| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Rozwody > Rozwód kościelny > Adwokat kościelny - jakie powinien mieć cechy?

Adwokat kościelny - jakie powinien mieć cechy?

Bodźcem do napisania niniejszego artykułu stała się niedawno przeczytana przez mnie książka A. Kępińskiego Psychiatria humanistyczna, w której Autor pisze m.in. o cechach psychiatry. Doszłam do wniosku, iż można spróbować wyszczególnić takie cechy tym razem po stronie adwokata, stąd obecne rozważania. Jakie cechy powinien mieć adwokat kościelny?

Naturalnie dobrze byłoby również, aby adwokat posiadał też cechy jak najbardziej zalecane w kontaktach międzyludzkich, czyli cierpliwość, umiejętność słuchania, nie zapominając przy tym jednocześnie niejako o swojej pozycji lidera, bowiem to on winien zadawać pytania, aby wydobyć to, co ważne dla sprawy; nie może więc przyjąć roli „psychoterapeuty”, który pozwala na „wygadanie się”, albowiem zadaniem psychoterapeuty jest dojście tym sposobem do źródła problemów, aby je zlikwidować, natomiast zadaniem adwokata jest skoncentrowanie się na problemach, na ich opisie, nie po to, aby je zredukować, i aby pomóc psychicznemu zdrowiu Klienta, ale aby problemy te „pomogły” w rozwiązaniu aktualnej sytuacji cywilnej, to nią mamy się zająć, czyli tym wycinkiem. Ta pozycja lidera wynika też z dania przekonania Klientowi, iż adwokat sobie poradzi, iż wie, jak ma działać, dlatego też to do niego należy ustalenie czy teza podjęta przez Klienta jest właściwa. Cechą też pożądaną jest fleksyibilność (elastyczność); jak już powyżej zostało o tym wzmiankowane, w opisanej relacji pomiędzy Klientem a adwokatem mamy do czynienia z dwoma ludźmi, z różnymi charakterami, osobowościami, adwokat winien stąd „wyczuć” czy jego pomoc ma być, wskutek np. pewnej nieporadności drugiej Strony, bardziej, czy mniej kontrolująca. W jednym z artykułów wspomniałam o empatii, wczuciu się w sytuację Klienta, cecha jak najbardziej zalecana, przy czym nie może ona przejść w swoistego rodzaju skrajność w postaci rozczulenia się kosztem podjęcia konkretnego działania.

Funkcja pomocnicza for prawnych w kościelnym procesie małżeńskim

Już pierwszy kontakt Klient-adwokat rokuje, bądź też nie dalszą „współpracę”, stąd nie jestem też zwolenniczką jakiegoś przywiązania Klienta do jednego tego samego adwokata. W Ich relacjach nie chodzi bowiem tylko o umiejętne prowadzenie Klienta w gąszczu przepisów, ale z racji rodzaju sprawy, chodzi też o wzajemne zaufanie. Klient musi być pewny, iż adwokat jest osobą traktującą poważnie jego sprawę, iż można jemu zaufać, iż jest godny zaufania; jakąś oznaką tego jest stawianie też pytań zupełnie wykraczającej poza przedmiot jego pracy (co by Pani/Pan zrobiła/zrobił na moim miejscu?). Naturalnie nie tylko jednak Klient decyduje o korzystaniu z dalszej pomocy adwokata, co także ten ostatni podejmuje decyzję odnośnie niesienia pomocy Klientowi. Pomijając sferę prawną (usunięcie adwokata: kan. 1486 §1 KPK, kan. 1487 KPK, kan. 1488 KPK, kan. 1489 KPK), chodzi o podkreślenie, iż i adwokat winien osiągnąć pewność, iż nie jest czasem wykorzystywany do niewłaściwego celu przez Klienta.

Kościelne stwierdzenie nieważności małżeństwa

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Anna Maziarz

Adwokat w UK (solicitor)

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK