reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Spadki > Podatek od spadku > Opodatkowanie starych spadków

Opodatkowanie starych spadków

Podatek od spadków i darowizn ma to do siebie, że co do zasady się nie przedawnia. Spadek po osobie zmarłej przed laty – zostaje opodatkowany po przeprowadzeniu postępowania o stwierdzenie nabycia spadku… tylko jaki podatek i jakie ulgi będą przysługiwać?

Co do zasady do spadków i darowizn stosuje się przepisy obowiązujące w dniu powstania obowiązku podatkowego (o czym później). Jednak w przypadku przepisu art. 4a ustawy (zupełne zwolnienie) zastosowanie mają przepisy intertemporalne ustawy nowelizującej. Stanowiły one, że do nabycia własności rzeczy lub praw majątkowych, które nastąpiło przed dniem wejścia w życie ustawy (nowelizującej), stosuje się przepisy w brzmieniu obowiązującym przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy (ustawa weszła w życie 1 stycznia 2007r.).
W tym miejscu należy omówić kwestię nabycia spadku- zgodnie z kodeksem cywilnym nabycie spadku nie ma nic wspólnego z kwestią postępowania o stwierdzeniu nabycia spadku. Art. 925 kc stanowi bowiem, że spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku. Oznacza to, że chwilą decydującą o objęciu danego spadku zwolnieniem zupełnym- jest data śmierci spadkodawcy.

Jeśli spadkodawca zmarł przed 1 stycznia 2007r. nie ma zastosowania zupełne zwolnienie dla najbliższej rodziny- niezależnie od tego kiedy przeprowadzono postępowanie spadkowe.

Stan faktyczny
Jan Kowalski zmarł w 1984 roku. Rodzina postanowiła przeprowadzić postępowanie spadkowe dopiero w 2008 roku – z uwagi na chęć sprzedania nieruchomości wchodzącej w skład masy spadku. Jaki podatek będą musieli zapłacić i wg jakich stawek, jakie przysługują im zwolnienia ?

Jak to było przedstawione w poprzednim akapicie – rodzinie nie przysługuje zupełne zwolnienie od podatku od spadków i darowizn (z art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn). Zastosowanie będą miały jednak pozostałe przepisy ustawy obowiązujące w dniu powstania obowiązku podatkowego (w tym przypadku – uprawomocnienia się postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku). Jest to o tyle istotne- że przepisy obowiązujące w dniu otwarcia spadku (nabycia) były dużo bardziej restrykcyjne niż obecnie (zdecydowanie wyższe stawki podatku).
Co ważne- w zakresie nieruchomości rodzina może skorzystać ze zwolnienia z art. 16 ustawy („ulga mieszkaniowa”)- zakładając, że spełnia zawarte w niej przesłanki.

Podsumowując- Stare spadki (niezależnie kiedy były otwarte) – opodatkowane są zgodnie z zasadami obowiązującymi w momencie powstania obowiązku podatkowego (stwierdzenia nabycia spadku)- poza ulgami i zwolnieniami, które weszły w życie 1 stycznia 2007r. Wymiar podatku zostaje określony przez urząd skarbowy po złożeniu zeznania podatkowego na druku SD-3.

Zobacz serwis: Podatek od spadku

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Aleksandra Kałła

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama