REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ponowienie kościelnego procesu o nieważność małżeństwa z tej samej przyczyny

dr Arletta Bolesta
Adwokat kościelny
Ponowna skarga powodowa z tych samych przyczyn - czy jest możliwa? fot. Shutterstock
Ponowna skarga powodowa z tych samych przyczyn - czy jest możliwa? fot. Shutterstock
fot. Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Czy możliwe jest ponowienie kościelnego procesu o nieważność małżeństwa z tej samej przyczyny? W jaki sposób można przeciwdziałać „dublowaniu” spraw z danego tytułu prawnego w rożnych sądach kościelnych?

Generalna zasada jest taka, iż jeśli proces zakończył się negatywnym wyrokiem z danego tytułu prawnego (przyczyny prawnej), zaś strona ma możliwość wszczęcia kościelnego procesu o nieważność małżeństwa jeszcze w innym sądowym trybunale, to i tak nie powinno się tego robić.

REKLAMA

Jeżeli strony mają prawo do tego, aby to inny kościelny sąd przeprowadził ich proces, to można zastanowić się nad tym, czy jest możliwe wszczęcie procesu z zupełnie innego prawnego tytułu niż ten dotychczasowy. Gdy jednak nie ma takiej możliwości, to istnieje też inne rozwiązanie takie jak apelacja od dotychczasowej przyczyny. Warto przy tym dodać, iż strony najczęściej apelują do trybunału II instancji wyznaczonej dla instancji pierwszej, rzadko uwzględniają apelację do Najwyższego Trybunału Roty Rzymskiej.

Warto zastanowić się również nad tym czym przedmiotowy zakaz jest uzasadniony.

REKLAMA

Na pewno jednym z powodów jest rozwiązanie sytuacji sprzeczności w wyrokach sądów tej samej Instancji. Nie chodzi tylko o fakt przypisania później – kolokwialnie mówiąc – „etykietki” działania liberalnego bądź restrykcyjnego danemu sądowi, ale o uniemożliwienie pewnego rodzaju konfliktu prawnego.

Gdy jednak mimo tego zakazu strona z sobie wiadomych względów rozpoczyna proces z tej samej przyczyny, jednak w innym sądzie, a nowy wyrok dla tej samej sprawy jest już tym razem pozytywny, to nie staje się on nieważny.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Według mnie najważniejszą kwestią pozostaje zatem poszukanie rozwiązań na tego typu sytuację. Tych z pewnością jest sporo.

REKLAMA

Czasami w praktyce danego sądu na tej płaszczyźnie wystosowana zostaje prośba do strony inicjującej proces o odpowiedź, potwierdzenie przez nią, iż nie toczyło się dotychczas inne postępowanie z danej przyczyny, na podstawie której strona obecnie prosi o rozpoczęcie procesu. Na pewno jest to już jakieś wyjście, które można dodatkowo poszerzyć o takie samo pytanie, jednak tym razem skierowane już do strony przeciwnej. Sąd jednak powinien się liczyć z tym, iż odpowiedź, jaka zostanie podana, nie zawsze musi odpowiadać stanowi faktycznemu. Konieczna jest więc próba znalezienia jeszcze innych rozwiązań.

Kolejnym z nich może być prowadzenie rejestru spraw. Dobrze jednak byłoby, aby taki rejestr obejmował wszystkie kościelne trybunały, czyli nie tylko te w obrębie danego kraju. Pamiętajmy bowiem o możliwości złożenia skargi powodowej nawet za granicą, gdy – przykładowo – jedna ze stron tam przebywa. Taki rejestr winien jednak obejmować także całość spraw. Uniemożliwiłoby to z pewnością tzw. dublowanie spraw z tej samej przyczyny. Kolejnym wreszcie wyjściem jest pociągnięcie za sobą pewnych konsekwencji, jak – chociażby na płaszczyźnie prawnej – przyznanie pierwszego miejsca temu wyrokowi, który zapadł wcześniej. Na pewno tych rozwiązań jest więcej i warto je wziąć pod uwagę. A wynika to – wydaje się – z jednego podstawowego względu, a mianowicie uniknięcia przypisania kościelnym sądom „rozwodów kościelnych”.

Na zakończenie warto wziąć pod uwagę jeszcze jedną kwestię, a mianowicie: co w sytuacji, kiedy postępowanie już przebiega, jednak strona powodowa chce się z niego wycofać, czyli, co w sytuacji, kiedy następuje zmiana decyzji już w trakcie procesu? I ponownie, według prawa, jeśli postępowanie dowodowe nie zostało zakończone, to istnieje taka możliwość. Gdy jednak nastąpiło już jego zakończenie, to sąd winien zakończyć proces. Inną natomiast możliwością jest przejęcie roli strony powodowej przez stronę pozwaną. Wówczas proces może przebiegać dalej, mimo że strona wszczynająca chce z niego zrezygnować. Tym sposobem pośrednio dotyka się kolejnego tematu, jakim jest instytucja pojednania w kościelnym prawie małżeńskim. Myślę, iż sam temat można potraktować oddzielnie, natomiast warto go było w tym miejscu przynajmniej zasygnalizować.

Polecamy serwis: Rozwód kościelny

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Szkoły zamknięte w Dzień Nauczyciela, 14 października 2024 r. – czy to zgodne z prawem i co z opieką nad dziećmi?

W dniu 14 października każdego roku obchodzony jest Dzień Edukacji Narodowej, potocznie zwany Dniem Nauczyciela. Czy w tym dniu szkoły mogą być zamknięte i co, w takiej sytuacji, z opieką nad dziećmi? To ważne informacje dla wszystkich pracujących rodziców. 

Nowe standardy ochrony małoletnich. Jak stosować ustawę Kamilka w zgodzie ze standardami ochrony danych?

Jak stosować ustawę Kamilka w zgodzie ze standardami ochrony danych? Podpowiada prezes UODO.  

Myśliwi z kolejnymi przywilejami. Trudno to zrozumieć. Jako jedyni dostaną prawo do nieodpłatnych badań lekarskich i darmowego ubezpieczenia

Myśliwi z kolejnymi przywilejami. Trudno to zrozumieć. Jako jedyni dostaną prawo do nieodpłatnych badań lekarskich i darmowego ubezpieczenia. Co z pozostałymi podmiotami z katalogu podmiotów ochrony ludności?

12 darmowych świadczeń z NFZ [katalog darmowych świadczeń stomatologicznych]

Co na NFZ u dentysty 2024? Jak skorzystać z dentysty na NFZ? Czy dentysta ma obowiązek przyjąć z bólem zęba? Za jakie usługi stomatologiczne płaci NFZ? Czy potrzebne jest skierowanie do dentysty? Nie wiele osób wie, ale np. w ramach NFZ, za darmo można usunąć raz w roku kamień nazębny. 

REKLAMA

ZUS: Świadczenie interwencyjne. [Wnioski] można składać od 5 października

ZUS: Świadczenie interwencyjne. [Wnioski] można składać od 5 października. Świadczenie interwencyjne jest wsparciem finansowym dla przedsiębiorców poszkodowanych w wyniku powodzi. Komu będzie przysługiwało? Gdzie i jaki wniosek należy złożyć?

Alkohol ma być w opakowaniu, które nie wprowadza w błąd. Do 200 ml tylko w butelkach lub puszkach [projekt]

Ministerstwo rolnictwa zaproponowało, aby alkohol w opakowaniach do 200 ml był tylko w butelkach albo puszkach. Chodzi o to, aby opakowania nie wprowadzały w błąd. Alkohol powinien odróżniać się od innych środków spożywczych, tak aby nie doszło do pomyłki. 

Pracowniczka hotelu weszła do pokoju nowożeńców i ukradła pieniądze z kopert

Pracowniczka hotelu przywłaszczyła pieniądze nowożeńców. Jedna z pracownic hotelu w Krakowie ukradła część pieniędzy z kopert, które nowożeńcy dostali od gości weselnych. 

Niższe zarobki na zleceniach są już pewne, ale nie od 2025 roku. Czy śmieciówki przestaną się opłacać? Od kiedy? Sprawdź, jak zmieniają się przepisy

Niższe zarobki na zleceniach są już pewne, ale wszystko wskazuje, że nie nastąpi to od 2025 roku. Czy śmieciówki przestaną się opłacać? To zawsze jest uzależnione od tego, jakie priorytety mają strony umowy. Sprawdź, jak zmienią się przepisy.

REKLAMA

Świadczenie wspierające od 713 zł. Dla kogo, kiedy wniosek?

Świadczenie wspierające od 713 zł. Dla kogo, kiedy wniosek? Kto może ubiegać się o świadczenie wspierające? Gdzie i jak można uzyskać decyzję ustalającą poziom potrzeby wsparcia? Czy zmieni się w 2025 roku?

Opłata mocowa od stycznia 2025 r. Kto od 1 stycznia 2025 r. zapłaci wyższe rachunki za prąd?

Opłata mocowa od stycznia 2025 r. Kto od 1 stycznia 2025 r. zapłaci wyższe rachunki za prąd? Czym jest opłata mocowa? Prezes Urzędu Regulacji Energetyki opublikował stawkę opłaty mocowej na 2025 r. Jakie to będą stawki?

REKLAMA