REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Opodatkowanie starych spadków

Jeśli spadkodawca zmarł przed 1 stycznia 2007r. nie ma zastosowania zupełne zwolnienie dla najbliższej rodziny- niezależnie od tego kiedy przeprowadzono postępowanie spadkowe.
Jeśli spadkodawca zmarł przed 1 stycznia 2007r. nie ma zastosowania zupełne zwolnienie dla najbliższej rodziny- niezależnie od tego kiedy przeprowadzono postępowanie spadkowe.

REKLAMA

REKLAMA

Podatek od spadków i darowizn ma to do siebie, że co do zasady się nie przedawnia. Spadek po osobie zmarłej przed laty – zostaje opodatkowany po przeprowadzeniu postępowania o stwierdzenie nabycia spadku… tylko jaki podatek i jakie ulgi będą przysługiwać?

Dla starych spadków nie ma zupełnego zwolnienia

REKLAMA

Co do zasady do spadków i darowizn stosuje się przepisy obowiązujące w dniu powstania obowiązku podatkowego (o czym później). Jednak w przypadku przepisu art. 4a ustawy (zupełne zwolnienie) zastosowanie mają przepisy intertemporalne ustawy nowelizującej. Stanowiły one, że do nabycia własności rzeczy lub praw majątkowych, które nastąpiło przed dniem wejścia w życie ustawy (nowelizującej), stosuje się przepisy w brzmieniu obowiązującym przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy (ustawa weszła w życie 1 stycznia 2007r.).
W tym miejscu należy omówić kwestię nabycia spadku- zgodnie z kodeksem cywilnym nabycie spadku nie ma nic wspólnego z kwestią postępowania o stwierdzeniu nabycia spadku. Art. 925 kc stanowi bowiem, że spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku. Oznacza to, że chwilą decydującą o objęciu danego spadku zwolnieniem zupełnym- jest data śmierci spadkodawcy.

Jeśli spadkodawca zmarł przed 1 stycznia 2007r. nie ma zastosowania zupełne zwolnienie dla najbliższej rodziny- niezależnie od tego kiedy przeprowadzono postępowanie spadkowe.

Jak opodatkowane będą stare spadki

REKLAMA

Stan faktyczny
Jan Kowalski zmarł w 1984 roku. Rodzina postanowiła przeprowadzić postępowanie spadkowe dopiero w 2008 roku – z uwagi na chęć sprzedania nieruchomości wchodzącej w skład masy spadku. Jaki podatek będą musieli zapłacić i wg jakich stawek, jakie przysługują im zwolnienia ?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak to było przedstawione w poprzednim akapicie – rodzinie nie przysługuje zupełne zwolnienie od podatku od spadków i darowizn (z art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn). Zastosowanie będą miały jednak pozostałe przepisy ustawy obowiązujące w dniu powstania obowiązku podatkowego (w tym przypadku – uprawomocnienia się postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku). Jest to o tyle istotne- że przepisy obowiązujące w dniu otwarcia spadku (nabycia) były dużo bardziej restrykcyjne niż obecnie (zdecydowanie wyższe stawki podatku).
Co ważne- w zakresie nieruchomości rodzina może skorzystać ze zwolnienia z art. 16 ustawy („ulga mieszkaniowa”)- zakładając, że spełnia zawarte w niej przesłanki.

Podsumowując- Stare spadki (niezależnie kiedy były otwarte) – opodatkowane są zgodnie z zasadami obowiązującymi w momencie powstania obowiązku podatkowego (stwierdzenia nabycia spadku)- poza ulgami i zwolnieniami, które weszły w życie 1 stycznia 2007r. Wymiar podatku zostaje określony przez urząd skarbowy po złożeniu zeznania podatkowego na druku SD-3.

Zobacz serwis: Podatek od spadku

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dwie niedziele handlowe w miesiącu staną się faktem? 13.06.2024 Sejm zajmował się projektem

W czwartek 13 czerwca br. w Sejmie odbyła się debata nad projektem ustawy wprowadzającej dwie niedziele handlowe w miesiącu. Kluby PiS i Lewicy wniosły o odrzucenie w pierwszym czytaniu projektu ustawy. Głosowanie odbędzie się na następnym posiedzeniu Sejmu.

Losowanie w Trybunale Stanu. Ślepy los wyłoni skład orzekający

Składy orzekające w sprawach wnoszonych do Trybunału Stanu będą wyznaczane przez przewodniczącego tego organu, którym jest I prezes SN, w oparciu o wyniki przeprowadzonego wcześniej losowania. Tak wynika z zarządzenia przewodniczącej Trybunału Stanu Małgorzaty Manowskiej.

Waloryzacja emerytur w 2025 roku. Rząd już zdecydował

Rząd podjął decyzję w sprawie waloryzacji emerytur. Wskaźnik waloryzacji emerytur i rent w 2025 roku wyniesie nie mniej niż 106,78 proc. Oznacza to wzrost świadczeń o co najmniej 6,78 proc. Według rządowych szacunków koszt waloryzacji wyniesie około 28,1 mld zł.

Rachunki za gaz wzrosną o ponad 50% od 1 lipca 2024 r.? Wszystko to za sprawą wygasających tarcz osłonowych

Czy od 1 lipca 2024 r. ceny gazu ziemnego dla gospodarstw domowych mocno wzrosną? Czy czekają nas rachunki grozy? Niestety wiele na to wskazuje.

REKLAMA

Premier D. Tusk zadecydował o podwyżkach: budżetówka, waloryzacja emerytur i rent, pensja minimalna. Podajemy kwoty

Rząd premiera D. Tusk proponuje na 2025 r.: budżetówka z podwyżką 4,1%, min. waloryzacja emerytur i rent 6,78%, pensja minimalna 4626 zł brutto, minimalna stawka godzinowa: 30,20 zł.

Renta wdowia 2024 r. – od kiedy, dla kogo, czy działa wstecz, wysokość

Renta wdowia 2024. Temat renty wdowiej nie cichnie. Podsumowujemy najważniejsze informacje dotyczące tego świadczenia. Dla kogo jest skierowane? W jakich wariantach będzie występować? Jaka będzie maksymalna wysokość renty wdowiej? 

330,07 zł miesięcznie dodatku dla seniora po ukończeniu 75 lat. Jak ubiegać się o tzw. dodatek pielęgnacyjny w 2024 r.

Czy senior po ukończeniu 75 lat może uzyskać dodatek pielęgnacyjny? Kto wypłaca takie świadczenie i ile ono aktualnie wynosi? Odpowiadamy!

Sprzedaż przez platformy internetowe. Poważne zmiany już od lipca, prezydent podpisał ustawę

Sprzedaż przez platformy internetowe będzie lepiej kontrolowana przez służby skarbowe. Od lipca 2024 roku wchodzi obowiązek raportowania sprzedawców towarów, którzy dokonali więcej niż 30 transakcji tego rodzaju, a ich łączne wynagrodzeni przekroczyło równowartość 2 tys. euro. W przypadku usług raportowana będzie każda transakcja sprzedaży.

REKLAMA

64 500 zł brutto dla każdego pracownika od 1 lipca 2024 r. Tyle wyniesie odprawa po podwyżce wynagrodzenia minimalnego

Wysokość odprawy po podwyżce wynagrodzenia minimalnego od 1 lipca 2024 roku będzie wynosiła maksymalnie 64 500 zł brutto. Zasadą jest bowiem, że kwota odprawy nie może przekroczyć 15-krotnego minimalnego wynagrodzenia za pracę, które obowiązuje na dzień rozwiązania stosunku pracy.

Dziedziczenie pieniędzy z ZUS. Kto może, jakie warunki?

Po śmierci osoby, dla której prowadzone jest subkonto w ZUS, dochodzi do dziedziczenia środków. Jak wyglądają zasady dziedziczenia środków z subkonta w ZUS? Kto i kiedy może dziedziczyć środki pieniężne z ZUS?

REKLAMA