REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie podwyżki uposażeń dla Straży Granicznej? W jakiej wysokości w 2024 roku?

Kiedy podwyżki uposażeń dla Straży Granicznej?
Straż Graniczna

REKLAMA

REKLAMA

Podwyżki uposażeń dla Straży Granicznej. Związkowcy zrzeszeni w NSZZ Funkcjonariuszy Straży Granicznej zwrócili się do premiera Donalda Tuska z pytaniem o podwyżki uposażeń dla funkcjonariuszy tej formacji. Związek chce wiedzieć, kiedy i w jakiej wysokości zostaną wprowadzone podwyżki.

Kiedy podwyżki uposażeń dla Straży Granicznej? W jakiej wysokości w 2024 roku?

REKLAMA

W piśmie datowanym na 14 grudnia napisano, że związkowcy zwracają się z wnioskiem do premiera o pilne udzielenie odpowiedzi na pytanie o to, "w jakiej wysokości i od kiedy zostaną wprowadzone podwyżki uposażeń funkcjonariuszy Straty Granicznej". Jak dodano, wniosek związany jest z "licznymi pytaniami zgłaszanymi przez funkcjonariuszy Straży Granicznej". Pismo zaadresowano również do wiadomości nowego szefa MSWiA Marcina Kierwińskiego.

REKLAMA

W uzasadnieniu wniosku podano, że zaplanowany wzrost uposażeń funkcjonariuszy Straty Granicznej w 2024 roku "jest tylko na poziomie zbliżonym do wysokości waloryzacji rent i emerytur". "Sytuacja ta powoduje, że wielu funkcjonariuszy rozważa podjęcie decyzji o odejściu ze służby. Konsekwencją takich decyzji będzie katastrofalny stan kadr Straży Granicznej. Aby temu pilnie przeciwdziałać konieczne jest wprowadzenie wzrostu uposażeń na poziomie nie mniejszym niż przedstawiony przez pana premiera w trakcie wygłoszonego expose w Sejmie" - czytamy.

"Chcę podkreślić, że znaczny wzrost dotychczas zapowiadanych podwyżek uposażeń funkcjonariuszy Straży Granicznej i to od dnia 1 stycznia 2024 roku pozytywnie wpłynie na wzmacnianie formacji i jej funkcjonariuszy w realizacji zadań w ochronie granicy państwowej, w wyjątkowo trudnej sytuacji wynikającej z presji migracyjnej na granicy polsko-białoruskiej, stanu wojny na Ukrainie, rekordowego wzrostu odpraw granicznych, licznych ataków na funkcjonariuszy Straży Granicznej oraz trudnej sytuacji kadrowej, spowodowanej rekordową ilością odejść ze służby w 2023 roku" - napisał przewodniczący Zarządu Głównego NSZZ Funkcjonariuszy SG Marcin Kolasa w liście do premiera.

Działania funkcjonariuszy Straży Granicznej

REKLAMA

Kolasa zwrócił uwagę, że ostatni czas był okresem największych wyzwań z jakimi mierzyła się formacja i jej funkcjonariusze. "W marcu 2020 roku zostały przywrócone tymczasowo kontrole graniczne osób przekraczających granicę państwową stanowiącą granicę wewnętrzną z powodu rozprzestrzeniania się koronawirusa SARS-CoV-2. Od 2021 roku funkcjonariusze Straży Granicznej z narażeniem życia i zdrowia odpierają bezprecedensowy atak na granicy z Białorusią, zorganizowany przez reżim białoruski. Od lutego 2022 roku, po napaści Rosji na Ukrainę, pomagają uchodźcom uciekającym przed wojną i pełnią służbę w warunkach, gdy w państwie sąsiednim trwa wojna" - wymienił.

Dodał, że od 4 października tego roku, na granicy polsko-słowackiej tymczasowo została przywrócona kontrola graniczna, której celem jest przeciwdziałanie nielegalnej migracji ze szlaku bałkańskiego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W jego ocenie wszystko to powoduje, że funkcjonariusze SG poddawani są ponadprzeciętnym obciążeniom wynikającym ze służby. "Jednak swoją postawą i zaangażowaniem udowodnili, że potrafią sprostać stawianym im zadaniom" - napisał.

Dodał, że w ocenie NSZZ funkcjonariuszy SG brak satysfakcjonujących podwyżek uposażeń tej formacji przyczyni się do odejścia ze służby doświadczonych funkcjonariuszy oraz braku nowych chętnych do podjęcia służby.

"Odbudowa kadr w pełni wyszkolonych i zdolnych do realizacji zadań w sposób profesjonalny i bezpieczny zajmie lata, co w obecnej sytuacji geopolitycznej jest sytuacją niepożądaną. W dobie aktualnych zagrożeń pełną zdolność operacyjną możemy osiągnąć tylko doświadczoną, zaangażowaną i zmotywowaną kadrą" - napisał szef NSZZ FSG.

autor: Marcin Chomiuk

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
MF: Wykaz ulg podatkowych dla pełnoletnich dzieci z niepełnosprawnością. W tym ulga na dziecko i rehabilitacyjna

MF odpowiedziało na pytanie: Jakie są możliwości wspólnego z rodzicem, będącym opiekunem faktycznym,
opodatkowania pełnoletniej osoby, która nigdy nie pracowała, jest niezdolna do samodzielnej egzystencji i pozostaje we wspólnym gospodarstwie domowym?

WSA o starym świadczeniu pielęgnacyjnym 2988 zł. Staruszek (87 lat), MOPS, wyrok Trybunału Konstytucyjnego

Sądy bronią staruszków pozbawionych świadczenia pielęgnacyjnego. MOPS ignorują korzystny wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 2014 r. Wszyscy już wiedzą, że jak się ignoruje wyrok TK, to zapewne przez neosędziów. W 2014 r. nie było jednak tego problemu. Więc gminy nie mogą twierdzić, że nie wykonując tego wyroku z uwagi na obecny spór polityczny wobec TK. Postępowanie urzędników jest niezrozumiałe biorąc pod uwagę stanowisko WSA i NSA - sędziowie w dziesiątkach wyroków uznają moc wyroku TK z 2014 r. 

Ekspertka: zawieszenie prawa do azylu jest niehumanitarne i sprzeczne z prawami człowieka; prawo to przewiduje zarówno Konstytucja RP w art. 56, jak i Karta Praw Podstawowych UE w art. 18

Pomysł czasowego, terytorialnego zawieszenia prawa do azylu jest krótkowzroczny, niehumanitarny i sprzeczny z prawami człowieka - powiedziała adwokatka współpracująca z Helsińską Fundacją Praw Człowieka Maria Poszytek odnosząc się do zapowiedzianej przez premiera strategii migracyjnej.

Premier: zredukujemy do minimum nielegalną migrację w Polsce; jednym z elementów strategii migracyjnej będzie czasowe terytorialne zawieszenie prawa do azylu

Na najbliższym posiedzeniu rządu przedstawię strategię migracyjną; jednym z jej elementów będzie czasowe terytorialne zawieszenie prawa do azylu - zapowiedział premier Donald Tusk. Oświadczył, że rząd nie będzie wdrażać europejskich pomysłów godzących w bezpieczeństwo Polski, jak pakt migracyjny.

REKLAMA

MOPS: Bon energetyczny opóźniony? Ustawa nie zawiera daty wypłaty bonu. Ale podaje datę rozliczenia wypłat przed wojewodą

Przepisy nie nakazują wprost wypłaty bonu energetycznego w 2024 r. Ma to nastąpić "niezwłocznie". Zależne jest to "niezwłocznie" od przekazania środków na wypłatę przez wojewodę. Nie wszędzie są przekazywane te pieniądze. Np. Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej Łopiennik Górny informuje mieszkańców gminy, że nie ma pieniędzy na bon (czeka na nie). W ustawie nie ma terminu wypłaty bonu, ale jest termin dla raportu przez gminy wydania tych pieniędzy - ostateczny termin 31 stycznia 2025 r.

Można będzie zarejestrować koło gospodyń wiejskich nawet gdy działa w mieście

W dniu 11 października 2024 r. Sejm zaakceptował poprawkę Senatu do nowelizacji ustawy o kołach gospodyń wiejskich, zgodnie z którą można będzie rejestrować (jako koło gospodyń wiejskich) także koła działające także na obszarze miast. Zakończyła się już parlamentarna procedura legislacyjna tej nowelizacji. Teraz ustawa trafi do podpisu Prezydenta RP.

Możesz sprawdzić, czy wypłacona kwota 14 emerytury była prawidłowa. Porównaj otrzymaną sumę z decyzją ZUS

ZUS zaczął w bieżącym tygodniu wysyłać emerytom i rencistom decyzje o przyznaniu tzw. czternastej emerytury. Decyzje ZUS zostaną przesłane do prawie 6,8 mln osób. Będzie można sprawdzić, czy otrzymana kwota czternastkii zgadza się z decyzją ZUS-u. Jeżeli nie, to trzeba zapytać ZUS o przyczynę tej rozbieżności.

1000 złotych stracą rodzice, którym państwo w 2024 roku zapłaci za żłobek. Aktywny Rodzic pełen niejasności. Rodzice są zdezorientowani i czują się pokrzywdzeni

1000 złotych stracą rodzice, którym państwo w 2024 roku zapłaci za żłobek. Aktywny Rodzic pełen niejasności. Rodzice są zdezorientowani i czują się pokrzywdzeni. Twierdzą, że podwyżka wysokości świadczenia jest tylko pozorna.

REKLAMA

Już nie uciekniesz przez ZUS-em! Oskładkowanie umów o dzieło

„Ostatni bastion” nieoskładkowany przez ZUS, czyli umowy o dzieło, mają zostać objęte obowiązkowymi ubezpieczeniami społecznymi, tj. ubezpieczeniami emerytalnym, rentowymi i wypadkowym oraz dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym. Jedyny wyjątek od powyższej zasady ma dotyczyć umów zawieranych przez studentów albo uczniów poniżej 26 roku życia. 

Rząd: Na świadczenie wspierające 9 575 000 minut. 380 000 wniosków osób niepełnosprawnych. To jedna z przyczyn opóźnień

Rząd wskazuje przyczyny opóźnień w przyznawaniu świadczeń wspierających. Dwie obciążają osoby niepełnosprawne. Bo składali wnioski "papierowe" oraz wnioski "wadliwe" albo "przez osoby nieuprawnione". Jeden wniosek papierowy to 25 minut czasu na wprowadzenie do systemu. Dla 380 000 wniosków daje to 9 575 000 minut pracy i 20 000 pracy po 8h dziennie. I ta ilość pracy to jedna z przyczyn "zawieszenia" systemu WZON.

REKLAMA