REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Renta inwalidzka Vademecum

Ewa Ryś
Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyznaje rentę z tytułu niezdolności do pracy w formie decyzji.  fot. Fotolia
Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyznaje rentę z tytułu niezdolności do pracy w formie decyzji. fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Renta inwalidzka to potoczna nazwa renty z tytułu niezdolności pracy. Przysługuje ona, jak sama nazwa wskazuje osobie, która stała się niezdolna do pracy, czy to wskutek choroby, czy wypadku przy pracy.

Kto ma prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy

Prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy wymaga spełnienia trzech warunków. Po pierwsze renta przysługuje osobie ubezpieczonej, która jest niezdolna do pracy. Po drugie osoba ubiegająca się o rentę musi się legitymować odpowiednimi okresami składkowymi i nieskładkowymi. Okresy składkowe, to okresy aktywności zawodowej, za które były za ubezpieczonego składki. Okresy nieskładkowe to okresy, za które co prawda nie były opłacane składki, ale ze względu na ich szczególny charakter są uwzględniane przy przyznawaniu prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy. Trzecim warunkiem niezbędnym do uzyskania renty jest wymóg, aby niezdolność do pracy powstała w określonych ustawą okresach składkowych i nieskładkowych albo nie później niż w ciągu 18 miesięcy od ustania tych okresów.

REKLAMA

Zobacz także: Kto ma prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy

Jak wspomniano wyżej na prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy mają posiadane przez osobę ubiegającą się o rentę okresy składkowe i nieskładkowe. Okres składkowy i nieskładkowy wymagany do przyznania renty uzależniony jest od wieku osoby, w jakim powstała niezdolność do pracy. Okres ten wynosi:

  • 1 rok, jeśli niezdolność do pracy powstała przed ukończeniem 20 lat,
  • 2 lata, jeśli niezdolność do pracy powstała w wieku powyżej 20 do 22 lat,
  • 3 lata, jeśli niezdolność do pracy powstała w wieku powyżej 22 do 25 lat,
  • 4 lata, jeśli niezdolność do pracy powstała w wieku powyżej 25 do 30 lat,
  • 5 lat, jeśli niezdolność do pracy powstała w wieku powyżej 30 lat.

Zobacz także: Na jakich zasadach przyznawana jest renta z tytułu niezdolności do pracy

Renta zostaje przyznana ze względu na niezdolność ubezpieczonego do pracy. To właśnie od stopnia niezdolności do pracy zależy, jakiego rodzaju rentę otrzyma rencista. Możemy wyróżnić stałą i okresową rentę z tytułu niezdolności do pracy. Stała renta z tytułu niezdolności do pracy przysługuje osobie, której niezdolność do pracy została uznana za trwałą. Natomiast okresowa renta z tytułu niezdolności do pracy przysługuje, jeśli niezdolność do pracy ma charakter czasowy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Jakie mamy rodzaje rent z tytułu niezdolności do pracy

Niezdolność do pracy

Niezdolność do pracy to całkowita lub częściowa utrata zdolność do pracy zarobkowej z powodu naruszenia sprawności organizmu, która nie rokuje odzyskania zdolności po przekwalifikowaniu.

Częściowa niezdolność do pracy, to utrata w znacznym stopniu zdolności do pracy zgodnej z posiadanym przez ubezpieczonym poziomem kwalifikacji. Natomiast całkowita niezdolność do pracy, to utrata zdolności do  wykonywania jakiejkolwiek pracy.

Zobacz także: Czym jest niezdolność do pracy

Zobacz także: Kiedy niezdolność do pracy uzasadnia przyznanie renty

O niezdolności do pracy orzeka lekarz orzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Dokonuje tego w formie orzeczenia. W celu wydania orzeczenia lekarz orzecznik ocenia niezdolności do pracy. Co oznacza, że określa on datę powstania niezdolności do pracy, trwałość lub przewidywany okres niezdolności do pracy oraz stopień niezdolności.

Zobacz także: Kto orzeka o niezdolności do pracy do celów rentowych

Niezdolność do pracy orzekana jest na okres nie dłuższy niż 5 lat. Niezdolność do pracy orzeka się na okres dłuższy niż 5 lat w przypadku, jeśli nie ma rokowań odzyskania zdolności do pracy przed upływem tego okresu.

W razie pogorszenia stanu zdrowia rencista może zgłosić wniosek o zmianę dotychczasowego stopnia niezdolności do pracy.

Zobacz także: Jak zmienić stopień niezdolności do pracy

Wniosek o rentę z tytułu niezdolności do pracy

REKLAMA

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyznaje rentę z tytułu niezdolności do pracy w formie decyzji. Aby, jednak mógł decyzję wydać osoba zainteresowana otrzymaniem renty musi złożyć wniosek. Prawo przewiduje specjalny druk ZUS Rp-1 na wniosek o rentę z tytułu niezdolności do pracy.

Wniosek wraz z niezbędnymi dokumentami może złożyć sam zainteresowany lub jego pełnomocnik. Miejscem, w którym należy złożyć wniosek jest jednostka ZUS właściwa ze względu na miejsce zamieszkania rencisty.

Zobacz także: Jak napisać wniosek o rentę z tytułu niezdolności do pracy

Zobacz także: Jak zgłosić wniosek o dalsze prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Projekt nowej ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Do polskiego prawa zostaną wdrożone przepisy unijne. Jakie będą zmiany?

Obecna ustawa o minimalnym wynagrodzeniu za pracę zostanie zastąpiona nową ustawą, która implementuje do polskiego prawa europejskiej dyrektywy adekwatnych wynagrodzeń minimalnych w Unii Europejskiej. Przepisy nowej ustawy o minimalnym wynagrodzeniu powinny być wdrożone do 15 listopada 2024 r.

Renta wdowia wraca pod obrady Sejmu. Znamy już datę

Posłowie zajmą się obywatelskim projektem ustawy w sprawie renty wdowiej. Tak wynika z planu czterodniowego posiedzenia Sejmu. Zajmą się tym ważnym dla wdów i wdowców projektem dokładnie w czwartek 25 lipca.

Sieć dróg płatnych będzie rozszerzona. Idzie nieuniknione

Resort infrastruktury pracuje nad przepisami, których celem jest rozszerzenie sieci dróg objętych elektronicznym systemem poboru opłat. Z informacji opublikowanych na stronie KPRM wynika, że chodzi o autostrady i drogi ekspresowe oddane do użytku po 2017 r.

Zostało tylko kilka dni. Pobierz i przygotuj z nami wniosek o bon energetyczny [komu przysługuje bon energetyczny, treść wniosku, jak złożyć, termin wypłaty świadczenia]

W ramach rekompensaty za częściowe odmrożenie cen energii elektrycznej uprawnieni mogą otrzymać bon energetyczny. Wnioski o to świadczenie można składać od 1 sierpnia. Przewiduje się, że najliczniejszą grupę objętą wsparciem, ok. 12,5 mln, stanowią gospodarstwa domowe. Sprawdź, czy masz prawo do bonu energetycznego, pobierz wniosek i go wypełnij!

REKLAMA

Zmiany w kodeksie pracy są pewne. Będziemy pracowali krócej. Jak będzie wyglądała praca przez 4 dni w szpitalach? Wiemy to.

Trwają prace nad wprowadzeniem najkorzystniejszego rozwiązania w zakresie skrócenia tygodnia pracy. I choć niewiadomych jest nadal wiele, to jest już pewne, że zmiany nas nie ominą. Wielu z nas trudno to sobie wyobrazić, szczególni, gdy chodzi o takie sfery naszego życia, jak służba zdrowia.

Stypendium dla ucznia w roku szkolnym 2024/2025. Nie tylko średnia ocen brana pod uwagę

W poniedziałek, 2 września rozpocznie się nowy rok szkolny 2024/2025. Sprawdź, jakie stypendia przysługują uczniom. Jakie warunku muszą spełnić? Co oprócz średniej ocen jest brane pod uwagę? Ile maksymalnie mogą wynosić poszczególne stypendia?

300 zł na wyprawkę szkolną. Jak odwołać się od decyzji ZUS?

Rodzice mogą ubiegać się o dofinansowanie do szkolnej wyprawki. Co w sytuacji, gdy Zakład Ubezpieczeń Społecznych odmówi przyznania świadczenia 300 plus? Czy można się odwołać od takiej decyzji?

Zasiłek pielęgnacyjny 2024 i 2025 r.

Zasiłek pielęgnacyjny 2024 i 2025 r. Sprawdź, ile aktualnie wynosi zasiłek pielęgnacyjny. W 2024 r. kwota zasiłku pielęgnacyjnego podlega weryfikacji. Ile będzie wynosić od 1 listopada 2024 r.? Kto może skorzystać z zasiłku pielęgnacyjnego? Komu nie przysługuje? 

REKLAMA

Już wiadomo, który rodzic skorzysta w rozliczeniu podatkowym 2025. Ten, który bardziej się angażuje. Jest odpowiedź Ministra Finansów

Który rodzic skorzysta w rozliczeniu podatkowym? Ten, który bardziej się angażuje. Jest odpowiedź Ministra Finansów, z której wynika, samo płacenie alimentów to za mało, by pozbawić drugiego rodzica status samotnie wychowującego dziecko.

System kaucyjny w praktyce. Nie zgniataj, bo nie będzie zwrotu kaucji

System kaucyjny zakłada, że puste opakowania objęte systemem będzie można zwracać. Bedą one specjalnie oznakowane. W związku z tym nie należy zgniatać opakowań, aby mieć szansę na odzyskanie kaucji. Chodzi o butelki plastikowe do 3 litrów oraz puszki metalowe do 1 litra.

REKLAMA