Kategorie

Zawieszenie kościelnego procesu małżeńskiego

dr Arletta Bolesta
Adwokat kościelny
Zawieszenie kościelnego procesu małżeńskiego. / Fot. Fotolia
Zawieszenie kościelnego procesu małżeńskiego. / Fot. Fotolia
Zwykle to jedna ze stron w małżeństwie, nie zaś obie równocześnie, występuje z inicjatywą wszczęcia kościelnego procesu o stwierdzenie nieważności swojego związku. Może zdarzyć się jednak, iż po jakimś czasie strona powodowa nie będzie już przejawiać zainteresowania kontynuacją swojej małżeńskiej sprawy w sądzie (następuje wówczas zrzeczenie się sprawy, o czym w kan. 1524 KPK), stąd pojawia się zapytanie, co do dalszych losów jej sprawy.

Nie do rzadkości należy wówczas, iż rolę strony powodowej przejmuje pozwany, chyba że od początku wyraziła ona wolę nie uczestniczenia w procesie, absolutnego braku zainteresowania swoją sprawą, w związku z czym należy przypuszczać, iż takiej roli nie przyjmie. Gdy jednak taka sytuacja ma miejsce, tj., gdy strona pozwana nie stanie się stroną powodową i gdy nastąpi to zanim nie zostanie ukończony etap postępowania dowodowego, wówczas sprawa ulega zawieszeniu (kan. 1518 pkt. 1 KPK). Oczywiście nie oznacza to, iż do takiej sprawy już nigdy nie będzie można powrócić, ale im dłuższy czas owego „zwlekania”, tym może to mieć gorsze przełożenie na same dowody, tj. na ich jakość (kan. 1522 KPK). Ma to miejsce także w przypadku umorzenia sprawy, o którym to w kan. 1520 KPK. Gdy z kolei sprawa jest już na etapie zamkniętego postępowania dowodowego (o poszczególnych etapach strony zostają zawiadamiane przez ich trybunał) wówczas sprawa sama z siebie dalej przebiega (kan. 1518 pkt. 2 KPK).

Warto tylko dodać, iż często wycofanie się strony powodowej z procesu wynika - nie jak przy braku aktywnej postawy strony przeciwnej, mimo wszystko z chęci pojednania się ze współmałżonkiem, co również nie jest obce też w trakcie cywilnego rozwodu.

Zobacz również: Nietypowe rozwiązania w kościelnym procesie małżeńskim

Znaczenie procesu

Często spotykam się z zapytaniem: czy takie posunięcie jest korzystniejsze, czy też nie dla samej sprawy? W takim sposobie postawienia zapytania widać jakieś niezrozumienie sensu i znaczenia procesu, bowiem w nim chodzi o odkrycie obiektywnej prawdy, a nie o uzyskanie jakimiś pokrętnymi i nie do końca uczciwymi metodami pozytywnego wyroku. Zawsze też ogłoszenie strony pozwanej przez sąd jako nieobecnej w procesie może zostać w swoich przedwyrokowych uwagach wykorzystane przez obrońcę węzła małżeńskiego. Trzeba wówczas, odpowiadając na nie, odpowiednio się zastanowić: czy ów brak udziału można zinterpretować jakoś na korzyść wyroku pozytywnego. Na pewno w dużej mierze uwarunkowane jest to tytułem, na podstawie którego przebiega proces (przykładowo interpretacja nieobecności strony w kontekście niezdolności natury psychicznej do podjęcia istotnych obowiązków małżeńskich po tej stronie a w aspekcie dokonanego przez nią jakiegoś rodzaju wykluczenia, czyli symulacji). Trzeba bowiem zdawać sobie sprawę, iż niezależnie od tego, że druga strona nie będzie aktywnie uczestniczyć w procesie, to ten proces będzie dalej przebiegał.

Brak udziału strony pozwanej wynika z różnych względów: z braku zainteresowania końcowym efektem, z braku chęci podjęcia jakiegokolwiek wysiłku, z racji zadeklarowania się jako osoba niewierząca itp. Warto jednak, bez względu na motywy działania, zastanowić się: czy czasem przez uczestnictwo, zaangażowanie nie okazuje się stronie, z którą ewentualnie jest się w związku, iż na tej osobie jednak zależy. Nawet, gdy strona jest i żyje sama, warto też wziąć pod uwagę możliwość, iż taki stan również może ulec w przyszłości zmianie.

Zobacz: Kwestia dziecka w kościelnym prawie małżeńskim

Dowiedz się więcej z naszej publikacji
Przeciwdziałanie praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Obowiązki biur rachunkowych z aktywnymi drukami online
Przeciwdziałanie praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Obowiązki biur rachunkowych z aktywnymi drukami online
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Prawo
  1 sty 2000
  19 wrz 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Punkty spisowe w placówkach ZUS

  Punkty spisowe w placówkach ZUS powstaną w całej Polsce. Jaką pomoc będzie można w nich uzyskać?

  Opieka nad seniorem w miejscu zamieszkania

  Opieka nad seniorami ma być świadczona w miejscu zamieszkania. Rząd planuje zmiany w funkcjonowaniu domów pomocy społecznej.

  Przepisy antylichwiarskie na stałe?

  Przepisy antylichwiarskie zostały uwzględnione w tzw. ustawach covidowych. Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad nową stałą regulacją.

  ZUS przejmie obsługę 500 plus [WYWIAD]

  ZUS ma przejąć obsługę programu "500 plus"? Czy jest na to gotowy? O szczegółach mówił PAP wiceprezes ZUS Włodzimierz Owczarczyk.

  PE o wolności mediów i praworządności w Polsce

  Parlament Europejski przyjął w rezolucję zatytułowaną "Wolność mediów i dalsze pogarszanie się praworządności w Polsce".

  Nowelizacja KPA a odszkodowania

  Nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego weszła w życie. Czy właściciele nieruchomości będą dochodzić odszkodowań przed ETPC?

  Czas pracy - od kiedy?

  Czas pracy budzi szereg wątpliwości. Od kiedy się liczy? Co z tzw. czynnościami przygotowawczymi?

  Brak alimentów a dodatkowe zajęcia pozalekcyjne [BADANIE]

  W wielu przypadkach rodziców opiekujących się dziećmi, które nie otrzymują alimentów, nie stać na sfinansowanie jakichkolwiek zajęć pozalekcyjnych.

  Wynagrodzenia rodzin zastępczych i inne zmiany

  Wynagrodzenia rodzin zastępczych powiązane z płacą minimalną zakłada projekt nowelizacji ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.

  Cmentarze i chowanie zmarłych – planowane zmiany

  Nowa ustawa o cmentarzach i chowaniu zmarłych ma w sposób kompleksowy regulować problematykę tzw. prawa pośmiertnego. Oto założenia projektu.

  Świadczenie usług cyfrowych - duże zmiany od 2022 roku

  Usługi cyfrowe. 1 stycznia 2022 r. mija termin implementacji przez państwa członkowskie UE dyrektywy 2019/770 z 20 maja 2019 r. w sprawie niektórych aspektów umów o dostarczanie treści i usług cyfrowych. Co się zmieni po wejściu w życie tych przepisów? Jakie nowe zasady wprowadza ta dyrektywa? Co powinni wiedzieć konsumenci?

  "Małżeństwa" jednopłciowe i związki partnerskie - rezolucja PE

  Parlament Europejski przyjął rezolucję, w której postuluje, by "małżeństwa" jednopłciowe i związki partnerskie były uznawane w całej Unii .

  Straż Graniczna przypomina grzybiarzom o stanie wyjątkowym

  Straż Graniczna zaleca, by grzybiarze, zanim wybiorą się do lasów, sprawdzili jak przebiega strefa stanu wyjątkowego.

  Wnioski o "Dobry start" złożone przez większość uprawnionych

  Wnioski o "Dobry start" złożyła już wnioski o "Dobry start". Z danych ZUS wynika, iż rodzice najczęściej wybierali bankowość elektroniczną.

  Święta Wielkanocne w 2022 r.

  Święta Wielkanocne w 2022 r. to data oczekiwana przez wielu pracowników. Kiedy jest Wielkanoc? Czy jest to dzień wolny od pracy?

  Spis powszechny do 30 września 2021 r.

  Spis powszechny potrwa do 30 września. Jak można wziąć udział w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań w 2021 r.?

  Zakup akcji lub obligacji - UOKiK radzi

  Na co zwracać uwagę przy najbardziej popularnych instrumentach finansowych, czyli akcjach i obligacjach?

  Wydziedziczenie – na czym polega?

  Wydziedziczenie jest możliwe tylko po spełnieniu określonych warunków. Na czym w rzeczywistości polega?

  Alienacja rodzicielska - co robić?

  Alienacja rodzicielska, czyli utrudnianie kontaktów z dzieckiem przez rodzica to ważny problem. Co można zrobić w takiej sytuacji?

  Osoby niepełnosprawne - powstanie nowa ustawa?

  Ustawa o wyrównywaniu szans osób z niepełnosprawnościami ma umożliwić pełne wdrożenie Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych.

  Stwierdzenie nieważności decyzji (KPA)

  Stwierdzenie nieważności decyzji to instytucja z Kodeksie postępowania administracyjnego, która stanowi wyjątek od zasady trwałości decyzji administracyjnych.

  O ile wzrosną emerytury w 2022 r.?

  O ile wzrosną najniższe emerytury w 2022 r.? Co z rentą z tytułu całkowitej niezdolności do pracy i rentą rodzinną?

  Zasiłek okresowy w 2022 r.

  Zasiłek okresowy w 2022 r. czeka podwyżka kryteriów dochodowych. Czy wpływa to na wysokość świadczeń?

  Wakacyjny urlop - gdzie i za ile? [BADANIE]

  Ponad 80% Polaków spędziło tegoroczny wakacyjny urlop w kraju. Ile środków przeznaczyliśmy na wyjazdy?

  MS zapowiada zmiany dotyczące samorządu kuratorskiego

  Przepisy mają zostać wyostrzone, aby kuratorzy mieli bardziej szczegółowe określone narzędzia działania.