REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Mediacja w sprawach rodzinnych - kiedy warto ją prowadzić

Magdalena Galas

REKLAMA

REKLAMA

Mediacja jest dobrowolną rozmową prowadzącą do rozwiązania konfliktu, w której mediator towarzyszy członkom rodziny, za ich dobrowolną zgodą, w procesie uzgodnień.

REKLAMA

W przypadku zaistnienia sporu w sprawach rodzinnych warto skorzystać z procedury mediacji. Jest ona alternatywną, w stosunku do postępowania przed sądem, procedurą rozstrzygnięcia konfliktu uregulowaną przepisami kodeksu postępowania cywilnego. Stwarza ona stronom możliwość samodzielnego rozstrzygnięcia trwającego sporu i zaplanowania przyszłości po jego rozwiązaniu. Jej celem nie jest rozstrzygnięcie o finale sporu przez osobę trzecią, jak w przypadku postępowania przed sądem, który podejmuje decyzje kształtujące przyszłość stron, lecz dojście do porozumienia zadowalające obie strony.

REKLAMA

Do zalet mediacji rodzinnej należy zaliczyć przede wszystkim jej szybkość, nieduże koszty i ograniczony formalizm. Ponadto sposób jej prowadzenia jest dużo lepiej przystosowany do rozstrzygania specyficznych sporów wynikłych z konfliktów rodzinnych, które charakteryzują się zwykle wielowątkowością, długim okresem narastania oraz silnym nacechowaniem emocjonalnym i wymagają szczegółowego zbadania oraz dojścia do porozumienia.

Zobacz także: Mediacja-alternatywny sposób rozwiązywania sporów

Istotną rolę w procesie mediacji odgrywa mediator, który pomaga stronom w znalezieniu satysfakcjonującego rozwiązania konfliktu, analizuje pragnienia uczestników i koncentruje się na pomocy stronom w podjęciu ich własnej samodzielnej decyzji, a także pomaga im oderwać się od wzajemnego oskarżania na rzecz znalezienia praktycznych rozwiązań konfliktu. 

Należy przy tym pamiętać, iż mediator nie jest doradcą, ani psychologiem stron. Po rozpoczęciu mediacji każda ze stron może się z niej w każdej chwili wycofać.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Co może być przedmiotem mediacji rodzinnej i kiedy warto ją prowadzić?

REKLAMA

Mediacja w sprawach rodzinnych jest szczególnym rodzajem mediacji w sprawach cywilnych i jest możliwa we wszystkich sprawach, w których dopuszczalne jest zawarcie ugody. W sprawach rodzinnych przedmiotem mediacji może być pojednanie małżonków, zaspokojenie potrzeb rodziny, alimenty, sposoby sprawowania władzy rodzicielskiej po rozwodzie, kontakty z dziećmi i sprawy majątkowe między małżonkami (np. podział majątku), sposób i warunki przeprowadzenia rozwodu lub separacji, sposób korzystania ze wspólnego mieszkania, opieka nad osobami starszymi lub schorowanymi, podział obowiązków czy sposób gospodarowania pieniędzmi w związku, konflikty miedzy rodzicami i dziećmi, sprawy w rodzinach zastępczych i adopcyjnych, kontakty przedślubne (intercyza) i inne.

Mediację warto przeprowadzić przede wszystkim wtedy, gdy są przynajmniej minimalne szanse na dogadanie się z drugą stroną konfliktu. Dużo korzystniejsze dla obu stron jest zwykle wypracowanie wspólnego rozwiązania niż konieczność dostosowania się do decyzji sądu.
Sytuacje które mogą utrudniać mediację i obniżać lub całkowicie wykluczać jej skuteczność to na przykład przypadki, w których w rodzinie miała miejsce przemoc fizyczna i uzależnienia. W takich wypadkach zwykle nie dojdzie do mediacji. Trudno także przeprowadzać postępowania, gdy strony mają za sobą długotrwały spór sądowy lub i konflikt między nimi jest skrajnie wysoki.


Rodzaje mediacji.

W Polskim porządku prawnym istnieją dwa rodzaje mediacji: mediacja sądowa, do której kieruje strony sąd prowadzący postępowanie, wydający w tej kwestii postanowienie oraz mediacja umowna prowadzona na podstawie umowy zawartej między stronami, która może być również wszczęta na wniosek jednej ze stron za zgodą pozostałych.

Mediację sądową w sprawach cywilnych prowadzi się przed wszczęciem postępowania, a za zgodą stron również w toku sprawy. W mediacjach rodzinnych sąd może skierować sprawę do mediacji w każdym stanie sprawy, jednakże tylko raz w toku postępowania. Nie zamyka to jednak drogi do mediacji umownych. Każdorazowo sąd może skierować sprawę do mediacji na zgodny wniosek stron.

Jeżeli wszczęto postępowanie sądowe w sprawie, co do której strony zawarły wcześniej mediację umowną, pozwany może przed wdaniem się spór co do istoty sprawy zgłosić zarzut dotyczący tych uzgodnień – czyli poinformować sąd o wcześniejszym zawarciu umowy o mediację. Wówczas sąd kieruje sprawę do mediacji zgodnie z zawartą umową. 

Strona, która nie wyraża woli przystąpienia do mediacji może odmówić udziału w niej w terminie tygodnia od dnia ogłoszenia lub doręczenia jej postanowienia sądu o skierowaniu do mediacji. Odmowa skutkuje dalszym przeprowadzeniem postępowania sądowego.
Natomiast, jeśli strona odmówi uczestnictwa w mediacji, na którą się wcześniej zgodziła, może na mocy decyzji sądu zostać obciążona jej kosztami. Będzie to miało miejsce w przypadku, gdy mediator zawiadomi o tym sąd a ten uzna, iż strona nie miała usprawiedliwionych powodów odmowy bądź nieobecności na posiedzeniu wyznaczonym przez mediatora.

Mediację umowną najczęściej przeprowadza się jeszcze przed wszczęciem postępowania sądowego. Ma ona zwykle na celu próbę porozumienia bez konieczności udawania się do sądu. Może ona być przeprowadzona na mocy umowy zawartej przez strony konfliktu lub wszczęta na wniosek jednej ze stron, za zgodą drugiej. Druga strona musi wyrazić zgodę na udział w mediacji. W przypadku jej braku mediacja nie może być wszczęta. Podobnie, jeżeli druga strona nie wyrazi w ciągu tygodnia zgody na zaproponowaną osobę mediatora. Podobny skutek ma odmowa przeprowadzenia mediacji przez mediatora. Może on odmówić udziału w mediacji, zwłaszcza, jeśli istnieją ku temu powody mogące wyłączać jego bezstronność.

Mediacja, może być także przeprowadzona na zgodny wniosek stron w trakcie postępowania sądowego.

Wszczęcie mediacji przerywa bieg przedawnienia do czasu zakończenia postępowania mediacyjnego, za który uważa się zwykle datę wskazaną w protokole. Ponadto mediację można wszcząć także w przypadku, gdy sprawa została zawieszone postępowanie przed sądem.

Mediacja jest dobrowolna, niezależnie od tego czy kieruje do niej sąd czy też sami podejmujemy decyzję o rozwiązaniu sporu w ten sposób i jej przeprowadzenie zawsze wymaga zgody wszystkich jej stron.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Bon energetyczny 2024: ile wynosi, wniosek, od kiedy, dla kogo

Jesienią lub zimą 2024 roku niektóre osoby dostaną (o ile złożą wniosek i spełnią kryterium dochodowe) jednorazowy bon energetyczny. Będzie to rekompensata za częściowe odmrożenie cen prądu po 1 lipca 2024 r. Bon energetyczny jest przewidziany w ustawie z 23 maja 2024 r. ustawa o bonie energetycznym oraz o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczenia cen energii elektrycznej, gazu ziemnego i ciepła systemowego. Ile wynosi i kto może go otrzymać?

Tarcza Wschód - szczegóły dotyczące programu za 10 mld zł. Pierwsze instalacje mają powstać w 2025 roku, zakończenie projektu przewidziano na rok 2028

"Tarcza Wschód" ma kosztować 10 mld zł za same materiały. Jeżeli chodzi o szczegóły, MON wyjaśnia, że ma to być systemy wykrywania i ostrzegania, składy materiału, który w razie potrzeby posłuży do budowy zapór, umocnienia i pozostawienie gęsto porośniętych, podmokłych terenów zmniejszających mobilność wroga. Pierwsze instalacje "Tarczy Wschód" mają powstać w 2025 roku, zakończenie projektu przewidziano na rok 2028.

2500 zł dla osoby samotnej oraz 1700 zł na osobę w rodzinie. Bon energetyczny 2024 a kryterium dochodowe

Uchwalona 23 maja 2024 r. ustawa o bonie energetycznym (…) przewiduje częściowe odmrożenie cen prądu od 1 lipca 2024 r. co ma być zrekompensowane najuboższym wypłatą jednorazowego bonu energetycznego. Jakie kryterium dochodowe trzeba spełnić, by otrzymać bon energetyczny?

Bon energetyczny: Jak złożyć wniosek przez ePUAP (Internet)? Co z wzorem wniosku?

Wniosek o bon energetyczny (czekamy na niego) można wysłać przez ePUAP do gminy emailem jako załącznik. Trzeba złożyć dwa podpisy - na emailu i na załączniku. 

REKLAMA

9 czerwca 2024 r. to data wyborów do Parlamentu UE. Najważniejsze informacje, wynagrodzenie, kandydaci

 9 czerwca 2024 r. między godziną 7:00 a 21:00 odbędzie się głosowanie w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Na kogo będzie można oddać głos? Ile wynosi dieta poselska? 

Spór o Trybunał Konstytucyjny. Jest orzeczenie ws. uchwały Sejmu

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że uchwała Sejmu z 6 marca dotycząca usunięcia skutków kryzysu konstytucyjnego jest niezgodna z konstytucją. Wniosek o zbadanie konstytucyjności tej uchwały złożyli posłowie PiS.

Z 1760 zł do 2160 zł oraz 7990 zł do 9590 zł. 20 proc. podwyżki dla pracowników Służby Więziennej

O 20 proc. podwyższono miesięczne stawki wynagrodzenia zasadniczego dla pracowników Służby Więziennej. Z 1760 zł do 2160 zł oraz 7990 zł do 9590 zł. Nowe stawki mają zastosowanie do ustalania miesięcznych wynagrodzeń z mocą wsteczną od 1 stycznia 2024 r.

Emerytura może być niższa o 20 proc. od świadczenia kompensacyjnego. Zmiany w emeryturach już od 1 wrześnie 2024 r.

Emerytura może być niższa o 20 proc. od świadczenia kompensacyjnego. Od 1 września 2024 roku wchodzą w życie przepisy o emeryturze stażowej. Nauczyciele będą mogli wybrać, czy chcą skorzystać z nowych uprawnień, czy z obowiązującego świadczenia kompensacyjnego. Związek Nauczycielstwa Polskiego przedstawił porównanie obu świadczeń.

REKLAMA

Podwyżki od 526,06 zł do 1173,53 zł już od 1 lipca. Termin zawarcia porozumień mija 31 maja. Jednak szefowie nie wiedzą do robić.

Podwyżki od 526,06 zł do 1173,53 zł już od 1 lipca. Jednak nadal nie zawarto porozumień z personelem, a płynność finansowa placówek może być zagrożona.

Waloryzacja 2024 – składki emerytalne, kapitał początkowy, subkonto w ZUS

ZUS informuje, że roczna waloryzacja ruszy już 1 czerwca 2024 r. Składki emerytalne i kapitał początkowy wzrosną o 14,87 proc. a środki zgromadzone na subkoncie o 9,91 proc. To wskaźniki podobne do tych, jakie były w 2023 roku, kiedy to waloryzacja roczna wyniosła 14,4 proc. dla składek emerytalnych i kapitału początkowego oraz 9,2 proc. dla subkonta. 

REKLAMA