Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Składka rentowa wzrasta o 2%

Jaki będzie wzrost składki rentowej w 2012 roku?
Jaki będzie wzrost składki rentowej w 2012 roku?
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W dniu 1 lutego 2012 roku weszła w życie nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Celem nowelizacji jest realizacja postulatu przedstawionego w exposé Prezesa Rady Ministrów, tj. obniżenie deficytu budżetowego państwa. Nowelizacja podniosła stopę procentową składki na ubezpieczenia rentowe (w części finansowanej przez jej płatników) o 2 punkty procentowe.

Składka rentowa po nowelizacji

REKLAMA

Na wstępie warto wyjaśnić, że fundusz rentowy jest funduszem wyodrębnionym w ramach Funduszy Ubezpieczeń Społecznych. Wypłacane są z niego gwarantowane przez państwo świadczenia m. in. renty z tytułu niezdolności do pracy, renty rodzinne oraz dodatki do rent rodzinnych dla sierot zupełnych, renty szkoleniowe, a także dodatki pielęgnacyjne i zasiłki pogrzebowe. Płatnikami składek na ubezpieczenie rentowe w przypadku pracowników są zarówno ubezpieczony, jak i ubezpieczający (tj. pracownik i pracodawca).
W dotychczasowym stanie prawnym, płatność składki kształtowała się na poziomie 1,5% po stronie ubezpieczonego i 4,5 % po stronie pracodawcy. Zgodnie z nowelizacją, stawka po stronie płatników składek (np. pracodawców) wzrosła o 2 punkty procentowe – zatem wynosi ona 6,5 % po stronie płatników składek i 1,5% po stronie pracowników.

REKLAMA

Nowelizacja pozwoli ograniczyć deficyt Funduszy Ubezpieczeń Społecznych w zakresie funduszu rentowego o około 7 mld złotych w skali roku oraz zwiększyć pokrycie wydatków wpływami ze składek z niespełna 60% do 75% w 2012 r. Powyższe oszczędności są jednak wprowadzane kosztem przedsiębiorców (szczególnie tych mniejszych) oraz pracowników, na co zwracały uwagę ustawodawcy poszczególne organizacje w trakcie konsultacji społecznych.

Zobacz: Podwyższenie dodatków do rent w 2012 roku

Konsekwencje wzrostu składki rentowej

Podwyższenie wysokości składki rentowej wpłynie na wzrost wydatków i kosztów prowadzenia działalności, co wyraźnie odczują micro i mali przedsiębiorcy, których koszty działalności permanentnie utrzymują się na zbyt wysokim poziomie. Wzrost kosztów zatrudnienia może spowodować spowolnienie rynku oraz powrót do szarej strefy zatrudnienia. Przedsiębiorcy, aby ograniczyć koszty swojej działalności, będą na pewno ostrożnie podchodzić do zatrudniania nowych pracowników. Dodatkowo, przedsiębiorcy by zmniejszyć koszty zatrudnienia będą zapewne coraz częściej proponować rozpoczęcie współpracy na podstawie umów cywilnoprawnych.

Podsumowanie

Podsumowując wskazać należy, iż obniżenie deficytu budżetowego państwa jest oczywiście konieczne. Środków realizacji tego celu szukalibyśmy raczej w ograniczeniu administracji państwowej, a nie przedsiębiorcach, którzy stanowią de facto filar wzrostu gospodarczego państwa. Jednak z punktu widzenia przedsiębiorców, skutki wzrostu składki na ubezpieczenie rentowe należy ocenić negatywnie. Nakładanie dodatkowych obciążeń na przedsiębiorców bez gruntownej reformy finansów publicznych, systemu ubezpieczeń społecznych oraz reform wspierających przedsiębiorczość, może w perspektywie czasu wywołać skutki odwrotne od zamierzonych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz serwis: Sprawy urzędowe

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Greedflation

  Greedflation to jedno ze zjawisk, które prowadzi do wzrostu cen i może być szkodliwe dla konsumentów. Co w praktyce oznacza ten termin? 

  Locha+: wypłacono miliardy złotych pomocy dla rolników

  Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformowało, że w ramach programu Locha+ do rolników trafiło 124 mln zł. Na co pomoc dla rolnika?

  Najważniejsze zmiany w przepisach w obszarze szkolnictwa wyższego w roku akademickim 2023/2024. Wykaz zmian wraz z podstawą prawną

  Najważniejsze zmiany w przepisach w obszarze szkolnictwa wyższego w roku akademickim 2023/2024. Zmiany w zakresie ustroju uczelni, kształcenia, spraw studenckich, stypendiów ministra, spraw pracowników szkolnictwa wyższego. Publikujemy wykaz zmian wraz z podstawą prawną. 

  Studenci: Świadczenia w roku akademickim 2023/2024. Stypendia socjalne, dla osób niepełnosprawnych, rektora oraz zapomoga

  Stypendia są przyznawane na wniosek studenta na semestr lub rok akademicki i wypłacane co miesiąc przez okres do 10 miesięcy, a gdy kształcenie trwa jeden semestr – przez okres do 5 miesięcy. Zapomoga jest świadczeniem jednorazowym, które może być przyznawane nie częściej niż 2 razy w roku akademickim. Sprawdź co przysługuje studentowi w roku akademickim 2023/2024. 

  REKLAMA

  Dobre zmiany dla pracowników w sądach pracy od września 2023 r. Dodatkowa ochrona przed zwolnieniem z pracy. Bez opłaty sądowej także od pozwów ponad 50 tys. zł

  W dniu 22 września 2023 r. weszły w życie przepisy wzmacniające pozycję zwolnionych pracowników, którzy wystąpią do sądu pracy z odwołaniem od wypowiedzenia umowy o pracę. Nowelizacja przepisów Kodeksu postępowania cywilnego gwarantuje szybszy powrót do pracy pracownikowi, którego Sąd I instancji przywrócił do pracy lub uznał wypowiedzenie mu umowy o pracę za bezskuteczne. W przypadku pracowników szczególnie chronionych powrót do pracy może nastąpić jeszcze nawet przed rozpoczęciem faktycznych czynności procesowych, jeśli pracownik wystąpi z wnioskiem o zabezpieczenie swojego roszczenia do sądu. Zmiana ta jest konsekwencją porozumienia zawartego pomiędzy rządem a NSZZ „Solidarność” w czerwcu tego roku.

  Urlopy pracownicze. Co warto wiedzieć

  Prawo do urlopu wypoczynkowego przysługuje pracownikowi, czyli osobie świadczącej pracę na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania oraz spółdzielczej umowy o pracę.

  Uchwała SN: Osoba prawna (np. spółka) może domagać się zadośćuczynienia za negatywną opinię w internecie

  Osoba prawna może domagać się finansowego zadośćuczynienia za naruszenie dóbr osobistych od osoby prywatnej, która zamieściła opinię w internecie – wynika uchwały Sądu Najwyższego podjętej 3 października 2023 r.

  Jakie szczepienia są obowiązkowe. Nowe rozporządzenie w tej sprawie weszło w życie

  Obowiązkowe szczepienia zostały uregulowane w nowym rozporządzeniu Ministra Zdrowia. Określa ono wykaz chorób zakaźnych objętych obowiązkiem szczepień ochronnych. Kogo dotyczy obowiązek poddawania się szczepieniom? Jakie choroby będą objęte obowiązkiem szczepień? Wyjaśniamy.

  REKLAMA

  Ubezpieczenie zdrowotne. Wszystko, o czym powinien wiedzieć student

  Zaczynasz studia? Wracasz na kolejny rok nauki po zakończeniu wakacyjnej pracy? Upewnij się, że masz ubezpieczenie zdrowotne i prawo do bezpłatnego leczenia.

  Jak zatrudnić pracownika w ramach umowy o pracę? Jakie obowiązki ciążą na pracodawcy w tym zakresie?

  Jak zatrudnić pracownika w ramach umowy o pracę? Jakie obowiązki ciążą na pracodawcy w tym zakresie? Pracodawco sprawdź o czym musisz pamiętać. 

  REKLAMA