reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Renty > Renty 2012 > Podwyższenie dodatków do rent w 2012 roku

Podwyższenie dodatków do rent w 2012 roku

Z dniem 1 marca 2012 roku ma nastąpić waloryzacja dodatków przysługujących rencistą. Jest to jeden ze sposobów zwiększenia świadczeń pieniężnych, jakie otrzymują renciści.

Waloryzacja dodatków do rent w 2012 roku

Zgodnie z projektem ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw ma nastąpić zwiększenie dodatków do rent.  Dodatki przysługujące rencistą zostaną podwyższone zgodnie z projektem ustawy o wskaźnik procentowy waloryzacji, zapisany w projekcie ustawy budżetowej na rok 2012, który wynosi 104,8 proc. Wskaźnik ten będzie również zastosowany do obliczania maksymalnych kwot zmniejszeń świadczeń w przypadku osiągania przez emeryta lub rencistę dochodu z pracy.

Przy zmianie waloryzacji świadczeń rentowych z waloryzacji procentowej na kwotową, waloryzacja dodatków do rent zostanie podwyższona o wskaźnik procentowy. Oznacza to, że waloryzacja dodatków do świadczeń rentowych nie ulegnie zmianie. Natomiast waloryzacja rent będzie polegała na dodaniu do wysokości świadczenia rentowego, w wysokości, w jakiej przysługuje w dniu 29 lutego 2012 roku kwoty 71 zł.

Zobacz także: Zmiany w waloryzacji rent w 2012 roku

Jakie dodatki do rent i świadczenie pieniężne ulegną waloryzacji

Waloryzacji od dnia 1 marca 2012 roku, polegającej na pomnożeniu ich kwoty przez wskaźnik waloryzacji w wysokości 104,8 proc. podlegają według projektu ustawy:

  • dodatek pielęgnacyjny - dodatek pielęgnacyjny przysługuje renciście, który został uznany za całkowicie niezdolnego do pracy oraz samodzielnej egzystencji albo ukończył wiek 75 lat. Dodatek pielęgnacyjny przyznawany jest na podstawie orzeczenia lekarza orzecznika Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
  • dodatek za tajne nauczanie.
  • dodatek dla sieroty zupełnej - dodatek przysługuje osobie – sierocie zupełnej uprawnionej do renty rodzinnej.
  • dodatek kombatancki - dodatek przysługuje kombatantom i innym osobom, którzy byli ofiarami represji wojennych i okresu powojennego.
  • świadczenie pieniężne dla żołnierzy zastępczej służby wojskowej przymusowo zatrudnianych w kopalniach węgla, kamieniołomach, zakładach wydobywania rud uranu i batalionach budowlanych – wysokość świadczenia zależy od liczby pełnych miesięcy trwania pracy.
  • świadczenie pieniężne dla osób deportowanych - świadczenie pieniężne przysługujące osobom deportowanym do pracy przymusowej oraz osadzonym w obozach pracy przez III Rzeszę i ZSRR.

Zobacz także dział: Dodatki do renty

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (tekst jednolity: Dz. U. 2004 r., Nr 39, poz. 353)

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

EFT International

EFT International zajmuje się pomaganiem firmom w osiągnięciu sukcesu na zagranicznych rynkach, głównie w Wielkiej Brytanii i Indiach.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama