| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Wyrok i kara > Zasady udostępniania informacji z rejestru pedofilów z ograniczonym dostępem

Zasady udostępniania informacji z rejestru pedofilów z ograniczonym dostępem

W Dzienniku Ustaw z 22 sierpnia 2017 r. opublikowano nowe rozporządzenie dotyczące rejestru pedofilów. Minister Sprawiedliwości określa w nim zasady udostępniania informacji z rejestru z dostępem ograniczonym oraz sposób założenia konta użytkownika.

W październiku 2017 r. zacznie funkcjonować Rejestr Sprawców Przestępstw na tle Seksualnym. W tym rejestrze gromadzone będą dane osób, które dopuściły się popełnienia przestępstwa określonego w rozdziale XXV Kodeksu karnego (z pewnymi wyjątkami). Wprowadzenie rejestru ma być jednym ze środków przeciwdziałania przestępstwom popełnianym na tle seksualnym.

Jak wynika z ustawy o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym, rejestr ma składać się z dwóch odrębnych baz danych – jedna będzie dostępna dla każdego zainteresowanego obywatela, do drugiej natomiast dostęp ma tylko określona grupa wskazanych przez ustawodawcę podmiotów.

W części ogólnodostępnej rejestru znajdą się informacje zawierające m.in. dane osobowe pedofila, jego zdjęcia, a także informacja o jego aktualnym miejscu pobytu. Część z ograniczonym dostępem ma zawierać o wiele bardziej szczegółowe informacje, które są pobierane z Krajowego Rejestru Karnego. Lista udostępnianych w tej części rejestru informacji znajduje się w art.7 wskazanej ustawy. Są to m.in. bardzo szczegółowe dane osobowe, informacje o odroczeniu i przerwie wykonania kary pozbawienia wolności albo o zastosowanych środkach wychowawczo – leczniczych.

Tryb udostępniania informacji

Informacje pochodzące z bazy o ograniczonym dostępie mogą być udostępnione w dwojaki sposób. Po pierwsze, może się to odbywać za pośrednictwem systemu teleinformatycznego lub elektronicznej aplikacji dostępowej.

Podmioty wskazane w art.12 pkt 4–7 ustawy, oraz osoba z pkt. 8, (np. organy wykonujące orzeczenia w postępowaniu karnym, organy administracji rządowej, samorządowej oraz inne organy wykonujące zadania publiczne) do informacji zawartych w rejestrze pedofilów, dostęp będą miały za pośrednictwem systemu teleinformatycznego, po utworzeniu i zalogowaniu się na konto użytkownika indywidualnego lub instytucjonalnego.

Z kolei podmioty wymienione w art.12 pkt. 1-3 (np. sądy w związku z prowadzonym postępowaniem, prokuratorzy, funkcjonariusze policji, ABW, CBA, KAS, w odpowiednim zakresie) do informacji z tej części rejestru mają dostęp za pośrednictwem systemu teleinformatycznego lub aplikacji dostępowej tych podmiotów.

Konto użytkownika indywidualnego

Aby utworzyć konto użytkownika indywidualnego w rejestrze z ograniczonym dostępem, w pierwszej kolejności należy wprowadzić do systemu: imię i nazwisko, PESEL, adres e-mail, login i hasło.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Brysiewicz

Krzysztof Brysiewicz, radca prawny, partner zarządzający w Kancelarii Brysiewicz i Wspólnicy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »