REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rozwód z winy małżonka - korzyści

Piasecka-Sobkiewicz Małgorzata
Rozwód z winy małżonka. /Fot. Fotolia
Rozwód z winy małżonka. /Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Rozwód z winy małżonka przynosi określone korzyści drugiej stronie. Jakie dokładnie korzyści można uzyskać po rozwodzie z winy małżonka?

Korzyści po rozwodzie z winy małżonka:

REKLAMA

 • Małżonek uznany przez sąd za wyłącznie winnego rozkładu pożycia płaci drugiemu alimenty wówczas, gdy pogorszy się jego sytuacja materialna
 • Tylko przez pięć lat będzie dostawał wsparcie rozwiedziony małżonek, gdy sąd nie orzeknie o winie lub uzna, że leży ona po dwóch stronach
 • Sąd powinien pouczyć, jakie skutki co do obowiązku alimentacyjnego wywoła rozwód bez orzekania o winie

REKLAMA

Sąd orzeka rozwód, gdy między małżonkami nastąpił zupełny i trwały rozkład pożycia. Może odstąpić od wskazania, z czyjej winy małżeństwo się rozpadło. Strony otrzymują wówczas rozwód bez orzekania o winie. Sąd może jednak uznać, że wyłącznie winnym rozkładu pożycia był mąż, albo żona bądź oboje, i wówczas orzeka rozwód z winy tej osoby bądź obojga małżonków. Wyłączność winy oznacza, że tylko po stronie jednej osoby występują zawinione przyczyny rozkładu.

Współwinnym będzie też małżonek pokrzywdzony, który na nieodpowiednie zachowanie drugiego będzie reagował np. ciężkimi zniewagami, a nawet czynnym karceniem go. Z żądaniem orzeczenia rozwodu może wystąpić każdy z małżonków. W pozwie powinien wówczas podać, czy sąd ma orzec o winie, a jeśli tak, to o czyjej.

Wyłącznie winny

REKLAMA

Sąd nie jest jednak związany żądaniem pozwu co do winy rozkładu pożycia i nawet jeśli powód twierdzi, że ponosi ją pozwany, to po przeprowadzeniu postępowania dowodowego może orzec rozwód z winy obojga. Nie stanowi to orzeczenia ponad żądanie pozwu. Zaś sąd jest związany żądaniem o nieorzekaniu o winie, w razie zgodnego domagania się małżonków musi zaniechać rozstrzygania o tym, kto zawinił.
W razie zawinień, których dopuściły się obie strony, nie można ich kompensować i dzielić winy na mniejszą i większą ani jej stopniować. Oboje małżonkowie zostają wówczas uznani za współwinnych bez względu na to, który z nich bardziej zawinił (stanowisko SN wyrażone w wyroku z 10 listopada 1999 r., sygn. akt I CKN 233/98).

Sąd nie może też odmówić orzeczenia o winie, gdy powód domaga się tego, bo wówczas może to spowodować np. przedwczesne wygaśnięcie obowiązku alimentacyjnego między małżonkami. Strona może cofnąć żądanie, aby sąd orzekł o winie. Ma prawo to zrobić nawet przed sądem drugiej instancji. Dopuszczalna jest też sytuacja odwrotna: gdy strony nie żądały w pierwszej instancji orzeczenia o winie, mogą to zrobić w drugiej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Na zgodne żądanie małżonków sąd zaniecha orzekania o winie i wówczas następują takie skutki, jak gdyby żaden z małżonków jej nie ponosił. Ustalenie, kto jest winien rozkładu pożycia, ma wpływ na niektóre prawa i obowiązki byłych małżonków, np. alimentacyjne, uprawnienie domagania się rozwiązania małżeństwa, a także na obciążenie kosztami postępowania rozwodowego.

malgorzata.piasecka@infor.pl

Cały artykuł znajdziesz w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej. Sprawdź

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Lina
  2023-02-26 16:31:23
  W takiej sprawie warto postawić na doświadczonego adwokata, a do takich z pewnością należy adwokat Cejrowski.
  0
QR Code
Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nagrywanie rozmów przychodzących za zgodą dzwoniących petentów. UODO twierdzi, że praktyka nagrywania rozmów jest bezpodstawna

UODO zabiera głos w sprawie nagrywania rozmów telefonicznych z interesantami. Czy urzędy będą zmuszone zmienić swoje praktyki? 

30 proc. podwyżki dla nauczycieli od stycznia 2024 r. Deklaracja podwyżek w oświacie po spotkaniu z kandydatami na przyszłych ministrów

Deklaracja 30 proc. podwyżek dla nauczycieli od nowego roku w oświacie po spotkaniu z kandydatami na przyszłych ministrów wygłoszona. Jak powiedział D. Tusk: nowy rok zacznie się od 30 proc. podwyżek dla nauczycieli; na razie bez zwiększenia kwoty wolnej.

In vitro finansowane z budżetu państwa w 2024 r.? Senat jest za.

W dniu dzisiejszym (red. 8 grudnia 2023 r.) Senat opowiedział się za finansowaniem in vitro z budżetu państwa. Nowelizacja ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych już niedługo.

Zmieniony plan KPO Polski zatwierdzony

Ministrowie finansów UE zatwierdzili zmieniony plan KPO Polski - podało stałe przedstawicielstwo RP przy UE.

REKLAMA

Wypłaty emerytur i rent w grudniu. O czym powinni wiedzieć seniorzy?

Czy ZUS wypłaci emerytury i renty przed świętami? Kto dostanie podwójny przelew z ZUS? Co z dorabiającymi seniorami? Oto najważniejsze informacje.

Matura próbna z języka angielskiego 2023/2024. Arkusz egzaminacyjny z odpowiedziami i komentarz eksperta

8 grudnia odbyła się matura próbna z języka angielskiego na poziomie podstawowym. Egzamin nie był obowiązkowy, a jego celem było sprawdzenie poziomu wiedzy uczniów przed egzaminem właściwym. Czy był trudniejszy niż majowa matura? Mamy komentarz eksperta.

Emerytury stażowe. Do Sejmu wpłynął rządowy projekt

Rządowy projekt zakłada, że emerytura stażowa przysługiwałaby, bez względu na wiek, osobom posiadającym okres składkowy wynoszący co najmniej 38 lat dla kobiet i 43 lata dla mężczyzn.

Pracownicy 50+ nie potrafią obsłużyć komputera i chodzą na L4? Jakie stereotypy krążą o tej grupie wiekowej na rynku pracy?

Społeczeństwo się starzeje, więc na ryku pracy przybywa osób w wieku 50+. Niestety da się zaobserwować nadal obecne zjawisko ageizmu i wciąż wielu pracodawców woli zatrudniać młodsze osoby. Czy założenie własnej działalności gospodarczej po pięćdziesiątce to rozwiązanie? Dla wielu tak. Według danych CEIDG w 2022 roku powstało ich ponad 35 tys. 

REKLAMA

Kupujesz śledzia na Wigilię. A sprawdziłeś, czy ma niebieski certyfikat MSC? Karp powinien mieć zielony certyfikat ASC

Kupując śledzia (także inną rybę) na wigilijny stół, warto wcześniej sprawdzić, czy ma ona certyfikat MSC - co oznacza, że pochodzi ona z tzw. zrównoważonych połowów. Dlaczego to ważne? Nadmierne, niekontrolowane połowy ryb powodują, że wiele gatunków (np. śledź) zmniejsza co roku swoją liczebność. Okazuje się, że brak odpowiedzialnych działań co do zarządzania rybołówstwem doprowadził do sytuacji, że ważne łowiska śledzi straciły certyfikaty MSC.

11 grudnia w Sejmie. "Demokratycznych emocji nie zabraknie"

11 grudnia w Sejmie. "Zarządzam przerwę w posiedzeniu do dnia 11 grudnia 2023 r. do godz. 10. (…) Demokratycznych emocji z pewnością nie zabraknie. Ważne dni dla Polskiej demokracji" – powiedział ogłaszając przerwę marszałek Sejmu Szymon Hołownia.

REKLAMA