REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Parlament Europejski: Ile zarobią europosłowie [wynagrodzenie, diety, zwrot kosztów, emerytura]

Parlament Europejski, europosłowie
Parlament Europejski: Ile zarobią europosłowie [wynagrodzenie, diety, zwrot kosztów, emerytura]
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W Polsce wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 9 czerwca br. Polacy wybiorą 53 europosłów. W całym Parlamencie Europejskim zasiądzie 720 posłów. Na jakie wynagrodzenie mogą liczyć europosłowie?
rozwiń >

Wynagrodzenie posła do Parlamentu Europejskiego

Wynagrodzenie posła do Parlamentu Europejskiego wynosi 38,5 proc. podstawowego wynagrodzenia sędziego Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Wszyscy posłowie do PE otrzymują takie samo wynagrodzenie.

REKLAMA

Miesięczne wynagrodzenie posła do europarlamentu wynosi 10075,18 euro brutto. Netto jest to 7853,18 euro, po odliczeniu podatków Unii Europejskiej i składek na ubezpieczenie (dane na dzień 1 lipca 2023 r.). Środki pochodzą z budżetu Parlamentu Europejskiego.

Należy pamiętać, że państwa członkowskie mogą nakładać dodatkowe opłaty krajowe. Z tego względu ostateczne dane netto zależą od systemu podatkowego kraju pochodzenia posła do Parlamentu Europejskiego.

Dieta z tytułu kosztów ogólnych

Oprócz wynagrodzenia, posłowie do PE mają prawo do dodatków, które pokrywają wydatki poniesione w związku z wykonywaniem obowiązków parlamentarnych.

Dieta z tytułu kosztów ogólnych to zryczałtowana kwota pozwalająca posłom do Parlamentu Europejskiego na pokrycie takich wydatków jak:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • wynajem biura w państwie członkowskim, w którym zostali wybrani, 
  • sprzęt i oprogramowanie informatyczne, 
  • materiały biurowe, 
  • telefony komórkowe, 
  • abonamenty telefoniczne i internetowe.

Dieta wynosi 4950 euro miesięcznie.

Posłowie otrzymują połowę diety, jeśli bez odpowiedniego uzasadnienia uczestniczą w mniej niż połowie posiedzeń plenarnych w jednym roku parlamentarnym (od września do sierpnia).

Dieta dzienna

Dieta dzienna (nazywana też dietą pobytową) to zryczałtowana kwota pokrywająca koszty zakwaterowania, posiłków i powiązane wydatki każdego dnia, w którym europoseł przebywa w Parlamencie Europejskim w celach służbowych.

Dieta wynosi 350 euro dziennie.

Posłowie do Parlamentu Europejskiego muszą podpisywać rejestr obecności, natomiast przewodniczący i liderzy grup parlamentarnych są zwolnieni z tego obowiązku.

Poseł otrzymuje połowę diety, jeśli opuści więcej niż połowę głosowań imiennych w dniach, w których odbywają się głosowania plenarne, nawet gdy jest obecny i podpisał rejestr obecności.

Koszty podróży do i z Parlamentu Europejskiego

Parlament Europejski pokrywa koszty podróży, aby umożliwić europosłom udział w posiedzeniach, takich jak posiedzenia plenarne, posiedzenia komisji i grup. Odbywają się one głównie w Brukseli lub Strasburgu.

Posłowie do PE otrzymują zwrot rzeczywistych kosztów podróży na posiedzenia, po przedłożeniu rachunków.

REKLAMA

Zwroty nie są nieograniczonej wysokości. Istnieją pułapy zwrotu kosztów, takie jak bilet lotniczy w klasie biznes (klasa taryfowa „D” lub podobna), bilet kolejowy pierwszej klasy lub 0,58 EUR za kilometr podróży samochodem (maksymalnie do 1000 km). Parlament Europejski dokonuje rezerwacji biletów.

Ponadto określono kwoty na podstawie odległości i czasu trwania podróży w celu pokrycia różnych kosztów podróży (opłaty za przejazd autostradą, opłaty za dodatkowy bagaż, opłaty za rezerwację itp.).

Koszty dodatkowych podróży

Zdarza się, że w celu wykonywania obowiązków europosłowie podróżują zarówno w obrębie państwa członkowskiego, w którym zostali wybrani, jak i poza nim.

REKLAMA

Podczas wykonywania mandatu europosłowie mogą podróżować poza miejsca pracy Parlamentu Europejskiego z różnych powodów, reprezentując tę instytucję. Takie podróże oficjalne wykonywane są głównie w ramach misji informacyjnych komisji lub delegacji komisji lub oficjalnych delegacji do państw trzecich. Wyjazdy te są organizowane zgodnie z Regulaminem PE i przepisami Prezydium. Koszty podróży są pokrywane z budżetu komisji lub delegacji, która je organizuje.

Ponadto posłowie do PE mogą sami organizować indywidualne podróże w celu wykonywania obowiązków służbowych. Posłowie często muszą podróżować na terenie państwa członkowskiego, w którym zostali wybrani, oraz poza jego granicami w celu wykonywania obowiązków służbowych, a także z innych powodów (na przykład w celu wzięcia udziału w konferencji lub wizycie roboczej).

W przypadku zobowiązań w państwie członkowskim europosła Parlament Europejski zwraca koszty podróży jedynie do maksymalnej rocznej kwoty ustalanej indywidualnie dla każdego kraju.

W przypadku zobowiązań zagranicznych – które nie są częścią oficjalnych posiedzeń Parlamentu Europejskiego – europosłowie mogą ubiegać się o zwrot kosztów podróży, zakwaterowania i powiązanych wydatków w innych krajach do maksymalnej rocznej kwoty 4886 euro.

Koszty leczenia

Posłowie do Parlamentu Europejskiego są uprawnieni do otrzymywania zwrotu dwóch trzecich poniesionych przez nich kosztów medycznych

Oprócz wysokości kosztów podlegających zwrotowi szczegółowe przepisy i zasady pozostają takie same jak w przypadku urzędników służby cywilnej Unii Europejskiej.

Dodatek z tytułu zakończenia kadencji

Po zakończeniu kadencji europosłowie mają prawo do odprawy przejściowej, stanowiącej równowartość miesięcznego wynagrodzenia za każdy rok sprawowania mandatu, maksymalnie przez dwa lata.

Gdy były poseł do Parlamentu Europejskiego obejmuje urząd w innym miejscu, jego nowe wynagrodzenie zostaje odliczone od dodatku przejściowego.

Jeżeli europoseł jest jednocześnie uprawniony do otrzymywania emerytury lub renty, nie może jednocześnie otrzymywać obydwu świadczeń i musi dokonać wyboru.

Emerytury

Byli posłowie do Parlamentu Europejskiego mają prawo do emerytury po ukończeniu 63 roku życia.

Emerytura wynosi 3,5 proc. ich wynagrodzenia za każdy pełny rok sprawowania mandatu i jedną dwunastą tego wynagrodzenia za każdy kolejny pełny miesiąc, ale łącznie nie więcej niż 70 proc. Jej koszty pokrywane są z budżetu Unii Europejskiej.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Parlament Europejski

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Cimoszewicz uniewinniony w sprawie potrącenia rowerzystki

Sąd Rejonowy w Hajnówce uniewinnił Włodzimierza Cimoszewicza od zarzutu potrącenia rowerzystki na przejściu. Postępowanie w sprawie wykroczenia dotyczącego opuszczenia miejsca zdarzenia zostało umorzone z powodu przedawnienia orzekania.

5 390 zł miesięcznie stypendium dla młodych naukowców. Kto otrzyma w 2024 r.?

Ministerstwo Nauki przyznało stypendia 228 wybitnym młodym naukowcom, reprezentującym 53 różne dyscypliny naukowe i artystyczne. Laureaci konkursu otrzymają stypendia w wysokości 5 390 zł miesięcznie przez 3 lata. 

NSA: świadczenie pielęgnacyjne 54 800 zł, a nie 2988 zł

Tyle gminę kosztuje trzy lata upierania się przy odmowie uznania stałej opieki nad staruszkiem 86 lat. Procesy przed WSA i NSA trwały tak długo, że skumulowała się znaczna kwota zaległego świadczenia pielęgnacyjnego. MOPS i SKO uznały, że staruszek nie wymaga opieki (stałej) bo potrafi przejść z pokoju do pokoju. I da radę zrobić sobie herbatę. NSA miał inne zdanie.

Whistleblowing jako wsparcie organizacji

Wiele podmiotów sektora prywatnego i publicznego stanie przed dylematem: Czy potraktować wdrożenie systemu wyłącznie jako koszt związany z obowiązkiem prawnym, czy jako szansę na poprawę bezpieczeństwa i doskonalenie organizacji?

REKLAMA

MRPiPS odpowiada: „Stare” i „nowe” świadczenie pielęgnacyjne a 1500 zł od 1 października 2024 r.

Ministerstwo pracy potwierdziło możliwość łączenia „nowego” świadczenia pielęgnacyjnego z nowymi świadczeniami (od 1 października 2024 r.) 1500 zł z programu Aktywni Rodzice.

Pracownicy: Źle przyznawane dodatki do wynagrodzeń. Od 1 lipca dalej poniżej pensji minimalnej brutto

W dalszym ciągu wynagrodzenia pracowników samorządowych są poniżej pensji minimalnej. Nie zmieni się to od 1 lipca. Do pieniędzy z budżetu na pensje muszą się dorzucić poszczególne JTS. Dalej tylko 50-150 zł daje awans. No i RIO wykrywa błędy w przyznawaniu dodatków (zaznaczając, że na szczęście nie błędy nie są masowe).

Rząd zaprzecza: 800 plus, 13. i 14. emerytura, cięcia w pomocy społecznej i zasiłkach [unijna procedura nadmiernego deficytu]

Polska może być objęta procedurą nadmiernego deficytu. Pojawiły się obawy, że spowoduje to ograniczenia programów wspierających rodziców, emerytów i osoby uboższe. Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk zaprzeczyła takim pogłoskom. 

Parkowanie na chodnikach. Szykują się zmiany, ale czy już w 2025 r.? W sprawie działa Rzecznik Praw Obywatelskich.

Czy nadchodzi koniec parkowania na chodnikach? Ta sprawa niezmiennie budzi emocje. Zainteresował się nią Rzecznik Praw Obywatelskich. Aktywiści proponują na postój pojazdu na drodze dla pieszych tylko w miejscach wyznaczonych.

REKLAMA

Prezydent podpisał ustawę o ochronie sygnalistów

Prezydent podpisał ustawę o ochronie sygnalistów. Sygnalista, po powzięciu informacji o naruszeniu prawa w zakresie objętym ustawą, będzie mógł dokonać jego zgłoszenia.

W Warszawie nie kupisz alkoholu między 22.00 a 6.00? Czy będzie protest

Warsaw Enterprise Institute i Fundacja Forum Obywatelskiego Rozwoju rozpoczęły zbiórkę podpisów przeciwko inicjatywie nocnego zakazu sprzedaży alkoholu w Warszawie. Petycja jest odpowiedzią na konsultacje miejskie, które rozpoczął urząd miasta stołecznego Warszawy w sprawie nocnej prohibicji.

REKLAMA