reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Renty > Renta hipoteczna > Umowa dożywocia a odwrócony kredyt hipoteczny

Umowa dożywocia a odwrócony kredyt hipoteczny

Choć instytucja odwróconego kredytu hipotecznego jest nowością na polskim rynku finansowym, należy zwrócić uwagę, że podmioty spoza sektora finansowego oferują już od dawna umowę opartą o konstrukcję dożywocia. Różnica pomiędzy umową dożywocia a umową odwróconego kredytu hipotecznego polega mi. na momencie przeniesienia prawa do nieruchomości oraz na sposobie zabezpieczenia interesów spadkobierców.

Umowa dożywotnia, czyli umowa z bankiem o tzw. kredyt odwrotny, polega na tym, iż w zamian za przeniesienie własności nieruchomości na bank, przenoszący otrzymuje dożywotnio wypłacaną comiesięczną rentę oraz dożywotnie prawo korzystania z mieszkania.

Warto więc wyjaśnić, że świadczeniami, jakie może otrzymywać emeryt od banku będącego nabywcą nieruchomości na podstawie zawartej z nim umowy o dożywocie mogą być:

  • 1. comiesięczna renta oraz
  • 2. dożywotnie prawo do korzystania z mieszkania (przysługujące osobie uprawnionej aż do jej śmierci).

Umowa dożywocia dotycząca konkretnej nieruchomości musi być zawarta pod rygorem nieważności, w formie aktu notarialnego, i to niezależnie od tego, czy - zgodnie z zamiarem i wolą stron - ma ona wywrzeć skutki wyłącznie w sferze stosunków zobowiązaniowych, czy też spowodować bezpośrednio przeniesienie własności nieruchomości (prawa użytkowania wieczystego), które to rozwiązanie jest powszechnie stosowane.

Różnica pomiędzy umową dożywocia a umową odwróconego kredytu hipotecznego polega przede wszystkim na momencie przeniesienia prawa do nieruchomości na świadczeniodawcę oraz na sposobie zabezpieczenia interesów spadkobierców seniora. W przypadku umowy dożywocia emeryt nabywa prawo do nieruchomości z chwilą zawarcia umowy. Dla jego spadkobierców oznacza to całkowitą utratę praw do nieruchomości.

Umowa odwróconego kredytu hipotecznego charakteryzuje się natomiast tym, że prawo do nieruchomości zostaje przeniesione na instytucję kredytującą dopiero po śmierci
emeryta. Zabezpieczenie transakcji stanowi hipoteka ustanowiona na nieruchomości lub na określonym prawie do nieruchomości. Po śmierci emeryta jego spadkobiercy mogą
podjąć decyzję o dokonaniu spłaty kredytu i zachowaniu prawa do nieruchomości lub o przeniesieniu prawa do nieruchomości na instytucję kredytującą.

Warto zwrócić uwagę, że nawet w przypadku przeniesienia prawa do nieruchomości na instytucję kredytującą spadkobiercom jest przekazywana kwota różnicy pomiędzy wartością roszczenia instytucji kredytującej a wartością nieruchomości, o ile różnica ta jest dodatnia. Jeżeli natomiast senior nie ma spadkobierców, nadwyżka ze sprzedaży nieruchomości zostanie przekazana, zgodnie z przepisami prawa spadkowego, na rzecz gminy lub skarbu państwa.

Zobacz także dział: Renta hipoteczna

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Umowa odwróconego kredytu hipotecznego charakteryzuje się tym, że prawo do nieruchomości zostaje przeniesione na instytucję kredytującą dopiero po śmierci emeryta.
Umowa odwróconego kredytu hipotecznego charakteryzuje się tym, że prawo do nieruchomości zostaje przeniesione na instytucję kredytującą dopiero po śmierci emeryta.

Wynagrodzenia 2020. Rozliczanie płac w praktyce69.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Odszkodowania Campter

Campter Odszkodowania uzyskuje odszkodowania dla osób poszkodowanych w wypadkach oraz na skutek zdarzeń losowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama