reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Spadki > Zachowek i dział spadku > Odpowiedzialność obdarowanych za zachowek

Odpowiedzialność obdarowanych za zachowek

W przypadku, gdy uprawniony nie zdoła uzyskać zachowku od spadkobierców, może żądać zachowku od zapisobierców windykacyjnych. Jeżeli i to nie skutkuje może wyjść z takim żądaniem do obdarowanych. Jaka jest odpowiedzialność obdarowanych za zachowek?

Przy obliczaniu należnego zachowku nie uwzględnia się zapisów i poleceń, natomiast dolicza się do spadku darowizny uczynione przez spadkodawcę. Warto pamiętać, że wartość przedmiotu darowizny ustala się według stanu z chwili jej dokonania, a według cen z chwili ustalania zachowku. Obliczając zachowek nie dolicza się do spadku darowizn drobnych, ani dokonanych przed więcej niż 10 laty, licząc wstecz od otwarcia spadku, darowizn na rzecz osób nie będących spadkobiercami albo uprawnionymi do zachowku.

Darowizna a zachowek

Zgodnie z Kodeksem cywilnym jeżeli uprawniony nie może otrzymać należnego mu zachowku od spadkobiercy lub osoby, na której rzecz został uczyniony zapis windykacyjny, może on żądać od osoby, która otrzymała od spadkodawcy darowiznę doliczoną do spadku, sumy pieniężnej potrzebnej do uzupełnienia zachowku. Jednakże obdarowany jest obowiązany do zapłaty powyższej sumy tylko w granicach wzbogacenia będącego skutkiem darowizny.

Zobacz: Zapis windykacyjny a zachowek

Należy jednak zauważyć, że jeżeli sam obdarowany jest uprawniony do zachowku, to ponosi on odpowiedzialność względem innych uprawnionych do zachowku tylko do wysokości nadwyżki przekraczającej jego własny zachowek.

Innymi słowy jeżeli zachowek wynosi 5000 zł, a darowizna była wartości 7000 zł, to obdarowany będący sam uprawniony do zachowku będzie odpowiedzialny wobec innych uprawnionych tylko do wysokości 2000 zł, gdyż właśnie tyle stanowi nadwyżka przekraczająca jego własny zachowek.

Zwolnienie z obowiązku

Obdarowany może na dwa sposoby zwolnić się od obowiązku uzupełnienia kwoty zachowku. Może tego dokonać poprzez przekazanie odpowiedniej kwoty pieniędzy, jak również poprzez wydanie uprawnionemu do zachowku przedmiotu darowizny. Ważne jest jednak to, że tylko zapisobierca windykacyjny może o tym zadecydować. Uprawniony do zachowku nie może od niego zadąć wydania przedmiotu darowizny.

Zobacz serwis: Zachowek i dział spadku

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

PwC Studio

Serwis prawno-podatkowy PwC

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama