reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Rozwody > Rozwód kościelny > Gdzie szukać adwokata kościelnego?

Gdzie szukać adwokata kościelnego?

Urząd adwokata kościelnego to wyraz pastoralnej troski Prawodawcy o dobro stron procesowych, a także o kompetentną pomoc prawną dla małżonków ubiegających się o stwierdzenie nieważności małżeństwa. Jak znaleźć kompetentnego adwokata kościelnego?

Adwokatom kościelnym w Polsce stawia się wymagania określone w kan. 1483 Kodeksu Prawa Kanonicznego (KPK) i w art. 105 Instrukcji procesowej Stolicy Apostolskiej „Dignitas Connubii” (DC).

Biskup diecezjalny, po zasięgnięciu opinii swego wikariusza sądowego, może zatwierdzić na stanowisku adwokata i pełnomocnika osobę, która spełnia wszystkie wymagania określone w prawie kanonicznym (w tym posiada doktorat z prawa kanonicznego lub zdaniem biskupa jest wystarczająco biegła w prawie kanonicznym).

W każdym sądzie kościelnym powinna być dostępna (przez wywieszenie na tablicy ogłoszeń lub przez zamieszczenie w Internecie) lista adwokatów i pełnomocników kościelnych zatwierdzonych przez Biskupa diecezjalnego (por. art. 112 § 1 DC). Wyłącznie osobom z tejże listy oraz adwokatom rotalnym zarezerwowane jest występowanie przed danym Trybunałem Kościelnym.

Inni adwokaci i pełnomocnicy, w pojedynczych przypadkach, mogą pełnić swoje funkcje, o ile są zatwierdzeni na listach innych Trybunałów, po uzyskaniu aprobaty danego Biskupa diecezjalnego.

Pracownicy sądu informują zainteresowanych o możliwości uzyskania od adwokata kościelnego profesjonalnych informacji w sprawach małżeńskich, a także
o pomocy jaką mogą uzyskać strony w prowadzeniu procesów o stwierdzenie nieważności małżeństwa

Zobacz również: Jak przebiega proces kościelny o unieważnienie ślubu?

W każdej diecezji, przynajmniej przy sądzie diecezjalnym, a w miarę możliwości także w innych punktach diecezji, zmierza się ku zakładaniu poradni i kancelarii prawno-kanonicznych. Adresy poradni lub kancelarii działających poza siedzibą Trybunału, w znacznej mierze prowadzonych przez adwokatów zatwierdzonych przez Biskupa, powinny być dostępne w Trybunale dla stron procesowych lub innych osób zainteresowanych, które pragnęłyby skorzystać z tychże poradni ( por. art. 113 § 1 DC).

Przestrzega się przed korzystaniem z porad i usług osób lub kancelarii adwokackich, nie posiadających właściwych kompetencji nadanych przez odpowiednie władze kościelne oraz tych podmiotów, które nie mają przygotowania  z zakresu prawa kanonicznego. Osoby te nie mają uprawnień do występowania w sądach kościelnych jako adwokaci lub pełnomocnicy.

Aby sprawdzić kompetencje oraz prawo świadczenia usług, warto upewnić się czy określona osoba posiada dekret nominacyjny do pełnienia zadania adwokata kościelnego lub dyplom, potwierdzający ukończenie studiów magisterskich z zakresu prawa kanonicznego. 

Zobacz również serwis: Rozwód kościelny

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Myloview.pl

Fachowcy branży designu wnętrzarskiego, postanowili stworzyć miejsce dla użytkowników internetu, które pozwoli na wybór dekoracji ściennej najwyżej jakości - myloview.pl. Platforma artystyczna myloview.pl, to sklep internetowy, który pozwoli Państwu na wyposażenie wnętrz oryginalnymi naklejkami, muralami, fototapetami oraz obrazami.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama