reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Renty > Renty 2012 > Uprawniony do renty socjalnej może więcej dorobić - zmiany w rencie socjalnej od 2012 roku

Uprawniony do renty socjalnej może więcej dorobić - zmiany w rencie socjalnej od 2012 roku

Z dniem 1 stycznia 2012 roku weszła w życie zmiana ustawy o rencie socjalnej. Zmiana powoduje, że osoby pobierające rentę socjalną będą mogły więcej dorabiać do swojego świadczenie.

Rencista może więcej zarobić

Zgodnie z nowymi zasadami prawo do renty socjalnej zawiesza się za miesiąc, w którym zostały osiągnięte przychody, w łącznej kwocie wyższej niż 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za kwartał kalendarzowy ostatnio ogłoszonego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego do celów emerytalnych. Natomiast według starych przepisów prawo do renty socjalnej ulegało zawieszeniu, jeśli rencista  uzyskał przychody w łącznej kwocie wyższej niż 30 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Co oznacza, że zwiększono kwotę przychodów, której osiągnięcie skutkuje zawieszeniem prawa do renty socjalnej, z 30 proc. do 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za kwartał kalendarzowy ogłoszonego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego do celów emerytalnych.

Celem takiej zmiany ustawy o rencie socjalnej jest zwiększenie aktywności zawodowej osób uprawionych do renty socjalnej. Osobami, które są uprawnione do renty socjalnej są osoby pełnoletnie całkowicie niezdolne do pracy z powodu naruszenia sprawności organizmu, które powstało: przed ukończeniem 18 roku życia, w trakcie nauki w szkole lub w szkole wyższej przed ukończeniem 25 roku życia lub w trakcie studiów doktoranckich lub aspirantury naukowej.

Zobacz także: Komu przysługuje renta socjalna

Dorabianie na rencie socjalnej a zawieszenie prawa do renty

Prawo do renty socjalnej zawiesza się w razie osiągania przez rencistę przychodu z tytułu działalności podlegającej obowiązkowi ubezpieczenia społecznego. Za działalność podlegającą obowiązkowi ubezpieczenia społecznego uważa się zatrudnienie, służbę między innymi w Wojsku Polskim, Policji, ABW lub inną pracę zarobkową albo prowadzenie działalności pozarolniczej.

Ponadto za przychód, który decyduje o zawieszeniu prawa do renty socjalnej uważa się również kwoty pobranych zasiłków: chorobowego, macierzyńskiego i opiekuńczego oraz wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy, kwoty świadczenia rehabilitacyjnego i wyrównawczego, zasiłku wyrównawczego i dodatku wyrównawczego.

Osoba pobierająca rentę ma obowiązek niezwłocznie powiadomić organ wypłacający rentę socjalna (najczęściej jest to ZUS) o osiąganiu przychodu w kwocie powodującej zawieszenie prawa do renty socjalnej. Po zmianach jest to 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za kwartał kalendarzowy ogłoszonego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego do celów emerytalnych.  Powiadomienie następuje w formie pisemnego oświadczenia.

Zobacz także: Jaka jest wysokość renty socjalnej?

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 27 czerwca 2003 roku o rencie socjalnej (Dz. U. z 2003 r. Nr 135 poz. 1268 z późn. zm.)

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Zwiększono kwotę przychodów, której osiągnięcie skutkuje zawieszeniem prawa do renty socjalnej, z 30 proc. do 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Fot. Fotolia
Zwiększono kwotę przychodów, której osiągnięcie skutkuje zawieszeniem prawa do renty socjalnej, z 30 proc. do 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Fot. Fotolia

Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją (PDF)39.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Anna Książek

Ekonomistka, posiada wieloletnie doświadczenie w działach personalnych, obecnie samodzielny specjalista ds. kadr i płac.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama