gromadzone będą dane osób, które dopuściły się popełnienia przestępstwa określonego w rozdziale XXV Kodeksu karnego (z pewnymi wyjątkami). Wprowadzenie rejestru ma być jednym ze środków przeciwdziałania przestępstwom popełnianym na tle seksualnym.

Jak wynika z ustawy o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym, rejestr ma składać się z dwóch odrębnych baz danych – jedna będzie dostępna dla każdego zainteresowanego obywatela, do drugiej natomiast dostęp ma tylko określona grupa wskazanych przez ustawodawcę podmiotów.

W części ogólnodostępnej rejestru znajdą się informacje zawierające m.in. dane osobowe pedofila, jego zdjęcia, a także informacja o jego aktualnym miejscu pobytu. Część z ograniczonym dostępem ma zawierać o wiele bardziej szczegółowe informacje, które są pobierane z Krajowego Rejestru Karnego. Lista udostępnianych w tej części rejestru informacji znajduje się w art.7 wskazanej ustawy. Są to m.in. bardzo szczegółowe dane osobowe, informacje o odroczeniu i przerwie wykonania kary pozbawienia wolności albo o zastosowanych środkach wychowawczo – leczniczych.

Tryb udostępniania informacji

Informacje pochodzące z bazy o ograniczonym dostępie mogą być udostępnione w dwojaki sposób. Po pierwsze, może się to odbywać za pośrednictwem systemu teleinformatycznego lub elektronicznej aplikacji dostępowej.

Podmioty wskazane w art.12 pkt 4–7 ustawy, oraz osoba z pkt. 8, (np. organy wykonujące orzeczenia w postępowaniu karnym, organy administracji rządowej, samorządowej oraz inne organy wykonujące zadania publiczne) do informacji zawartych w rejestrze pedofilów, dostęp będą miały za pośrednictwem systemu teleinformatycznego, po utworzeniu i zalogowaniu się na konto użytkownika indywidualnego lub instytucjonalnego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Z kolei podmioty wymienione w art.12 pkt. 1-3 (np. sądy w związku z prowadzonym postępowaniem, prokuratorzy, funkcjonariusze policji, ABW, CBA, KAS, w odpowiednim zakresie) do informacji z tej części rejestru mają dostęp za pośrednictwem systemu teleinformatycznego lub aplikacji dostępowej tych podmiotów.

Konto użytkownika indywidualnego

Aby utworzyć konto użytkownika indywidualnego w rejestrze z ograniczonym dostępem, w pierwszej kolejności należy wprowadzić do systemu: imię i nazwisko, PESEL, adres e-mail, login i hasło.

Następnie użytkownik indywidualny musi zaakceptować  warunki korzystania z systemu teleinformatycznego. Ostatnim krokiem jest aktywacja konta za pomocą, wysłanego na e-mail, linku aktywacyjnego.

Konto użytkownika instytucjonalnego

Konto użytkownika instytucjonalnego tworzy się dla podmiotu niebędącego osobą fizyczną lub dla osoby uprawnionej do informacji.

Osobą uprawnioną do informacji są osoby fizyczne uprawnione do uzyskania informacji na podstawie art. 12 ustawy, z wyjątkiem osób, o których mowa w art. 12 pkt 8 ustawy. Administratorem jest użytkownik uprawniony do zarządzania kontem użytkownika instytucjonalnego.

Konto użytkownika instytucjonalnego niebędącego osobą fizyczną tworzy się poprzez:

 1. wprowadzenie przez administratora do systemu teleinformatycznego: nazwy i adresu podmiotu, informacji, w jakim charakterze podmiot będzie występował o uzyskanie informacji z Rejestru, danych administratora w postaci:
  1. imienia i nazwiska,numeru PESEL, adresu e-mail, loginu i hasła;
 2. zaakceptowanie przez administratora warunków korzystania z systemu teleinformatycznego;
 3. aktywację, przez administratora, konta poprzez link aktywacyjny wysłany na e-mai;
 4. wprowadzenie przez administratora do systemu teleinformatycznego informacji o sposobie reprezentacji podmiotu;
 5. dokonanie przez osobę lub osoby uprawnione do reprezentowania podmiotu aktywacji dostępu do konta za pomocą linku aktywacyjnego;
 6. otrzymanie przez biuro informacyjne zgłoszenia podpisanego przez osobę lub osoby uprawnione do reprezentowania podmiotu
 7. niezwłoczną aktywację przez Biuro Informacyjne Krajowego Rejestru Karnego;

Konto użytkownika instytucjonalnego osoby uprawnionej do informacji tworzy się poprzez:

 1. wprowadzenie przez administratora do systemu teleinformatycznego:  firmy lub imienia i nazwiska osoby uprawnionej, adresu, informacji o charakterze występowania, danych administratora (takie jak powyżej w pkt. a)

Dalej procedura przebiega tak samo jak w przypadku konta instytucjonalnego użytkownika niebędącego osobą fizyczną według punktów 2-7.

W przypadku obu kont instytucjonalnych, jeżeli wystąpią jakieś braki formalne lub zgłoszenie zostanie dokonane przez osobę nieuprawnioną, biuro informacyjne wzywa do ich usunięcia w terminie 14 dni, pod rygorem bezskuteczności zgłoszenia.

Opracowano na podstawie:

Ustawy z dnia 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym (Dz.U. 2016 r. poz. 862 z późn. zm.)

Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 31 lipca 2017 r. w sprawie trybu, sposobu i zakresu uzyskiwania i udostępniania informacji z Rejestru z dostępem ograniczonym oraz sposobu zakładania konta użytkownika (Dz.U. z 2017 r. poz. 1561)

Zestaw arkuszy egzaminacyjnych z odpowiedziami i punktacją do zadań
Zestaw arkuszy egzaminacyjnych z odpowiedziami i punktacją do zadań.

Język polski, Matematyka, Język angielski.


Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Czy można odwołać darowiznę?

  Jakie są zasady dotyczące możliwości odwołania darowizny? Co z terminem? Oto najważniejsze zasady?

  Jak powinno wyglądać zlecenie transportowe?

  Umowy przewozu bywają naszpikowane kruczkami jak pole minowe. By przejść przez nie bez szwanku, przewoźnik powinien dobrze znać przepisy i dokładnie zapoznać się z treścią każdego zlecenia przed przyjęciem go. O niezbędnych elementach zlecenia transportowego i zapisach, które  powinny wzbudzić czujność mówi Mateusz Pernak, prawnik z TC Kancelaria Prawna. 

  Światowy Dzień Backupu. Jak robić bezpiecznie kopie zapasowe?

  31 marca przypada Światowy Dzień Backupu. Tego dnia warto przypomnieć sobie o tym, jak ważne jest to, by regularnie wykonywać kopię zapasową danych ważnych dla użytkowników. Powinno się to robić zarówno na fizycznym zewnętrznym dysku, ale także w prywatnej lub chmurze korporacyjnej. Można to zrobić pod warunkiem zapewnienia odpowiedniego poziomu ochrony, tak by ważne dla nas dane nie zostały skradzione lub trafiły w niepowołane ręce. Jak robić to bezpiecznie?- analizuje Michał Borowiecki z firmy Netskope.

  Babciowe 1500 zł. Jak je oceniają Polacy?

  22 marca lider PO Donald Tusk przedstawił kolejną propozycję programową KO, czyli tzw. babciowe. Miałoby to być miesięczne świadczenie dla matek, które wracają do pracy po urodzenia dziecka. Co myślą o nim Polacy? Ile rodaków popiera ten pomysł?

  Dziedziczenie długów. Co mówi prawo?

  Zdarza się, że o problemach finansowych naszych bliskich dowiadujemy się dopiero wtedy, gdy odeszli. Już ten sam fakt jest wystarczająco trudny, a potem dowiadujemy się, że kochana babcia czy ciocia zostawiła 
  w spadku nie tylko mieszkanie czy zestaw rodzinnych sreber, ale również… długi! Co wtedy?

  Kiedy koniec stanu epidemicznego w Polsce?

  "Cały czas obserwujemy zejście ze szczytu fali covidowej. Spadki zakażeń są na poziomie 30 proc. Za nimi podąża spadek hospitalizacji" – napisał na Twitterze szef MZ. Zatem co dalej ze stanem epidemicznym w Polsce? 

  Wielkanoc pod znakiem oszczędności. Polacy ograniczą świąteczne wydatki o 15-20 procent

  Drożyzna zmusza Polaków do oszczędzania. Blisko 68 proc. rodaków wyda mniej na tegoroczne Święta Wielkanocne niż rok temu. Ile średnio?

  Użytkowanie wieczyste do likwidacji. Będą nowe zasady zakupu gruntów

  Użytkowanie wieczyste ma zostać zlikwidowane - taki jest cel ustawy przyjętej 29 marca przez rząd. Zakłada ona, że ulegną zmianie zasady ustalania ceny gruntów zbywanych na rzecz użytkowników wieczystych. Użytkownikom wieczystym gruntów należących do samorządu terytorialnego lub Skarbu Państwa będzie przysługiwać roszczenie o nabycie prawa własności gruntu. 

  300 zł dla sołtysów. Rząd ma swój projekt

  Sołtysi pełniący funkcję przez dwie kadencje i będący w wieku emerytalnym dostaną świadczenie w wysokości 300 zł miesięcznie. Takie są założenia projektu ustawy, którą przygotowuje ministerstwo rolnictwa i rozwoju wsi.

  Sądy pokoju. Pierwsza kadencja ma rozpocząć się w 2025 r.

  Sądy pokoju są coraz bliżej. Trwające ponad rok prace w podkomisji zakończyły się poparciem projektów ustaw mających powołać sądy pokoju. W ich trakcie do projektów wprowadzono kilkadziesiąt poprawek. Dalsze prace poprowadzi sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka.

  E-skierowanie do sanatorium z NFZ. Co warto wiedzieć?

  E-skierowanie zamiast papierowego dokumentu to ważna zmiana dla osób, wybierających się do sanatorium z NFZ. Gdzie szukać informacji o elektronicznym skierowaniu?

  Nowe tablice GUS obniżają wysokość przyszłej emerytury

  W porównaniu do zeszłorocznych prognoz GUS - wydłużył się czas średniego dalszego trwania życia we wszystkich grupach wiekowych. Od 1 kwietnia br. ZUS będzie korzystał z nowych tablic ogłoszonych przez Główny Urząd Statystyczny. Co do zasady nie dotyczą one osób, które już przeszły na emeryturę. 

  Czy 'babciowe" pomoże kobietom w powrocie na rynek pracy? [KOMENTARZ]

  Matka, która po macierzyńskim chce wrócić do pracy, dostanie 1500 zł miesięcznie - to nowy pomysł KO na rozwiązanie problemu powrotu kobiet do pracy po urodzeniu dziecka. Teoretycznie „babciowe” ma wesprzeć kobiety w znalezieniu opieki nad dzieckiem i dzięki temu pomóc w powrocie do aktywności zawodowej. W praktyce nie dość, że nie rozwiąże problemu, to jeszcze go pogłębi.

  II Ogólnopolska Konferencja z cyklu „E-sądy – rozszerzona przestrzeń wymiaru sprawiedliwości”

  II Ogólnopolska Konferencja naukowa „Rzetelność rozpraw zdalnych. Wyniki badań” jest kontynuacją konferencji pt. „E-sądy – rozszerzona przestrzeń wymiaru sprawiedliwości” zorganizowanej w Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie 16 maja 2022 roku.

  Ile w tym roku będzie kosztowała Wielkanoc? Będzie drożej niż rok temu

  Droższa Wielkanoc. W tym roku na święta wielkanocne Polacy zamierzają wydać średnio 600 zł – wynika z Barometru Providenta. To o 64 zł więcej niż rok temu. Zakładany przez nas wzrost wydatków i tak jest niższy niż inflacja produktów żywnościowych, która w lutym br. przekroczyła 20 proc. Niektóre produkty, bez których nie wyobrażamy sobie Wielkiej Nocy, są nawet o 30 proc. droższe.

  Nowe tablice średniego trwania życia. Emerytury będą niższe

  Nowe tablice średniego dalszego trwania życia, ogłoszone przez Główny Urząd Statystyczny będą od początku kwietnia podstawą obliczania nowo przyznawanych emerytur. Co do zasady Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie będzie ich stosował do osób, które są już na emeryturze.

  Święta z mamą czy z tatą? Jak ustalić kontakty z dzieckiem po rozwodzie?

  Święta czy rodzinne uroczystości to szczególny czas w życiu dziecka, również po rozwodzie rodziców. Nie sposób zatem pominąć tych wydarzeń przy ustalaniu kontaktów.

  Minister ds. UE: do końca kwietnia Polska może otrzymać 1 mld zł

  Polska otrzymała już ponad 100 mln zł wsparcia z Europejskiego Instrumentu na rzecz Pokoju; liczymy, że do końca kwietnia do polskiego budżetu może wpłynąć nawet 1 mld zł - powiedział w poniedziałek w Poznaniu minister ds. UE Szymon Szynkowski.

  mObywatel 2.0 na przełomie czerwca i lipca. Będzie zawierał szereg nowych usług
  Na przełomie czerwca i lipca wejdzie mObywatel 2.0; w aplikacji znajdzie się szereg nowych usług, w tym tymczasowe prawo jazdy, które odbierzemy zaraz po zdaniu egzaminu i nowe dokumenty, jak prawo wykonywania zawodów medycznych - poinformował sekretarz stanu w KPRM Janusz Cieszyński.
  Bezpieczny kredyt 2%. Lista wad, które niszczą entuzjazm

  Czy bezpieczny kredyt 2% to manna z nieba? Mógłby się wydawać, że tak. Drogie kredyty, brak zdolności kredytowej, niedobór mieszkań – to sprawia, ze wiele osób musi tracić większość wynagrodzenia na opłatę za najem. Bezpieczny kredyt ma rozwiązać problemy. Rzeczywistość jest bardziej przyziemna. 

  Darowizna w rodzinie a zwolnienie podatkowe. Uchwała NSA

  Zgodnie z uchwałą Naczelnego Sądu Administracyjnego warunkiem wystarczającym do skorzystania ze zwolnienia podatkowego uregulowanego w przepisie jest udokumentowanie dokonania przekazania środków pieniężnych.

  Jaki podatek od nieujawnionej darowizny?

  Nieujawniona darowizna. W przypadku ujawnienia majątku niemającego pokrycia w wiarygodnych źródłach przychodu, organ skarbowy może wymierzyć sankcyjną stawkę opodatkowania w wysokości 75% wartości tego majątku. W celu ograniczenia stosowanej przez podatników praktyki uwiarygodniania pochodzenia posiadanego mienia zawarciem umowy darowizny lub pożyczki, wprowadzono 20% stawkę opodatkowania dla nieopodatkowanej dotąd umowy.

  Zabójstwo a pobicie ze skutkiem śmiertelnym

  W jaki sposób różni się kwalifikacja prawna tych czynów i dlaczego sądy przyjmują w takiej sytuacji często odpowiedzialność karną sprawców z łagodniejszego przepisu?

  POLMEDIQ z zarzutami od UOKiK za nieuczciwe praktyki. Jakie?

  Prezes UOKiK Tomasz Chróstny postawił zarzuty poznańskiej spółce POLMEDIQ. Za stosowanie nieuczciwych praktyk rynkowych spółce grozi do 10 proc. obrotu, kara pieniężna może zostać nałożona także na członków zarządu. 

  Pogrzeb strażaka na koszt Straży Pożarnej. Czy także w przypadku poległych na ćwiczeniach

  Pogrzeb strażaka na koszt Państwowej Straży Pożarnej odbywa się tylko w przypadku, gdy jego śmierć nastąpiła na skutek wypadku pozostającego w związku z udziałem w akcji ratowniczej. Jeżeli strażak poniósł śmierć w czasie ćwiczeń, nie ma uroczystego pogrzebu, a rodzinie nie zwraca się jego kosztów. Rzecznik Praw Obywatelskich apeluje o zmianę przepisów w tym zakresie – tym bardziej, że inne służby mundurowe pokrywają koszty pogrzebów również funkcjonariuszy poległych wskutek wypadków na ćwiczeniach.