Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kto musi płacić podatek od darowizn i spadków w 2017 r.?

Elżbieta Chojnowska
Kto musi płacić podatek od darowizn i spadków w 2017 r.?/ Fot. Fotolia
Kto musi płacić podatek od darowizn i spadków w 2017 r.?/ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Powstanie obowiązku zapłacenia podatku od otrzymanej darowizny bądź spadku jest zależne od ich wartości. Istotną rolę odgrywa w tym wypadku wysokość kwoty wolnej od podatku.

Czym jest kwota wolna od podatku?

Jest to kwota bezpośrednio określona w art. 9 ustawy o podatku od spadków i darowizn i wynosi:

REKLAMA

 • 9637 zł – jeżeli nabywcą spadku lub darowizny jest osoba zaliczona do I grupy podatkowej - małżonek, wstępni (rodzice, również przysposabiający, dziadkowie), zstępni (syn, córka), pasierb, ojczym, macocha, rodzeństwo, teściowie, zięć, synowa;
 • 7276 zł – jeżeli nabywcą spadku lub darowizny jest osoba zaliczona do II grupy podatkowej - zstępni rodzeństwa (dzieci siostry) rodzeństwo rodziców (ciotki, wujkowie), zstępni i małżonkowie pasierbów, małżonkowie rodzeństwa i rodzeństwo małżonków (brat żony), małżonkowie rodzeństwa małżonków (mąż siostry męża), małżonkowie innych zstępnych (mąż wnuczki);
 • 4902 zł – jeżeli nabywcą spadku lub darowizny jest osoba zaliczona do III grupy podatkowej (pozostali nabywcy).

Jeżeli otrzymana przez nas darowizna bądź spadek nie przekracza wymienionych kwot (w zależności od tego, do której grupy podatkowej należymy), nie jesteśmy zobowiązani do zapłaty podatku.

Obowiązek podatkowy

W przypadku nabycia spadku o wartości przekraczającej powyższe kwoty zgodnie z art. 6 ustawy o podatku od spadków i darowizn obowiązek podatkowy powstaje z chwilą przyjęcia spadku, z chwilą wykonania zapisu zwykłego, dalszego zapisu lub polecenia, z chwilą zaspokojenia roszczenia o zachowek, z chwilą uprawomocnienia się orzeczenia sądu stwierdzającego nabycie spadku bądź z chwilą zarejestrowania aktu notarialnego poświadczającego dziedziczenie. W sytuacji otrzymania darowizny zobowiązanie podatkowe powstaje z chwilą złożenia przez darczyńcę oświadczenia w formie aktu notarialnego, a w razie zawarcia umowy bez zachowania przewidzianej formy – z chwilą spełnienia przyrzeczonego świadczenia.

Polecamy produkt: Darowizny, spadki, testamenty

REKLAMA

Na podstawie art. 17a ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn, osoba, która otrzymała spadek lub darowiznę o wartości wyższej niż kwota wolna od podatku wskazana w ustawie, zobowiązana jest do złożenia zeznania podatkowego o nabyciu rzeczy lub praw majątkowych we właściwym urzędzie skarbowym w terminie miesiąca od powstania obowiązku podatkowego. Niniejsze pismo składa się wraz z dokumentami mającymi wpływ na określenie podstawy opodatkowania czyli wartości otrzymanego spadku bądź darowizny (np. odpis aktu notarialnego, kwity i faktury związane z pokryciem kosztów pogrzebu).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Uchwała Sądu Najwyższego z dnia 12 czerwca 1992 r., III AZP 6/92Koszty pogrzebu, łącznie z nagrobkiem, potrąca się z podstawy opodatkowania według cen rynkowych za usługi (rzeczy) w dacie złożenia zeznania podatkowego.” Na skutek tego potrącenia kwota podatku jest niższa.

Termin płatności podatku od spadków i darowizn to 14 dni od dnia doręczenia podatnikowi decyzji organu podatkowego ustalającej wysokość podatku.

Zobacz serwis: Podatki

Wysokość podatku

Sposób obliczania wysokości podatku jest określony w art. 15 ustawy o podatku od spadków i darowizn.

REKLAMA

Wysokość podatku jest zależna od wartości otrzymanej darowizny/spadku. Przykładowo, gdy darowizna/spadek wynoszą 10 000 zł, a nabywcą jest syn (I grupa podatkowa), od 10 000 zł odejmujemy kwotę wolną od podatku: 10 000 zł – 9 637 zł = 363 zł. Otrzymana kwota stanowi nadwyżkę. Według tabeli przedstawionej w art. 15 wartość podatku obliczona dla tej darowizny/spadku to 10,89 zł (363 x 3%).

Kolejny przykład dotyczy darowizny/spadku o wartości 233 000 zł, którego nabywcą była ciocia (II grupa podatkowa). Od 233 000 zł odejmujemy kwotę wolną od podatku przypisaną II grupie podatkowej czyli 233 000 zł – 7 276 zł = 225 724 zł (nadwyżka). Następnie musimy obliczyć „nadwyżkę od nadwyżki” czyli 225 724 zł – 20 556 = 205 168 zł. Zgodnie z tabelą ostatnie obliczenie to 205 168 zł x 12% + 1644,50 zł = 26 264,66 zł – stanowi podatek od tej darowizny/spadku.

Nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych w drodze darowizny lub polecenia darczyńcy podlega opodatkowaniu według stawki 20%, jeżeli obowiązek podatkowy powstał wskutek powołania się podatnika przed organem podatkowym w toku kontroli podatkowej na okoliczność dokonania tej darowizny, a należny podatek od tego nabycia nie został zapłacony. Skutkiem wysokiej stawki podatkowej (20%) jest nieprzestrzeganie wskazanych w ustawie terminów do rozliczenia się z podatku.

Zwolnienie od podatku dla najbliższych

Na podstawie art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn zwalnia się od obowiązku opłaty podatku nabywców spadków bądź darowizn tj. małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę. Muszą oni jednak spełnić warunek zgłoszenia do urzędu skarbowego faktu nabycia własności rzeczy lub praw majątkowych w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego.

Zobacz serwis: Sprawy rodzinne

Podstawa prawna:

 1. Ustawa z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (Dz. U. 2016 poz. 205)
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Kiedy pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy? W jakiej wysokości wypłacana jest odprawa ekonomiczna?

  Jak ustala się wynagrodzenie za wykonaną pracę? Kiedy pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy? W jakiej wysokości wypłacana jest odprawa ekonomiczna?

  Za co pracownik ponosi odpowiedzialność porządkową? Jakie są konsekwencje wyrządzenia szkody pracodawcy?

  Za co pracownik ponosi odpowiedzialność porządkową? Jakie są konsekwencje wyrządzenia szkody pracodawcy? Sprawdź co grozi pracownikowi!

  Jak reagować w sytuacji doświadczania mobbingu? Jak są rodzaje dyskryminacji?

  Czym jest mobbing? Jak reagować w sytuacji doświadczania mobbingu? Jak są rodzaje dyskryminacji?

  Zatrudnianie pracowników młodocianych. Sprawdź aktualnie obowiązujące przepisy

  Kto jest pracownikiem młodocianym w rozumieniu przepisów prawa pracy? W jaki sposób zatrudnić osobę młodocianą? le dni urlopu wypoczynkowego przysługuje młodocianemu w pierwszym roku pracy?

  REKLAMA

  Jak rozróżnić umowę o pracę od umowy cywilnoprawnej

  Jak rozróżnić umowę o pracę od umowy cywilnoprawnej? Prawne podstawy świadczenia pracy można podzielić na dwie grupy, tj. na zatrudnienie pracownicze, oparte na przepisach prawa pracy oraz na tzw. zatrudnienie niepracownicze.

  Wypadek przy pracy: Koszty związane z ustalaniem okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy ponosi pracodawca

  Koszty związane z ustalaniem okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy ponosi pracodawca. Sprawdź co możesz zrobić gdy ulegniesz wypadkowi. 

  Twój pracodawca naruszył przepisy prawa pracy? Sprawdź jak skutecznie złożyć skargę, żeby pracodawca nie wiedział kto ją złożył

  Twój pracodawca naruszył przepisy prawa pracy? Jako pracownik masz prawo do dochodzenia swoich praw przed sądem pracy. Możesz również złożyć skargę do Państwowej Inspekcji Pracy.

  1000 zł przez rok lub 500 zł przez dwa lata na dziecko. Wsparcie nie zależy od dochodów rodziny

  1000 zł przez rok lub 500 zł przez dwa lata na dziecko, czyli łącznie 12 tyś zł mogą otrzymać rodzice lub opiekunowie. RKO przysługuje na drugie i każde kolejne dziecko w rodzinie w wieku od 12 do 35 miesiąca.

  REKLAMA

  Za nieokazanie i nieudostępnienie do kontroli urządzenia, na którym zainstalowana jest aplikacja mobilna - 12 000 zł! Taksówki zamawiane na aplikacje na nowych zasadach! Czy będzie bezpieczniej?

  Bezpieczniej w taksówkach zamawianych na aplikacje! Nowe przepisy już obowiązują. Dokładna weryfikacja tożsamości potencjalnych kierowców to niejedyna zmiana. Sprawdź co się zmienia! 

  200 tys. zł na zorganizowanie pracowni komputerowych. Termin na złożenie wniosków mija 6 października 2023 r.

  200 tys. zł na zorganizowanie pracowni komputerowej - tyle otrzymają JST. Powstanie aż 50 pracowni komputerowych.

  REKLAMA