reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Spadki > Podatek od spadku > Zachowek bez podatku

Zachowek bez podatku

Zachowek traktuje się jak tak jak świadczenie otrzymane od spadkodawcy. Z uwagi na to, że zawsze należy on do najbliższej rodziny, z podatku można się zwolnić.

Instytucja zachowku została stworzona, aby chronić interesy najbliższej rodziny spadkodawcy, w przypadku gdyby została pominięta w testamencie. W takiej sytuacji należy im się tzw. zachowek, czyli połowa lub 2/3 udziału w majątku, jaki by otrzymali w razie dziedziczenia ustawowego. W myśl przepisów ustawy, zachowek przysługuje dzieciom zmarłego, ( a także wnukom i prawnukom gdy dzieci zmarły), małżonkowi oraz rodzicom zmarłego, w sytuacji gdyby zostali powołani do spadku z mocy ustawy (w przypadku bezpotomnej śmierci spadkodawcy). Zachowek nigdy nie przysługuje rodzeństwu spadkodawcy.

Wszystkie osoby uprawnione do otrzymania zachowku mogą skorzystać ze zwolnienia z podatku od spadków i darowizn, w myśl art. 4a ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn.

Jeżeli zachowek lub jego pierwsza część/rata zostały wypłacone po 1 stycznia 2007 roku, uprawniony może skorzystać ze zwolnienia. Należy pamiętać, iż obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania zachowku, a nie śmierci spadkodawcy. (np. w sytuacji gdyby spadkodawca zmarł w roku 2005, a zachowek otrzymaliśmy dopiero po 1 stycznia 2007 roku, wtedy możemy skorzystać ze zwolnienia.)

Zobacz również: Czym jest zachowek

Warunkiem uzyskania zwolnienia z podatku od spadków i darowizn jest terminowe złożenie w urzędzie skarbowym zawiadomienia o nabyciu zachowku na formularzu SD-Z2. Pamiętajmy, iż od 1 stycznia 2009 r. mamy na to sześć miesięcy, licząc od dnia otrzymania zachowku. W przypadku wypłaty zachowku w ratach przez okres dłuższy niż pół roku, formularz SD-Z2 będziemy musieli składać po otrzymaniu każdej raty. Jeżeli nabycie zachowku nastąpiło na podstawie umowy zawartej w formie aktu notarialnego, nie mamy obowiązku zgłaszać tego urzędowi skarbowemu.

W identycznej sytuacji są osoby, które otrzymały zapis lub polecenie w testamencie. Również mogą uzyskać całkowite zwolnienie z podatku od spadków i darowizn. W ich przypadku także liczy się data wykonania zapisu lub polecenia, a nie śmierci spadkodawcy. Do zwolnienia takiego, w myśl art. 4a ustawy uprawnieni są: dzieci i wnuki zmarłego, rodzice, pasierbowie, rodzeństwo, ojczym oraz macocha. Procedura jest identyczna jak w przypadku zachowku.

Zobacz serwis: Podatek od spadku

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Warunkiem uzyskania zwolnienia z podatku od spadków i darowizn jest terminowe złożenie w urzędzie skarbowym zawiadomienia o nabyciu zachowku na formularzu SD-Z2. Mamy na to 6 miesięcy.
Warunkiem uzyskania zwolnienia z podatku od spadków i darowizn jest terminowe złożenie w urzędzie skarbowym zawiadomienia o nabyciu zachowku na formularzu SD-Z2. Mamy na to 6 miesięcy.

Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Majcherczak

Starszy Konsultant w Departamencie Doradztwa Podatkowego i Prawnego w Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama