REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Straż Graniczna szuka muzyków. Muzyk to także funkcjonariusz

Orkiestra Reprezentacyjna Straży Granicznej szuka muzyków
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Saksofoniści, klarneciści, waltorniści, sakshorniści oraz trębacze – takich muzyków poszukuje Orkiestra Reprezentacyjna Straży Granicznej z siedzibą w Karpackim Oddziale w Nowym Sączu. Kandydaci, oprócz muzycznego talentu, muszą się także wykazać tężyzną fizyczną. Będą występować z takimi instrumentami jak góralskie trombity czy dzwonki pasterskie. W procesie rekrutacji czeka ich m.in. badania wariografem.

Orkiestra Reprezentacyjna Straży Granicznej jest jedyną z orkiestr wojskowych, używającą podczas musztry paradnej tradycyjnych instrumentów ludowych takich jak góralskie trombity czy dzwonki pasterskie. Charakterystycznym atrybutem tamburmajora do prowadzenia orkiestry jest ciupaga góralska zamiast buławy. Dlatego też szczególnie atrakcyjny i widowiskowy jest pokaz musztry paradnej w wykonaniu nowosądeckiej orkiestry.

REKLAMA

Jakie wymagania muszą spełnić muzycy

REKLAMA

Wymagania, jakie powinien spełniać kandydat do służby w Orkiestrze Reprezentacyjnej Straży Granicznej, oprócz wykształcenia muzycznego w zakresie wybranego instrumentu, to także dobra kondycja fizyczna, bo członek orkiestry SG to także funkcjonariusz mundurowy. Wraz z podaniem o pracę kandydaci powinni także przedstawić zaświadczenie o niekaralności. Chętni muszą charakteryzować się także umiejętnością pracy w zespole, odpornością na stres oraz dyspozycyjność. Podczas przygotowań do sezonu artystycznego, próby orkiestry w Nowym Sączu odbywają się codziennie. Oferta kierowana jest do absolwentów szkół muzycznych oraz absolwentów i studentów akademii muzycznych.

Proces rekrutacji będzie polegał na zweryfikowaniu podczas przesłuchania warsztatu gry na instrumencie oraz pozytywnym zaliczeniu procedury obowiązującej przy przyjęciu do Straży Granicznej, zgodnie z ustawą o Straży Granicznej.

Muzycy gotowi do ochrony granicy

„Procedura przyjęcia do naszej orkiestry jest dosyć skomplikowana. Najpierw jest rozmowa kwalifikacyjna połączona z grą na instrumencie. Następnie kandydat przychodzi badania psychologiczne, badania wariografem, a na końcu aspirującego czeka komisja lekarska. Muzyk naszej orkiestry jest także funkcjonariuszem mundurowym. Oznacza to, że w sytuacjach kryzysowych również muzycy pomagają naszym koleżankom i kolegom na granicy” – mówi naczelnik Orkiestry Reprezentacyjnej SG, ppłk Leszek Mieczkowski.

Jakie repertuar orkiestry

REKLAMA

Orkiestrę Reprezentacyjną SG z Nowego Sącza można usłyszeć w czasie najważniejszych uroczystości państwowych, okolicznościowych i religijnych. Swoim patriotycznym repertuarem nowosądecka orkiestra podtrzymuje tradycje narodowe. Orkiestra ma także w swym repertuarze muzykę operową, operetkową, musicalową oraz rozrywkową, a także muzykę organowo-instrumentalną oraz formy symfoniczne i oratoryjno-religijne.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Orkiestra Reprezentacyjna Straży Granicznej może poszczycić się liczbą ponad 10 tysięcy koncertów. Muzycy biorą udziału w wielu festiwalach w Polsce i zagranicą oraz współpracują z wieloma znanymi artystami sceny muzycznej. Orkiestra koncertowała m.in. w Belgii, Danii, Słowacji, Włoszech, Szwecji, Szwajcarii, Norwegii, Francji, Holandii, Anglii, Norwegii oraz w Stanach Zjednoczonych. (PAP)

autor: Szymon Bafia

 

Autopromocja
Oprac. Piotr T. Szymański

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
2300 zł dla rodziców najmłodszych dzieci. Już od 1 października 2024 r. Sprawdź, jak dostać świadczenia.

2300 zł dla rodziców najmłodszych dzieci już od 1 października 2024 r. Rząd pracuje nad nowym programem. Przy uwzględnieniu 800 plus, zapewni on 2300 zł wsparcia co miesiąc.

Opłata za psy i inne zwierzęta domowe wzrośnie o połowę. Jest projekt rozporządzenia

Zwiększą się koszty utrzymania zwierząt domowych. Właściciele, którzy chcą podróżować ze swoimi pupilami, będą musieli uiścić wyższą opłatę.

Od 1 czerwca 2024 r. wyższe limity dorabiania do niektórych emerytur i rent

Od 1 czerwca 2024 r. zmienią się tzw. progi graniczne, o których powinni pamiętać pracujący seniorzy. W przeciwnym razie Zakład Ubezpieczeń Społecznych zawiesi lub zmniejszy świadczenie. Limity nie dotyczą jednak wszystkich emerytów i rencistów.

Urlop proporcjonalny a zmiana pracy. Co mówią przepisy?

Kiedy stosuje się urlop proporcjonalny? Co w przypadku zmiany pracy? Prezentujemy najważniejsze zasady.

REKLAMA

5000,00 zł na wakacje dla dzieci w wieku szkolnym. Tym razem nie tylko dla dzieci rolników. Sprawdź, kto skorzysta.

5000,00 zł na wakacje dla dzieci w wieku szkolnym. Sprawdź, kto skorzysta z wakacyjnej AktywAKCJI. Tym razem nie jest to program skierowany jedynie do dzieci rolników.

Zdolność kredytowa Polaków w maju 2024 r. Kto ile może pożyczyć na mieszkanie? Co dalej w latach 2024-2026? Będą podwyżki i tańsze kredyty?

Zdolność kredytowa w przypadku kredytów hipotecznych (mieszkaniowych) jest w maju 2024 r. wyższa niż pod koniec 2021 roku, czyli przed serią podwyżek stóp procentowych. Jest tak mimo, iż aktualne oprocentowanie kredytów jest 2-3 razy wyższe niż niecałe 3 lata temu. Tak wynika z danych zebranych przez HREIT. Tak pozytywna sytuacja dla potencjalnych kredytobiorców wynika przede wszystkim ze wzrostu wynagrodzeń.

Aktywnie w żłobku - dla kogo nowe świadczenie? 1500 lub 1900 zł miesięcznie na dziecko

Aktywnie w żłobku - dla kogo? To nowe świadczenie w wysokości 1500 lub 1900 zł miesięcznie na dziecko ma przysługiwać na dofinansowanie kosztów objęcia dziecka opieką w żłobku, klubie dziecięcym albo sprawowaną przez dziennego opiekuna. Na jakich warunkach będzie przyznawane?

Co ukrywał w domu Zbigniew Ziobro? Ruszy śledztwo

Krzysztof Kopania, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Łodzi, ogłosił, że prokuratura rozpoczyna śledztwo w związku z ukryciem akt nadzoru wytworzonych w byłej Prokuraturze Generalnej. Dokumenty te dotyczą nadzoru nad postępowaniem prowadzonym przez Prokuraturę Rejonową w Ostrowcu Świętokrzyskim w sprawie narażenia ojca byłego ministra sprawiedliwości, Zbigniewa Ziobry, na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Za taki czyn grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności.

REKLAMA

Umowa zlecenia wliczana do stażu pracy? Ważne zmiany w Kodeksie pracy

To będzie ważna nowelizacja. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej chce dodać do kodeksu pracy nowy przepis, zgodnie z którym do stażu pracy będzie się liczyły m.in. okresy wykonywania pracy na podstawie umowy zlecenia i prowadzenia indywidualnej działalności gospodarczej. Projekt nowelizacji ma zostać przyjęty przez Radę Ministrów i wpłynąć do Sejmu w III kwartale 2024 r. 

Najwyższa emerytura w Polsce wynosi niemal 50 000 zł. Ile najniższa i od czego to zależy?

Najniższa emerytura wypłacana przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych wynosi zaledwie 1 grosz. Wysokość emerytur i tzw. emerytury groszowe budzą sporo wątpliwości. Od czego zależy wysokość świadczeń?

REKLAMA