REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Straż Graniczna szuka muzyków. Muzyk to także funkcjonariusz

Orkiestra Reprezentacyjna Straży Granicznej szuka muzyków
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Saksofoniści, klarneciści, waltorniści, sakshorniści oraz trębacze – takich muzyków poszukuje Orkiestra Reprezentacyjna Straży Granicznej z siedzibą w Karpackim Oddziale w Nowym Sączu. Kandydaci, oprócz muzycznego talentu, muszą się także wykazać tężyzną fizyczną. Będą występować z takimi instrumentami jak góralskie trombity czy dzwonki pasterskie. W procesie rekrutacji czeka ich m.in. badania wariografem.

Orkiestra Reprezentacyjna Straży Granicznej jest jedyną z orkiestr wojskowych, używającą podczas musztry paradnej tradycyjnych instrumentów ludowych takich jak góralskie trombity czy dzwonki pasterskie. Charakterystycznym atrybutem tamburmajora do prowadzenia orkiestry jest ciupaga góralska zamiast buławy. Dlatego też szczególnie atrakcyjny i widowiskowy jest pokaz musztry paradnej w wykonaniu nowosądeckiej orkiestry.

REKLAMA

Jakie wymagania muszą spełnić muzycy

REKLAMA

Wymagania, jakie powinien spełniać kandydat do służby w Orkiestrze Reprezentacyjnej Straży Granicznej, oprócz wykształcenia muzycznego w zakresie wybranego instrumentu, to także dobra kondycja fizyczna, bo członek orkiestry SG to także funkcjonariusz mundurowy. Wraz z podaniem o pracę kandydaci powinni także przedstawić zaświadczenie o niekaralności. Chętni muszą charakteryzować się także umiejętnością pracy w zespole, odpornością na stres oraz dyspozycyjność. Podczas przygotowań do sezonu artystycznego, próby orkiestry w Nowym Sączu odbywają się codziennie. Oferta kierowana jest do absolwentów szkół muzycznych oraz absolwentów i studentów akademii muzycznych.

Proces rekrutacji będzie polegał na zweryfikowaniu podczas przesłuchania warsztatu gry na instrumencie oraz pozytywnym zaliczeniu procedury obowiązującej przy przyjęciu do Straży Granicznej, zgodnie z ustawą o Straży Granicznej.

Muzycy gotowi do ochrony granicy

„Procedura przyjęcia do naszej orkiestry jest dosyć skomplikowana. Najpierw jest rozmowa kwalifikacyjna połączona z grą na instrumencie. Następnie kandydat przychodzi badania psychologiczne, badania wariografem, a na końcu aspirującego czeka komisja lekarska. Muzyk naszej orkiestry jest także funkcjonariuszem mundurowym. Oznacza to, że w sytuacjach kryzysowych również muzycy pomagają naszym koleżankom i kolegom na granicy” – mówi naczelnik Orkiestry Reprezentacyjnej SG, ppłk Leszek Mieczkowski.

Jakie repertuar orkiestry

REKLAMA

Orkiestrę Reprezentacyjną SG z Nowego Sącza można usłyszeć w czasie najważniejszych uroczystości państwowych, okolicznościowych i religijnych. Swoim patriotycznym repertuarem nowosądecka orkiestra podtrzymuje tradycje narodowe. Orkiestra ma także w swym repertuarze muzykę operową, operetkową, musicalową oraz rozrywkową, a także muzykę organowo-instrumentalną oraz formy symfoniczne i oratoryjno-religijne.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Orkiestra Reprezentacyjna Straży Granicznej może poszczycić się liczbą ponad 10 tysięcy koncertów. Muzycy biorą udziału w wielu festiwalach w Polsce i zagranicą oraz współpracują z wieloma znanymi artystami sceny muzycznej. Orkiestra koncertowała m.in. w Belgii, Danii, Słowacji, Włoszech, Szwecji, Szwajcarii, Norwegii, Francji, Holandii, Anglii, Norwegii oraz w Stanach Zjednoczonych. (PAP)

autor: Szymon Bafia

 

Autopromocja
Oprac. Piotr T. Szymański

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podwyżka dla nauczycieli w roku szkolnym 2024/2025. Decyzja ma zapaść 22 sierpnia. Spłaszczenie wynagrodzeń to duży problem

Podwyżka dla nauczycieli mianowanych w roku szkolnym 2024/2025. Decyzja ma zapaść 22 sierpnia 2024 roku. Spłaszczenie wynagrodzeń jest dużym problemem i w praktyce utrudnia funkcjonowanie systemu awansu zawodowego.

W 2025 r. kolejna waloryzacja progów dochodowych w świadczeniach z ZUS

Od 1 marca 2024 r. kryterium dochodowe uprawniające do otrzymania świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji wynosi 2419,33 zł, w 2025 r. zostanie zwaloryzowane. Z informacji przekazanych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, iż próg dochodowy dla tzw. świadczenia 500 plus nie zostanie w najbliższym czasie zniesiony. 

Renta wdowia: od kiedy i dla kogo 2024, czy będzie działała wstecz

W piątek, 26 lipca komisja rozpatrzyła poprawki zgłoszone w drugim czytaniu do obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Chodzi o wprowadzenie tzw. renty wdowiej.

Czy renta wdowia weszła już w życie?

Przepisy wprowadzające instytucję renty wdowiej nie weszły jeszcze w życie. Ustawa została uchwalona przez Sejm w piątek 26 lipca, jednak to nie koniec prac legislacyjnych. Nowelizacją zajmie się teraz Senat. Co już wiemy o rencie wdowiej? Jakie rozwiązania zaproponował rząd i kiedy miałyby wejść w życie?

REKLAMA

Zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025. W Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie dotyczące informatorów

W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty. Chodzi o informatory zawierające przykładowe zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025 r.

Emerytury stażowe w lipcu? OPZZ informuje co się dzieje z projektem

Na piątek, 26 lipca 2024 r. na godzinę 12:15 zaplanowane jest posiedzenie sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, która zajmie się kwestią emerytur stażowych. Jest to odpowiedź na wniosek OPZZ przypominający o projekcie ustawy OPZZ i Lewicy dotyczący emerytur stażowych.

2520 zł dodatku dopełniającego do renty socjalnej, ale nie dla wszystkich

Trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rencie socjalnej. Zakłada on wypłatę dodatku dopełniającego osobom uprawnionym do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji. Od kiedy będzie przysługiwał nowy dodatek?

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności. Co zadecydował Senat?

Senat obradował nad nowelizacją ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowe przepisy mają przedłużyć maksymalnie o 6 miesięcy ważność orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności, które wygasają 30 września 2024 r.

REKLAMA

Renta wdowia: Będą dalsze prace – projekt został skierowany do komisji sejmowej

W czwartek, 25 lipca 2024 r., podczas debaty w Sejmie wszystkie kluby zadeklarowały chęć dalszej pracy nad projektem w sprawie renty wdowiej. Regulacja została skierowana do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Jej posiedzenie zaplanowano na piątek, 26 lipca.

Lista organizacji mających prawo do otrzymania 1,5% podatku rolnego. Wnioski w wpis do końca roku

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że do 31 grudnia 2024 r. można składać wnioski o wpis na listę podmiotów uprawnionych do otrzymania 1,5 proc. podatku rolnego za bieżący rok.

REKLAMA