Emerytury mundurowe: Nie mogą korzystać z rozliczenia stażu pracy w % wysługi

REKLAMA
REKLAMA
Dlaczego trzeba naprawić? Żołnierz albo policjant, który rozpoczął służbę np. w 1992 r. i od np. 2011 r. jest na np. emeryturze policyjnej i jednocześnie pracuje w cywilu, nie skorzysta ze składek odprowadzonych do ZUS. W niewielkim zakresie składki mogą podnieść emeryturę policyjną, ale nie ma możliwości otrzymania ze składek odprowadzonych do ZUS emerytury cywilnej. Taka możliwość istnieje dla mundurowych rozpoczynających służbę od 1999 r. Jak to naprawić? Czytelnik przesłał swoje propozycje.
- Nierówności między rocznikami służb mundurowych - kluczowy 1999 r.
- Co trzeba zrobić, aby naprawić pokrzywdzenie emerytów mundurowych sprzed 1999 r.
(...) "Reforma Buzka" po prostu wprowadza nowe zasady i tworzy dwa odrębne światy: z przed i po 99 r., mające swoje zalety i wady. Uznając postulat prawa do wypracowanych składek dla mundurowych z przed 99 jako sprawiedliwy, należy uznać konieczność przywrócenia symetrii względem mundurowych po 99.
REKLAMA
Nierówności między rocznikami służb mundurowych - kluczowy 1999 r.
Jakkolwiek ci pierwsi nie mogą pobierać 2 emerytur, tak ci drudzy, w większości z małymi wyjątkami (roczniki przyjęć 99–2003; min. 25 lat służby i rezygnacja z 2 emerytury przy gorszych warunkach przeliczania stażu pracy na % wysługi), nie mogą korzystać z możliwości rozliczenia stażu pracy w % wysługi.
Zatem, uznając słuszność i sprawiedliwość prawa pierwszych, należy symetrycznie objąć prawem do rozliczania w % wysługi czasu pracy tych drugich, zasadniczo doprowadzając do unifikacji obydwu systemów. W innym przypadku narusza się równowagę korzyści i niedogodności obydwu tych grup.
Co trzeba zrobić, aby naprawić pokrzywdzenie emerytów mundurowych sprzed 1999 r.
Ja jestem za unifikacją, w okresie przejściowym – za swobodą wyboru przeliczenia lat pracy w % wysługi i wstecznym przeliczeniem przyznanych świadczeń emerytalnych.
Zaś unifikacja może być zdefiniowana, iż:
- Za każde 3 lata pracy przed przystąpieniem do służby przysługuje 2,6% wysługi.
- Pozostałe lata pracy przelicza się jako 1,3% wysługi za każdy rok.
- Uzyskany w ten sposób procent powiększa procent wysługi wynikający ze stażu służby (obecnie min. okres to 15 lat przed 2012 r. i 25 lat od 2012 r.).
- Procent wysługi nie może być niższy niż 75%, a w przypadku podwyższenia z tytułu orzeczenia lekarskiego – nie większy niż 80%.
- Składki emerytalne z nierozliczonych lat pracy wliczanych do wysługi służbowej zasilają ZUS, z którego wypłacana jest 2 emerytura.
- Mundurowy może wskazać maksymalnie dwa okresy pracy, z których składki będą uwzględnione przy wyliczeniu emerytury ZUS.
- W okresie przejściowym funkcjonariusz ma 6 miesięcy od wejścia w życie ustawy lub zakończenia służby na wybór systemu: dotychczasowego lub zunifikowanego.
- Zakład emerytalny (właściwy dla danej służby) oraz ZUS mają obowiązek, na wniosek, w ciągu 30 dni przedstawić prognozę wysokości świadczenia w obu wariantach.
I tak jest uczciwiej.
Polecamy VAT 2025. Podatki część 2
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA