Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Umowa o przeprowadzenie remontu

Marta Piórkowska
Dlaczego warto spisać umowę przed przeprowadzeniem remontu?
Dlaczego warto spisać umowę przed przeprowadzeniem remontu?

REKLAMA

REKLAMA

Urlop bardzo często wykorzystywany jest nie tylko na odpoczynek, ale również przeprowadzenie remontu domu lub mieszkania. Dla zabezpieczenia swoich interesów zamawiający powinien zawrzeć umowę z firmą remontową w formie pisemnej, określając dokładnie zakres planowanych prac.

POBIERZ WZÓR: Umowa o wykonanie usług remontowych

REKLAMA

Umowa o przeprowadzenie remontu jest umową nienazwaną, dlatego zwykle zawiera się ją jako umowę o dzieło, natomiast przy większych pracach wymagających pozwolenia na budowę, umowę o roboty budowlane.

W umowie o przeprowadzenie remontu należy dokładnie określić:

- strony umowy

- zakres wykonywanych prac ( w tym kwestię ewentualnych dodatkowych prac )

REKLAMA

Zawierając umowę o przeprowadzenie remontu powinniśmy uwzględnić wszelkie prace do których wykonania będzie zobowiązana firma remontowa. Pomoże nam to uniknąć problemu ewentualnej podwyżki wynagrodzenia, przysługującej wykonawcy za dodatkowe prace nieprzewidziane w kosztorysie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeżeli w trakcie remontu wykonawca uzna, że niezbędne jest przeprowadzenie dodatkowych prac, nieprzewidzianych w kosztorysie, powinien skonsultować to z zamawiającym i określić wysokość podwyżki wynagrodzenia za ich wykonanie. W przypadku przeprowadzenia ich bez zgody zamawiającego, nie będzie mógł domagać się zapłaty.

Kiedy wykonawca może domagać się podwyżki wynagrodzenia

Przy ustaleniu podwyżki ważne jest kto dokonał zestawienia planowanych prac będących podstawą obliczenia wynagrodzenia kosztorysowego. Jeżeli zestawienie sporządził zamawiający, wówczas wykonawca może domagać się podwyżki umówionego wynagrodzenia za nieprzewidziane w nim dodatkowe prace, które powinny być wykonane.

W przypadku sporządzenia kosztorysu przez wykonawcę, może domagać się podwyżki wynagrodzenia tylko wtedy, gdy mimo zachowania należytej staranności nie mógł przewidzieć konieczności wykonania prac dodatkowych. Jeżeli podwyższenie wynagrodzenia okazałoby się znaczne, zamawiający może od umowy odstąpić, płacąc wykonawcy odpowiednią część umówionego wynagrodzenia.

- terminy rozpoczęcia, wykonania i zakończenia poszczególnych prac

- wskazanie, która ze stron kupuje materiały i dostarcza je do remontowanego lokalu oraz ustanowienie ewentualnej zaliczki (z zastrzeżeniem, że rozliczenie z tego tytułu nastąpi na podstawie faktur i rachunków)

- wysokość wynagrodzenia za wykonane prace remontowe

Wynagrodzenie za wykonane prace remontowe może być, zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego, ustalone jako kosztorysowe albo ryczałtowe. Wynagrodzenie kosztorysowe określa się na podstawie planowanych prac i przewidywanych kosztów. Strony mogą zmienić jego wysokość w trakcie prac remontowych jeżeli nastąpi zmiana zakresu lub kosztów wykonywanych prac. Wynagrodzenie ryczałtowe ustala się natomiast z góry, jako uzgodnioną przez strony konkretną sumę pieniężną. W trakcie realizacji umowy wykonawca nie może żądać podwyższenia wynagrodzenia, nawet jeżeli zaistniałaby konieczność wykonania dodatkowych prac remontowych, nieuwzględnionych w kosztorysie prac, chyba że strony postanowią w umowie inaczej, wskazując sytuacje w których taka zmiana będzie możliwa. Warto jednak zauważyć, że wynagrodzenie ryczałtowe wydaje się dużo bezpieczniejszą formą dla zamawiającego.

Zobacz serwis: Dom

Umowa powinna ponadto zawierać:

- kosztorys prac (zestawienie planowanych prac powinno być uzgodnione zarówno przy wynagrodzeniu kosztorysowym jak i ryczałtowym)

- jeżeli jest to wymagane, do umowy należy załączyć uzyskane pozwolenie na budowę

Ustanowienie kary umownej

Strony mogą ustalić karę umowną, określając w umowie jej wysokość oraz okoliczności, w których wykonawca będzie musiał ją uiścić, np. opóźnienia w rozpoczęciu lub zakończeniu prac remontowych, ich nieprawidłowe wykonywanie lub ewentualne szkody. Przy czym niezależnie od postanowień umowy w przypadku zwłoki w wykonaniu remontu zamawiający będzie mógł odstąpić od umowy i dochodzić odszkodowania za straty spowodowane niedotrzymaniem umówionych terminów.

Zobacz również serwis: Nieruchomości

Uzyskanie gwarancji od wykonawcy

Zawierając umowę o przeprowadzenie remontu warto również zastrzec gwarancję na świadczone przez wykonawcę usługi, uzgadniając przez jaki okres będzie zobowiązany do usunięcia ewentualnych wad. Taka ochrona przysługuje również na podstawie przepisów kodeksu cywilnego w stosunku do umów o dzieło zawartych z udziałem konsumentów, do których stosuje się odpowiednio przepisy o niezgodności towaru z umową.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Greedflation

  Greedflation to jedno ze zjawisk, które prowadzi do wzrostu cen i może być szkodliwe dla konsumentów. Co w praktyce oznacza ten termin? 

  Locha+: wypłacono miliardy złotych pomocy dla rolników

  Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformowało, że w ramach programu Locha+ do rolników trafiło 124 mln zł. Na co pomoc dla rolnika?

  Najważniejsze zmiany w przepisach w obszarze szkolnictwa wyższego w roku akademickim 2023/2024. Wykaz zmian wraz z podstawą prawną

  Najważniejsze zmiany w przepisach w obszarze szkolnictwa wyższego w roku akademickim 2023/2024. Zmiany w zakresie ustroju uczelni, kształcenia, spraw studenckich, stypendiów ministra, spraw pracowników szkolnictwa wyższego. Publikujemy wykaz zmian wraz z podstawą prawną. 

  Studenci: Świadczenia w roku akademickim 2023/2024. Stypendia socjalne, dla osób niepełnosprawnych, rektora oraz zapomoga

  Stypendia są przyznawane na wniosek studenta na semestr lub rok akademicki i wypłacane co miesiąc przez okres do 10 miesięcy, a gdy kształcenie trwa jeden semestr – przez okres do 5 miesięcy. Zapomoga jest świadczeniem jednorazowym, które może być przyznawane nie częściej niż 2 razy w roku akademickim. Sprawdź co przysługuje studentowi w roku akademickim 2023/2024. 

  REKLAMA

  Dobre zmiany dla pracowników w sądach pracy od września 2023 r. Dodatkowa ochrona przed zwolnieniem z pracy. Bez opłaty sądowej także od pozwów ponad 50 tys. zł

  W dniu 22 września 2023 r. weszły w życie przepisy wzmacniające pozycję zwolnionych pracowników, którzy wystąpią do sądu pracy z odwołaniem od wypowiedzenia umowy o pracę. Nowelizacja przepisów Kodeksu postępowania cywilnego gwarantuje szybszy powrót do pracy pracownikowi, którego Sąd I instancji przywrócił do pracy lub uznał wypowiedzenie mu umowy o pracę za bezskuteczne. W przypadku pracowników szczególnie chronionych powrót do pracy może nastąpić jeszcze nawet przed rozpoczęciem faktycznych czynności procesowych, jeśli pracownik wystąpi z wnioskiem o zabezpieczenie swojego roszczenia do sądu. Zmiana ta jest konsekwencją porozumienia zawartego pomiędzy rządem a NSZZ „Solidarność” w czerwcu tego roku.

  Urlopy pracownicze. Co warto wiedzieć

  Prawo do urlopu wypoczynkowego przysługuje pracownikowi, czyli osobie świadczącej pracę na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania oraz spółdzielczej umowy o pracę.

  Uchwała SN: Osoba prawna (np. spółka) może domagać się zadośćuczynienia za negatywną opinię w internecie

  Osoba prawna może domagać się finansowego zadośćuczynienia za naruszenie dóbr osobistych od osoby prywatnej, która zamieściła opinię w internecie – wynika uchwały Sądu Najwyższego podjętej 3 października 2023 r.

  Jakie szczepienia są obowiązkowe. Nowe rozporządzenie w tej sprawie weszło w życie

  Obowiązkowe szczepienia zostały uregulowane w nowym rozporządzeniu Ministra Zdrowia. Określa ono wykaz chorób zakaźnych objętych obowiązkiem szczepień ochronnych. Kogo dotyczy obowiązek poddawania się szczepieniom? Jakie choroby będą objęte obowiązkiem szczepień? Wyjaśniamy.

  REKLAMA

  Ubezpieczenie zdrowotne. Wszystko, o czym powinien wiedzieć student

  Zaczynasz studia? Wracasz na kolejny rok nauki po zakończeniu wakacyjnej pracy? Upewnij się, że masz ubezpieczenie zdrowotne i prawo do bezpłatnego leczenia.

  Jak zatrudnić pracownika w ramach umowy o pracę? Jakie obowiązki ciążą na pracodawcy w tym zakresie?

  Jak zatrudnić pracownika w ramach umowy o pracę? Jakie obowiązki ciążą na pracodawcy w tym zakresie? Pracodawco sprawdź o czym musisz pamiętać. 

  REKLAMA