REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Skarga powodowa - sporządzona poprawnie to wygrany proces

Rafał Kornat
Adwokat kościelny
Problemem jest, kiedy strona próbując samodzielnie redagować skargę powodową, powołuje się na kilka tytułów prawnych, które jednoczenie się wykluczają.
Problemem jest, kiedy strona próbując samodzielnie redagować skargę powodową, powołuje się na kilka tytułów prawnych, które jednoczenie się wykluczają.

REKLAMA

REKLAMA

Sędzia nie może rozpoznać żadnej prośby, jeżeli nie zostanie przedstawiona prośba przez tego, kto ma prawo zaskarżyć małżeństwo (por. Kan. 1501 i 1674, art. 114 Digintas connubii).

Co powinna zawierać skarga?

REKLAMA

Skarga powodowa - nie jest zapisem czy zarysem historii małżeństwa w oparciu o rozkład pożycia małżeńskiego stron.

Skarga powodowa to przede wszystkim zapis argumentacji prawnej uzyskanej na podstawie interpretacji całości historii małżeństwa w oparciu o tytuł prawny z którego wnioskujemy o stwierdzenie nieważności małżeństwa. Należy posiadać właściwą wiedzę na temat podstaw prawnych dotyczących zasadności rozpoczęcia procesu kościelnego.

Jakich błędów unikać?

REKLAMA

Problemem jest, kiedy strona próbując samodzielnie redagować skargę powodową, powołuje się na kilka tytułów prawnych, które jednoczenie się wykluczają np. niezdolność natury psychicznej do podjęcia istotnych obowiązków małżeńskich, a symulacja zgody małżeńskiej - podane tytuły wzajemnie się wykluczają, nie można być niezdolnym do pozytywnego aktu woli, a jednoczenie powoływać się na to, że pozytywnym aktem woli wykluczyłem bądź wykluczyłam istotny przymiot małżeństwa.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Próba przedstawiania każdego tytułu prawnego, bez zrozumienia szerszej jego interpretacji może prowadzić do wyroku negatywnego, w momencie kiedy strona błędnie zinterpretuje dowody na poparcie tezy o nieważności umowy małżeńskiej. Aby właściwie zinterpretować tytuł przesłanki procesowej, należy udać się po poradę prawną do adwokata kościelnego. 

Zobacz również: Gdzie szukać adwokata kościelnego?

REKLAMA

Zasadnym jest stwierdzenie, że strony próbują samodzielnie sporządzać skargi powodowe, które w swojej treści nawiązują do pozwu o rozwód cywilny, popełniając tym samym kardynalny błąd. W skardze powodowej przedstawiamy analizę charakteru strony z okresu przed ślubnego przedstawiając pewne symptomy nieprawidłowości, które można określać już z perspektywy czasu, jak i pod uwagę bierzemy okres praktyki postępowania strony w życiu małżeńskim udowadniając tym samym ujawnione niezdolności, które w swoim radykalizmie uniemożliwiły nawiązanie poprawnych relacji osobowych z drugim małżonkiem, które to relacje powinny być skierowane w swojej istocie ku dobru małżonków.

W skardze powodowej opisujemy również sferę decyzyjności strony, system wartości, itp. w nawiązaniu do określenia konkretnego stanu faktycznego odnośnie praktyki postępowania strony, aby sąd mógł w skardze powodowej odnaleźć związek przyczynowy między niezdolnością, którą przedstawiamy jako tytuł prawny a konkretnym zachowaniem, które w całościowym obrazie sytuacyjnym przedstawia wiarygodność udowadniania zaistnienia konkretnego tytułu prawnego.

Sam opis historii małżeństwa jest niewystarczający i taki „ pozew” łatwo zostanie przez obrońcę węzła małżeńskiego „ obalony”. Zasadnym jest stwierdzenie, że skarga powoda to pierwszy i najważniejszy obraz stanu faktycznego przedstawiający problematykę prawną, dlatego też ten „ pierwszy obraz „ powinien być jak najbardziej uwiarygodniający.

Zobacz również: Co zawiera wyrok stwierdzający nieważność małżeństwa kościelnego?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Płaca minimalna wzrośnie najwyżej o 5 proc. Premier Tusk: w żadnym wypadku nie będzie to wyższy skok

Płaca minimalna wzrośnie najwyżej o 5 proc. - Płaca minimalna będzie podniesiona o tyle, co wymaga ustawa w związku z inflacją, czyli blisko 5 proc., w żadnym wypadku nie będzie to wyższy skok - powiedział premier Donald Tusk. Podkreślił, że w tej chwili państwo musi zadbać o bezpieczeństwo szczególnie małych i średnich firm.

Wybory do europarlamentu 2024. Kalendarium wyborcze

4 czerwca upływa ważny termin dla wyborców przebywających za granicą, a 6 czerwca 2024 r. dla tych, którzy chcą zagłosować poza miejscem zamieszkania. O jakich jeszcze terminach warto pamiętać?

Rozporządzenie eIDAS2 obowiązuje od 20 maja 2024 r. Co zmieni? Kiedy praktyczne wdrożenie tych przepisów?

W dniu 20 maja 2024 r. w życie weszło tzw. rozporządzenie eIDAS2 ustanawiające Europejskie Ramy Tożsamości Cyfrowej. Nowelizacja przyjęta przez Parlament Europejski, a następnie Radę Unii Europejskiej rozszerza i dostosowuje do aktualnych realiów zakres pierwotnego aktu obowiązującego od blisko 10 lat. W jaki sposób wdrożone zmiany wpłyną na cyfrową dojrzałość Polski i kiedy należy spodziewać się ich pierwszych efektów?

Pigułka "dzień po" - wykaz aptek [mapa interaktywna]

Narodowy Fundusz Zdrowia opublikował mapę aptek, z którymi podpisał umowę na realizację pilotażu usług farmaceuty w zakresie antykoncepcji awaryjnej - pigułka "dzień po". Wykaz jest aktualizowany we wszystkie dni robocze.

REKLAMA

Jak wnioskować o emeryturę

Jak złożyć wniosek o emeryturę? Jakie dokumenty wypełnić? Ile się czeka na decyzję? Podpowiadamy. 

MRiRW: Zmiany w Zielonym Ładzie wchodzą w życie 25 maja 2024 r.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że 25 maja 2024 r. wchodzi w życie rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady, wprowadzające zmiany we Wspólnej Polityce Rolnej, które dotyczą Zielonego Ładu. Rozporządzenie to zostało opublikowane 24 maja 2024 r. w Dzienniku Urzędowym UE.

Czy religia i etyka wliczane są do średniej? Zakończenie roku szkolnego 2024/25

Jak to jest z religią na świadectwie? Czy wliczana jest do średniej z ocen? Kiedy jest zakończenie roku szkolnego?

2121 zł brutto miesięcznie, przez 3 kolejne miesiące, na 1 pracownika. Warszawski ratusz ogłasza pomoc dla kupców z Marywilskiej 44

2121 zł brutto miesięcznie, przez 3 kolejne miesiące, na 1 pracownika. Warszawski ratusz rozpoczyna realizację projektu pilotażowego "Odbuduj swoją przyszłość". Adresatami programu są pracodawcy oraz pracownicy, którzy utracili swoje miejsca pracy w wyniku pożaru centrum przy ul. Marywilskiej 44.

REKLAMA

Tragedia w Raciborzu. Pobita i zgwałcona 46-latka nie żyje. 26-latce i 37-latkowi grozi dożywocie

We wtorek wieczorem, dyżurny raciborskiej komendy odebrał zgłoszenie o znalezieniu zwłok kobiety na ulicy Nowomiejskiej w Raciborzu, przy rzece Odrze. Policjanci, którzy pojechali na miejsce, ustalili, że to ciało 46-latki, która przebywała w Raciborzu od kilku miesięcy.

Świadectwo z czerwonym paskiem 2024 r. Jaka średnia? Czy można mieć na świadectwie 3?

Jaką średnią ocen trzeba mieć, aby uzyskać świadectwo z czerwonym paskiem? Czy religia wlicza się do średniej? Jaką trzeba mieć ocenę z zachowania? 

REKLAMA