Kategorie

Nietypowe rozwiązania w kościelnym procesie małżeńskim

dr Arletta Bolesta
Adwokat kościelny
religia, biblia, krzyż, modlitwa, emocje/fot. Fotolia
religia, biblia, krzyż, modlitwa, emocje/fot. Fotolia
Kościelny proces małżeński ma swoje specyficzne cechy. W obecnych rozważaniach zajmiemy się nietypowymi rozwiązaniami, które dotyczą czynności prawnych podjętych przez strony procesowe.

Przywykło się, iż pozew pisze zwykle strona powodowa, powodując różne, często negatywne w swoim wydźwięku reakcje ze strony przeciwnej. Mogą być nimi skarga wzajemna z nowym tytułem bądź tytułami po stronie powodowej, brak zgody na zaproponowaną przyczynę czy przyczyny, nie wyrażenie woli udziału w procesie w ogóle. Oczywiście bez względu na podjęte kroki przez stronę pozwaną powództwo, przy jego zasadności, i tak zostanie przyjęte (kan. 1592 §1 KPK). Strona wszczynająca proces jest narażona często na negatywne, emocjonalne przeżycia, pomijając już kwestię zastraszania strony powodowej. Pozew może być skonstruowany przez obie strony procesowe. W praktyce, sytuacja ta ma miejsce niezwykle rzadko, mimo iż przynosi więcej korzyści aniżeli skutków negatywnych.

Po pierwsze, przy skonstruowaniu pozwu przez obie strony procesowe, gdy zaproponowana zostaje przyczyna prawna po jednej ze stron, to istnieje większa szansa na uzupełnienie przez drugą stronę potrzebnych do procesu informacji. Jest to szczególnie cenne przy różnego rodzaju symulacjach. Po drugie, wskazując na tytuł po swojej stronie, dzięki informacjom wniesionym przez stronę przeciwną, treść uzyskana podczas całego procesu jest bardziej obiektywna. Powszechne jest bowiem przeświadczenie, iż swoich wad nie dostrzega się tak łatwo, jak wad strony przeciwnej. Skonstruowanie pozwu przez obie strony więc sprawia, iż przesłanki w nim zawarte wydają się być bardziej obiektywne. Po trzecie bywa, iż jedna ze stron ma obiekcje i nie chce wnosić przyczyny po stronie drugiej. Dzięki spotkaniu z obiema stronami oraz przez wyjaśnienie istoty kościelnego procesu, obiekcje te można rozwiać. Wreszcie po czwarte, już przy skardze powodowej, strony mogą podać zobiektywizowane dowody, przykładowo: świadków z obu stron czy dokumenty, które może dostarczyć tylko jedna strona z racji tego, iż dotyczą one tylko jej. Jak widać więc, już u podnóża małżeńskiego procesu kościelnego, przyjęcie takiego nietypowego rozwiązania, czyli współpracy, niesie ze sobą więcej korzyści, aniżeli szkód. Naturalnie współpraca ta nie jest kwestią prostą i wymaga to od obu stron pewnej dojrzałości.

Gdy już od samego początku obie strony procesowe wykazują współpracę, łatwiej będzie o to samo, gdy chodzi o udział ich jak i ich świadków podczas składania zeznań. Naturalnie, proces może przebiegać bez udziału strony pozwanej i bez świadków przez nią zaproponowanych, ale trzeba wówczas wziąć pod uwagę, iż strona powodowa naraża się na zarzut małej i słabej jakości dowodów oraz zarzut braku udziału strony przeciwnej. Nieraz sąd też wzywa stronę powodową do podania nowych świadków, gdy obie strony procesowe współpracują ze sobą, wówczas przy braku świadków u jednej ze stron, druga może ten brak jakoś wypełnić, pomijam przy tym kwestię, kiedy sąd wzywa do zaproponowania świadków strony przeciwnej, wówczas współpraca okazuje się jeszcze bardziej cenna.

Podobnie przedstawia się rzecz, gdy chodzi o ew. poddanie się badaniom przed danym biegłym. Kolejny raz można wysunąć wówczas analogiczny wniosek, iż współpraca od samego początku obu stron czyni bardziej prawdopodobnym uczestnictwo i aktywność na kolejnych etapach procesu. Taki bezpośredni udział w badaniach, nie zaś sporządzenie opinii na podstawie tylko samych akt sprawy czyni materiał bogatszym. Strona, która poddaje się też badaniom, jest psychicznie przygotowana na taką kolej rzeczy, ona już świadoma jest istoty danego tytułu, tego, co przy tym tytule jest wymagane od momentu tworzenia powództwa, nie będzie zatem „buntować się” przeciwko temu, utrudniając tym samym pełne przeprowadzenie procesu.

Końcowym etapem jest udział w publikacji akt oraz pozostające z tym w związku udzielenie odpowiedzi na uwagi przedwyrokowe. Tutaj także dzięki współpracy dwóch stron uzupełnienie dotychczasowego materiału dowodowego, nawet zmienienie kierunku procesu będzie łatwiejsze. Nieraz w aktach sprawy można napotkać na pewne niedopowiedzenia, zlikwidowanie których może nastąpić tylko dzięki stronie przeciwnej, nie wspominając o możliwości rozszerzenia przedmiotu sporu także dzięki tejże stronie.

Pozostaje jeszcze kwestia kosztów sądowych; gdy strony będą potrafiły na sposób dojrzały podejść do procesu, wówczas podzielą te koszty pomiędzy siebie, tak żeby nie tylko jedna z nich była nimi obarczona, tym bardziej, iż jak już wiemy z innych analiz, wyrok nie dotyczy jednej strony, ale obu.

Podobne w swoich wnioskach rozważania można powtórzyć przy okazji apelacji.

Jak zatem można zauważyć, w wyniku tak rozumianego współdziałania w trakcie kościelnego procesu małżeńskiego można zgromadzić najpotrzebniejsze oraz wartościowe dowody, czasami ułatwić to może tym samym szybsze wydanie wyroku, nie wspominając o zaoszczędzonych nerwach.

Dowiedz się więcej z naszej publikacji
Przeciwdziałanie praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Obowiązki biur rachunkowych z aktywnymi drukami online
Przeciwdziałanie praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Obowiązki biur rachunkowych z aktywnymi drukami online
Tylko teraz
Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Prawo
  1 sty 2000
  17 wrz 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  ZUS przejmie obsługę 500 plus [WYWIAD]

  ZUS ma przejąć obsługę programu "500 plus"? Czy jest na to gotowy? O szczegółach mówił PAP wiceprezes ZUS Włodzimierz Owczarczyk.

  PE o wolności mediów i praworządności w Polsce

  Parlament Europejski przyjął w rezolucję zatytułowaną "Wolność mediów i dalsze pogarszanie się praworządności w Polsce".

  Nowelizacja KPA a odszkodowania

  Nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego weszła w życie. Czy właściciele nieruchomości będą dochodzić odszkodowań przed ETPC?

  Czas pracy - od kiedy?

  Czas pracy budzi szereg wątpliwości. Od kiedy się liczy? Co z tzw. czynnościami przygotowawczymi?

  Brak alimentów a dodatkowe zajęcia pozalekcyjne [BADANIE]

  W wielu przypadkach rodziców opiekujących się dziećmi, które nie otrzymują alimentów, nie stać na sfinansowanie jakichkolwiek zajęć pozalekcyjnych.

  Wynagrodzenia rodzin zastępczych i inne zmiany

  Wynagrodzenia rodzin zastępczych powiązane z płacą minimalną zakłada projekt nowelizacji ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.

  Cmentarze i chowanie zmarłych – planowane zmiany

  Nowa ustawa o cmentarzach i chowaniu zmarłych ma w sposób kompleksowy regulować problematykę tzw. prawa pośmiertnego. Oto założenia projektu.

  Świadczenie usług cyfrowych - duże zmiany od 2022 roku

  Usługi cyfrowe. 1 stycznia 2022 r. mija termin implementacji przez państwa członkowskie UE dyrektywy 2019/770 z 20 maja 2019 r. w sprawie niektórych aspektów umów o dostarczanie treści i usług cyfrowych. Co się zmieni po wejściu w życie tych przepisów? Jakie nowe zasady wprowadza ta dyrektywa? Co powinni wiedzieć konsumenci?

  "Małżeństwa" jednopłciowe i związki partnerskie - rezolucja PE

  Parlament Europejski przyjął rezolucję, w której postuluje, by "małżeństwa" jednopłciowe i związki partnerskie były uznawane w całej Unii .

  Straż Graniczna przypomina grzybiarzom o stanie wyjątkowym

  Straż Graniczna zaleca, by grzybiarze, zanim wybiorą się do lasów, sprawdzili jak przebiega strefa stanu wyjątkowego.

  Wnioski o "Dobry start" złożone przez większość uprawnionych

  Wnioski o "Dobry start" złożyła już wnioski o "Dobry start". Z danych ZUS wynika, iż rodzice najczęściej wybierali bankowość elektroniczną.

  Święta Wielkanocne w 2022 r.

  Święta Wielkanocne w 2022 r. to data oczekiwana przez wielu pracowników. Kiedy jest Wielkanoc? Czy jest to dzień wolny od pracy?

  Spis powszechny do 30 września 2021 r.

  Spis powszechny potrwa do 30 września. Jak można wziąć udział w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań w 2021 r.?

  Zakup akcji lub obligacji - UOKiK radzi

  Na co zwracać uwagę przy najbardziej popularnych instrumentach finansowych, czyli akcjach i obligacjach?

  Wydziedziczenie – na czym polega?

  Wydziedziczenie jest możliwe tylko po spełnieniu określonych warunków. Na czym w rzeczywistości polega?

  Alienacja rodzicielska - co robić?

  Alienacja rodzicielska, czyli utrudnianie kontaktów z dzieckiem przez rodzica to ważny problem. Co można zrobić w takiej sytuacji?

  Osoby niepełnosprawne - powstanie nowa ustawa?

  Ustawa o wyrównywaniu szans osób z niepełnosprawnościami ma umożliwić pełne wdrożenie Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych.

  Stwierdzenie nieważności decyzji (KPA)

  Stwierdzenie nieważności decyzji to instytucja z Kodeksie postępowania administracyjnego, która stanowi wyjątek od zasady trwałości decyzji administracyjnych.

  O ile wzrosną emerytury w 2022 r.?

  O ile wzrosną najniższe emerytury w 2022 r.? Co z rentą z tytułu całkowitej niezdolności do pracy i rentą rodzinną?

  Zasiłek okresowy w 2022 r.

  Zasiłek okresowy w 2022 r. czeka podwyżka kryteriów dochodowych. Czy wpływa to na wysokość świadczeń?

  Wakacyjny urlop - gdzie i za ile? [BADANIE]

  Ponad 80% Polaków spędziło tegoroczny wakacyjny urlop w kraju. Ile środków przeznaczyliśmy na wyjazdy?

  MS zapowiada zmiany dotyczące samorządu kuratorskiego

  Przepisy mają zostać wyostrzone, aby kuratorzy mieli bardziej szczegółowe określone narzędzia działania.

  Dodatek energetyczny w 2021 r.

  Dodatek energetyczny w 2021 r. przysługuje odbiorcy wrażliwemu energii elektrycznej. Ile aktualnie wynosi takie świadczenie?

  Limity dorabiania dla emerytów z KRUS od września 2021 r.

  Ile może dorobić emeryt i rencista KRUS od 1 września 2021 r.? Przy jakich kwotach świadczenie może zostać zmniejszone lub zawieszone?

  Grzywna za podrzucanie śmieci

  Czy za podrzucanie śmieci sąsiad może zapłacić grzywnę? Co z możliwością wykorzystania nagrania z monitoringu?