reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Rozwody > Rozwód i dziecko > Nazwisko dziecka po rozwodzie

Nazwisko dziecka po rozwodzie

Warto pamiętać, iż rozwód rodziców nie ma żadnego wpływu na nazwisko dziecka. Nadal nosi ono nazwisko z czasów, gdy rodzice pozostawali w związku małżeńskim.

Po rozwodzie rodziców nazwisko dziecka nie ulega zmianie, nawet w sytuacji, gdy jeden z małżonków powrócił do swojego panieńskiego nazwiska.

O nazwisku dziecka małżeńskiego

Krótkie przypomnienie na temat nazwiska wspólnego dziecka małżonków:
- dziecko urodzone w małżeństwie nosi nazwisko będące nazwiskiem obojga małżonków. Gdy małżonkowie mają różne nazwiska, dziecko nosi nazwisko wskazane w ich zgodnych oświadczeniach.
Małżonkowie mogą wskazać nazwisko jednego z nich albo nazwisko utworzone przez połączenie nazwiska matki z nazwiskiem ojca dziecka. Oświadczenia w sprawie nazwiska dziecka składane są jednocześnie z oświadczeniami o nazwiskach, jakie będą nosili małżonkowie. Jeżeli małżonkowie nie złożyli zgodnych oświadczeń w sprawie nazwiska dziecka, nosi ono nazwisko składające się z nazwiska matki i dołączonego do niego nazwiska ojca.
Możliwość zmiany tak wybranego nazwiska potomka powstaje z chwilą urodzenia się pierwszego wspólnego dziecka małżonków. Przy sporządzaniu aktu urodzenia pierwszego wspólnego dziecka małżonkowie mogą bowiem złożyć przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego oświadczenia o zmianie wskazanego przez nich nazwiska dziecka;
- gdy matka dziecka zawarła małżeństwo z mężczyzną , który nie jest ojcem dziecka, małżonkowie mogą złożyć przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego zgodne oświadczenia, że dziecko będzie nosić takie samo nazwisko, jakie nosi albo nosiłoby wspólne dziecko małżonków. Do zmiany nazwiska dziecka, które ukończyło trzynaście lat potrzebna jest jego zgoda. Nadanie dziecku nazwiska w opisany sposób nie jest dopuszczalne, jeżeli dziecko nosi nazwisko ojca albo nazwisko utworzone na podstawie zgodnych oświadczeń rodziców dziecka przez połączenie nazwiska matki z nazwiskiem ojca dziecka. Omawiane przepisy stosuje się odpowiednio, gdy ojciec małoletniego dziecka zawarł małżeństwo z kobietą, która nie jest matką tego dziecka.

Zobacz również serwis: Dziecko i prawo

Zaprzeczenie ojcostwa a nazwisko dziecka

Istnieje domniemanie, zgodnie z którym dziecko pochodzi od męża matki, jeżeli urodziło się Jw czasie trwania małżeństwa albo przed upływem trzystu dni od jego ustania lub unieważnienia. Podobnie gdy dziecko urodziło się przed upływem trzystu dni od ustania lub unieważnienia małżeństwa, lecz po zawarciu przez matkę drugiego małżeństwa, domniemywa się, że pochodzi ono od drugiego męża. Domniemania te mogą zostać obalone jedynie w drodze powództwa o zaprzeczenie ojcostwa. Skutkiem zaprzeczenia ojcostwa jest zmiana nazwiska dziecka, które nosi nazwisko matki z chwili jego urodzenia się dziecko. W praktyce zatem często nie dojdzie do zmiany nazwiska dziecka, ponieważ matka w chwili jego urodzenia nosiła nazwisko męża.

Zobacz również: Jak napisać pozew o zaprzeczenie ojcostwa

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Rodzina, dziecko. Fot. Fotolia
Rodzina, dziecko. Fot. Fotolia

Slim VAT 202139.90 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Biuro rachunkowe AGbiuro Adam Giedrojć

Nowoczesne biuro rachunkowe z profesjonalną obsługą małych i dużych firm

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama