REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Gdzie szukać adwokata kościelnego?

Adwokat kościelny Maciej Góral
W każdym sądzie kościelnym powinna być dostępna lista adwokatów i pełnomocników kościelnych zatwierdzonych przez Biskupa diecezjalnego.
W każdym sądzie kościelnym powinna być dostępna lista adwokatów i pełnomocników kościelnych zatwierdzonych przez Biskupa diecezjalnego.

REKLAMA

REKLAMA

Urząd adwokata kościelnego to wyraz pastoralnej troski Prawodawcy o dobro stron procesowych, a także o kompetentną pomoc prawną dla małżonków ubiegających się o stwierdzenie nieważności małżeństwa. Jak znaleźć kompetentnego adwokata kościelnego?

Adwokat kościelny

REKLAMA

Adwokatom kościelnym w Polsce stawia się wymagania określone w kan. 1483 Kodeksu Prawa Kanonicznego (KPK) i w art. 105 Instrukcji procesowej Stolicy Apostolskiej „Dignitas Connubii” (DC).

Biskup diecezjalny, po zasięgnięciu opinii swego wikariusza sądowego, może zatwierdzić na stanowisku adwokata i pełnomocnika osobę, która spełnia wszystkie wymagania określone w prawie kanonicznym (w tym posiada doktorat z prawa kanonicznego lub zdaniem biskupa jest wystarczająco biegła w prawie kanonicznym).

Lista adwokatów i pełnomocników kościelnych

REKLAMA

W każdym sądzie kościelnym powinna być dostępna (przez wywieszenie na tablicy ogłoszeń lub przez zamieszczenie w Internecie) lista adwokatów i pełnomocników kościelnych zatwierdzonych przez Biskupa diecezjalnego (por. art. 112 § 1 DC). Wyłącznie osobom z tejże listy oraz adwokatom rotalnym zarezerwowane jest występowanie przed danym Trybunałem Kościelnym.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Inni adwokaci i pełnomocnicy, w pojedynczych przypadkach, mogą pełnić swoje funkcje, o ile są zatwierdzeni na listach innych Trybunałów, po uzyskaniu aprobaty danego Biskupa diecezjalnego.

Pracownicy sądu informują zainteresowanych o możliwości uzyskania od adwokata kościelnego profesjonalnych informacji w sprawach małżeńskich, a także
o pomocy jaką mogą uzyskać strony w prowadzeniu procesów o stwierdzenie nieważności małżeństwa

Zobacz również: Jak przebiega proces kościelny o unieważnienie ślubu?

Kancelarie prawno-kanoniczne

W każdej diecezji, przynajmniej przy sądzie diecezjalnym, a w miarę możliwości także w innych punktach diecezji, zmierza się ku zakładaniu poradni i kancelarii prawno-kanonicznych. Adresy poradni lub kancelarii działających poza siedzibą Trybunału, w znacznej mierze prowadzonych przez adwokatów zatwierdzonych przez Biskupa, powinny być dostępne w Trybunale dla stron procesowych lub innych osób zainteresowanych, które pragnęłyby skorzystać z tychże poradni ( por. art. 113 § 1 DC).

Nie każda kancelaria posiada odpowiednie kompetencje

REKLAMA

Przestrzega się przed korzystaniem z porad i usług osób lub kancelarii adwokackich, nie posiadających właściwych kompetencji nadanych przez odpowiednie władze kościelne oraz tych podmiotów, które nie mają przygotowania  z zakresu prawa kanonicznego. Osoby te nie mają uprawnień do występowania w sądach kościelnych jako adwokaci lub pełnomocnicy.

Aby sprawdzić kompetencje oraz prawo świadczenia usług, warto upewnić się czy określona osoba posiada dekret nominacyjny do pełnienia zadania adwokata kościelnego lub dyplom, potwierdzający ukończenie studiów magisterskich z zakresu prawa kanonicznego. 

Zobacz również serwis: Rozwód kościelny

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Bon energetyczny 2024: ile wynosi, wniosek, od kiedy, dla kogo

Jesienią lub zimą 2024 roku niektóre osoby dostaną (o ile złożą wniosek i spełnią kryterium dochodowe) jednorazowy bon energetyczny. Będzie to rekompensata za częściowe odmrożenie cen prądu po 1 lipca 2024 r. Bon energetyczny jest przewidziany w ustawie z 23 maja 2024 r. ustawa o bonie energetycznym oraz o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczenia cen energii elektrycznej, gazu ziemnego i ciepła systemowego. Ile wynosi i kto może go otrzymać?

Tarcza Wschód - szczegóły dotyczące programu za 10 mld zł. Pierwsze instalacje mają powstać w 2025 roku, zakończenie projektu przewidziano na rok 2028

"Tarcza Wschód" ma kosztować 10 mld zł za same materiały. Jeżeli chodzi o szczegóły, MON wyjaśnia, że ma to być systemy wykrywania i ostrzegania, składy materiału, który w razie potrzeby posłuży do budowy zapór, umocnienia i pozostawienie gęsto porośniętych, podmokłych terenów zmniejszających mobilność wroga. Pierwsze instalacje "Tarczy Wschód" mają powstać w 2025 roku, zakończenie projektu przewidziano na rok 2028.

2500 zł dla osoby samotnej oraz 1700 zł na osobę w rodzinie. Bon energetyczny 2024 a kryterium dochodowe

Uchwalona 23 maja 2024 r. ustawa o bonie energetycznym (…) przewiduje częściowe odmrożenie cen prądu od 1 lipca 2024 r. co ma być zrekompensowane najuboższym wypłatą jednorazowego bonu energetycznego. Jakie kryterium dochodowe trzeba spełnić, by otrzymać bon energetyczny?

Bon energetyczny: Jak złożyć wniosek przez ePUAP (Internet)? Co z wzorem wniosku?

Wniosek o bon energetyczny (czekamy na niego) można wysłać przez ePUAP do gminy emailem jako załącznik. Trzeba złożyć dwa podpisy - na emailu i na załączniku. 

REKLAMA

9 czerwca 2024 r. to data wyborów do Parlamentu UE. Najważniejsze informacje, wynagrodzenie, kandydaci

 9 czerwca 2024 r. między godziną 7:00 a 21:00 odbędzie się głosowanie w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Na kogo będzie można oddać głos? Ile wynosi dieta poselska? 

Spór o Trybunał Konstytucyjny. Jest orzeczenie ws. uchwały Sejmu

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że uchwała Sejmu z 6 marca dotycząca usunięcia skutków kryzysu konstytucyjnego jest niezgodna z konstytucją. Wniosek o zbadanie konstytucyjności tej uchwały złożyli posłowie PiS.

Z 1760 zł do 2160 zł oraz 7990 zł do 9590 zł. 20 proc. podwyżki dla pracowników Służby Więziennej

O 20 proc. podwyższono miesięczne stawki wynagrodzenia zasadniczego dla pracowników Służby Więziennej. Z 1760 zł do 2160 zł oraz 7990 zł do 9590 zł. Nowe stawki mają zastosowanie do ustalania miesięcznych wynagrodzeń z mocą wsteczną od 1 stycznia 2024 r.

Emerytura może być niższa o 20 proc. od świadczenia kompensacyjnego. Zmiany w emeryturach już od 1 wrześnie 2024 r.

Emerytura może być niższa o 20 proc. od świadczenia kompensacyjnego. Od 1 września 2024 roku wchodzą w życie przepisy o emeryturze stażowej. Nauczyciele będą mogli wybrać, czy chcą skorzystać z nowych uprawnień, czy z obowiązującego świadczenia kompensacyjnego. Związek Nauczycielstwa Polskiego przedstawił porównanie obu świadczeń.

REKLAMA

Podwyżki od 526,06 zł do 1173,53 zł już od 1 lipca. Termin zawarcia porozumień mija 31 maja. Jednak szefowie nie wiedzą do robić.

Podwyżki od 526,06 zł do 1173,53 zł już od 1 lipca. Jednak nadal nie zawarto porozumień z personelem, a płynność finansowa placówek może być zagrożona.

Waloryzacja 2024 – składki emerytalne, kapitał początkowy, subkonto w ZUS

ZUS informuje, że roczna waloryzacja ruszy już 1 czerwca 2024 r. Składki emerytalne i kapitał początkowy wzrosną o 14,87 proc. a środki zgromadzone na subkoncie o 9,91 proc. To wskaźniki podobne do tych, jakie były w 2023 roku, kiedy to waloryzacja roczna wyniosła 14,4 proc. dla składek emerytalnych i kapitału początkowego oraz 9,2 proc. dla subkonta. 

REKLAMA