reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Wyrok i kara > Zasady udostępniania informacji z rejestru pedofilów z ograniczonym dostępem

Zasady udostępniania informacji z rejestru pedofilów z ograniczonym dostępem

W Dzienniku Ustaw z 22 sierpnia 2017 r. opublikowano nowe rozporządzenie dotyczące rejestru pedofilów. Minister Sprawiedliwości określa w nim zasady udostępniania informacji z rejestru z dostępem ograniczonym oraz sposób założenia konta użytkownika.

W październiku 2017 r. zacznie funkcjonować Rejestr Sprawców Przestępstw na tle Seksualnym. W tym rejestrze gromadzone będą dane osób, które dopuściły się popełnienia przestępstwa określonego w rozdziale XXV Kodeksu karnego (z pewnymi wyjątkami). Wprowadzenie rejestru ma być jednym ze środków przeciwdziałania przestępstwom popełnianym na tle seksualnym.

Jak wynika z ustawy o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym, rejestr ma składać się z dwóch odrębnych baz danych – jedna będzie dostępna dla każdego zainteresowanego obywatela, do drugiej natomiast dostęp ma tylko określona grupa wskazanych przez ustawodawcę podmiotów.

W części ogólnodostępnej rejestru znajdą się informacje zawierające m.in. dane osobowe pedofila, jego zdjęcia, a także informacja o jego aktualnym miejscu pobytu. Część z ograniczonym dostępem ma zawierać o wiele bardziej szczegółowe informacje, które są pobierane z Krajowego Rejestru Karnego. Lista udostępnianych w tej części rejestru informacji znajduje się w art.7 wskazanej ustawy. Są to m.in. bardzo szczegółowe dane osobowe, informacje o odroczeniu i przerwie wykonania kary pozbawienia wolności albo o zastosowanych środkach wychowawczo – leczniczych.

Tryb udostępniania informacji

Informacje pochodzące z bazy o ograniczonym dostępie mogą być udostępnione w dwojaki sposób. Po pierwsze, może się to odbywać za pośrednictwem systemu teleinformatycznego lub elektronicznej aplikacji dostępowej.

Podmioty wskazane w art.12 pkt 4–7 ustawy, oraz osoba z pkt. 8, (np. organy wykonujące orzeczenia w postępowaniu karnym, organy administracji rządowej, samorządowej oraz inne organy wykonujące zadania publiczne) do informacji zawartych w rejestrze pedofilów, dostęp będą miały za pośrednictwem systemu teleinformatycznego, po utworzeniu i zalogowaniu się na konto użytkownika indywidualnego lub instytucjonalnego.

Z kolei podmioty wymienione w art.12 pkt. 1-3 (np. sądy w związku z prowadzonym postępowaniem, prokuratorzy, funkcjonariusze policji, ABW, CBA, KAS, w odpowiednim zakresie) do informacji z tej części rejestru mają dostęp za pośrednictwem systemu teleinformatycznego lub aplikacji dostępowej tych podmiotów.

Konto użytkownika indywidualnego

Aby utworzyć konto użytkownika indywidualnego w rejestrze z ograniczonym dostępem, w pierwszej kolejności należy wprowadzić do systemu: imię i nazwisko, PESEL, adres e-mail, login i hasło.

Następnie użytkownik indywidualny musi zaakceptować  warunki korzystania z systemu teleinformatycznego. Ostatnim krokiem jest aktywacja konta za pomocą, wysłanego na e-mail, linku aktywacyjnego.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Zasady udostępniania informacji z rejestru pedofilów z ograniczonym dostępem./ fot. Fotolia
Zasady udostępniania informacji z rejestru pedofilów z ograniczonym dostępem./ fot. Fotolia

Slim VAT 202139.90 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Konieczny Grzybowski Polak sp. k.

Kancelaria

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama