Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Umowa o przeprowadzenie remontu

Marta Piórkowska
Dlaczego warto spisać umowę przed przeprowadzeniem remontu?
Dlaczego warto spisać umowę przed przeprowadzeniem remontu?
Urlop bardzo często wykorzystywany jest nie tylko na odpoczynek, ale również przeprowadzenie remontu domu lub mieszkania. Dla zabezpieczenia swoich interesów zamawiający powinien zawrzeć umowę z firmą remontową w formie pisemnej, określając dokładnie zakres planowanych prac.

POBIERZ WZÓR: Umowa o wykonanie usług remontowych

Umowa o przeprowadzenie remontu jest umową nienazwaną, dlatego zwykle zawiera się ją jako umowę o dzieło, natomiast przy większych pracach wymagających pozwolenia na budowę, umowę o roboty budowlane.

W umowie o przeprowadzenie remontu należy dokładnie określić:

- strony umowy

- zakres wykonywanych prac ( w tym kwestię ewentualnych dodatkowych prac )

Zawierając umowę o przeprowadzenie remontu powinniśmy uwzględnić wszelkie prace do których wykonania będzie zobowiązana firma remontowa. Pomoże nam to uniknąć problemu ewentualnej podwyżki wynagrodzenia, przysługującej wykonawcy za dodatkowe prace nieprzewidziane w kosztorysie.

Jeżeli w trakcie remontu wykonawca uzna, że niezbędne jest przeprowadzenie dodatkowych prac, nieprzewidzianych w kosztorysie, powinien skonsultować to z zamawiającym i określić wysokość podwyżki wynagrodzenia za ich wykonanie. W przypadku przeprowadzenia ich bez zgody zamawiającego, nie będzie mógł domagać się zapłaty.

Kiedy wykonawca może domagać się podwyżki wynagrodzenia

Przy ustaleniu podwyżki ważne jest kto dokonał zestawienia planowanych prac będących podstawą obliczenia wynagrodzenia kosztorysowego. Jeżeli zestawienie sporządził zamawiający, wówczas wykonawca może domagać się podwyżki umówionego wynagrodzenia za nieprzewidziane w nim dodatkowe prace, które powinny być wykonane.

W przypadku sporządzenia kosztorysu przez wykonawcę, może domagać się podwyżki wynagrodzenia tylko wtedy, gdy mimo zachowania należytej staranności nie mógł przewidzieć konieczności wykonania prac dodatkowych. Jeżeli podwyższenie wynagrodzenia okazałoby się znaczne, zamawiający może od umowy odstąpić, płacąc wykonawcy odpowiednią część umówionego wynagrodzenia.

- terminy rozpoczęcia, wykonania i zakończenia poszczególnych prac

- wskazanie, która ze stron kupuje materiały i dostarcza je do remontowanego lokalu oraz ustanowienie ewentualnej zaliczki (z zastrzeżeniem, że rozliczenie z tego tytułu nastąpi na podstawie faktur i rachunków)

- wysokość wynagrodzenia za wykonane prace remontowe

Wynagrodzenie za wykonane prace remontowe może być, zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego, ustalone jako kosztorysowe albo ryczałtowe. Wynagrodzenie kosztorysowe określa się na podstawie planowanych prac i przewidywanych kosztów. Strony mogą zmienić jego wysokość w trakcie prac remontowych jeżeli nastąpi zmiana zakresu lub kosztów wykonywanych prac. Wynagrodzenie ryczałtowe ustala się natomiast z góry, jako uzgodnioną przez strony konkretną sumę pieniężną. W trakcie realizacji umowy wykonawca nie może żądać podwyższenia wynagrodzenia, nawet jeżeli zaistniałaby konieczność wykonania dodatkowych prac remontowych, nieuwzględnionych w kosztorysie prac, chyba że strony postanowią w umowie inaczej, wskazując sytuacje w których taka zmiana będzie możliwa. Warto jednak zauważyć, że wynagrodzenie ryczałtowe wydaje się dużo bezpieczniejszą formą dla zamawiającego.

Zobacz serwis: Dom

Umowa powinna ponadto zawierać:

- kosztorys prac (zestawienie planowanych prac powinno być uzgodnione zarówno przy wynagrodzeniu kosztorysowym jak i ryczałtowym)

- jeżeli jest to wymagane, do umowy należy załączyć uzyskane pozwolenie na budowę

Ustanowienie kary umownej

Strony mogą ustalić karę umowną, określając w umowie jej wysokość oraz okoliczności, w których wykonawca będzie musiał ją uiścić, np. opóźnienia w rozpoczęciu lub zakończeniu prac remontowych, ich nieprawidłowe wykonywanie lub ewentualne szkody. Przy czym niezależnie od postanowień umowy w przypadku zwłoki w wykonaniu remontu zamawiający będzie mógł odstąpić od umowy i dochodzić odszkodowania za straty spowodowane niedotrzymaniem umówionych terminów.

Zobacz również serwis: Nieruchomości

Uzyskanie gwarancji od wykonawcy

Zawierając umowę o przeprowadzenie remontu warto również zastrzec gwarancję na świadczone przez wykonawcę usługi, uzgadniając przez jaki okres będzie zobowiązany do usunięcia ewentualnych wad. Taka ochrona przysługuje również na podstawie przepisów kodeksu cywilnego w stosunku do umów o dzieło zawartych z udziałem konsumentów, do których stosuje się odpowiednio przepisy o niezgodności towaru z umową.

Komplet e-booków: Budowa domu bez pozwolenia + Gwarantowany kredyt mieszkaniowy
Opisz nam swój problem i wyślij zapytanie.

Wycena w ciągu godziny.
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Mieszkanie bez wkładu własnego – dla kogo i czy warto?
  Mieszkanie bez wkładu własnego jest programem umożliwiającym wzięcie kredytu hipotecznego, jak sama nazwa wskazuje, bez konieczności posiadania wkładu własnego. Jakie są jego zasady? Kto może z niego skorzystać i czy w ogóle warto? A także, na co zwrócić uwagę, jeśli rozważamy kredyt z gwarancją wkładu własnego?
  Ukrywanie pedofilii karalne, nawet jeśli nabyto wiedzę o przestępstwie przed lipcem 2017 r. – wyrok SN
  Ukrywanie pedofilii i niezgłoszenie jej do organów ścigania podlega karze. Również wtedy, gdy osoba dowiedziała się o takim czynie pedofilskim przed lipcem 2017 r., czyli terminem zaktualizowania obowiązku denuncjacji - wynika z piątkowej uchwały Sądu Najwyższego.
  Sołtys
  Sołtys jest jednym z organów w sołectwie. Kto wybiera sołtysa? Jakie przepisy regulują kwestie tworzenia sołectw?
  Większe kary za zaśmiecanie. 5 tys. zł. mandatu za zaśmiecanie pól, łąk i lasów
  W lipcu Sejm będzie głosował nad zmianami w przepisach kodeksu karnego i kodeksu wykroczeń za umyślne przestępstwa przeciwko środowisku; zero tolerancji dla tych, którzy niszczą środowisko - powiedział wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba w Studiu PAP w piątek.
  Prezydent podpisał nowelizację ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy
  Prezydent podpisał nowelizację ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Regulacja wprowadza pierwszy pakiet rozwiązań systemowych, które mają pomóc uchodźcom z Ukrainy zaadaptować się w Polsce.
  Skargi nadzwyczajne RPO dotyczące kredytów frankowych oddalone
  Sąd Najwyższy oddalił skargi nadzwyczajne Rzecznika Praw Obywatelskich dotyczące kredytów frankowych. Sądy uwzględniły konsumencki status strony powodowej i weryfikowały umowy kredytu pod kątem obecności w nich klauzul abuzywnych.
  Zakaz przebywania w strefie przy granicy z Białorusią przestaje obowiązywać
  Po 10 miesiącach przestaje obowiązywać zakaz przebywania w 183 miejscowościach w woj. lubelskim i w woj. podlaskim przylegających do granicy z Białorusią. Wstęp jest zabroniony tylko w pasie o szerokości 200 metrów wzdłuż podlaskiego odcinka granicy.
  Deweloperski Fundusz Gwarancyjny a pozycja konsumentów
  Pozycja prawna i ekonomiczna konsumentów w sporach z deweloperami została wzmocniona, dzięki uruchomieniu Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego - oceniają: prezes Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego Małgorzata Ślepowrońska oraz szef Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta Tomasz Chróstny.
  Inwentaryzacja
  Inwentaryzacja to jedno z podstawowych pojęć w rachunkowości. Ustawa o rachunkowości określa zasady, metody i terminy inwentaryzacji ale nie wskazuje jej legalnej definicji. W świetle przepisów ustawy o rachunkowości, w ślad za piśmiennictwem z zakresu rachunkowości można przyjąć, że inwentaryzacja to zespół działań podejmowanych w celu ustalenia rzeczywistego stanu aktywów i pasywów danej jednostki (tj. podmiotu stosującego przepisy ustawy o rachunkowości) na określony dzień (co do zasady na ostatni dzień roku obrotowego).
  Rok obrotowy
  Rok obrotowy, to jedno z podstawowych pojęć w rachunkowości.
  Błędy medyczne - odpowiedzialność karna pozostaje
  Resort zdrowia ustąpił Ministerstwu Sprawiedliwości w sprawie błędów medycznych – dowiedział się DGP. Będzie możliwość nadzwyczajnego złagodzenia kary zamiast zniesienia odpowiedzialności.
  Podlaskie: Od 1 lipca zakaz przebywania na obszarze 200 metrów od granicy z Białorusią
  Od 1 lipca do 15 września będzie obowiązywać w Podlaskiem zakaz przebywania na obszarze 200 metrów od linii granicy polsko-białoruskiej. SG apeluje o odpowiedzialne zachowanie i stosowanie się do poleceń służb. Za złamanie zakazu grozi mandat.
  Nie będzie podwyżki 500+
  Podwyżka świadczenia 500+ była tematem rozważeń w ostatnich tygodniach. Przedstawiciele Rządu nie zajmowali jednak ostatecznego stanowiska w tej kwestii. Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg zabrała w końcu głos i zaprzeczyła, aby miłałoby ono zwiększone w tym, bądź przyszłym roku.
  Jak nie wydać fortuny podczas urlopu?
  Jak podejść do planowania wczasów, aby nie okazały się one „zabójcze” dla naszego budżetu? Oto wakacyjny poradnik Związku Firm Pośrednictwa Finansowego (ZFPF).
  Ziobro: przedstawimy projekt cofający likwidację polskiego górnictwa
  Przedstawimy projekt dotyczący bezpieczeństwa energetycznego Polski, który będzie miał na celu odwrócenie decyzji związanych z likwidacją polskiego górnictwa - poinformował w środę lider Solidarnej Polski, minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.
  Zawarto porozumienie z kontrolerami ruchu lotniczego
  Przedstawiciele Ministerstwa Infrastruktury i PAŻP poinformowali o porozumieniu między agencją a kontrolerami ruchu lotniczego. "Nie grozi nam paraliż polskiego nieba. Wszystkie operacje lotnicze będą miały zapewnioną obstawę ze strony kontrolerów ruchu lotniczego" - zapewnił szef gabinetu politycznego ministra infrastruktury Tomasz Tomala.
  Kto otrzyma czternastą emeryturę i rentę w 2022 r.?
  Prezydent 27 czerwca podpisał ustawę z dnia 26 maja 2022 r. o kolejnym w 2022 r. dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów. Kto otrzyma czternastkę i w jakiej wysokości?
  Wakacje kredytowe 2022 coraz bliżej przyjęcia – w środę zajmie się nimi Senat
  Wakacje kredytowe, będące przedmiotem zainteresowania wielu Polaków, trafią w środę pod obrady Senatu. Jaki będzie kolejny etap zmierzający do ich przyjęcia?
  Dobry start 2022/2023 w pytaniach i odpowiedziach
  Kto może złożyć wniosek o świadczenie dobry start? Kiedy otrzymam wsparcie? Czy od świadczenia dobry start jest odprowadzany podatek? Prezentujemy pytania i odpowiedzi przygotowane przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.
  Klauzule waloryzacyjne do umów - rząd pracuje nad warunkami renegocjacji zamówień publicznych
  Klauzule waloryzacyjne do umów mają umożliwić przedsiębiorcom waloryzację zamówień publicznych. Chodzi m.in. o wzrost cen materiałów i surowców.
  Ugoda kredytobiorcy (frankowicza) z bankiem - opłacalność
  Liczni kredytobiorcy, którzy mają tzw. kredyt frankowy, kredyt odnoszony do euro czy dolara amerykańskiego - obawiają się postępowania sądowego przeciwko bankowi. W związku z tym liczą na propozycje ugodowe ze strony banków. Czy słuszne są te obawy i czy warto zawierać ugodę z bankiem w sprawie kredytu frankowego?
  Oskarżenia o molestowanie seksualne nieletniego a sprawa o rozwód
  Oskarżenia o molestowanie seksualne małoletnich dzieci są oskarżeniami o ogromnym ciężarze gatunkowym, które mają bezpośredni wpływ na toczące się postępowanie rozwodowe i podejmowane w nim decyzje procesowe.
  Kiedy składać wniosek o "Dobry Start” w 2022 r.?
  Wnioski o "Dobry Start" na nowy okres świadczeniowy będzie można składać od piątku 1 lipca 2022 r. Świadczenie przyznaje ZUS.
  Alimenty. Rząd szykuje nowelizację KRO. Co się dokładnie zmieni?
  Coraz częściej pojawiają się informacje, że w polskim systemie prawnym dojdzie do zmian dotyczących uproszczania alimentów, w tym wprowadzenia instytucji tzw. alimentów natychmiastowych.
  Wniosek o "Dobry start" od 1 lipca 2022 r.
  Od 1 lipca 2022 r. rodzic będzie mógł złożyć wniosek o "Dobry start". Z danych Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej wynika, iż każdego roku z programu korzysta ok. 4,4 mln dzieci.