reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Rozwody > Mediacja > Mediacja w sprawach rodzinnych - kiedy warto ją prowadzić

Mediacja w sprawach rodzinnych - kiedy warto ją prowadzić

Mediacja jest dobrowolną rozmową prowadzącą do rozwiązania konfliktu, w której mediator towarzyszy członkom rodziny, za ich dobrowolną zgodą, w procesie uzgodnień.

W przypadku zaistnienia sporu w sprawach rodzinnych warto skorzystać z procedury mediacji. Jest ona alternatywną, w stosunku do postępowania przed sądem, procedurą rozstrzygnięcia konfliktu uregulowaną przepisami kodeksu postępowania cywilnego. Stwarza ona stronom możliwość samodzielnego rozstrzygnięcia trwającego sporu i zaplanowania przyszłości po jego rozwiązaniu. Jej celem nie jest rozstrzygnięcie o finale sporu przez osobę trzecią, jak w przypadku postępowania przed sądem, który podejmuje decyzje kształtujące przyszłość stron, lecz dojście do porozumienia zadowalające obie strony.

Do zalet mediacji rodzinnej należy zaliczyć przede wszystkim jej szybkość, nieduże koszty i ograniczony formalizm. Ponadto sposób jej prowadzenia jest dużo lepiej przystosowany do rozstrzygania specyficznych sporów wynikłych z konfliktów rodzinnych, które charakteryzują się zwykle wielowątkowością, długim okresem narastania oraz silnym nacechowaniem emocjonalnym i wymagają szczegółowego zbadania oraz dojścia do porozumienia.

Zobacz także: Mediacja-alternatywny sposób rozwiązywania sporów

Istotną rolę w procesie mediacji odgrywa mediator, który pomaga stronom w znalezieniu satysfakcjonującego rozwiązania konfliktu, analizuje pragnienia uczestników i koncentruje się na pomocy stronom w podjęciu ich własnej samodzielnej decyzji, a także pomaga im oderwać się od wzajemnego oskarżania na rzecz znalezienia praktycznych rozwiązań konfliktu. 

Należy przy tym pamiętać, iż mediator nie jest doradcą, ani psychologiem stron. Po rozpoczęciu mediacji każda ze stron może się z niej w każdej chwili wycofać.

Co może być przedmiotem mediacji rodzinnej i kiedy warto ją prowadzić?

Mediacja w sprawach rodzinnych jest szczególnym rodzajem mediacji w sprawach cywilnych i jest możliwa we wszystkich sprawach, w których dopuszczalne jest zawarcie ugody. W sprawach rodzinnych przedmiotem mediacji może być pojednanie małżonków, zaspokojenie potrzeb rodziny, alimenty, sposoby sprawowania władzy rodzicielskiej po rozwodzie, kontakty z dziećmi i sprawy majątkowe między małżonkami (np. podział majątku), sposób i warunki przeprowadzenia rozwodu lub separacji, sposób korzystania ze wspólnego mieszkania, opieka nad osobami starszymi lub schorowanymi, podział obowiązków czy sposób gospodarowania pieniędzmi w związku, konflikty miedzy rodzicami i dziećmi, sprawy w rodzinach zastępczych i adopcyjnych, kontakty przedślubne (intercyza) i inne.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Gawęda

Ekspert PFR Portal PPK

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama