REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Parlament Europejski: Ile zarobią europosłowie [wynagrodzenie, diety, zwrot kosztów, emerytura]

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Parlament Europejski, europosłowie
Parlament Europejski: Ile zarobią europosłowie [wynagrodzenie, diety, zwrot kosztów, emerytura]
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W Polsce wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 9 czerwca br. Polacy wybiorą 53 europosłów. W całym Parlamencie Europejskim zasiądzie 720 posłów. Na jakie wynagrodzenie mogą liczyć europosłowie?

rozwiń >

Wynagrodzenie posła do Parlamentu Europejskiego

Wynagrodzenie posła do Parlamentu Europejskiego wynosi 38,5 proc. podstawowego wynagrodzenia sędziego Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Wszyscy posłowie do PE otrzymują takie samo wynagrodzenie.

REKLAMA

Miesięczne wynagrodzenie posła do europarlamentu wynosi 10075,18 euro brutto. Netto jest to 7853,18 euro, po odliczeniu podatków Unii Europejskiej i składek na ubezpieczenie (dane na dzień 1 lipca 2023 r.). Środki pochodzą z budżetu Parlamentu Europejskiego.

Należy pamiętać, że państwa członkowskie mogą nakładać dodatkowe opłaty krajowe. Z tego względu ostateczne dane netto zależą od systemu podatkowego kraju pochodzenia posła do Parlamentu Europejskiego.

Dieta z tytułu kosztów ogólnych

Oprócz wynagrodzenia, posłowie do PE mają prawo do dodatków, które pokrywają wydatki poniesione w związku z wykonywaniem obowiązków parlamentarnych.

Dieta z tytułu kosztów ogólnych to zryczałtowana kwota pozwalająca posłom do Parlamentu Europejskiego na pokrycie takich wydatków jak:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • wynajem biura w państwie członkowskim, w którym zostali wybrani, 
  • sprzęt i oprogramowanie informatyczne, 
  • materiały biurowe, 
  • telefony komórkowe, 
  • abonamenty telefoniczne i internetowe.

Dieta wynosi 4950 euro miesięcznie.

Posłowie otrzymują połowę diety, jeśli bez odpowiedniego uzasadnienia uczestniczą w mniej niż połowie posiedzeń plenarnych w jednym roku parlamentarnym (od września do sierpnia).

Dieta dzienna

Dieta dzienna (nazywana też dietą pobytową) to zryczałtowana kwota pokrywająca koszty zakwaterowania, posiłków i powiązane wydatki każdego dnia, w którym europoseł przebywa w Parlamencie Europejskim w celach służbowych.

Dieta wynosi 350 euro dziennie.

Posłowie do Parlamentu Europejskiego muszą podpisywać rejestr obecności, natomiast przewodniczący i liderzy grup parlamentarnych są zwolnieni z tego obowiązku.

Poseł otrzymuje połowę diety, jeśli opuści więcej niż połowę głosowań imiennych w dniach, w których odbywają się głosowania plenarne, nawet gdy jest obecny i podpisał rejestr obecności.

Koszty podróży do i z Parlamentu Europejskiego

Parlament Europejski pokrywa koszty podróży, aby umożliwić europosłom udział w posiedzeniach, takich jak posiedzenia plenarne, posiedzenia komisji i grup. Odbywają się one głównie w Brukseli lub Strasburgu.

Posłowie do PE otrzymują zwrot rzeczywistych kosztów podróży na posiedzenia, po przedłożeniu rachunków.

REKLAMA

Zwroty nie są nieograniczonej wysokości. Istnieją pułapy zwrotu kosztów, takie jak bilet lotniczy w klasie biznes (klasa taryfowa „D” lub podobna), bilet kolejowy pierwszej klasy lub 0,58 EUR za kilometr podróży samochodem (maksymalnie do 1000 km). Parlament Europejski dokonuje rezerwacji biletów.

Ponadto określono kwoty na podstawie odległości i czasu trwania podróży w celu pokrycia różnych kosztów podróży (opłaty za przejazd autostradą, opłaty za dodatkowy bagaż, opłaty za rezerwację itp.).

Koszty dodatkowych podróży

Zdarza się, że w celu wykonywania obowiązków europosłowie podróżują zarówno w obrębie państwa członkowskiego, w którym zostali wybrani, jak i poza nim.

REKLAMA

Podczas wykonywania mandatu europosłowie mogą podróżować poza miejsca pracy Parlamentu Europejskiego z różnych powodów, reprezentując tę instytucję. Takie podróże oficjalne wykonywane są głównie w ramach misji informacyjnych komisji lub delegacji komisji lub oficjalnych delegacji do państw trzecich. Wyjazdy te są organizowane zgodnie z Regulaminem PE i przepisami Prezydium. Koszty podróży są pokrywane z budżetu komisji lub delegacji, która je organizuje.

Ponadto posłowie do PE mogą sami organizować indywidualne podróże w celu wykonywania obowiązków służbowych. Posłowie często muszą podróżować na terenie państwa członkowskiego, w którym zostali wybrani, oraz poza jego granicami w celu wykonywania obowiązków służbowych, a także z innych powodów (na przykład w celu wzięcia udziału w konferencji lub wizycie roboczej).

W przypadku zobowiązań w państwie członkowskim europosła Parlament Europejski zwraca koszty podróży jedynie do maksymalnej rocznej kwoty ustalanej indywidualnie dla każdego kraju.

W przypadku zobowiązań zagranicznych – które nie są częścią oficjalnych posiedzeń Parlamentu Europejskiego – europosłowie mogą ubiegać się o zwrot kosztów podróży, zakwaterowania i powiązanych wydatków w innych krajach do maksymalnej rocznej kwoty 4886 euro.

Koszty leczenia

Posłowie do Parlamentu Europejskiego są uprawnieni do otrzymywania zwrotu dwóch trzecich poniesionych przez nich kosztów medycznych

Oprócz wysokości kosztów podlegających zwrotowi szczegółowe przepisy i zasady pozostają takie same jak w przypadku urzędników służby cywilnej Unii Europejskiej.

Dodatek z tytułu zakończenia kadencji

Po zakończeniu kadencji europosłowie mają prawo do odprawy przejściowej, stanowiącej równowartość miesięcznego wynagrodzenia za każdy rok sprawowania mandatu, maksymalnie przez dwa lata.

Gdy były poseł do Parlamentu Europejskiego obejmuje urząd w innym miejscu, jego nowe wynagrodzenie zostaje odliczone od dodatku przejściowego.

Jeżeli europoseł jest jednocześnie uprawniony do otrzymywania emerytury lub renty, nie może jednocześnie otrzymywać obydwu świadczeń i musi dokonać wyboru.

Emerytury

Byli posłowie do Parlamentu Europejskiego mają prawo do emerytury po ukończeniu 63 roku życia.

Emerytura wynosi 3,5 proc. ich wynagrodzenia za każdy pełny rok sprawowania mandatu i jedną dwunastą tego wynagrodzenia za każdy kolejny pełny miesiąc, ale łącznie nie więcej niż 70 proc. Jej koszty pokrywane są z budżetu Unii Europejskiej.

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Parlament Europejski

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak zabezpieczyć alimenty na dziecko?

Zabezpieczenie alimentów jest ważnym i pomocnym rozwiązaniem na czas trwania postępowania. Pozwala na uzyskanie świadczeń na dziecko jeszcze przed wydaniem przez sąd wyroku. Biorąc pod uwagę fakt, iż proces o alimenty może być rozciągnięty w czasie, takie rozwiązanie może realnie pomóc w zabezpieczeniu interesów dziecka.

Darmowa pomoc prawna dla pracowników - już jest w wielu miejscach pracy

Pracownicy coraz częściej liczą na atrakcyjne dodatki, premie, nagrody oraz pomoc finansową w przypadku trudnych sytuacji życiowych. Oczywiście wynagrodzenie jest bardzo istotne, ale istotne też są benefity. W zakres benefitów istnieje np. wsparcie na pokrycie kosztów badań, zasiłki związane z narodzinami dziecka, a nawet świadczenia dedykowane osobom po przejściu na emeryturę. Ta rosnąca oferta to odpowiedź na zmieniające się potrzeby współczesnego rynku pracy, który stawia na kompleksowe wspieranie pracowników zarówno w sferze zawodowej, jak i prywatnej. Ale uwaga - wśród benefitów pracowniczych pojawiły się też darmowe usługi prawne dla pracowników.

Gorąca debata prezydencka: migranci, miliardy i mylące liczby

Emocje, riposty i... dezinformacja. W telewizyjnej debacie kandydaci mierzyli się w sześciu blokach tematycznych, ale częściej niż faktami – operowali mitami. Karol Nawrocki mówił o „10 tysiącach migrantów wypychanych z Niemiec”, co nie ma potwierdzenia w danych. Rafał Trzaskowski przypisał sobie unijne miliardy, których formalnie nie pozyskał. Sprawdzamy, co naprawdę wydarzyło się na granicy, w szpitalach i na sali debat.

Zasiłek dla opiekunów zamiast świadczenia pielęgnacyjnego. Luka w prawie z wymogiem 365 dni w okresie 18 miesięcy

Zasiłek dla opiekunów osób niepełnosprawnych - są kłopoty w jego otrzymaniu. Wystarczy pół roku czekania na przyznanie punktów przez WZON i już nie ma prawa do zasiłku dla bezrobotnych (bo o ten zasiłek chodzi). Chyba, że zrezygnuje się ze świadczenia wspierającego za okres rozpatrywania wniosku przez WZON (wtedy zamiast wspierającego dla osoby niepełnosprawnej otrzyma opiekun świadczenie pielęgnacyjne). Zasiłek miał pomóc opiekunom tracącym świadczenie pielęgnacyjne w powrocie na rynek pracy (często po dekadzie opiekowania się osoba niepełnosprawną ze znacznym stopniem niepełnosprawności). Uzasadnieniem dla zasiłku jest zrównanie pracy zarobkowej na etacie z opieką nad osobą niepełnosprawną pod warunkiem, że opiekun otrzymał świadczenie pielęgnacyjne przez rok za ostatnie 1,5 roku. Ponieważ mamy przewlekłość przy świadczeniu wspierającym i zwroty świadczenia pielęgnacyjnego za okresy dłuższe niż pół roku, to nie można tego warunku spełnić. Jest on niewykonalny.

REKLAMA

Co kandydaci na Prezydenta RP zamierzają zmienić w ochronie zdrowia? Szczegółowa relacja debaty prezydenckiej Trzaskowski-Nawrocki z dnia 23 maja 2025 r. [wybory prezydenckie w 2025 r.]

W dniu 23 maja br. w Telewizji Polskiej, odbyła się debata prezydencka z udziałem dwóch kandydatów II tury wyborów prezydenckich w 2025 r. – Rafała Trzaskowskiego i Karola Nawrockiego. Była ona podzielona na sześć bloków tematycznych, wśród których jednym była ochrona zdrowia. W tym segmencie, każdy z kandydatów udzielił odpowiedzi na trzy pytania przeciwnika. Oto szczegółowa relacja.

Po jakim czasie nie można odwołać darowizny?

Termin na odwołanie przekazanej darowizny jest dość krótki. Od czego zależy? Kiedy jest możliwe odwołanie darowizny?

Kiedy złożenie przysięgi przez nowo wybranego prezydenta RP? [WYBORY 2025]

Zgodnie z art. 128 Konstytucji, kadencja prezydenta RP rozpoczyna się w dniu objęcia przez niego urzędu. Pytanie brzmi: co to dokładnie oznacza i kiedy ten moment następuje? Kto stwierdza ważność wyborów na prezydenta RP?

Tusk obiecuje: Kwota wolna wzrośnie do 60 tys. zł, ale nie w tym roku

Premier Donald Tusk nie owija w bawełnę: podniesienie kwoty wolnej od podatku to jego priorytet, ale w 2025 roku Polacy nie mają na co liczyć. „To moja twarda obietnica – zrealizuję ją w tej kadencji” – zapowiada. Warunek? Deficyt musi trzymać się w ryzach, bo inaczej grozi nam utrata miliardów z UE.

REKLAMA

Tydzień, maksymalnie dwa. Wielu pracowników nie czeka dłużej na wynik rekrutacji

6 na 10 badanych pracowników fizycznych deklaruje, iż maksymalny czas rekrutacji, jakiego oczekują od potencjalnego pracodawcy, to dwa tygodnie. Tak wynika z badania „Rynek pracowników fizycznych”, przeprowadzonego na zlecenie serwisu Pracuj.pl.

Obniżenie wieku emerytalnego dla kolejnej grupy zawodowej już w 2026 r.? Resort pracy daje minus Senatorom [PROJEKT]

Trwają prace nad obniżeniem wieku emerytalnego dla kolejnej grupy zawodowej. Chodzi o projekt nowelizacji o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz ustawy o emeryturach pomostowych wniesiony przez senatorów 18 grudnia 2024 r. Projekt trafił do sejmu na początku maja 2025 r.

REKLAMA