| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Renty > Renta inwalidzka > Jak rencista może odzyskać zniszczoną legitymację?

Jak rencista może odzyskać zniszczoną legitymację?

W przypadku, kiedy legitymacja rencisty ulegnie zniszczeniu, rencista może złożyć do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wniosek o wydanie nowej legitymacji.

Legitymacja rencisty ma formę plastikowej karty w zielonym kolorze w formacie zbliżonym. Zawiera imię i nazwisko rencisty, numer PESEL oraz numer renty, a także termin ważności. Legitymacja zawiera elementy zabezpieczające dokument przed podrobieniem i sfałszowaniem. W prawym górnym rogu legitymacji znajduje się hologram z logo Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Legitymacja dla rencisty jest bardzo ważnym dokumentem, ponieważ po pierwsze potwierdza status rencisty, a po drugie jest dokumentem potwierdzającym fakt objęcia rencisty ubezpieczeniem zdrowotnym.

Zobacz również: Kto ma prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy?

Wydanie duplikatu legitymacji rencisty następuje w przypadku uszkodzenia lub zniszczenia legitymacji, które powoduje konieczność jej wymiany. Do wniosku o wydanie nowej legitymacji rencista musi dołączyć oświadczenie dotyczące faktu uszkodzenia lub zniszczenia legitymacji.

Wniosek wraz z oświadczeniem rencista składa w dowolnej jednostce Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Właściwą do rozpatrzenia wniosku jest, ta jednostka ZUS, która wypłaca renciście jego świadczenie rentowe. Wniosek o wymianę legitymacji może złożyć zarówno rencista, jak i jego pełnomocnik.

Legitymacja rencisty przekazywana jest zgodnie z jego wnioskiem, pod wskazany we wniosku adres zameldowania na pobyt stały, zamieszkania - pobytu, adres do korespondencji lub do rąk przedstawiciela ustawowego.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wydaje renciście nową legitymację bez zbędnej zwłoki.

Zobacz również serwis: Renta inwalidzka

Legitymacja rencisty ulega wymianie również, w razie zmiany:

1) nazwiska, 

2) imienia,

3) numeru PESEL, 

4) numeru lub symbolu świadczenia rentowego, 

5) numeru oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia rencisty, 

6) upływu terminu ważności legitymacji.

Podstawa prawna: Rozporządzenie Ministra Polityki Społecznej z dnia 12 sierpnia 2004r. w sprawie wzoru legitymacji emeryta-rencisty oraz trybu jej wydawania, wymiany lub zwrotu (Dz. U. Nr 203, poz. 2082)

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Sadkowski i Wspólnicy

Sadkowski i Wspólnicy Spółka Komandytowa - to kancelaria prawna z dwunastoletnim doświadczeniem na rynku.  Ponad siedemdziesięcioosobowy zespół kancelarii tworzą doświadczeni radcy prawni, adwokaci i doradcy podatkowi.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »