REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ile podwyżki dla policji w 2024 roku?

20 proc. podwyżki dla policji w 2024 roku. Jest zapewnienie MSWiA
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Podwyżki dla policji w 2024 roku. "Jedną z ważnych kwestii jest też wywiązanie się z postulatu dotyczącego 20 proc. podwyżki dla sfery budżetowej, ale również służb mundurowych" - powiedział nowy wiceszef MSWiA Wiesław Szczepański.

Podwyżki dla policji w 2024 roku

Przypomnijmy, że premier Donald Tusk potwierdził podczas expose w Sejmie, że "wynagrodzenia dla całej sfery budżetowej wzrosną o 20% - tak jak obiecaliśmy". Podobnie wypowiedział się podczas swojej nominacji na wiceszefa MSWiA Wiesław Szczepański, wskazując, że "jedną z ważnych kwestii jest też wywiązanie się z postulatu dotyczącego 20 proc. podwyżki dla sfery budżetowej, ale również służb mundurowych".

REKLAMA

Wśród służb mundurowych znajduje się oczywiście m.in. policja. Należy więc uznać, że zapowiadane na 2024 rok podwyżki dla całej sfery budżetowej obejmują również tą służbę. Obecnie nowym szefem MSWiA jest Marcin Kierwiński. Poniżej prezentujemy relację z objęcia przez niego urzędu.

Nowy szef MSWiA o organizacji pracy MSWiA

REKLAMA

Szef MSWiA poinformował o organizacji pracy resortu i rozdziale obowiązków pomiędzy poszczególnych wiceministrów. Za kwestie budżetowe i projektów europejskich odpowiadać ma wiceminister Wiesław Szczepański (Lewica); za kwestie kwestie administracji, relacji z samorządami i z kościołami i związkami wyznaniowymi Tomasz Szymański (KO); służbami mundurowymi podległymi MSWiA, czyli Policją, SOP, PSP i Strażą Graniczną ma się zająć były wiceszef MON Czesław Mroczek (KO).

Z kolei za zarządzanie kryzysowe i ochronę ludności i odpowiadał będzie były szef PSP Wiesław Leśniakiewicz. Wiesław Leśniakiewicz, który ma współpracować z Mroczkiem w kwestii Państwowej Straży Pożarnej.

Kierwiński podkreślił, że kwestie służb podległych resortowi są jednym z głównych wyzwań stojących przed nowym kierownictwem resortu. "Wczoraj była informacja o zmianach kadrowych, które zachodzą - związane są z rezygnacjami. Tu panowie bardzo szybko będą przedstawiać informacje, w jaki sposób zamierzamy sobie z tymi zmianami poradzić" - zaznaczył Kierwiński.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Dodał, że w przyszłym tygodniu resort poinformuje o decyzjach dotyczących zmian w służbach. "My z tymi zmianami nie będziemy czekać, natomiast będziemy je robić w sposób bardzo uważny i ostrożny, tak żeby tą ciągłość funkcjonowania służb była zachowana" - powiedział.

"W przyszłym tygodniu będziemy państwa informować o decyzjach w tym zakresie. Na pewno to będzie proces ewolucyjny, który z jednej strony pozwoli rozwiązywać te podstawowe problemy, z którymi mieliśmy do czynienia w ostatnich latach, ale też da ten nowy impuls, jeżeli chodzi o działanie tych służb" - podkreślił.

Szef MSWiA nawiązał w tym kontekście do sprawy z Andrychowa. Decyzją Komendanta Wojewódzkiego Policji w Krakowie wszczęto postępowanie dyscyplinarne wobec czterech policjantów z Andrychowa w związku z prowadzoną akcją poszukiwawczą 14-letniej Natalii. Według komendanta "istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że doszło do uchybień proceduralnych".

"W związku z tym, co zdarzyło się w Andrychowie. Wszyscy jesteśmy przecież głęboko poruszeni tą sytuacją, mimo że to sytuacja sprzed kilku dni, jedną z pierwszych decyzji, które będziemy państwu komunikować będą decyzje związane z jakością i szybkością działania służb" - powiedział Kierwiński.

Poinformował, że od przyszłego tygodnia rusza audyt i przygotowania do gruntownego bilansu otwarcia w resorcie MSWiA, a zaraz potem w podległych służbach "tak, żebyśmy mieli dokładnie skatalogowane wszystkie problemy, wszystkie kwestie, którymi powinniśmy się zająć".

"Szczególnie na pierwszy ogień pójdą kwestie dot. szybkości i trybu działania policji jeśli chodzi o zagrożenia dla dzieci" - zaznaczył.

Szef MSWiA podkreślił, że wiele pracy wymaga współpraca z wojewodami i prowadzenie dialogu z samorządami. "Jesteśmy świadomi tych wyzwań i będziemy powoli te wyzwania, te problemy starać się rozwiązywać" - powiedział.

Kierwiński przekazał, że ministerstwo rozpoczęło proces wymiany przedstawicieli administracji rządowej w terenie. Wskazał, że premier Donald Tusk powołał dwóch nowych wojewodów: małopolskiego i mazowieckiego.

Poinformował, że w najbliższych dniach skierowane zostaną wnioski do premiera o powołanie pozostałych wojewodów. "Chcemy ten proces przeprowadzić sprawnie. Myślę, że jest to perspektywa połowy przyszłego tygodnia" - mówił.

Wśród powoływanych wojewodów ma pojawić się "bardzo wiele kobiet".

Nowe kierownictwo Policji przed 3 stycznia 2024 roku

W najbliższych dniach będziemy powoływali Komendanta Głównego Policji i trzech jego zastępców - powiedział w poniedziałek 18 grudnia w Polsat News wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Czesław Mroczek. Dodał, że przed 3 stycznia musi być nowe kierownictwo Policji.

W czwartek 14 grudnia Czesław Mroczek został powołany na stanowisko sekretarza stanu w MSWiA. Ma odpowiadać za służby mundurowe podległe MSWiA, czyli Policję, SOP, PSP i Straż Graniczną.

Autorzy: Marcin Chomiuk, Aleksandra Kuźniar, Olga Łozińska, Katarzyna Krzykowska

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zachowek a niepełnosprawność, wiek, niezdolność do pracy. Jakie są aktualne przepisy?

Czy osoby niepełnosprawne lub starsze mogą otrzymać wyższy zachowek? Od czego zależy takie uprawnienie? Co z niezdolnością do pracy? Podpowiadamy czym jest zachowek i ile wynosi.

We wrześniu w szkołach będą krótsze lekcje? Sprawdź, co jeszcze może zaskoczyć nas w szkołach w roku szkolnym 2024/2025

We wrześniu będą w szkołach krótsze lekcje? Sprawdź, co jeszcze może zaskoczyć nas w szkołach w roku szkolnym 2024/2025. Przepisy nie regulują wprost postępowania dyrektora szkoły w przypadku upałów. To jednak nie oznacza, że nie ma on żadnych możliwości działania.

Nawet 600 euro za opóźniony albo odwołany lot. Zwrot 25% albo 50% ceny biletu za opóźniony pociąg

W przypadku opóźnionego albo odwołanego lotu samolotem podróżny (konsument) może otrzymać rekompensatę (odszkodowanie) od 250 do 600 euro. Natomiast za opóźnienie pociągu odszkodowanie w wysokości 25 proc. lub 50 proc. ceny biletu. Taką informację przekazała Polskiej Agencji Prasowej koordynator ECK Polska Renata Yanisiv. W przypadku noclegów można reklamować niezgodności z ofertą i warunkami umowy.

Bon senioralny już w tym kwartale. Taki jest plan rządu

Projekt ustawy o bonie senioralnym ma zostać przyjęty przez rząd w tym kwartale. Tak wynika z planu legislacyjnego Rady Ministrów. Wysokość bonu senioralnego ma wynosić maksymalnie 2150 zł. Osobą uprawnioną do korzystania z usług świadczonych w ramach bonu senioralnego będzie osoba, która ukończyła 75. rok życia.

REKLAMA

e-Doręczenia w kancelariach komorniczych. System ma przynieść oszczędności finansowe

Komornicy sądowi jako pierwsi wprowadzają system e-Doręczeń. Docelowo dostęp do wszystkich postępowań komorniczych ma być cyfrowy. System e-Doręczeń ma przynieść kancelariom komorniczym znaczne oszczędności finansowe.

Rynkowi pracy nie grozi nic złego. Zatrudnienie spadło, ale za nami kolejny miesiąc wzrostu wynagrodzenia w tempie dwucyfrowym

Znamy przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw. Rynkowi pracy nie grozi nic złego. Zatrudnienie co prawda spadło, ale za nami kolejny miesiąc wzrostu wynagrodzenia w tempie dwucyfrowym.

Jedna lekcja religii w szkole, dodatkowe w salkach katechetycznych. MEN: zmiany od 1 września 2025 roku

Ministra edukacji narodowej Barbara Nowacka poinformowała 18 lipca 2024 r., że jedną lekcję religii tygodniowo w szkołach zamierza wprowadzić za pomocą rozporządzenia. Dodatkowe godziny mogą być realizowane w ramach zajęć w salkach katechetycznych - dodała.

500 zł dodatku do wynagrodzenia dla tych pracowników. Od kiedy? Sprawdź, co już wiadomo w tej sprawie.

500 zł dodatku do wynagrodzenia dla tych pracowników. Od kiedy? Sprawdź, co już wiadomo. Wysokość wynagrodzenia nauczyciela to nie tylko wynagrodzenie zasadnicze. To również dodatki do niego, w tym dodatek za wychowawstwo.

REKLAMA

Odszkodowanie za opóźniony lot. Ile wynosi? Jak się o nie ubiegać?

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady WE 261/2004 ujednolica prawo lotnicze na terenie Unii Europejskiej. Rozporządzenie to określa zasady pomocy oraz odszkodowania dla podróżnych m.in. w przypadku opóźnionego lotu.

W listopadzie i grudniu 2024 r. wypłaty 1500 zł + dla rodziców dzieci od 12. do 35. miesiąca życia. Wnioski można składać od 1 października 2024 r.

Wnioski do programu Aktywny Rodzic będzie można składać od 1 października. Wiceministra rodziny Aleksandra Gajewska zapewniła, że pieniądze zostaną wypłacone do końca roku. Prezes ZUS Zbigniew Derdziuk dodał, że Zakład będzie gotowy do obsługi tego zadania.

REKLAMA