Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Małżonkowie po rozwodzie – vademecum

Aleksandra Pajewska
Rozwód to sposób rozwiązania związku małżeńskiego.
Rozwód to sposób rozwiązania związku małżeńskiego.
Czym skutkuje rozwód? Jakie są jego konsekwencje prawne i faktyczne? Czy można żądać zmiany nazwiska po rozwodzie? Kiedy jest możliwa eksmisja byłego współmałżonka? Na jakich warunkach dziecko może wyjechać za granicę po rozwodzie rodziców? W poniższym artykule odpowiadamy między innymi na te właśnie pytania.

Rozwód

Rozwód ( obok owdowienia i unieważnienia małżeństwa ) jest jednym ze sposobów rozwiązania ważnego związku małżeńskiego. Następuje w drodze orzeczenia sądowego, dokonywanego wyłącznie na żądanie jednej lub obydwu stron. Po orzeczeniu rozwodu możliwe jest ponowne zawarcie małżeństwa.

Instytucja ta uregulowana jest w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym. Jej celem jest rozwiązanie związków faktycznie martwych, w których małżonkowie nie biorą pod uwagę możliwości dalszego wspólnego życia.

Zobacz także: Kiedy zdecydować się na rozwód?

Odwołanie od wyroku

Od wyroku stwierdzającego rozwód stronie przysługuje apelacja do sądu drugiej instancji. Ma to miejsce w sytuacji, gdy strona jest niezadowolona z zapadłego orzeczenia i uważa, że nie wszystkie okoliczności zostały wzięte pod uwagę. Strona ma na to 14 dni od doręczenia jej niekorzystnego wyroku wraz z uzasadnieniem. Przesłankami wniesienia apelacji są: błędy procesowe, błędy merytoryczne lub błędne rozpoznanie stanu faktycznego.

Nie ma natomiast możliwości wniesienia skargi kasacyjnej w sprawie o rozwód lub separację.

Zobacz także: Czy można się odwołać od wyroku rozwodowego?

Orzeczenie rozwodu i jego skutki

Prawomocny wyrok rozwodowy pociąga za sobą szereg konsekwencji. Pierwszym skutkiem rozwodu jest możliwość ponownego zawarcia małżeństwa. Rozwiedziony staje się na nowo osobą wolną. Dodatkowo na rozwiedzionym, który nie jest uznany wyłącznie winnym rozkładu pożycia może ciążyć obowiązek alimentacyjny. Rozwiedzeni ponoszą także koszty utrzymania wspólnych dzieci i sprawują nad nimi władzę rodzicielską oraz korzystają ze wspólnego majątku. Wszystko to rozstrzyga i określa w wyroku rozwodowym sąd.

Zobacz też: Jakie są skutki orzeczenia rozwodu?

Mieszkanie spółdzielcze

Małżonkowie, którzy nie zawarli intercyzy mają wspólność majątkową. Dlatego też zakupione w trakcie małżeństwa mieszkanie, dom lub inna nieruchomość stanowią ich wspólną własność. Po rozwodzie przypadają na rzecz jednego z nich. Decyzję o tym podejmują sami małżonkowie, a gdy ci nie mogą dojść do porozumienia, rozstrzyga sąd. Rozwiedzeni mają rok na dopełnienie formalności w spółdzielni mieszkaniowej.

Zobacz także: Mieszkanie spółdzielcze po rozwodzie


Eksmisja

W wyroku rozwodowym sąd określa sposób korzystania ze wspólnego mieszkania. Możliwa jest eksmisja drugiego małżonka. Może to nastąpić zgodnie z jedną, z dwóch istniejących procedur:

 1. Gdy jeden z małżonków uniemożliwia wspólne mieszkanie ( zachowuje się nagannie: nadużywa alkoholu, wszczyna awantury, itp.) sąd ma możliwość nakazać jego eksmisję. Następuje to na wniosek drugiej osoby, jeśli mieszkanie jest jej majątkiem odrębnym (uregulowane w KRiO).
 2. Gdy w związku z negatywnym zachowaniem byłego współmałżonka, współlokatora zostanie wytoczone powództwo do sądu o eksmisję ( określone w ustawie o ochronie praw lokatorów).

Zobacz także: Kiedy możliwa eksmisja przy rozwodzie?

Nazwisko

Po rozwodzie możliwa jest zmiana nazwiska współmałżonka, powrót do nazwiska panieńskiego/ kawalerskiego. Rozwiedziony ma trzy miesiące na złożenie oświadczenia do kierownika urzędu stanu cywilnego. Jest to jedyny organ uprawniony do podjęcia takiej decyzji.

Rozwód rodziców nie ma natomiast wpływu na nazwisko ich dziecka.

Zobacz także: Kiedy następuje powrót do panieńskiego nazwiska po rozwodzie?

Dziecko za granicą

Możliwość wyjazdu rozwiedzionego z dzieckiem za granicę zależy od treści sądowego wyroku rozwodowego. Sąd bowiem określa stopień władzy rodzicielskiej. Gdy ta przysługuje jednemu rodzicowi, decyduje on samodzielnie o miejscu pobytu czy zamieszkania dziecka. W sytuacji kiedy władza rodzicielska jest podzielona, wyjazd wymaga zgody obojga rodziców. Poważne decyzje dotyczące dziecka muszą być podejmowane wspólnie. W sytuacji konfliktowej rozstrzyga sąd opiekuńczy.

Zobacz także: Wyjazd dziecka za granicę po rozwodzie

Komplet e-booków: Budowa domu bez pozwolenia + Gwarantowany kredyt mieszkaniowy
Opisz nam swój problem i wyślij zapytanie.

Wycena w ciągu godziny.
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Kiedy składać wniosek o "Dobry Start” w 2022 r.?
  Wnioski o "Dobry Start" na nowy okres świadczeniowy będzie można składać od piątku 1 lipca 2022 r. Świadczenie przyznaje ZUS.
  Alimenty. Rząd szykuje nowelizację KRO. Co się dokładnie zmieni?
  Coraz częściej pojawiają się informacje, że w polskim systemie prawnym dojdzie do zmian dotyczących uproszczania alimentów, w tym wprowadzenia instytucji tzw. alimentów natychmiastowych.
  Wniosek o "Dobry start" od 1 lipca 2022 r.
  Od 1 lipca 2022 r. rodzic będzie mógł złożyć wniosek o "Dobry start". Z danych Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej wynika, iż każdego roku z programu korzysta ok. 4,4 mln dzieci.
  We Włoszech będzie obowiązek przyjmowania płatności kartą
  Od 30 czerwca 2022 r. we Włoszech odmowa przyjęcia płatności kartą będzie naruszeniem przepisów, karanym grzywną.
  Dom bez formalności do 70 m2 – GUNB udostępnił 70 darmowych projektów
  Gotowe projekty domów do 70 m2 umożliwiają zminimalizowanie kosztów budowy domu w ramach programu Dom bez formalności. Został on wprowadzony jako element Polskiego Ładu. Ma ograniczyć formalności i koszty budowy.
  Whistleblowing. Dyrektywa nie została wdrożona w terminie. Jakie przepisy dot. sygnalistów obowiązują w Polsce?
  Polski rząd nie zdążył wdrożyć ustawy o sygnalistach zgodnie z terminem narzuconym przez UE. Co to oznacza dla podmiotów komercyjnych? Jakie rozwiązania można obecnie stosować w firmach i jakie będą ich konsekwencje prawne? Jakie uprawnienia przysługują sygnalistom?
  Milion złotych odszkodowań za naruszenia praw pacjenta
  Odszkodowania za naruszenie praw pacjenta Zakończone w ostatnich tygodniach sprawy z udziałem RPP przyniosły pacjentom, na mocy zawartych ugód sądowych i pozasądowych, odszkodowania w łącznej kwocie blisko miliona złotych – przybliża Rzecznik Praw Pacjenta Bartłomiej Chmielowiec. Rzecznik Praw Pacjenta działa przez sądem na prawach przysługujących prokuratorowi.
  Ustawa o franczyzie - trwają nad nią prace Ministerstwa Sprawiedliwości
  Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad ustawowymi zmianami dla rynku franczyzy, ponieważ próby samoregulacji pracy branży się nie powiodły.
  Przywóz z Ukrainy zwierząt zagrożonych wyginięciem - zmiany
  Od 24 czerwca 2022 r. zmieniają się procedury przywozu z Ukrainy do Polski zwierząt zagrożonych wyginięciem.
  27 czerwca 2022 r. ostatni etap przejścia na DVB-T2/HEVC
  Czwarty ostatni etap przejścia na standard DVB-T2/HEVC naziemnej telewizji cyfrowej nastąpi 27 czerwca 2022 r. Jakie województwa obejmie?
  W roku szkolnym 2021/2022 rozkwitł rynek korepetycji [BADANIE]
  Z badania przeprowadzonego dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor wynika, iż co czwarty uczeń zapracował na oceny na świadectwie pobierając korepetycje.
  Żaryn: Od 1 lipca przy granicy z Białorusią normalne przepisy i dostęp
  Od 1 lipca przy granicy z Białorusią zaczną obowiązywać normalne przepisy i będzie dostęp do dotychczas wyłączonego trzykilometrowego pasa wzdłuż granicy - przypomniał w rozmowie z PAP rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn
  Spór o księgi wieczyste i dane osobowe. Co zmieni wyrok NSA?
  UODO podkreśla, że dostęp do informacji zawartych w księgach wieczystych nie powinien być powszechny, choć niektóre instytucje próbują to zmienić. Obecnie trwa spór sądowy między UODO a GUGiK. Sprawę ma rozstrzygnąć NSA.
  Newsletter Krajowego Rejestru Sądowego już działa
  Newsletter Krajowego Rejestru Sądowego ma być narzędziem chroniącym biznes przed kradzieżą spółki.
  Jakie prawa ma ojciec dziecka?
  Jakie prawa przysługują ojcu w związku narodzinami dziecka i jego wychowywaniem?
  Rząd nie przedłuży ponad 120 dni wsparcia dla osób przyjmujących uchodźców z Ukrainy
  Rząd nie przestaje wspierać rodzin, które pomagają uchodźcom z Ukrainy. Świadczenie za pomoc przysługuje przez 120 dni. Okres ten będzie wydłużany w przypadku pomocy m.in. niepełnosprawnym, seniorom i kobietom w ciąży - wyjaśnił wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker.
  Polska otrzymuje z budżetu UE ponad trzykrotnie więcej niż do niego wpłaca
  Polska otrzymuje z budżetu UE ponad trzy razy więcej niż do niego wpłaca; w 2021 r. uzyskała ok. 10 mld euro więcej niż wpłaciła - ocenia Polski Instytut Ekonomiczny. Analitycy szacują, że KPO zwiększy nasz wzrost PKB o 1 pkt. proc. w 2023 r. i 1,3 pkt. rok później
  Frankowicz pozywa bank. Jakie dokumenty dot. kredytu frankowego trzeba zebrać przed pójściem do sądu?
  Wielu posiadaczy tzw. kredytów frankowych cały czas bije się z myślami „iść czy nie iść” do sądu. Dziś nie ma już żadnych wątpliwości, że można uwolnić się od kredytu frankowego (mówimy w tym przypadku o kredycie aktywnym, a więc takim, który cały czas spłacamy) albo odzyskać nadpłacone bankowi pieniądze w przypadku kredytu frankowego już spłaconego jeśli tylko kredytobiorca zdecyduje się pójść do sądu. Jakie dokumenty dot. kredytu frankowego trzeba zgromadzić przed złożeniem pozwu?
  Wakacje 2022 - ostatnie z bonem turystycznym
  Wakacje to dobry moment na to, by wykorzystać bon turystyczny. Płatności w tej formie będzie można dokonać do 30 września 2022 r.
  Zmiany w wydawaniu dokumentów sądowych i notarialnych
  Sejm uchwalił zmiany w wydawaniu dokumentów sądowych i notarialnych. Większość dokumentów wytwarzanych przez sądy i notariuszy nie będzie musiała być sporządzana na specjalnych blankietach.
  Projekt liberalizujący przepisy aborcyjne odrzucony przez Sejm
  Sejm odrzucił w czwartek obywatelski projekt ustawy o bezpiecznym przerywaniu ciąży. Proponowane przepisy zakładały m.in. prawo do przerwania ciąży do 12. tygodnia.
  Dopłaty do węgla - ustawa gwarantująca cenę węgla uchwalona przez Sejm
  Dopłaty dla węgla dla sprzedawców mają umożliwić wprowadzenie ceny gwarantowanej węgla dla kupujących. Ustawowa cena gwarantowana ma wynieść 996 zł za tonę. Jakie będę warunki i zasady skorzystania z ceny gwarantowanej i z dopłaty do węgla?
  Jak nawiązać dobrą relację z samym sobą i partnerem?
  W pierwszej kolejności warto zbudować relację z samym sobą, aby móc później umiejętnie i w naturalny sposób pielęgnować związek z drugą połówką.
  Pozwolenie na broń palną w Polsce – jak je uzyskać
  Uzyskanie pozwolenia na broń w Polsce może mieć miejsce tylko w określonych ustawą przepisach. Jej nabycie i posiadanie bez zezwolenia jest zabronione. Jak je uzyskać?
  Będzie nie tylko rejestr ciąż ale i rejestr wkładek antykoncepcyjnych - RPO oczekuje wyjaśnień
  Rejestr ciąż i wkładek antykoncepcyjnych w Polsce wejdzie w życie jeszcze w 2022 roku. Rzecznik Praw Obywatelskich ma jednak poważne wątpliwości m.in. co ich konstytucyjności.