| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Rozwody > Rozwód kościelny > Terminy w kościelnym procesie małżeńskim

Terminy w kościelnym procesie małżeńskim

Wertując Kodeks Prawa Kanonicznego pod kątem terminów, czasu na dany etap w kościelnym procesie małżeńskim, można wnioskować, iż jest ich niemała ilość, tymczasem do wielu z nich można podchodzić elastycznie.

Temat ten poruszony został w jednym z moich artykułów, w którym rozważam jaki wpływ może mieć strona, strony na czas trwania procesu.

Zobacz również: Czas trwania procesu o stwierdzenie nieważności małżeństwa kościelnego

W obecnym, skoncentrujemy się na najważniejszych terminach w procesie.

W ogóle Prawodawca zaleca, aby proces w I Instancji trwał rok czasu, zaś w drugiej pół roku (kan. 1453 KPK). Jak już zostało o tym wzmiankowane, czas ten może ulec znacznemu wydłużeniu i to nie tyle z racji ogromu ilości spraw w danym Sądzie Kościelnym, co na wniosek strony (stron), bądź ze względu na jej (ich) własną opieszałość.

Pojawia się zasadnicze pytanie, co w sytuacji, gdy sprawa ulega znacznemu przedłużeniu nie z winy procesujących się stron. Ja w takiej sytuacji zalecam przede wszystkim osobisty kontakt z Sędzią-Przewodniczącym prowadzącym sprawę, bądź z Oficjałem celem szczerej rozmowy, celem dojścia do wspólnego konsensu, zrozumienia z czego zaistniały stan rzeczy wynika.

Oczywiście można wybrać też opcję bardziej formalną, ale wychodzę z założenia, iż jednak w rzeczywistości polskiej wydłużenie procesu nie wynika ze złej woli pracowników sądowych, stąd polecam pierwszą możliwość.

Zobacz również serwis: Rozwód kościelny

Kilkakrotnie spotkałam się z błędnym przeświadczeniem, iż skargę należy wnieść do iluś godzin. Tymczasem proces można rozpocząć zawsze, ale winno się mieć na uwadze, co już podkreśliłam we wzmiankowanym tu artykule, że im wcześniej zostanie on wszczęty, tym istnieje większa szansa na załączenie odpowiednich dowodów, na przedstawienie faktów.

Zwykle ma miejsce sytuacja, iż po przyjęciu skargi powodowej, przesłuchaniu stron, kolejnym etapem jest przesłuchanie świadków. Gdy istnieje ważna przyczyna , iż do zeznań danego świadka może nie dojść, wówczas istnieje możliwość przesłuchania jego zanim otworzy się w ogóle etap zbierania dowodów (kan.  1529 KPK). Warto tylko dodać, iż zarówno strony, jak i świadkowie w odpowiednio długim czasie zostają poinformowani (wezwani) o przesłuchaniu; zalecam przy tym, celem nie przedłużenia procesu z własnej winy, poinformowanie Sądu, gdy strona, świadek nie jest w stanie być obecną, obecnym na przesłuchaniu. Można nawet zasugerować jakiś inny czas, gdy jest to zasadne.

Istotnymi są terminy przepisane na etap publikacji akt. Strony zostają w jednym z pism procesowych poinformowane dokładnie o tym, ile czasu posiadają na zapoznanie się z aktami, oczywiście zawsze można prosić o przedłużenie terminu, odpowiednio to uzasadniając, praktyka pokazuje, iż Sądy przychylnie odnoszą się do takich próśb. Gdy strona, strony chcą po zapoznaniu się z aktami sprawy coś wnieść: nowy tytuł, tytuły, nowy środek dowodowy, bądź dowody, wówczas dysponują właśnie terminem przeznaczonym na trwanie publikacji; po zamknięciu odczytu akt, tym samym następuje zamknięcie postępowania dowodowego, uniemożliwiając wniesienie przez stronę, strony tego, co możne nadać inny bieg sprawie, właśnie nowego tytułu, tytułów, dowodu, dowodów. Z kolei ustosunkowanie się do akt bez wniesienia czegoś istotnego do sprawy związane jest zwykle terminem dziesięciodniowym od ich zamknięcia.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

adw. Agata Stanilewicz-Krzysztofiak

Partner Kancelarii Kawczyński i Kieszkowski Adwokaci i Radcowie Prawni sp. p. www.kklaw.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »