REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Intercyza umową majątkową między małżonkami

Ewa Karaś
Ewa Ryś
Prawo dopuszcza zmianę intercyzy lub jej rozwiązanie. W przypadku rozwiązania, jeśli małżeństwo trwa i jeśli strony nie postanowią inaczej, powstaje wspólność ustawowa.
Prawo dopuszcza zmianę intercyzy lub jej rozwiązanie. W przypadku rozwiązania, jeśli małżeństwo trwa i jeśli strony nie postanowią inaczej, powstaje wspólność ustawowa.

REKLAMA

REKLAMA

Małżonkowie mogą za pomocą intercyzy ukształtować stosunki majątkowe między sobą inaczej niż przewiduje ustawowy wymóg.

Intercyzą małżonkowie mogą rozszerzyć wspólność ustawową, ograniczyć ją, ustanowić rozdzielność majątkową albo ustanowić rozdzielność majątkową z wyrównaniem dorobków.

REKLAMA

Rozdzielność majątkowa najczęściej następuje z chwilą zawarcia intercyzy. Prawo dopuszcza możliwość ustalenie daty późniejszej. Nie jest natomiast możliwe zniesienie wspólności w umowie z datą wsteczną. Od chwili ustanowienia rozdzielności każdy z małżonków zachowuje majątek nabyty przed i po zawarciu umowy. Każdy z małżonków zarządzać swym stanem posiadania bez udziału i wpływu współmałżonka.

Zmiana umowy majątkowej

Prawo dopuszcza zmianę intercyzy lub jej rozwiązanie. W przypadku rozwiązania, jeśli małżeństwo trwa i jeśli strony nie postanowią inaczej, powstaje wspólność ustawowa.

Intercyza nie jest „lekiem na całe zło”. Ma sens, gdy małżonkowie prowadzą działalność gospodarczą. Należy pamiętać, że intercyza nie zawsze ratuje przed utratą stanu majątku. Małżonek może się na nią powoływać wobec wierzyciela, tylko gdy ten wiedział o zawarciu intercyzy i znał jej rodzaj.

Zobacz: Porady prawne

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zawarcie umowy majątkowej małżeńskiej nie stanowi przeszkody w nadaniu klauzuli wykonalności tytułowi egzekucyjnemu wydanemu przeciwko osobie pozostającej w związku małżeńskim, a także przeciw jej małżonkowi. W takiej sytuacji małżonkowie mogą jedynie wnieść powództwo. Będzie ono skuteczne, jeśli umowa majątkowa była skuteczna wobec wierzyciela.

Każda umowa majątkowa małżeńska musi być zawarta w formie aktu notarialnego. W przeciwnym razie jest nieważna.

Czy naprawdę warto dzielić majątek?

Znoszenie wspólności i dzielenie majątku zaczyna być problemem najczęściej wtedy, kiedy małżonkowie obawiają się odpowiedzialności za zobowiązania, którym nie będą w stanie sprostać finansowo.

REKLAMA

Nie wszystkich zobowiązań pieniężnych uda się uniknąć. Jeśli bowiem chodzi o pokrywanie wspólnych wydatków, interes wierzyciela chroniony jest bezwzględnie. Małżonkowie odpowiadają solidarnie. Oznacza to, że wierzyciel, który ma roszczenie, może domagać się zaspokojenia zarówno od tego małżonka, który czynności dokonał, jak i od obydwojga małżonków. Na egzekucję narażony jest majątek małżonków: majątek wspólny i osobisty. Odpowiedzialność ta trwa dopóty, dopóki wierzyciel nie uzyska całej należności.

Z ważnych powodów sąd może, choć nie musi, na żądanie żony lub męża postanowić, że za zobowiązania zaciągnięte na potrzeby rodziny odpowiada tylko ten, kto je zaciągnął. Takie wyłączenie odpowiedzialności solidarnej jest jednak wobec wierzyciela możliwe, tylko gdy o nim wiedział. było im wiadome.

Zobacz: Rozwód i podział majątku a kredyt hipoteczny

Jeżeli jeden z małżonków spłaci dług zaciągnięty na zwykłe potrzeby rodziny z majątku osobistego, a obydwoje byli zobowiązani do utrzymywania domu, to może powstać roszczenie wobec drugiego małżonka.

Pozostawanie we wspólności majątkowej nie musi powodować, że cały dorobek małżonków jest bezwzględnie narażony na egzekucję w razie zaciągnięcia zobowiązania niezwiązanego z zaspokajaniem potrzeb rodziny przez jednego z małżonków. Nie jest możliwa egzekucja, która powstała przed powstaniem wspólności albo dotyczy majątku osobistego któregoś z małżonków.

Wierzyciel nie może zaspokoić się również z majątku wspólnego, jeśli zobowiązanie zostało zaciągnięte bez zgody współmałżonka.

Warto zapamiętać

Nie wolno umownie rozszerzyć wspólności m.in. na przedmioty, które przypadną małżonkowi z tytułu dziedziczenia, zapisu lub darowizny.

Zobacz serwis: Rozwody

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zachowek po zmianach. Można obniżyć? [PORADA]

Nowe przepisy umożliwiają obniżenie wysokości zachowku, ale tylko w wyjątkowych sytuacjach. Sąd w takich przypadkach weźmie pod uwagę sytuację osobistą i majątkową uprawnionego do zachowku oraz obowiązanego do zaspokojenia tego roszczenia.

10 propozycji MEN: Nagroda jubileuszowa, świadczenia kompensacyjne, doraźne zastępstwa, odprawy emerytalne i rentowe, studia podyplomowe, pensum

MEN akceptuje 10 propozycji nauczycieli. Dotyczą takich zagadnień jak: nagroda jubileuszowa, świadczenia kompensacyjne, doraźne zastępstwa, odprawy emerytalne i rentowe, studia podyplomowe, pensum

7 zasiłków, które można dostać w 2025 r. i 2026 r.

7 zasiłków, które można dostać w 2025 r. i 2026 r.: zasiłek macierzyński, zasiłek opiekuńczy, zasiłek wyrównawczy, zasiłek chorobowy, świadczenie rehabilitacyjne,  zasiłek pogrzebowy, zasiłek pielęgnacyjny.

Tyle pracownicy zarobią w święta 2024. Praca w Boże Narodzenie może się opłacać. Sprawdź, co można zyskać

Praca w dni wolne i święta jest dopuszczalna tylko wyjątkowo. Istnieją jednak pracownicy, którzy chętnie pracują w tym okresie, bo w zamian zyskują dni wolne w innym, dogodnym dla nich terminie lub dodatek do wynagrodzenia. Ile dokładnie można zarobić?

REKLAMA

Rynek pracy do 2027 r.: Gdzie jest największe ryzyko utraty pracy? Co czeka pracowników i jak się przygotować na przyszłość?

Zawody, które znamy, zmieniają się na naszych oczach. Automatyzacja i sztuczna inteligencja wypierają część profesji, ale jednocześnie tworzą przestrzeń dla zupełnie nowych specjalizacji. Eksperci alarmują: kluczem do sukcesu w nadchodzących latach będą rozwój umiejętności i gotowość do zmian. Sprawdź, co czeka pracowników i jak się przygotować na przyszłość.

Zasiłek opiekuńczy 2025 r. i 2026 r.

Zasiłek opiekuńczy 2025 r. i 2026 r. W jakich przypadkach można wystąpić z wnioskiem o zasiłek opiekuńczy? Ile dni w roku można przebywać na zasiłku opiekuńczym? Ile wynosi wysokość zasiłku opiekuńczego?

RIO: Czy gmina może finansować bilety dla uczniów dojeżdżających do szkół poza jej obszarem

Gmina może refundować bilety okresowe dla uczniów dojeżdżających do szkół znajdujących się poza terenem tej gminy. Finansowanie zakupu biletów zależy od decyzji danej jednostki samorządu terytorialnego, która na jego realizację powinna posiadać odpowiednie środki finansowe.

Składka zdrowotna w działalności gospodarczej w 2025 oraz 2026 roku. Czy czekają nas istotne zmiany?

W 2025 roku wejdzie w życie część z zapowiadanych zmian w składce zdrowotnej dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą (JDG). Zmiany te mają na celu obniżenie obciążeń finansowych dla przedsiębiorców. Zostały już one przyjęte przez Sejm i dotyczą obniżenia minimalnej podstawy wymiaru składki, jak i wyłączenia przychodów ze sprzedaży środków trwałych z podstawy wymiaru składki zdrowotnej.

REKLAMA

Mobbing w szkołach. Nie tylko wynagrodzenie i czas pracy są problemami nauczycieli. Coraz głośniej mówi się również o mobbingu

Czy ułożony przez dyrektora placówki oświatowej plan zajęć może być źródłem mobbingu wobec nauczycieli? Jak twierdzą autorzy petycji skierowanej do MEN za pośrednictwem Sejmu, tak. Jakie działania trzeba podjąć, żeby zapobiegać takim sytuacjom?

460 zł podwyżki dla pracowników Poczty Polskiej od 1 stycznia 2025 r. Od marca minimalne wynagrodzenie jako płaca zasadnicza - bez wliczania premii

W dniu 12 grudnia 2024 r., przedstawiciele zarządu Poczty Polskiej, Związku Zawodowego Pracowników Poczty i Związku Zawodowego Unia Pocztowa podpisali porozumienie kończące spory zbiorowe wszczęte na tle płacowym w 2019 i 2023 r. Co wynegocjowali związkowcy?

REKLAMA