reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Umowy > Inne umowy > Umowa o przeprowadzenie remontu

Umowa o przeprowadzenie remontu

Urlop bardzo często wykorzystywany jest nie tylko na odpoczynek, ale również przeprowadzenie remontu domu lub mieszkania. Dla zabezpieczenia swoich interesów zamawiający powinien zawrzeć umowę z firmą remontową w formie pisemnej, określając dokładnie zakres planowanych prac.

POBIERZ WZÓR: Umowa o wykonanie usług remontowych

Umowa o przeprowadzenie remontu jest umową nienazwaną, dlatego zwykle zawiera się ją jako umowę o dzieło, natomiast przy większych pracach wymagających pozwolenia na budowę, umowę o roboty budowlane.

W umowie o przeprowadzenie remontu należy dokładnie określić:

- strony umowy

- zakres wykonywanych prac ( w tym kwestię ewentualnych dodatkowych prac )

Zawierając umowę o przeprowadzenie remontu powinniśmy uwzględnić wszelkie prace do których wykonania będzie zobowiązana firma remontowa. Pomoże nam to uniknąć problemu ewentualnej podwyżki wynagrodzenia, przysługującej wykonawcy za dodatkowe prace nieprzewidziane w kosztorysie.

Jeżeli w trakcie remontu wykonawca uzna, że niezbędne jest przeprowadzenie dodatkowych prac, nieprzewidzianych w kosztorysie, powinien skonsultować to z zamawiającym i określić wysokość podwyżki wynagrodzenia za ich wykonanie. W przypadku przeprowadzenia ich bez zgody zamawiającego, nie będzie mógł domagać się zapłaty.

Kiedy wykonawca może domagać się podwyżki wynagrodzenia

Przy ustaleniu podwyżki ważne jest kto dokonał zestawienia planowanych prac będących podstawą obliczenia wynagrodzenia kosztorysowego. Jeżeli zestawienie sporządził zamawiający, wówczas wykonawca może domagać się podwyżki umówionego wynagrodzenia za nieprzewidziane w nim dodatkowe prace, które powinny być wykonane.

W przypadku sporządzenia kosztorysu przez wykonawcę, może domagać się podwyżki wynagrodzenia tylko wtedy, gdy mimo zachowania należytej staranności nie mógł przewidzieć konieczności wykonania prac dodatkowych. Jeżeli podwyższenie wynagrodzenia okazałoby się znaczne, zamawiający może od umowy odstąpić, płacąc wykonawcy odpowiednią część umówionego wynagrodzenia.

- terminy rozpoczęcia, wykonania i zakończenia poszczególnych prac

- wskazanie, która ze stron kupuje materiały i dostarcza je do remontowanego lokalu oraz ustanowienie ewentualnej zaliczki (z zastrzeżeniem, że rozliczenie z tego tytułu nastąpi na podstawie faktur i rachunków)

- wysokość wynagrodzenia za wykonane prace remontowe

Wynagrodzenie za wykonane prace remontowe może być, zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego, ustalone jako kosztorysowe albo ryczałtowe. Wynagrodzenie kosztorysowe określa się na podstawie planowanych prac i przewidywanych kosztów. Strony mogą zmienić jego wysokość w trakcie prac remontowych jeżeli nastąpi zmiana zakresu lub kosztów wykonywanych prac. Wynagrodzenie ryczałtowe ustala się natomiast z góry, jako uzgodnioną przez strony konkretną sumę pieniężną. W trakcie realizacji umowy wykonawca nie może żądać podwyższenia wynagrodzenia, nawet jeżeli zaistniałaby konieczność wykonania dodatkowych prac remontowych, nieuwzględnionych w kosztorysie prac, chyba że strony postanowią w umowie inaczej, wskazując sytuacje w których taka zmiana będzie możliwa. Warto jednak zauważyć, że wynagrodzenie ryczałtowe wydaje się dużo bezpieczniejszą formą dla zamawiającego.

Zobacz serwis: Dom

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Dlaczego warto spisać umowę przed przeprowadzeniem remontu?
Dlaczego warto spisać umowę przed przeprowadzeniem remontu?

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

dr Witold Florczak

Aktuariusz, Ekspert ds. wyceny rezerw na świadczenia pracownicze

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama