| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Rozwody > Po rozwodzie > Małżonkowie po rozwodzie – vademecum

Małżonkowie po rozwodzie – vademecum

Czym skutkuje rozwód? Jakie są jego konsekwencje prawne i faktyczne? Czy można żądać zmiany nazwiska po rozwodzie? Kiedy jest możliwa eksmisja byłego współmałżonka? Na jakich warunkach dziecko może wyjechać za granicę po rozwodzie rodziców? W poniższym artykule odpowiadamy między innymi na te właśnie pytania.

Rozwód

Rozwód ( obok owdowienia i unieważnienia małżeństwa ) jest jednym ze sposobów rozwiązania ważnego związku małżeńskiego. Następuje w drodze orzeczenia sądowego, dokonywanego wyłącznie na żądanie jednej lub obydwu stron. Po orzeczeniu rozwodu możliwe jest ponowne zawarcie małżeństwa.

Instytucja ta uregulowana jest w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym. Jej celem jest rozwiązanie związków faktycznie martwych, w których małżonkowie nie biorą pod uwagę możliwości dalszego wspólnego życia.

Zobacz także: Kiedy zdecydować się na rozwód?

Odwołanie od wyroku

Od wyroku stwierdzającego rozwód stronie przysługuje apelacja do sądu drugiej instancji. Ma to miejsce w sytuacji, gdy strona jest niezadowolona z zapadłego orzeczenia i uważa, że nie wszystkie okoliczności zostały wzięte pod uwagę. Strona ma na to 14 dni od doręczenia jej niekorzystnego wyroku wraz z uzasadnieniem. Przesłankami wniesienia apelacji są: błędy procesowe, błędy merytoryczne lub błędne rozpoznanie stanu faktycznego.

Nie ma natomiast możliwości wniesienia skargi kasacyjnej w sprawie o rozwód lub separację.

Zobacz także: Czy można się odwołać od wyroku rozwodowego?

Orzeczenie rozwodu i jego skutki

Prawomocny wyrok rozwodowy pociąga za sobą szereg konsekwencji. Pierwszym skutkiem rozwodu jest możliwość ponownego zawarcia małżeństwa. Rozwiedziony staje się na nowo osobą wolną. Dodatkowo na rozwiedzionym, który nie jest uznany wyłącznie winnym rozkładu pożycia może ciążyć obowiązek alimentacyjny. Rozwiedzeni ponoszą także koszty utrzymania wspólnych dzieci i sprawują nad nimi władzę rodzicielską oraz korzystają ze wspólnego majątku. Wszystko to rozstrzyga i określa w wyroku rozwodowym sąd.

Zobacz też: Jakie są skutki orzeczenia rozwodu?

Mieszkanie spółdzielcze

Małżonkowie, którzy nie zawarli intercyzy mają wspólność majątkową. Dlatego też zakupione w trakcie małżeństwa mieszkanie, dom lub inna nieruchomość stanowią ich wspólną własność. Po rozwodzie przypadają na rzecz jednego z nich. Decyzję o tym podejmują sami małżonkowie, a gdy ci nie mogą dojść do porozumienia, rozstrzyga sąd. Rozwiedzeni mają rok na dopełnienie formalności w spółdzielni mieszkaniowej.

Zobacz także: Mieszkanie spółdzielcze po rozwodzie

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Eksperci portalu infor.pl

Konrad Dura

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »