reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Renty > Renta inwalidzka > Jak zgłosić wniosek o dalsze prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy?

Jak zgłosić wniosek o dalsze prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy?

Renta z tytułu niezdolności do pracy może przysługiwać jako stała lub okresowa renta. Okresowa renta przysługuje przez czas określony w decyzji ZUS. W celu ustalenia prawa do renty na dalszy okres należy zgłosić wniosek o dalsze prawo do renty.

Renta z tytułu niezdolności do pracy przysługuje ubezpieczonemu, jeśli jest niezdolny do pracy i ma wymagany okres składkowy i nieskładkowy. Osobie, która spełniła te warunki, przysługiwać może:

- renta stała – jeżeli niezdolność do pracy jest trwała;
- renta okresowa – jeżeli niezdolność do pracy jest okresowa, renta ta przysługuje przez okres wskazany w decyzji organu rentowego.

Można wyróżnić całkowitą lub częściową niezdolność do pracy. Całkowicie niezdolną do pracy jest osoba, która utraciła zdolność do wykonywania jakiejkolwiek pracy. Natomiast częściowo niezdolną do pracy jest osoba, która w znacznym stopniu utraciła zdolność do pracy zgodnej z poziomem posiadanych kwalifikacji. W przypadku orzeczenia czasowej niezdolności do pracy, renta z tytułu niezdolności do pracy przysługuje przez okres wskazany w decyzji organu rentowego. W związku z tym faktem, prawo do okresowej renty z tytułu niezdolności do pracy ustaje zatem z upływem okresu, na jaki świadczenie zostało przyznane.

Zobacz również: Na jaki czas orzeka się niezdolność do pracy?

Jeśli rencista chce nadal pobierać rentę musi zgłosić, na piśmie lub ustnie do protokołu, wniosek w tej sprawie.

Do wniosku należy dołączyć również wymagane dokumenty. Należą do nich:

- aktualne zaświadczenie o stanie zdrowia wystawione przez lekarza prowadzącego leczenie,

- dokumentacja medyczna oraz inne dokumenty mające znaczenie dla wydania orzeczenia o dalszej niezdolności do pracy.

Wniosek o dalsze prawo do renty może złożyć osoba, która chce je otrzymać lub jej przedstawiciel ustawowy. Można je złożyć osobiście lub za pośrednictwem poczty. Wniosek składa się w dowolnej jednostce Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Natomiast wniosek o dalsze prawo do renty rozpatruje ta jednostka, która przyznała i wypłaca świadczenie rentowe.

Zobacz również serwis: Renta inwalidzka

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wydaje decyzję w ciągu 30 dni. Prawo przewiduje tryb odwoławczy, w razie, kiedy zainteresowany nie zgadza się z decyzją ZUS. Od decyzji organu przysługuje, w terminie miesiąca od daty doręczenia decyzji. Odwołanie składa się do Sądu Okręgowego - Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych, za pośrednictwem organu, który wydał decyzję.

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 17 grudnia 1998r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2004r. Nr 39, poz. 353 z późn. zm.)

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

reklama

Eksperci portalu infor.pl

EXCO A2A Polska

EXCO A2A Polska (www.exco.pl) jest polską filią Grupy EXCO (www.exco.fr) France, sieci niezależnych biur działających w zakresie audytu, ekspertyz księgowych oraz doradztwa.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama