| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Rozwody > Separacja > Kiedy zdecydować się na rozwód, a kiedy na separację?

Kiedy zdecydować się na rozwód, a kiedy na separację?

Aby podjąć właściwą decyzję, dotyczącą wystąpienia o rozwód, bądź separację, należy przede wszystkim zadać sobie pytanie … o przyszłość.

Separacja jest lepszym rozwiązaniem w sytuacji, gdy nie układa Ci się w małżeństwie, ale widzisz szanse na jego naprawę. Rozłąka z drugą osobą być może pozwoli na spojrzenie na całą sytuację nieco bardziej „chłodnym" wzrokiem, w sposób bardziej krytyczny, a jednocześnie obiektywny. Separacja może być niejako wstępem do rozwodu, ale też może spowodować pogodzenie się małżonków i być swego rodzaju środkiem naprawczym.

Separacja w pewnym sensie jest jak rozwód, tzn. ustala się w zasadzie te same kwestie, co przy rozwodzie, takie jak: alimenty, kwestie opieki nad dzieckiem, sprawy majątkowe itd. Możesz więc przekonać się, jak będzie wyglądało twoje życie po rozwodzie, bez rozwodu.

Jest ona też „ratunkiem", gdy twój współmałżonek nie zgadza się na rozwód. Jego zgoda jest wymagana w przypadku, gdy to wystąpiłeś o rozwód, ale też doprowadziłeś do zerwania więzi małżeńskich. Do ustanowienia separacji nie jest wymagana zgoda drugiego małżonka.

Separacja jest też rozwiązaniem, gdy sąd nie wyraził zgody na rozwód. Uzyskanie rozwodu, w przeciwieństwie do separacji – jest znacznie trudniejsze, ponieważ do jego orzeczenia trzeba spełnić więcej warunków, niż w przypadku separacji.

Choć zabrzmi to banalnie, z podjęciem decyzji nie należy się spieszyć. Wszak chodzi często nie tylko o nasze życie, ale często też o przyszłość naszych dzieci.

Zobacz również serwis: Rozwody

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Aleksandra Tabędzka

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK