REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Gdzie szukać adwokata kościelnego?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Adwokat kościelny Maciej Góral
W każdym sądzie kościelnym powinna być dostępna lista adwokatów i pełnomocników kościelnych zatwierdzonych przez Biskupa diecezjalnego.
W każdym sądzie kościelnym powinna być dostępna lista adwokatów i pełnomocników kościelnych zatwierdzonych przez Biskupa diecezjalnego.

REKLAMA

REKLAMA

Urząd adwokata kościelnego to wyraz pastoralnej troski Prawodawcy o dobro stron procesowych, a także o kompetentną pomoc prawną dla małżonków ubiegających się o stwierdzenie nieważności małżeństwa. Jak znaleźć kompetentnego adwokata kościelnego?

Adwokat kościelny

REKLAMA

Adwokatom kościelnym w Polsce stawia się wymagania określone w kan. 1483 Kodeksu Prawa Kanonicznego (KPK) i w art. 105 Instrukcji procesowej Stolicy Apostolskiej „Dignitas Connubii” (DC).

Biskup diecezjalny, po zasięgnięciu opinii swego wikariusza sądowego, może zatwierdzić na stanowisku adwokata i pełnomocnika osobę, która spełnia wszystkie wymagania określone w prawie kanonicznym (w tym posiada doktorat z prawa kanonicznego lub zdaniem biskupa jest wystarczająco biegła w prawie kanonicznym).

Lista adwokatów i pełnomocników kościelnych

REKLAMA

W każdym sądzie kościelnym powinna być dostępna (przez wywieszenie na tablicy ogłoszeń lub przez zamieszczenie w Internecie) lista adwokatów i pełnomocników kościelnych zatwierdzonych przez Biskupa diecezjalnego (por. art. 112 § 1 DC). Wyłącznie osobom z tejże listy oraz adwokatom rotalnym zarezerwowane jest występowanie przed danym Trybunałem Kościelnym.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Inni adwokaci i pełnomocnicy, w pojedynczych przypadkach, mogą pełnić swoje funkcje, o ile są zatwierdzeni na listach innych Trybunałów, po uzyskaniu aprobaty danego Biskupa diecezjalnego.

Pracownicy sądu informują zainteresowanych o możliwości uzyskania od adwokata kościelnego profesjonalnych informacji w sprawach małżeńskich, a także
o pomocy jaką mogą uzyskać strony w prowadzeniu procesów o stwierdzenie nieważności małżeństwa

Zobacz również: Jak przebiega proces kościelny o unieważnienie ślubu?

Kancelarie prawno-kanoniczne

W każdej diecezji, przynajmniej przy sądzie diecezjalnym, a w miarę możliwości także w innych punktach diecezji, zmierza się ku zakładaniu poradni i kancelarii prawno-kanonicznych. Adresy poradni lub kancelarii działających poza siedzibą Trybunału, w znacznej mierze prowadzonych przez adwokatów zatwierdzonych przez Biskupa, powinny być dostępne w Trybunale dla stron procesowych lub innych osób zainteresowanych, które pragnęłyby skorzystać z tychże poradni ( por. art. 113 § 1 DC).

Nie każda kancelaria posiada odpowiednie kompetencje

REKLAMA

Przestrzega się przed korzystaniem z porad i usług osób lub kancelarii adwokackich, nie posiadających właściwych kompetencji nadanych przez odpowiednie władze kościelne oraz tych podmiotów, które nie mają przygotowania  z zakresu prawa kanonicznego. Osoby te nie mają uprawnień do występowania w sądach kościelnych jako adwokaci lub pełnomocnicy.

Aby sprawdzić kompetencje oraz prawo świadczenia usług, warto upewnić się czy określona osoba posiada dekret nominacyjny do pełnienia zadania adwokata kościelnego lub dyplom, potwierdzający ukończenie studiów magisterskich z zakresu prawa kanonicznego. 

Zobacz również serwis: Rozwód kościelny

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Więzi rodzinne w świetle ochrony dóbr osobistych

Więzi rodzinne opierają się na emocjach i wspólnie budowanych przez lata relacjach. W sytuacjach konfliktowych – takich jak rozwód, spory o kontakty z dzieckiem czy alimenty – więzi te mogą zostać poważnie naruszone. Warto wtedy pamiętać, że prawo może nas realnie chronić w takich przypadkach. Jak to działa w praktyce?

Do której godziny jest głosowanie na prezydenta?

Cząstkowe, orientacyjne wyniki głosowania na Prezydenta Polski w wyborach 2025 r. znane są już w trakcie dnia, w którym wyborcy oddają głosy. Niektórzy niezdecydowani mogą pod ich wpływem zmienić zdanie i wybrać się do komisji wyborczej. Inni ze względu na plan dnia mogą zagłosować tylko późnym wieczorem. Czy zdążą? Do której godziny można głosować?

WIBOR w umowach kredytowych. Czy wyrok TSUE ujednolici orzeczenia polskich sądów? Złotówkowicze będą triumfować jak frankowicze?

Czy będzie przełom w sprawach WIBOR? Czy zbliżający wielkimi krokami wyrok TSUE w sprawie polskiej okaże się korzystny dla posiadaczy kredytów złotówkowych opartych o wskaźnik referencyjny WIBOR i czy wpłynie to na ukształtowanie się linii orzeczniczej polskich sądów. Na te pytania odpowiada Wojciech Ostrowski, radca prawny z Kancelarii Rachelski i Wspólnicy.

Świadczenia dla osób z niepełnosprawnościami. Nie wszystkie można łączyć [Przykłady 2025]

Czy można pobierać jednocześnie różne zasiłki i dodatki? To ważne zagadnienie dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów. Postaramy się pokazać je na kilku ważnych przykładach. W rzeczywistości takich sytuacji jest znacznie więcej.

REKLAMA

ZUS: Nadużywanie alkoholu jako przyczyna niezdolności do pracy. Zwolnienie lekarskie z kodem C to brak zasiłku chorobowego przez pierwsze 5 dni

W 2024 r. do Rejestru zaświadczeń lekarskich wpłynęło 27,4 mln zaświadczeń chorobowych wystawionych dla ubezpieczonych w ZUS, KRUS i innych organach emerytalno-rentowych. Ze zwolnień tych przynajmniej raz skorzystało 7,7 mln ubezpieczonych w tych instytucjach. Źródłem części z nich było nadużywanie alkoholu - informuje Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

Debata Trzaskowski – Nawrocki już w piątek o 20:00. Sześć tematów, jeden pojedynek, jedna decyzja

W piątek, 24 maja, punktualnie o godzinie 20:00, oczy całej Polski skierują się na debatę prezydencką pomiędzy Rafałem Trzaskowskim, kandydatem Koalicji Obywatelskiej, a popieranym przez Prawo i Sprawiedliwość Karolem Nawrockim. To jedyne potwierdzone bezpośrednie starcie przed II turą wyborów zaplanowaną na 1 czerwca.

Dodatek za pracę w nocy od 1 czerwca 2025 r.

Osoby pracujące w porze nocnej mogą liczyć na dodatek z tego tytułu. Ile będzie wynosił dodatek za pracę w nocy w czerwcu? jak się go oblicza? Czym jest praca w porze nocnej? Za pracę w jakich godzinach przysługuje dodatek?

Czy zachowek po rodzicach przepada?

Kto ma prawo do zachowku po rodzicach i od czego zależy jego wysokość? Czy roszczenie o zachowek się przedawnia? Oto najważniejsze przepisy i terminy!

REKLAMA

Rozprawa przed TSUE ws. WIBOR-u. Nie będzie przełomu?

W dniu 11 czerwca 2025 r. w Luksemburgu odbędzie się rozprawa przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w sprawie C-471/24. Jest to wynik pytań prejudycjalnych skierowanych przez Sąd Okręgowy w Częstochowie, dotyczących interpretacji przepisów prawa unijnego w kontekście kredytów opartych na wskaźniku referencyjnym WIBOR. Pierwsza sprawa w TSUE dotycząca WIBOR-u budzi zrozumiałe zainteresowanie kredytobiorców, prawników i sektora bankowego. Warto jednak rozróżnić realny zakres tej sprawy od medialnych uproszczeń. Nadchodząca rozprawa nie przyniesie jeszcze żadnego rozstrzygnięcia.

Kiedy ostatnia debata prezydencka 2025? Jacek Prusinowski poprowadzi spotkanie

Zapowiadana jest ostatnia wielka debata prezydencka przed drugą turą wyborów w 2025 roku. Kiedy odbędzie się debata Karola Nawrockiego i Rafała Trzaskowskiego? Gdzie będzie można obejrzeć debatę? Spotkanie poprowadzi Jacek Prusinowski, dziennikarz SE i Radia Plus.

REKLAMA