reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Renty > Dodatki do renty > Ryczałt energetyczny – dodatek do emerytury i rety

Ryczałt energetyczny – dodatek do emerytury i rety

Ryczałt energetyczny to dodatek do emerytury i renty. Ryczałt do opłaty za energię elektryczną, gazową i cieplną pozwala na obniżenie kosztów związanych z życiem codziennym. Przyznawany jest na wniosek kombatantom, ofiarom represji wojennych oraz wdowom lub wdowcom po tych osobach. Jaka jest wysokość ryczałtu energetycznego?

Ryczałt energetyczny

Jednym z dodatków do emerytur i rent jest ryczałt energetyczny. Pozwala na obniżenie kosztów związanych z opłatami za energię elektryczną, gazową, cieplną w mieszkaniu emeryta lub rencisty. Przysługuje tylko określonym osobom. Nie każdy może się ubiegać o dodatkowe świadczenie. Prawo do ryczałtu energetycznego przysługuje:

  • kombatantom i innym osobom uprawnionym,
  • żołnierzom zastępczej służby wojskowej przymusowo zatrudnianym w kopalniach węgla, kamieniołomach oraz zakładach pozyskiwania rud uranowych i batalionach budowlanych,
  • wdowom lub wdowcom – emerytom i rencistom, pozostałym po kombatantach i innych osobach uprawnionych,
  • wdowom po żołnierzach przymusowo zatrudnianych, pobierającym emeryturę lub rentę.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie doliczy ryczałtu z urzędu. W tym celu składa się wniosek.

Polecamy: Pracownicze plany kapitałowe. Nowe obowiązki pracodawców i płatników.

Kombatant lub ofiara represji wojennych i powojennych mogą liczyć na wszystkie trzy dodatki (kombatancki, kompensacyjny i ryczałt). Natomiast wdowa czy wdowiec wnioskują o dodatek kompensacyjny i ryczałt. Nie przysługuje im więc dodatek kombatancki.

Wysokość ryczałtu energetycznego

Kwotę ryczałtu energetycznego podaje Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych do 7 dnia roboczego miesiąca lutego w każdym roku kalendarzowym. Nowa wysokość zaczyna obowiązywać od 1 marca tego samego roku. Komunikat o nowej kwocie ryczałtu ogłasza się w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski”. Zgodnie z Komunikatem Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych z dnia 23 stycznia 2019 r. w sprawie kwoty ryczałtu energetycznego od 1 marca 2019 r. do 29 lutego 2020 r. jego wysokość wynosi 171,41 zł.

Wniosek o ryczałt energetyczny

Wniosek o ryczałt energetyczny składa się na formularzu ERK. Za pomocą tego druku wnioskuje się jednocześnie o dodatek kombatancki, świadczenie w wysokości dodatku kombatanckiego, dodatek kompensacyjny i ryczałt.

W przypadku przysługiwania kilku świadczeń z ZUS można otrzymać tylko jeden ryczałt energetyczny.

Wniosek ERK ZUS – wzór do pobrania

Druk wniosku ERK można znaleźć również w każdej jednostce organizacyjnej ZUS. Powinien znajdować się w punkcie informacyjnym. Po wypełnieniu formularza składa się go osobiście bądź przez pełnomocnika w dowolnej jednostce ZUS. Przewidziano również możliwość ustnego wnioskowania do protokołu. Ponadto wniosek można wysłać za pomocą poczty bądź polskiego urzędu konsularnego. Formularz można złożyć w dowolnej jednostce ZUS, ale wniosek zostanie przesłany i rozpatrzony przez jednostkę właściwą ze względu na miejsce zameldowania wnioskodawcy.

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

LexOmni.pl

usługi prawne on line

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama