reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Rozwody > Rozwód kościelny > Niezdolność natury psychicznej do podjęcia istotnych obowiązków małżeńskich w procesie kościelnym [WYWIAD]

Niezdolność natury psychicznej do podjęcia istotnych obowiązków małżeńskich w procesie kościelnym [WYWIAD]

W sądach kościelnych gros procesów o stwierdzenie nieważności małżeństwa toczy się z tytułu niezdolności natury psychicznej do podjęcia istotnych obowiązków małżeńskich. O tym czym jest owa niezdolność i jak rzutuje na przebieg sprawy mówi adwokat kościelny dr Arletta Bolesta.

Wioleta Matela-Marszałek; Infor.pl: Jak w najprostszych słowach można zdefiniować niezdolność natury psychicznej do podjęcia istotnych obowiązków małżeńskich?

Dr Arletta Bolesta, adwokat kościelny: Czasami najlepszym rozwiązaniem jest to najprostsze, czyli podejście literalne. Jak sama nazwa wskazuje niezdolność to brak zdolności do tego, aby podjąć to, co składa się na istotę małżeństwa, na istotę rodziny. Natomiast, posiłkując się już fachową wiedzą, to warto dodać do tego pewną garść kolejnych informacji.

Jakich?

Przede wszystkim niezdolność natury psychicznej to jedna z wad zgody małżeńskiej.

W prawdziwej postaci niezdolność musi spełnić pewne wymogi. Powinna istnieć przed zawarciem małżeństwa, mieć charakter ciężki oraz absolutny. To ostatnie oznacza, iż nie chodzi o niezdolność do życia z konkretną osobą. Bez względu na to, z kim niezdolna strona związałaby się, małżeństwo będzie nieważne.

Mówiąc ogólnie o istotnych obowiązkach małżeńskich powinno się wymienić takie jak: dobro współmałżonka, dobro potomstwa, wzajemna pomoc, dobro wierności, jedność, nierozerwalności.

Polecamy: Pracujący rodzic. Wiesz, co Ci się należy! Poznaj swoje prawa nr 2

Z jakimi przykładowymi rodzajami spraw z tytułu niezdolności natury psychicznej obecnie spotyka się Pani najczęściej w swojej praktyce?

To jest bardzo ciekawe pytanie, wymaga jednak sięgnięcia do psychiatrii czy psychologii. Nauki te badają różnego rodzaju choroby, zaburzenia, nieprawidłowości, które z kolei można zakwalifikować do niezdolności, ale niekoniecznie. Inaczej mówiąc, to co może uchodzić za nieprawidłowość w tych dyscyplinach, wcale nie musi być już niezdolnością w prawie kanonicznym.

Natomiast, wracając do postawionego pytania odnośnie do rodzajów niezdolności, to warto wymienić hiperseksualizm, różnego rodzaju inne uzależnienia jak alkoholizm, narkomanię, uzależnienie od Internetu, hazardu, od jedzenia, przeróżne choroby psychiczne takie jak przykładowo schizofrenia. Są to również psychiczne zaburzenia takie jak na przykład niedojrzałość, osobowość aspołeczna, zależna. Jak widać, niektóre rodzaje wydają się jakby nowe, inne już bardziej znane. Przykładów jest faktycznie sporo, gdyż zarówno medycyna, jak i psychologia są przebogate, jeśli chodzi o wypracowane przez nie wnioski w tej materii.

Można odnieść wrażenie, iż niezdolność jest pojęciem o bardzo szerokim zakresie. Czy w praktyce oznacza to, iż można tu zaliczyć niemal każde nieprawidłowe zachowanie małżonka?

Faktycznie, tak można to rozumieć, ale może okazać się to jednak błędne.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

dr Arletta Bolesta

Adwokat kościelny

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Niezdolność natury psychicznej to jedna z wad zgody małżeńskiej./Fot. Shutterstock
Niezdolność natury psychicznej to jedna z wad zgody małżeńskiej./Fot. Shutterstock

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Emilia Markowicz

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama