REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Małżonkowie po rozwodzie – vademecum

Aleksandra Pajewska
Rozwód to sposób rozwiązania związku małżeńskiego.
Rozwód to sposób rozwiązania związku małżeńskiego.

REKLAMA

REKLAMA

Czym skutkuje rozwód? Jakie są jego konsekwencje prawne i faktyczne? Czy można żądać zmiany nazwiska po rozwodzie? Kiedy jest możliwa eksmisja byłego współmałżonka? Na jakich warunkach dziecko może wyjechać za granicę po rozwodzie rodziców? W poniższym artykule odpowiadamy między innymi na te właśnie pytania.

Rozwód

Rozwód ( obok owdowienia i unieważnienia małżeństwa ) jest jednym ze sposobów rozwiązania ważnego związku małżeńskiego. Następuje w drodze orzeczenia sądowego, dokonywanego wyłącznie na żądanie jednej lub obydwu stron. Po orzeczeniu rozwodu możliwe jest ponowne zawarcie małżeństwa.

REKLAMA

Instytucja ta uregulowana jest w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym. Jej celem jest rozwiązanie związków faktycznie martwych, w których małżonkowie nie biorą pod uwagę możliwości dalszego wspólnego życia.

Zobacz także: Kiedy zdecydować się na rozwód?

Odwołanie od wyroku

Od wyroku stwierdzającego rozwód stronie przysługuje apelacja do sądu drugiej instancji. Ma to miejsce w sytuacji, gdy strona jest niezadowolona z zapadłego orzeczenia i uważa, że nie wszystkie okoliczności zostały wzięte pod uwagę. Strona ma na to 14 dni od doręczenia jej niekorzystnego wyroku wraz z uzasadnieniem. Przesłankami wniesienia apelacji są: błędy procesowe, błędy merytoryczne lub błędne rozpoznanie stanu faktycznego.

Nie ma natomiast możliwości wniesienia skargi kasacyjnej w sprawie o rozwód lub separację.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Czy można się odwołać od wyroku rozwodowego?

Orzeczenie rozwodu i jego skutki

Prawomocny wyrok rozwodowy pociąga za sobą szereg konsekwencji. Pierwszym skutkiem rozwodu jest możliwość ponownego zawarcia małżeństwa. Rozwiedziony staje się na nowo osobą wolną. Dodatkowo na rozwiedzionym, który nie jest uznany wyłącznie winnym rozkładu pożycia może ciążyć obowiązek alimentacyjny. Rozwiedzeni ponoszą także koszty utrzymania wspólnych dzieci i sprawują nad nimi władzę rodzicielską oraz korzystają ze wspólnego majątku. Wszystko to rozstrzyga i określa w wyroku rozwodowym sąd.

Zobacz też: Jakie są skutki orzeczenia rozwodu?

Mieszkanie spółdzielcze

Małżonkowie, którzy nie zawarli intercyzy mają wspólność majątkową. Dlatego też zakupione w trakcie małżeństwa mieszkanie, dom lub inna nieruchomość stanowią ich wspólną własność. Po rozwodzie przypadają na rzecz jednego z nich. Decyzję o tym podejmują sami małżonkowie, a gdy ci nie mogą dojść do porozumienia, rozstrzyga sąd. Rozwiedzeni mają rok na dopełnienie formalności w spółdzielni mieszkaniowej.

Zobacz także: Mieszkanie spółdzielcze po rozwodzie


Eksmisja

W wyroku rozwodowym sąd określa sposób korzystania ze wspólnego mieszkania. Możliwa jest eksmisja drugiego małżonka. Może to nastąpić zgodnie z jedną, z dwóch istniejących procedur:

  1. Gdy jeden z małżonków uniemożliwia wspólne mieszkanie ( zachowuje się nagannie: nadużywa alkoholu, wszczyna awantury, itp.) sąd ma możliwość nakazać jego eksmisję. Następuje to na wniosek drugiej osoby, jeśli mieszkanie jest jej majątkiem odrębnym (uregulowane w KRiO).
  2. Gdy w związku z negatywnym zachowaniem byłego współmałżonka, współlokatora zostanie wytoczone powództwo do sądu o eksmisję ( określone w ustawie o ochronie praw lokatorów).

Zobacz także: Kiedy możliwa eksmisja przy rozwodzie?

Nazwisko

Po rozwodzie możliwa jest zmiana nazwiska współmałżonka, powrót do nazwiska panieńskiego/ kawalerskiego. Rozwiedziony ma trzy miesiące na złożenie oświadczenia do kierownika urzędu stanu cywilnego. Jest to jedyny organ uprawniony do podjęcia takiej decyzji.

Rozwód rodziców nie ma natomiast wpływu na nazwisko ich dziecka.

Zobacz także: Kiedy następuje powrót do panieńskiego nazwiska po rozwodzie?

Dziecko za granicą

Możliwość wyjazdu rozwiedzionego z dzieckiem za granicę zależy od treści sądowego wyroku rozwodowego. Sąd bowiem określa stopień władzy rodzicielskiej. Gdy ta przysługuje jednemu rodzicowi, decyduje on samodzielnie o miejscu pobytu czy zamieszkania dziecka. W sytuacji kiedy władza rodzicielska jest podzielona, wyjazd wymaga zgody obojga rodziców. Poważne decyzje dotyczące dziecka muszą być podejmowane wspólnie. W sytuacji konfliktowej rozstrzyga sąd opiekuńczy.

Zobacz także: Wyjazd dziecka za granicę po rozwodzie

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W 2025 r. kolejna waloryzacja progów dochodowych w świadczeniach z ZUS

Od 1 marca 2024 r. kryterium dochodowe uprawniające do otrzymania świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji wynosi 2419,33 zł, w 2025 r. zostanie zwaloryzowane. Z informacji przekazanych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, iż próg dochodowy dla tzw. świadczenia 500 plus nie zostanie w najbliższym czasie zniesiony. 

Renta wdowia: od kiedy i dla kogo 2024, czy będzie działała wstecz

W piątek, 26 lipca komisja rozpatrzyła poprawki zgłoszone w drugim czytaniu do obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Chodzi o wprowadzenie tzw. renty wdowiej.

Czy renta wdowia weszła już w życie?

Przepisy wprowadzające instytucję renty wdowiej nie weszły jeszcze w życie. Ustawa została uchwalona przez Sejm w piątek 26 lipca, jednak to nie koniec prac legislacyjnych. Nowelizacją zajmie się teraz Senat. Co już wiemy o rencie wdowiej? Jakie rozwiązania zaproponował rząd i kiedy miałyby wejść w życie?

Zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025. W Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie dotyczące informatorów

W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty. Chodzi o informatory zawierające przykładowe zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025 r.

REKLAMA

Emerytury stażowe w lipcu? OPZZ informuje co się dzieje z projektem

Na piątek, 26 lipca 2024 r. na godzinę 12:15 zaplanowane jest posiedzenie sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, która zajmie się kwestią emerytur stażowych. Jest to odpowiedź na wniosek OPZZ przypominający o projekcie ustawy OPZZ i Lewicy dotyczący emerytur stażowych.

2520 zł dodatku dopełniającego do renty socjalnej, ale nie dla wszystkich

Trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rencie socjalnej. Zakłada on wypłatę dodatku dopełniającego osobom uprawnionym do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji. Od kiedy będzie przysługiwał nowy dodatek?

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności. Co zadecydował Senat?

Senat obradował nad nowelizacją ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowe przepisy mają przedłużyć maksymalnie o 6 miesięcy ważność orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności, które wygasają 30 września 2024 r.

Renta wdowia: Będą dalsze prace – projekt został skierowany do komisji sejmowej

W czwartek, 25 lipca 2024 r., podczas debaty w Sejmie wszystkie kluby zadeklarowały chęć dalszej pracy nad projektem w sprawie renty wdowiej. Regulacja została skierowana do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Jej posiedzenie zaplanowano na piątek, 26 lipca.

REKLAMA

Lista organizacji mających prawo do otrzymania 1,5% podatku rolnego. Wnioski w wpis do końca roku

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że do 31 grudnia 2024 r. można składać wnioski o wpis na listę podmiotów uprawnionych do otrzymania 1,5 proc. podatku rolnego za bieżący rok.

Nadal można dostać od 1000 do 2000 złotych dopłaty do wypoczynku dzieci. Chodzi o obozy sportowe. Wniosek do 15 września

Nadal można dostać od 1000 do 2000 złotych dopłaty do wypoczynku dzieci. Chodzi o obozy sportowe. Wniosek trzeba złożyć do 15 września. W czasie obozu mają się odbywać co najmniej 2 godziny zajęć sportowych dziennie, wewnętrzne zawody, turnieje i wycieczki.

REKLAMA